Συναντήσεις και εκδηλώσεις Meets and events across Greece

-->ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ<--

Thread Tools
 
Old 12-01-2010, 03:45 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default -->ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ<--

Με το τόπικ αυτό θέλουμε να δούμε ποιοι πραγματικά ενδιαφέρονται για επίσκεψη στο αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών.

http://www.serrescircuit.gr/



Η πίστα έχει ημερομηνίες διαθέσιμες για τα ΣΚ του Φεβρουαρίου (και του Ιανουαρίου) και σύμφωνα με ένα pm του NiktheGrek ( Thanks mate ) η τιμή της πίστας για αυτούς τους μήνες είναι 1200€ + 400€ η τηλεμετρία (+23% ΦΠΑ Thanks Kosdali ).

Οι "κοντινοί της πίστας" μαζεύουν ήδη γύρω στα 15 αυτοκίνητα οπότε αν μαζεύαμε και εμείς "οι μακρινοί" καμιά 10αριά άτομα που θα ενδιαφερόντουσαν τότε υπολογίζουμε για ένα κόστος πίστας της τάξεως των 85€ και για τις 2 ημέρες. Αν δεν μαζευτούμε τόσο τότε το κόστος αυξάνεται ανάλογα με τον αριθμό μας.

Σαν μπούσουλας και μιας που το έχω ξανακάνει άλλες 2 φορές μπορώ να γράψω μερικές λεπτομέρειες.

1)Το τραίνο είναι πιο ξεκούραστο και έρχεται σχεδόν τα ίδια λεφτά με το να το κάνατε οδικώς (Fun εσύ μην γελάς). Εγώ έχω φύγει Παρασκευή στις 11 το βράδυ (τέτοιες ώρες φεύγει η κλινάμαξα) και έχω γυρίσει 7 το πρωί Δευτέρα για να πάω κατευθείαν δουλειά. Χωρίς να έχω χρεωθεί ούτε μια ημέρα άδεια.
Μπαίνεις στο τραίνο, φορτώνεις το αμάξι, πέφτεις στο κρεβάτι - ξεκουράζεσαι και φτάνεις εκεί, το πρωί, έτοιμος για μπουγάτσα και δράση. Την Κυριακή μπαίνεις μετά την πίστα, πέφτεις, ξυπνάς ---> δουλειά!!

Φυσικά ξεκουράζεται και το αμάξι έτσι και τα ελαστικά δεν φορτώνονται με έξτρα χλμ (αυτό για όσους φοράνε ημιαγωνιστικά ελαστικά και το σκέφτονται).

2)Η οδική λύση ,που την έχω κάνει και αυτή, προυποθέτει να φύγεις Παρασκευή μετά την δουλειά, να το πάρεις σερί, να πέσεις νεκρός το βράδυ και να σηκωθείς πρωι πρωί για να πας στην πίστα.
Φυσικά το ίδιο πρέπει να γίνει και την Κυριακή μετά απο την πίστα κατευθείαν αν θέλετε να είστε πίσω κάποια λογική ώρα για να μπορέσετε να ξεκουραστείτε και λίγο στο σπίτι της πριν το ξημέρωμα της εβδομάδας.

3)Στις Σέρρες υπάρχει μια πολύ ωραία ξενοδοχειακή μονάδα ονόματι Ελπίδα Resort η οποία πάρα την υπερπολυτελή εικόνα της έχει πάρα πολύ λογικές τιμές.
Είναι κοντά στην πίστα και διαθέτει και spa.

Αν δούμε ότι συγκεντρώνουμε έναν αριθμό ικανοποιητικό τότε μπορούμε να προχωρήσουμε πιο σοβαρά με κλείσιμο ημερομηνίας, προκαταβολές, κλείσιμο ξενοδοχείων και πίστας.

Για να δούμε λοιπόν....

ΝΟΤΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
1) SBIT
2) NTZ
3) S2JohnyK
4) Blondie_s2k
5) Nabu
6) Energetic (δήλωση ενδιαφέροντος)
7)
8)
9)
10)

ΒΟΡΕΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
1) Colin Mc rae
2) Tazio
3) Kosdali
4) michail
5) nikthegrek
6) tomidis
7) borfan
8) tjatji (ο μοναδικός τρόπος για να θυμάμαι το όνομα σου είναι το "τζατζίκι" )
9) Φιλος nikthegrek νο.1
10) Φίλος nikthegrek νο.2
11) Φιλος tazio νο.1
12)
13)
Old 12-01-2010, 03:52 AM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ακόμα δεν είμαι στην λίστα!!
+1 Please
Old 12-01-2010, 04:17 AM
  #3  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

φεβρουάριος είναι ο χειρότερος μου μήνας..
Ακόμη κι αν είμαι σε θέση να καλύψω τα έξοδα, δε θα μπορώ να έρθω..
Old 12-01-2010, 04:45 AM
  #4  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μερικές παρατηρήσεις:

Εγώ ανεβαίνω από το 2005, όταν και κάναμε σαν 106sc td στις Σέρρες. Η πίστα είναι απλά απίστευτη. Αξίζει κάποιος να την επισκεφτεί έστω και για μία φορά. Όλα τα χρόνια ανεβαίνω οδικώς αυστηρά. Ο λόγος είναι οτι αφενός θέλω να αισθάνομαι οτι τα αυτοκίνητά μου είναι "πολιτικά" και για αυτό πρέπει να αντέχουν τα χλμ του ταξιδιού και επιπλέον να βγάζουν και τα γούστα μου και αφετέρου γιατί πραγματικά οδηγείς ξεκούραστος το πρωί του Σαββάτου, ενώ δεν "κλέβεις" χρόνο καθόλου από δουλειά. Οδικώς το ταξίδι πλέον γίνεται εύκολα σε 6 ώρες με 2 μεσαίες στάσεις, καθώς ο δρόμος είναι πλέον φτιαγμένος με εξαίρεση ένα κομμάτι στη Στυλίδα και ένα στα Τέμπη-Κατερίνη. Αποκορύφωμα τις οδικής διαδρομή είναι το πολύ γρήγορο κατηφορικό στροφιλίκι πριν φτάσετε Σέρρες (πιθανότατα θα είστε πολύ κουρασμένοι για να το ευχαριστηθείτε....). ΟΜΩΣ ο πιο οικονομικός τρόπος είναι όντως το ταξίδι με το τραίνο. Πέρα από βενζίνες και διόδια (και φθορά αυτοκινήτου) γλυτώνετε και μία διανυκτέρευση. Να διορθώσω Κων/νε οτι το ξενοδοχείο είναι το Elpida Resort. Το απλό Ελπίδα είναι το παλιό ξενοδοχείο που μέναμε. ΤΟ πρωινό ΤΑ σπάει, ενώ με μία συννενόηση πιθανόν να πετύχουμε και καμμιά καλή τιμή.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι οτι πραγματικά Φεβρουάριο μάλλον θα κάνουμε σκί..... Μήπως να βλέπαμε προς Απρίλιο μεριά;;;;;

Εγώ πάντως -εκτός απροόπτου- είμαι μέσα.!!
Old 12-01-2010, 05:31 AM
  #5  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Με την ελπίδα της ανανέωσης που θα φέρει ο νέος χρόνος στα οικονομικά μου θέλω να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις

1)Ποιο είναι το κόστος της μεταφοράς με τρένο (επιβάτη & αυτοκίνητο)?

2)Πως ρυθμίζεται το θέμα χαμηλωμένο αυτοκίνητο/επιβίβαση/αποβίβαση?

3)Η μεταφορά γίνεται με ‘’κλειστά’’ βαγόνια ή πλατφόρμες?

4)Μπορεί κάποιος που έχει κάνει οδικώς το ταξίδι να με πληροφορήσει περίπου για το κόστος των καυσίμων ή έστω των χιλιομέτρων?

5)Πόσο νωρίτερα πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχεία κτλ, ρωταω γιατί πριν κάνουμε κρατήσεις και όλη την ιστορία δεν θα πρέπει να έχουμε ενημέρωση για τον καιρό? Δηλαδή αν κλείσουμε και εκείνο το 2μερο βρέχει ή χιονίζει τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

6)Πόσες ώρες μπορεί να είναι ανά ημέρα η πίστα στην διάθεση μας? Δηλαδή πόσα λεπτά (έστω το λιγότερο) θα έχει ο καθένας μας για να τρέξει?

7)Υπάρχει εκεί κοντά κάποιο ''τεχνικό σημείο'' για βοήθεια αν ω μη γένοιτο χρειαστούμε κάτι?

Και εμένα θα με ενδιέφερε η συμμετοχή, γιατί όντως μια φορά στη ζωή του ο καθένας, ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πίστα.
Old 12-01-2010, 05:47 AM
  #6  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιάννη αναφορικά με το κόστος μτφ του αυτοκινήτου με τρένο είναι περίπου 120€ πήγαινε έλα (τουλάχιστον τόσο ήταν πριν 1 χρόνο). Για το ύψος των αυτοκινήτων δεν υπάρχει πρόβλημα να βρούν και δεν έχω δεί να υπάρχουν κλειστά βαγόνια αλλά μόνο ανοιχτές πλατφόρμες. Θα τα πούμε και το απόγευμα από κοντά.
Old 12-01-2010, 06:03 AM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

1) Περί τα 165 ευρώ (give or take, αμάξι και καμπίνα ) είναι το τραίνο (παιρνω τηλέφωνο αλλά δεν το σηκώνει κάποιος)

2) Εγώ με το TDS που έχω ανέβει δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που αναφέρει ο ΝΤΖ οπότε καλύτερα να σου απαντήσει αυτός. Γιάννη έχεις προσπαθήσει και είχες φάει ακυρωτικό?

3)Κλειστά απο παντού. 2 επίπεδα.

4)googlemaps.com is your friend. Χονδρικά είναι 600χλμ. Κατανάλωση κτλ εξαρτάται απο εσένα και τα διόδια νομίζω είναι γύρω στα 25€ One way.

5)Την πίστα θα πρέπει αν την έχουμε κλείσει κάποιο καιρό πιο πρίν έτσι ώστε να μπορούμε να την έχουμε για εμάς και μόνο εμάς. Αυτό προυποθέτει κάποιες οικονομικές δεσμέυσεις που θα πρέπει να έχουμε ξεκαθαρίσει απο πιο πριν. Είτε προκαταβολές μη επιστρέψιμες είτε ολόκληρα τα ποσά (είτε για πίστα είτε για το ξενοδοχείο). Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.

6)Αν η πίστα κλειστεί για εμάς τότε ο καθένας θα μπορεί να γυρνάει όσο θέλει απο την ανατολή έως την δύση του ηλίου.

7)Για τι είδους βοήθεια αναφέρεσαι Γιάννη? Μην ξεχνάς ότι η μια ημέρα απο τις δύο είναι Κυριακή...
Old 12-01-2010, 06:09 AM
  #8  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Επειδή Γιάννη δεν μπορώ να βοηθήσω αφού δεν το έχω ξανακάνει ποτέ θα το γυρίσω στην πλάκα. Για το νούμερο 7 μην αγχώνεσαι θα ανέβω εγώ με την αποθήκη μου
Old 12-01-2010, 12:56 PM
  #9  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

[QUOTE=S2000_FUN,Dec 1 2010, 05:09 PM]Επειδή Γιάννη δεν μπορώ να βοηθήσω αφού δεν το έχω ξανακάνει ποτέ θα το γυρίσω στην πλάκα. Για το νούμερο 7 μην αγχώνεσαι θα ανέβω εγώ με την αποθήκη μου
Old 12-01-2010, 03:38 PM
  #10  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δηλαδή πρέπει να το γράψω ΚΑΙ εδώ? Δε φτάνει που στιγματίστηκα στο άλλο τόπικ? Αμαν ρε Κωνσταντίνε...

Τς τς τς..


Quick Reply: -->ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ<--



All times are GMT -8. The time now is 04:36 PM.