Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Οδικη συμπεριφορα S2000

Thread Tools
 
Old 05-07-2008, 04:48 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Οδικη συμπεριφορα S2000

Οπως ειπα και στο Topic για νεα μέλη ειμαι ο Αργύρης και ειμαι πολυ κοντα στο να αποκτησω το δικο μου S . Ενας απο τους λογους που θέλω να το αποκτησω ειναι οτι ηθελα ενα αυτοκινητο εκτος του να μου αρεσει να ειναι και υπερβολικα καλο και στο στριψιμο.Πειτε αν μπορειτε αν ειναι οντως τοσο καλο οσο εχω διαβασει. Επισης ομως εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα αποτομο αλλα και ειδα στις Σερρες τα S να κανουν αρκετα τετ α κε γεγονος που σημαίνει οτι ειναι αρκετα δυστροπα. Σκοπος μου ειναι να παρω 04 και μετα μοντελο. Διαβασα οτι στα facelift 04 εχουν γινει σοβαρες επεμβασεις οπως οτι εχει μαλακωσει ο κωλος με αλλα ελατηρια και αντιστρεπτικες και ζαντες. Αν ολα τα παραπανω ισχυουν (οτι ειναι δυστροπο )πειτε μου αν θα μπορεσω να πηγαινω γρηγορα σε κλειστα και ανοιχτα κομματια ετσι ωστε να μην με πηγαινουν καροτσακι τα saxoralla. Κοινως περιγραψτε μου τι μπορει να κανει ενα S στις στροφες.
Old 05-07-2008, 04:56 AM
  #2  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αργυρη σε βλεπω αρκετα ψαγμενο δεδομενου οτι ακομα δεν εισαι κατοχος. Πρωτα απ'ολα καλα θα κανεις βεβαια να βρεις καποιο 04+ για τους λογους που προανεφερες. Τωρα οσο αφορα το στριψιμο, θα πρεπει πρωτα να εξοικιωθεις με το αμαξι, με την συμπεριφορα του στις στροφες σιγα σιγα θα αποκτας την εμπειρια να μπαινεις ολο κ καλυτερα. Ειναι γνωστο οτι το S ειναι δυστροπο στις στοφες για καποιον αρχαριο, αν ομως μαθεις το αμαξι μετα θα γουσταρεις μονο στροφες
Old 05-07-2008, 04:57 AM
  #3  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κανε ενα test drive καλυτερα.
Ειναι μεγαλο σχολειο το S και στην αρχη θα τα βρεις σκουρα εως και επικινδυνα. Το εχω ξαναπει. Θεωρουσα τον εαυτο μου γρηγορο οδηγο μεχρι που πηρα το S και ειπα οτι τωρα ξεκινανε ολα.
Αν τωρα εσενα σ ενδιαφερει να εισαι πιο γρηγορος απο τα Saxoralla να μην το παρεις καλυτερα....Ξεκινας με λαθος βαση.
Old 05-07-2008, 05:07 AM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σιγουρα το S εινα σχολειο και δεν ειναι ενα κοινο αυτοκινητο και σιγουρα σιγα σιγα θα το μαθω. Οσον αφορα τα Saxoralla εχεις δικιο φανηκε πολυ διαφορετικα ο τροπος που το ειπα απο αυτο που ηθελα να εννοησω. κατ'αρχήν συγχωρεσε με για τον ενθουσιασμο αλλα οπως υπαρχουν καπoιοι ανθρωποι που τους αρεσουν οι κοντρες εμενα μου αρεσουν πολυ οι στροφες (χωρις να θελω να θιξω τις ικανοτητες κανενος) , ετσι λοιπον δεν θα ηθελα να δωσω 30000
Old 05-07-2008, 05:07 AM
  #5  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το S2000 εχει κορυφαιο κρατημα αρκει να ξερει καποιος να το οδηγησει. Πρεπει ομως να το μαθεις πρωτα οπως κανουμε ολοι στην αρχη για να μη παθεις τα χειροτερα.

Οσο για τις Σερρες και γενικοτερα στις πιστες, το να χασεις τον ελεγχο επειδη θελεις να μαθεις τα ορια του αυτοκινητου σου δεν σημαινει οτι το ενα αμαξι ειναι δυστροπο.
Old 05-07-2008, 05:14 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δηλαδη δεν με νοιαζουν τα saxoralla αλλα παραπανω να εχω ενα ακρως ανταγωνιστικο αυτοκινητο στις στροφες. Για παραδειγμα στο trackday-special.gr ενα παλικαρι εγραψε με το καινουργιο mx5 rc (160 ps) , σλικ kumho , κοντο κωρονοπηνιο και custom made bilstein pss 1.33.475 που δειχνει οτι το αμαξι ειναι στριφτερο . Τωρα το s που σαν φιλοσοφια αναρτησης ειναι πανομοιοτυπο και ειναι και σαφως πιο δυνατο τι θα μπορουσε να γραψει για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.
Old 05-07-2008, 05:15 AM
  #7  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Πάρε Μ3.

Στις στροφές θα είσαι λίγο κάτω από S αλλά τουλάχιστον θα πατάς τα Σαξόραλα. Και στις ευθείες θα είσαι αρχηγός.
Old 05-07-2008, 05:20 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σιγουρα το να χασεις τον ελεγχο επειδη δοκιμαζεις τα ορια ειναι το μονο ευκολο . Αλλα γενικως οπως ειπες και εσυ θελει πολυ παραπανω προπονηση απο τον μεσο ορο των αυτοκινητων για να το μαθεις.
Old 05-07-2008, 05:21 AM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
ArgyS2k's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 28
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν θελω Μ3 αλλα νομιζω οτι τωρα με κοροιδευεις.
Old 05-07-2008, 05:22 AM
  #10  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το S ειναι σαν τη Bellucci - αν πρέπει να ρωτήσεις γιατί να πας μαζί της, έχεις χάσει το νόημα...


Quick Reply: Οδικη συμπεριφορα S2000



All times are GMT -8. The time now is 11:03 PM.