Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Οδικη συμπεριφορα S2000

Thread Tools
 
Old 05-07-2008, 05:54 AM
  #21  
Registered User
 
Alonso's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 205
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε καλή ναι θα μπορείς..Τωρα για το αν σε προειδοποιεί εξαρτάτε απο το λάστιχο..την στροφή..απο τον δρόμο..και απο την ανάρτηση που θα έχεις..πχ με μαμά καλυτερα να μιλήσει καποιος άλλος,για να σο πει πάντος εχω ακούσει τα καλυτερα για την μαμά..Εγω που έχω bilstein pss9 επειδή είναι πολύ σκληρή σε ειδοποιεί αλλα σε πολύ πολύ μικρό διάστημα..ουσιαστικά πρέπει να δράσεις ταυτόχρονα..δηλαδή ναι στα ορια είναι απότομο αρκετά..δηλαδή θέλει πολύ συνήθεια..με practice γινετε το καλύτερο παιχνίδι που συνεχώς θα μαθαίνεις αρα δεν θα βαρεθείς και γρήγορα;-)
Old 05-07-2008, 05:57 AM
  #22  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000,May 7 2008, 05:23 AM
Argy δε σε κοροιδεύω. Ρώτα και τους άλλους εδώ μέσα τι έχουν τραβήξει με μένα.
ΛΑΛΑΞ= Ο ΑΝΑΞ ΤΟΥ OFF TOPIC.
Old 05-07-2008, 05:58 AM
  #23  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Pakos M,May 7 2008, 04:32 PM
...έχει όμως συμπεριφορά σχεδόν κεντρομήχανου...
...επειδη ειναι κεντρομηχανο.
Old 05-07-2008, 06:04 AM
  #24  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οκ λοιπον περιμενω και τις γνωμες των στριφτερων του Club (taseas.psilos,uma κτλ).Με καλυψατε αρκετα πιστευω για την επικινδυνοτητα της καταστασης.
Φιλε lalaki πιστευω να εκανες πλακα για την στριψιμοτητα του S σε σχεση με την M3. Επισης κατι ακομη η δυναμη του σαν μαμα ειναι αρκετη για να σε κανει να αισθανθεις οτι κινεισαι γρηγορα σε στροφες αλλα και σε ευθεια . Φιλε ΜΑΝΟ απ'οτι καταλαβαινω εισαι καταλληλος για να μου απαντησεις για την ευθεια .
Old 05-07-2008, 06:07 AM
  #25  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ArgyS2k,May 7 2008, 04:04 PM
Φιλε ΜΑΝΟ απ'οτι καταλαβαινω εισαι καταλληλος για να μου απαντησεις για την ευθεια .
Ετσι νομιζει, απλα δεν του λεμε την αληθεια για να μην στεναχωριεται!!!
Old 05-07-2008, 06:09 AM
  #26  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ArgyS2k,May 7 2008, 05:21 AM
Δεν θελω Μ3 αλλα νομιζω οτι τωρα με κοροιδευεις.
νομίζω ότι το λάθος είναι δικό σου...

συγγνώμη για την ερώτηση...αν θες απαντάς...

Πόσα χρόνια οδηγεις ???


Eίχες ποτέ άλλο πισωκίνητο..?

Γιατί η ερώτησή σου μου ακούγεται κάπως περίεργη..

Τί πάει να πει, αν θα μπορείς να στρίβεις σε κλειστά κομμάτια..?
Για να προλαβαίνεις τα σαξόραλα, σκοπός είναι να βελτιώνεσαι ο ίδιος..
Να το λένε τα χέρια σου..ό,τι αυτοκίνητο και να'χεις..

Αλλά μόνο και μόνο ότι το θέτεις ως κριτήριο, δείχνει πόσο λάθος αντιμετωπίζεις την οδήγηση.. Σκοπός είναι να περνάς καλά και να χαίρεσαι να οδηγείς το αυτοκίνητό σου..

.. Όχι να χαίρεσαι επειδή πέρασες κάποιον, ή επειδή έκανες ένα χρόνο σε μία πίστα που την έχεις κάνει 100 φορές...

Με τέτοιο τρόπο σκέψης το s2000 δε σου κάνει και η κακιά η ώρα, δε θ'αργήσει να'ρθει..



Τώρα λίγα λόγια για τη συμπεριφορά:

Το s2000 όπως πολύ σωστά ανέφερες, έχει παρόμοια λογική αναρτήσεων με το mx5, δηλαδή ο ψαγμένος, μπορεί να φέρει το αυτοκίνητο στα μέτρα του, δοκιμάζοντας διαφορετικές ρυθμίσεις.Από κει και πέρα, σε γενικές γραμμές, το s2000 είναι ουδέτερο προς υπερστροφικό.Στα κλειστά κομμάτια, θα μπορείς να το πλασάρεις εύκολα με φρένο ( όπως τα σαξόραλα ) χωρίς την παραμικρή υποψία υποστροφής,καθώς το όφελος από το μειωμένο βάρος είναι μεγάλο σε αυτόν τον τομέα, αντίθετα από άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας.Αυτό βέβαια, όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα, αρχίζει να κάνει πιο απαιτητικό το αυτοκίνητο, ως προς τις ικανότητες του οδηγού. Για το απότομο της υπόθεσης.. Πρίν από το s2000 είχα ένα saxo vts με αναρτήσεις groupN, και αντιστρεπτικές από rallye. Όταν οδήγησα το s, μου φάνηκε πολύ πιο εύκολα ρυθμίσιμο.Εκεί οφείλονται και τα παραπάνω 22.000 ευρώ που μου κόστισε..Σε καμία περίπτωση όμως δεν έχει την προοδευτικότητα ενός mx5.
Δηλαδή, το mx5 θα σου συγχωρέσει άτσαλες μεταφορές φορτίου.
Το s2000 όχι..

Γενικά, το s2000 με έναν ικανό οδηγό, μπορεί να κάνει θαύματα..
Αν βιαστείς, την πατάς και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κλαίει κόσμος..
Γι αυτό και ο χαρακτηρισμός " σκοτώστρα "..

Θ'αργήσεις περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο να πας γρήγορα..
Στην αρχή θα σε περνούν όχι μόνο σαξόραλα, αλλά seicento...!!!!!!
Όσο το μαθαίνεις όμως, δε θ'ασχολείσαι με αυτοκίνητα αξίας κάτω από 50.000 ευρω...




υγ.: δεν είναι κατάλληλο για 1ο πισωκίνητο...
αν δεν είχες κάποιο άλλο, πάρε mx5 και όταν αισθανθείς έτοιμος, παίρνεις s2000..
Old 05-07-2008, 06:12 AM
  #27  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Για ευθείες μπορεί να σε απογοητευσει απο λίγο μέχρι κατάθλιψη (ΟΕΜ ιπποδύναμη μιλαω), φυσικά ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ με τι το συγκρίνεις. Προσωπικα για μένα η ιπποδύναμη του με φτάνει για το σκοπό που το θέλω.

Τώρα του ΜΑΝΟΥ (δεν ξέρω τον ανθρωπο κιόλας ούτε το αμάξι) ειναι μάλλον Factory Freak το αμάξι του και ράβει τα πάντα. Εξού και τα κύπελλα με το κρεμασμένο σουτιέν.
Old 05-07-2008, 06:20 AM
  #28  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα αλογα του σε σχεση με τον ανταγωνισμο δεν ειναι πολλα. Μπορει να μην υπαρχει διλιτρο ατμοσφαιρικο με 120hp το λιτρο αλλα υπαρχουν πολλα turbo αυτοκινητα που βγαζουν περισοτερα αλογα, πολυ περισσοτερη ροπη και με μικρη βελτιωση μας αφηνουν πολυ πισω. Βεβαια αυτο μπορει να συμβει με οτι αμαξι και να εχεις αλλα προσωπικα θα σου πω ότι οταν το οδηγησα για πρωτη φορα δεν επαθα και πλακα με τη δυναμη του. Μαλλον απογοητευτηκα. Εκεινο που μας σώζει σε συνθήκες κοντρας ειναι τα μηχανικα του μερη και κυριως το σασμαν του που αν το μαθεις καλα μπορει να τιμωρησει αυτοκινητα με πολυ μεγαλυτερες ιπποδυναμεις.
ΟΜΩΣ δεν αγοραζεις ενα S γι αυτο. To αγοραζεις για την πρωτογονη οδηγικη απολαυση που σου προσφερει και την αισθηση του μοναδικου και ξεχωριστου.
Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα απο τοσα χρονια παραγωγης του εξακολουθει και τραβαει τα βλεμματα σαν μαγνητης. Δεν ειναι τυχαιο οτι μπορει και συναγωνιζεται επαξια πολυ πιο συγχρονα τεχνολογικα αυτοκινητα. Δεν ειναι τυχαιο οτι οσα χρονια και να το εχεις δεν θα πεις ποτε το έμαθα. Και πολλα αλλα που δεν περιγραφονται ευκολα γιατι εχουν να κανουν μκε συναισθηματα.
Και κυριως ξερεις τι δεν ειναι τυχαιο? Το γεγονος οτι στην σκεψη να το πουλησουμε δεν ξερουμε τι να παρουμε μετα. Τι θα ειναι δλδ αυτο που μετα απο δυο και τρεις μηνες μαζι του δε θα μας κανει να νοσταλγησουμε το S.... Αυτο νομιζω τα λεει ολα.
Θα σου πω χαρακτηριστικα οτι μελος του forum μας που το πουλησε και πηρε S3 καινουργιο με 330 αλογα τροχο μου ειπε οτι Μανο το S μου εχει λειψει. Ειναι πολλα μικρα και μεγαλα πραγματα που σε κανουν να δεθεις μαζι του και δεν εχουν να κανουν ουτε με τις επιδοσεις του ουτε με το αν στριβει γρηγορα ή οχι.
Όσα και να σου γραψω η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.
Old 05-07-2008, 06:21 AM
  #29  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπααα,δεν φταίει το αμάξι,αλλά ο Μάνος....
Είδες που καταντάει ο άνθρωπος μετά την συμβίωση με PUNTO GT....
Old 05-07-2008, 06:25 AM
  #30  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Να προσθεσω οτι ο MANOS εχει απολυτο δικιο. Εγω πολλες φορες νοσταλγω το S2000 (σε λιγο και ο Dimitrisss) και μπροστα στο S2000, η Gallardo και το Atom δεν προσφερουν την ιδια απολαυση.


Quick Reply: Οδικη συμπεριφορα S2000



All times are GMT -8. The time now is 07:45 PM.