Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-25-2009, 12:06 AM
  #931  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by uma_chikara,Feb 25 2009, 12:57 AM
β) ο Mbaris, που ρωτάει έχει ολοκαίνουριο s2000...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..το καλύτερο που έχει να κάνει, είναι να βάλει σ'ενα κουτάκι τις μαμά και να πάει να πάρει μια coilover και να το χαμηλώσει μέχρι 1.5 πόντο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο..

Το ότι σε συγκεκριμένες συνθήκες (πίστας και πολύ καλής ποιότητας ασφάλτου) θα στρίβει καλύτερα, δεν το αμφισβητεί κάποιος.
Αυτό που αμφισβητώ είναι η all around συμπεριφορα (βλ.ανωμαλίες με πολλά km ή γλιστερά κομμάτια),αμφισβητώ τη φιλικότητα, το οτι μπαίνεις σε περιττά έξοδα και διαδικασίες..!
lalakis2000 is offline  
Old 02-25-2009, 12:24 AM
  #932  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu,Feb 25 2009, 12:02 AM
Τέλος όπως λέει και ο Kosdali φαντάζομαι ότι στην πίστα (δεν έχω οδηγήσει ποτέ μαμά για να ξέρω) θα υπερέχει ένα με ελατήρια έναντι ενός μαμά. Χαμηλότερο κέντρο βάρους FTW!!
Αυτο για το κεντρο βαρους ξεχασε το..Ειναι σα να λες οτι βαζω 225 μπροστα αντι για 215 για να μην εχω υποστροφη..
gre165-makis is offline  
Old 02-25-2009, 12:39 AM
  #933  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara,Feb 25 2009, 12:57 AM
β) ο Mbaris, που ρωτάει έχει ολοκαίνουριο s2000...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..το καλύτερο που έχει να κάνει, είναι να βάλει σ'ενα κουτάκι τις μαμά και να πάει να πάρει μια coilover και να το χαμηλώσει μέχρι 1.5 πόντο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο..
Η να χαρισει σε εμενα τα αμορτισερ του και στον Κωσταντινο τα ελατηρια του..

Ναι οντως φιλε μου θελεις χαμιλωμα ΑΜΕΣΑ... ...[πανε μια ωραια βολτουλα με στροφες και μετα αναρωτησου αν θες να χαλασεις αυτο το εργο τεχνης.]

ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτα που λεει ο Ηλιας.Ολα ειναι αναλογικα.

Και τι εννοω.
Πας στον ενα σου λεει ''θα σου βαλω καμπερ θα γινει Φορμουλα''
Πας στον αλλο και σου λεει ''θα σου βαλω εγω συγκλιση θα γινει τρενο''
Πας στον ''γνωστη'' σου λεει..''θα στο κανω σαν του gremaki''

Ε στο τελος πας και στον λαμαρινα και σου λεει ''Μεγαλε το κανες τροΜπετο''.
gre165-makis is offline  
Old 02-25-2009, 12:55 AM
  #934  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το θεμα αναρτηση και συμπεριφορας ενος αυτοκινητου και ιδιαιτερα στο S2000, δεν ειναι τοσο απλο. Θα σας αναφερω το ιστορικο και τα προσωπικα μου κριτηρια απο το πρωτο S2000 εως και το δευτερο S2000 που εχω τωρα.

Οταν το 2004 ειχα παρει το MCB S0000-MY00, το αμαξι ειχε πανω 16αρια ζαντολαστιχα με Dunlop SP9000 (WinterSport). Δεν ειχα κανενα παραπονο με τη συμπεριφορα του απο θεμα στησιματος και ελαστικου, παρα μονο μια αισθηση βαρκας για τα δικα μου δεδομενα και το τροπο οδηγησης που ηθελα να εχω. Στη συνεχεια εβαλα ως προτεραιοτητα την εμφανιση του αυτοκινητου και εβαλα τοτε ολοκαινουργιες ΟΖ 18" Superleggera me ελαστικα Michelin Sport II (και αυτα καινουργια). Το αμαξι εγινε τουμπανο απο look και δυστυχως μαζι με το τουμπανο πηρε μορφη τρακτερ καθως το υψος του αυτοκινητου αλλαξε και ψηλωσε. Αυτο το αναφερω διοτι εχει μεγαλη σημασια στη συνεχεια. Φυσικα μεσα σε μια εβδομαδα αρχισα να αναζητω μια προσωρινη λυση, για να χαμηλωσει το αυτοκινητο και να επανελθει η εμφανιση του σε λογικα πλαισια. Εκανα αναζητηση και ατεληξα σε δυο πιθανες επιλογες. Η πρωτη ηταν τα Eibach Pro Kit οπου και χαμηλωνουν το S2000 κατα μια ιντσα (2.54 εκατοστα) ομοιομορφα μπρος και πισω. Η αλλη επιλογη ηταν τα H&R οπου δεν εχουν ομοιομορφο χαμηλωμα μπρος πισω και δεν ηθελα να αλλαξω κατα τοσο πολυ ολο το στησιμο του αυτοκινητου. Επιπλεον τα H&R περιγραφονται ως πιο προοδευτικα και μαλακοτερα απο τα Eibach Pro Kit. Εγω ηθελα σκληρη αισθηση κατω απο τις συνθηκες εκεινη την εποχη. Τα Eibach Pro Kit μπηκαν και το αμαξι ηρθε παλι σε φυσιολογικα επιπεδα για την αισθηση την οποια ηθελα. Αξιζει να σημειωθει οτι τα συγκεκριμενα ελατηρια που ειχα στο πρωτο S2000, τα εδωσα μετα στον oxtros οπου και αφαιρεσε τα H&R που ειχε και εβαλε τα Eibach. Τα H&R, του εδιναν την αισθηση οτι η αναρτηση ηταν μαλακη και ηθελε πιο σφιχτο στησιμο. Ειναι ο καταλληλος ανθρωπος αν θελετε να τον ρωτησετε για συγκριση μεταξυ των δυο εταιριων. Υποψην οτι τα Eibach Pro Kit ελατηρια επεστρεψαν παλι σε μενα μαζι με το κοκκινο S2000 εχω / ειχε ο oxtros.

Με τα Eibach ελατηρια, το αμαξι το αισθανομαι πιο σιγουρο και δεμενο (πιο σφιχτο). Επισης θεωρω το αμαξι πιο προβλεψιμο για τα δικα μου παντα γουστα και τροπο οδηγησης. Γενικως και στο πρωτο αλλα και στο δευτερο S2000 που εχω τωρα, αισθανομαι πολυ καλα στημενο το αυτοκινητο.

Θεωρω οτι η απλη τοποθετηση ενος σετ ελατηριων στο S2000, δεν ειναι η καλυτερη λυση. Ειναι μια καλη πρωτη ενδιαμεση αναβαθμιση σε εμφανιση και αισθηση πριν καποιος κανει μια σωστη και ουσιαστικη αναβαθμιση στο θεμα αναρτησης. Ενα ολοκληρωμενο σετ αναρτησης (coilovers) ειναι η ιδανικη επιλογη. Το ιδιο ειχα κανει με το παλιο S2000 και μετα τα Eibach ελατηρια, εβαλα την Tein Flex + EDFC και ημουν ευχαριστημενος με την αισθηση και επιπλεον προβλεψιμη συμπεριφορα του S2000. Συγκεκριμενα μολις αισθανομουν οτι το αμαξι παει να χασει το πισω μερος, η Tein απλα με κραταγε περισσοτερο.

Τωρα εχω παλι τα Eibach PRo Kit στο S2000 και εχω ηδη παραλαβει τη KW Variant 3 για να κανω παλι την ιδια αναβαθμιση στο αυτοκινητο οταν πια εξαντλησω τις δυνατοτητες μου / του αυτοκινητου στη πιστα.

Τελος να αναφερω οτι οταν το S μου εχει ψηλωσει με τις 18αρες, ειναι λογικο να γνωριζουμε οτι τα 2.54 εκατοστα χαμηλωμα που δινουν τα Eibach στην ουσια ειναι λιγοτερα. Σε μαμα ζαντολαστιχα / διαστασεις θα ειναι πραγματι 2.54 εκατοστα αλλα σε S2000 με 18αρια θα ειναι λιγοτερο ολο το χαμηλωμα. Παντως το S μου εχει πισω αποστατες διαφορικου για να μην υπαρχει το οποιοδηποτε προβλημα (ΜΥ99-03).
energetic is offline  
Old 02-25-2009, 12:59 AM
  #935  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by gre165-makis,Feb 25 2009, 01:39 AM
Η να χαρισει σε εμενα τα αμορτισερ του και στον Κωσταντινο τα ελατηρια του..

Ναι οντως φιλε μου θελεις χαμιλωμα ΑΜΕΣΑ... ...[πανε μια ωραια βολτουλα με στροφες και μετα αναρωτησου αν θες να χαλασεις αυτο το εργο τεχνης.]

ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτα που λεει ο Ηλιας.Ολα ειναι αναλογικα.

Και τι εννοω.
Πας στον ενα σου λεει ''θα σου βαλω καμπερ θα γινει Φορμουλα''
Πας στον αλλο και σου λεει ''θα σου βαλω εγω συγκλιση θα γινει τρενο''
Πας στον ''γνωστη'' σου λεει..''θα στο κανω σαν του gremaki''

Ε στο τελος πας και στον λαμαρινα και σου λεει ''Μεγαλε το κανες τροΜπετο''.


Nαι ρε, πάνε που σου λέει και ο gremakis, το χω στρίψει το δικό του και ξέρω (ξέρω; - Μάκη θέλω πάλι βόλτα λούνα-παρκ ).
lalakis2000 is offline  
Old 02-25-2009, 02:31 AM
  #936  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali,Feb 24 2009, 03:01 PM
φιλε ntz και η δικη μου ευθυγραμμιση ειναι καπου εκει δηλαδη μπροστα -1,5 καμπερ και 0 συγκλιση ,πισω -2 καμπερ και 1mm συγκλιση με pss9 και περιπου 1,5-2 ποντους χαμηλωμα,και πισω εχω δοκιμασει με ιδια συγκλιση και -3,2 καμπερ (δεν επαιρνε αλλο)
Μπροστά δεν διαφέρουμε καθόλου και όπως προείπα δεν είναι το πρόβλημα μου μπροστά (τουλάχιστον από γεωμετρία, γιατί από ρύθμιση ανάρτησης έχω ένα θέμα). Πίσω, τουλάχιστον σε εμένα, για να πέσει κάτω από +2 σύγκλιση πρέπει να πέσω και κάτω -1.30'' κάμπερ. Δηλ. τώρα έχει δεξιά-αριστερά +2 σύγκλιση και κάμπερ δεξιά 1.55'' και αριστερά 1.35'', μετά από πολύ κόπο (παρεπιμπτόντως το σύστημα να ρυθμίζει από το ίδιο ψαλίδι και καμπερ και σύγκλιση είναι τελείως μ@@σμενο... ήδη κάνω σκέψεις για μετατροπή της ωραιότατης Μ10 βίδας του πάνω ψαλιδιού... ). Λάθος βέβαια γιατί είναι γνωστό οτι πρώτα ρυθμίζεις καμπερ και μετά σύγκλιση, αλλά προκειμένου να δώ τι κάνει το αμάξι με λιγότερο σύγκλιση τα 0.20'' είναι αμελητέα διαφορά. Δεν ξέρω αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει κάτι στο σύστημα με τις ροδέλλες, αλλά αυτές (οπτικά τουλάχιστον) φαίνονται οι μαμά.

Originally Posted by uma_chikara
Στις ευθυγραμμίσεις τώρα.....για παράδειγμα..
κάστερ 6.45 και κάμπερ -1.0....
κάστερ 6 και κάμπερ -1.5...
....έχουν μικρή διαφορά σε απόδοση, διαφέρουν όμως στην αίσθηση

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε καλύτερο feedback από το τιμόνι και είναι πιο ξερό, στη δεύτερη το τιμόνι μας κοιμάται λίγο περισσότερο και συγχωρεί απότομες τιμονιές..
Μμμμ ... εγώ μάλλον το αντίθετο διαπίστωσα. Άλλαξα μόνο κάστερ μπροστά από 6.45 σε 6.00 και κράτησα ίδια κάμπερ -1.00 (προς το παρόν). Παρατήρησα οτι ναι μεν "ελάφρωσε" το τιμόνι στην ευθεία, αλλά μέσα στην στροφή σου δίνει περισσότερες πληροφορίες από πριν.

Originally Posted by uma_chikara
Δηλαδή, το να φτάνει το κάμπερ -2.5 με στριμένο τιμόνι, δε σημαινει απαραίτητα ότι θα εξασφαλίσεις με αυτό καλύτερη απόδοση γιατί πάνω από -2(τυχαίος αριθμός..δε γνωρίζω από πόσο και πάνω δε λειτουργεί σωστά), λειτουργεί αντίστροφα, ή κάτι τέτοιο..
Επίσης με υπερβολικό κάμπερ, χονδρικά, χάνουμε στα φρένα..Ιδανική φόρμουλα που να τα συνδιάζει όλα δεν υπάρχει..
απλά μπορείς να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις που να είναι πιο κοντά σε αυτό που θες, σεβόμενος την αναλογία.
Δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή και στα αυτοκίνητα με διάταξη όπως το s, αλλά σε όποιο αυτοκίνητο έχω δώσει κάμπερ μπροστά, μόνο καλά αποτελέσματα έχω δεί. Μάλιστα σε 106 μπορεί να τύχει να δεί και απίστευτες τιμές -3.5 και τέτοια. Πάντως το -2.00/2.5 θεωρείται "νορμάλ" νούμερο. Βέβαια εκεί ο τροχός στριμμένος καλείται να κάνει μία εργασία παραπάνω, δηλ. να επιταχυνεί κιόλας εκτός από το να φρενάρει και να στρίβει, και για αυτό το λόγο θέλεις να πατάει καλά το λάστιχο στριμμένο με μεγάλη επιφάνεια του με τον δρόμο (ιδιαίτερα ο εσωτερικό τροχός). Τώρα για τα φρένα που αναφέρεις δεν χάνεις και τόσο πολύ.

Originally Posted by uma_chikara
Έπειτα, υπερβολικές τιμές σύγκλισης καταπονούν το αυτοκίνητο..
παρτε, δηλαδή 2 ρόδες από ένα μοντελάκι, βάλτε τις να συγκλίνουν 8 μόιρες που ήταν η σύγκλιση του ntz και σπρώξτε τις μπροστά χωρίς να τις αφήσετε να μετακινηθούν κατά τον οριζόντιο άξονα...
φανταστείτε πως όταν σε αυτή τη μικροκλίμακα παρατηρείται τέτοια αντίσταση, τί γίνεται όταν μιλάμε για κλίμακα 18άρας...και πόσο μάλλον όταν αυτό συμβαίνει για 30.000 χλμ ή και περισσότερο...
Πολύ σωστό!!! Σκεφτείτε οτι εγώ πήγαινα κάπως έτσι / \. Ο ένας τροχός έσπρωχνε τον άλλο, για αυτό και τα απότομα ξεκολήματα (θέλω να πιστεύω). Αναμένω να δώ με την καινούργια γεωμέτρια, τι ψάρια πιάσαμε.
ntz is offline  
Old 02-25-2009, 03:30 AM
  #937  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Περισσότερο κουράζομαι παρα το ευχαριστιέμαι αυτό εδώ...

Στο παραπάνω πόστ μου ουτε μίλησα για extreme τιμές στις διαφορές μεταξύ ρυθμισμάτων, ούτε είπα ότι συφμωνώ με υπερβολικά χαμηλώματα, ούτε είπα ποτέ ότι αν είχα να διαλέξω μεταξύ ΦΟΥΛ ανάρτησεις και ελατηρίων σκέτων θα διάλεγα το δεύτερο (έχουν και μια διαφορά της τάξεως των ~1.100 ευρώ που δεν ειναι καθολου αμελητέα).

Είναι εκεί και είναι αρκετά ξεκάθαρες οι απορίες μου.
Η συζήτηση αυτή θα συνεχιστεί απο κοντά γιατί δεν έχω και χρόνο να διατυπώσω τόσα πολλά πράγματα δυστυχώς.
Nabu is offline  
Old 02-25-2009, 04:20 AM
  #938  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

egw twra ti sk@t@ na kanw

ta elatiria (eibach pro kit) mou fenete kali lisi gia emfanisi me logiki timi

8a psa3o na ta vro metaxirismena apo kapion filo gia na ta dokimaso protou mpo sti diadikasia na ta agoraso
me tous apostates ti ginete afou 8a xamilosi panw apo 2pontous 8a einai sosoto na mpoun? i den 8a do diafora? gia pious apostates milame? marka? poso paxos? ta vazoume se olous tous troxous i mono piso?

P.S me tous apostates 8a fenonte i rode oti einai pio e3o???
S2Kbaris is offline  
Old 02-25-2009, 04:26 AM
  #939  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

From Pedel faster on S2KI:

A proper alignment is important for autocrossing, and compared to the other changes you'll be making, a bargain at less than $100. Individual alignments vary, but for the AP1 cars, the general consensus falls in the following ranges:
Front toe - 0" to 1/8" toe out
Front camber - -1.5 to -1.75 degrees
Rear toe - 1/4" to 3/8" toe in
Rear camber - -2.0 to -2.25 degrees
If you want it straight from the horses' mouths, here are alignment settings posted by the top three finishers at the 2003 Nationals:
Jason Saini (Jason Saini) (Moton shocks)

http://web.archive.org/web/20080201235743/...s/mistress.html

Andy McKee (s2k2fast4me) (scroll to near the bottom of the first post) (Penske shocks) (this post is from the 2002 Nationals)

http://forums.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=89137


Ian Stewart (Mrsideways) (Koni shocks) (Ian's alignment is notable because he uses zero toe in the rear, perhaps contributing to his handle "Mrsideways")

http://forums.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=89137


Each driver's shock choice is noted since cars on stock shocks tend to be rather more twitchy than cars on aftermarket units. Drivers with stock shocks may want to consider more conservative settings (e.g. more rear toe-in or less front camber). Likewise, alignment settings should be adjusted for cars not running a 1.25" solid front sway bar or staggered tire sizes.


Tα παραπάνω είναι ρυθμίσεις για ΠΙΣΤΑ ....!!!
uma_chikara is offline  
Old 02-25-2009, 04:39 AM
  #940  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε Ηλια.... ελεος
Τρεις σελιδες πισω τα χω...
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...post&p=15468199
S2johnyK is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 11:32 AM.