Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

DYI Αλλαγή Εμπρόσθιων Δισκόπλακων

Thread Tools
 
Old 11-26-2008, 01:27 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default DYI Αλλαγή Εμπρόσθιων Δισκόπλακων

Πρόσφατα άλλαξα τις 2 μπροστινές δισκόπλακες μου και επειδή είδα ότι δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο κάθισα και έκανα ένα "Κάντο μόνος σου" για την αλλάγη. Το θεωρώ κάτι εύκολο να γίνει αρκεί να υπάρχει λίγος χρόνος και μερικά απλά εργαλεία.

-----------------------------------------------------
Ακολουθήστε αυτό τον οδηγό με δικό σας ρίσκο.
Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε ζημιά μπορεί να προκληθεί κατα την διάρκεια της εργασίας.

Το άρθρο έχει σαν στόχο την μόρφωση γύρω απο το αυτοκίνητο μας και τα μηχανικά του μέρη και σε καμία περίπτωση δεν είναι κερδοσκοπικό.

-----------------------------------------------------

Ας το πάμε βήμα βήμα λοιπόν για να δούμε...

1) Τα πράγματα που χρησιμοποίησα ήταν ο γρύλος για να σηκωθεί το αμάξι, το κλειδί για να ξεβιδώσω τα μπουλόνια στην ζάντα, ένα 17άρι Γερμανικό Πολύγωνο για την δαγκάνα, ένα 10άρι Γερμανικό πολύγωνο για την δαγκάνα, ένα σταυρωτό κατσαβίδι για τις βίδες των δίσκων, ενα σφυρί (προτιμότερο ματσόλα για να μην τραυματισθούν οι δίσκοι, απλά εγώ δεν είχα), το αγαπημένο μας WD-40, λίγο οινόπνευμα ή (ασετόν ή καθαριστικό ή white spirit) για να καθαρίσουμε τις καινούργιες δισκόπλακες και τέλος μερικά φύλλα εφημερίδας για να μην τα κάνουμε μαντάρα κάτω...



2) Πρώτα ξεβιδώνουμε τα μπουλόνια απο την ζάντα χρησιμοποιώντας το κλειδί που έχουμε στο κιτ αλλαγής ελαστικού, πίσω στο πορτμπαγκαζ μας. Αυτό το κάνουμε πριν σηκώσουμε το αμάξι γιατί τότε η ρόδα δεν θα έχει αντίσταση και θα χρειάζεται κάποιος να είναι μέσα και να πατάει το φρένο για να μην γυρίζει η ρόδα στον αέρα την ώρα που προσπαθούμε εμείς να την ξεβιδώσουμε.



3) Εδώ εγώ αντιμετώπισα ένα μεγάλο πρόβλημα το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να ξεπεράσω μόνος μου. Πριν μερικές εβδομάδες ένας φίλος είχε προσπαθήσει να ξεβιδώσει το μπουλόνι χρησιμοποιώντας ένα αερόκλειδο. Αυτό δεν έπιασε καλά και με την δύναμη που έδωσε ο αέρας, έφαγε τις γωνίες του μπουλονιού με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξεβιδώσω το μπουλόνι με το μαμά κλειδί γιατί ήταν πολύ ρηχό.



Συνεχίζουμε όμως κανονικά για να βγει το DYI (Do it yourself)

4) Τοποθετούμε τον εργοστασιακό μας γρύλο κάτω απο το αυτοκίνητο, στο σημείο που είναι ο κύκλος στην φωτογραφία.



5) Συναρμολογούμε τον γρύλο, κάνοντας μοχλό με το κλειδί που ξεκλειδώνει τα μπουλόνια και αρχίζουμε να σηκώνουμε το αυτοκίνητο.



6) Αφού έχουμε χαλαρώσει τα μπουλόνια στην ρόδα, σηκώνουμε το αμάξι, τα ξεβιδώνουμε τελείως και αφαιρούμε την ρόδα μας τραβώντας την προς τα έξω.



7) Οι βίδες που πρέπει να ξεβιδώσουμε είναι οι 4 κυκλωμένες στην φωτογραφία. Οι 2 μεγαλύτερες θέλουν το 17αρι ενω οι 2 πιο μικρές θέλουν 10αρι.



7.1) Ξεβιδώνουμε λοιπόν τις βίδες και αφαιρούμε ουσιαστικά το κομμάτι που έχει πάνω του τα τακάκια.



8) Και στην συνέχεια αφαιρούμε και την δαγκάνα πάνω απο τον δίσκο μας. Εγώ την τοποθέτησα πάνω στο ψαλίδι με προσοχή έτσι ώστε να μην τεντώνει το σωληνάκι του πιστονιού της δαγκάνας.



------------------------------
ΠΡΟΣΟΧΗ: Όση ώρα έχουμε ξεβιδωμένη την δαγκάνα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πατηθεί το φρένο γιατί το πιστόνι/πιστόνια της δαγκάνας θα κλείσει/κλείσουν και μπορεί ακόμα και να βγει/βγουν απο την θέση τους.
------------------------------

9)Εδώ ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες με το σταυροκατσάβιδο και εν συνεχεία προσπαθούμε να βγάλουμε τον δίσκο έξω. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση ο δίσκος να έχει κολλήσει και να μην λέει να βγει εύκολα. Εκεί επιστρατεύουμε το σφυρί μας και του ρίχνουμε μια δύο γερές μέχρι να ξεκολλήσει και να βγει.



10) Ο παλιός δίσκος βγήκε.



11) Να και ο καινούργιος.



12) Βάζουμε τον δίσκο επάνω στην θέση του και βιδώνουμε καλά τις 2 βίδες του. Προσοχή, όσο καλά και αν βιδώσουμε εδώ, ο δίσκος δεν θα πάει όσο μέσα πρέπει. Πέρνουμε πάλι το σφυρί μας και χτυπάμε την επιφάνεια του δίσκου για να μπει όσο πιο μέσα γίνεται. Ψεκάζουμε προληπτικά με το WD-40 τις βίδες πριν τις βάλουμε μέσα.



13) Στην συνέχεια βάζουμε επάνω το κομμάτι της δαγκάνας που κρατάει τα τακάκια και βιδώνουμε προσεκτικά τις βίδες. Πάλι ψεκάζουμε με το αντισκουριακό.



14) Βάζουμε την δαγκάνα επάνω και σφίγγουμε πάλι πολύ προσεκτικά τις βίδες της. WD-40 και σε αυτές τις βίδες.



15) Ξαναβιδώνουμε τα μπουλόνια της ρόδας μας προσεκτικά. Πρέπει να πω πάλι για το μπλε φυαλίδιο που βγάζει αυτό το μαγικό υγρό?

16) Κατεβάζουμε το αμάξι.

17) Μαζεύουμε πολύ προσεκτικά τα πράγματα μας.

18) Καλό στρώσιμο!!

-----------------------------------------------------------

Συγγνώμη αν έχω κάνει κάτι λάθος. Αισθανθείτε ελεύθεροι να μου στείλετε PM με τυχόν διορθώσεις που μπορεί να έχει πάρει το μάτι μας.

Ήθελα να κάνω και μια μετάφραση στα Αγγλικά, για αυτό και στις φωτογραφίες τα έχω γράψει διπλά, αλλά λόγω κούρασης αυτήν την στιγμή αδυνατώ. Απο αύριο μεθαύριο ελπίζω να βρω χρόνο.


Old 11-26-2008, 02:02 PM
  #2  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Old 11-26-2008, 09:48 PM
  #3  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Nabu poly kalh douleia bravo
Old 11-27-2008, 12:38 AM
  #4  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 11-27-2008, 10:11 AM
  #5  
Registered User

 
divs2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Europe/Greece/Athens
Posts: 751
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

bravo m8 poli kalo postarisma
Old 11-27-2008, 12:37 PM
  #6  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πολύ καλό!!!
Old 11-27-2008, 01:36 PM
  #7  
Registered User
 
soundcrash's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 300
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Kalo!!
Old 11-29-2008, 07:10 AM
  #8  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Den to diavasa alla mpravo poly kalo!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
hapybrian
California - Southern California S2000 Owners
0
04-29-2008 09:58 PM
kushs2k
Inland Empire S2000 Owners
27
08-03-2007 09:56 PM



Quick Reply: DYI Αλλαγή Εμπρόσθιων Δισκόπλακων



All times are GMT -8. The time now is 08:57 AM.