Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-23-2009, 11:38 PM
  #901  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Nabu,Feb 24 2009, 10:25 AM
Με βάση το σοβαρό αυτό πόστ του φίλου Αντώνη (δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω ) αναγκάζομαι να προβώ στην εξής ερώτηση.

Αφού γνωρίζουμε ότι το λεγόμενο UK setup είναι διαφορετικό αυτό που δίνει η Honda για εμάς, γιατί μας κάνει εντύπωση που οι τιμές τους είναι διαφορετικές? ( η δεν είναι αυτό)

Η μήπως όταν αναφερόμαστε σε μηδενικές συγκλίσεις θα πρέπει πάντα να λέμε ότι είναι σε σχέση με το UK που μπορεί να έχει κάποιος στο αμάξι του.
Το UK δεν έχει χαρακτηριστεί ως ουδέτερο?
Nabu, δεν το κανω παραθεση για σενα αλλα για ολους για να διαβασουν ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι γραφει το ποστ!

MY99 - MY03

After customer complaints of excessive "tracking" (susceptibility(sp) to follow the wear patterns in the road) by UK customers, Honda UK carried out dynamic testing and arrived at an optimum specification to counter this effect of "tracking".

This is not an optimum performance setting, but only an optimum setting for poor UK roads and drivers who let their cars drive them and not point the car where they want to go.

When the S2000 had a facelift in 2004 the suspension pick up points in the chassis were modified to alter this characteristic and no longer required any modification to alter the effects of "tracking".

1999-2003 S2000 set to standard settings for best performance or optimum settings if the car is tracking.



energetic is offline  
Old 02-23-2009, 11:41 PM
  #902  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Λοιπόν εντάξει τέρμα η πλάκα , δοκίμασα κάποιες άλλες ρυθμίσεις αλλά δε μου ταιριάζανε, το αμάξι του Μάκη δεν το δοκίμασα να δω πως στρίβει (όχι Μάκη, δε μετράει εκείνη η φορά στην αλάνα, θέλω να ξαναπάμε να το ξαναδοκιμάσω) και γύρισα πάλι στις μαμά ρυθμίσεις.

Και βέβαια που και που επισκέπτομαι τον ευθυγραμμισά μου για ψυχολογικούς κυρίως λόγους . Μου παρέχει και τεχνική και ψυχολογική υποστήριξη Πότε θα πάρει κανά γαλλικό κλειδί να μου το πετάξει στο κεφάλι με παριζιάνικο αέρα δεν το ξέρω, αλλά διαισθάνομαι ότι κοντεύει.

@Νabu: Όχι μόνο το λεγόμενο UK Setup αλλά και τα Honda UK recommended settings διαφέρουν από τα μαμά ελληνικά.

ΝΑΙ ΡΕ, Η HONDA EKATΣΕ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ SETTINGS ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ Ο ΛΑΛΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ. ΤΡΑΒΑΤΕ ΚΑΝΑ ΖΟΡΙ ;
lalakis2000 is offline  
Old 02-24-2009, 12:15 AM
  #903  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έτσι μπράβο ρε παιδιά, για να καταλαβαινόμαστε!! Τι UK settings και φλωριές!!!

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.
Nabu is offline  
Old 02-24-2009, 02:32 AM
  #904  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@johny
Γιαννη πρεπει να εχεις δικιο, αλλα πανωσ τον πανικο δε καταλαβα πια δαγκανα μπορει να ηταν...

@gre-makis
Με τσιμουχακια δλδ μετα εστρωσε το κακο? Θα το πω στο μηχανικο μου να δω τι θα μου πει κ αυτος...

Παντως ειναι τρομερα επικινδυνο ειδικα σε βρεμενο οδοστρομα οταν κινησε πανω απο 120 κ χρειαστεις αποτομο φρεναρισμα...
ManosS2k is offline  
Old 02-24-2009, 02:36 AM
  #905  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by ManosS2k,Feb 24 2009, 01:32 PM
Παντως ειναι τρομερα επικινδυνο ειδικα σε βρεμενο οδοστρομα οταν κινησε πανω απο 120 κ χρειαστεις αποτομο φρεναρισμα...
Παιδια, αν και σας τα εχω πρηξει με τα P-Zero ειναι η πρωτη φορα που δεν ανησυχω για τη συμπεριφορα του S2000 σε βρεγμενο δρομο, κι ας μην ειναι "χειμωνιατικα / βροχινα". Το ξερω οτι γινεται αναφορα για φρενα αναρτησεις και συμπεριφορα αυτοκινητου, αλλα επειδη λετε για βρεγμενο και φρεναρισμα, μη ξεχνατε οτι παιζει μεγαλο ρολο και το ελαστικο.
energetic is offline  
Old 02-24-2009, 02:39 AM
  #906  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κ γω με τα RE050 ειμαι πολυ ευχαριστημενος...σε σχεση με τα προηγουμενα που σταματαγα παντα με το ABS...
ManosS2k is offline  
Old 02-24-2009, 02:39 AM
  #907  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Feb 24 2009, 12:38 AM
Nabu, δεν το κανω παραθεση για σενα αλλα για ολους για να διαβασουν ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι γραφει το ποστ!
Το πινακάκι αυτό το είχα και εγώ, τώρα που ψαχνόμουν με τις ρυθμίσεις. Το μέγα λάθος σε αυτό είναι οτι προυποθέτει οτι φοράς 16αρες ζάντες, δηλ. τις μαμά. Κάθε μοντέρνη ηλεκτρονική ευθυγράμμιση που σέβεται τον εαυτό της, πλέον έχει ρυθμίσεις με βάση τις ίντσες της ζάντας που φοράει το αμάξι. Επομένως, και για να διορθώσω αυτό που έγραψα νωρίτερα, σε εμένα, με 18αρια, το μηχάνημα αυτόματα μου έβγαλε οτι τα "μαμά" σημάδια για σύγκλιση πίσω είναι 3.10. Τώρα με 16αρια μπορεί να είναι χαμηλότερα.
ntz is offline  
Old 02-24-2009, 06:05 AM
  #908  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδια, αν και σας τα εχω πρηξει με τα P-Zero ειναι η πρωτη φορα που δεν ανησυχω για τη συμπεριφορα του S2000 σε βρεγμενο δρομο, κι ας μην ειναι "χειμωνιατικα / βροχινα". Το ξερω οτι γινεται αναφορα για φρενα αναρτησεις και συμπεριφορα αυτοκινητου, αλλα επειδη λετε για βρεγμενο και φρεναρισμα, μη ξεχνατε οτι παιζει μεγαλο ρολο και το ελαστικο.
Κ γω με τα RE050 ειμαι πολυ ευχαριστημενος...σε σχεση με τα προηγουμενα που σταματαγα παντα με το ABS...


Το πινακάκι αυτό το είχα και εγώ, τώρα που ψαχνόμουν με τις ρυθμίσεις. Το μέγα λάθος σε αυτό είναι οτι προυποθέτει οτι φοράς 16αρες ζάντες, δηλ. τις μαμά. Κάθε μοντέρνη ηλεκτρονική ευθυγράμμιση που σέβεται τον εαυτό της, πλέον έχει ρυθμίσεις με βάση τις ίντσες της ζάντας που φοράει το αμάξι. Επομένως, και για να διορθώσω αυτό που έγραψα νωρίτερα, σε εμένα, με 18αρια, το μηχάνημα αυτόματα μου έβγαλε οτι τα "μαμά" σημάδια για σύγκλιση πίσω είναι 3.10. Τώρα με 16αρια μπορεί να είναι χαμηλότερα.

Καλά ποιος είπε ότι τα UK Settings είναι πανάκια για όλα....
Απλά παίρνεις μια μυρουδιά και μετά το στήνεις όπως σου ταιριάζει.
Δεν βάζεις πάνω κάτι που έφτιαξε κάποιος για κάτι συγκεκριμένο το οποίο θα κινείται σε συγκεκριμένες συνθήκες και με συγκεκριμένο setup (ζάντες, ανάρτηση).

Αυτό είναι σαν να λέμε έφτιαξα το τάδε φαί και μου αρέσει φάτε το όλοι.
Από κάπου ξεκινάς και μετά το παραμετροποιείς ανάλογα τα γούστα σου και το τι ''φοραει'' το αμάξι πχ ο Ηλίας το γουστάρει drift machine, άλλος το γουστάρει γραμματο πχ με μια δόση από μπροστοκουνα και πάει λέγοντας.

Γενικά καλή ευθυγράμμιση δεν υπάρχει. Υπάρχει τι ταιριάζει στον καθένα ανάλογα το setup του αυτοκινήτου αλλά και που θέλει ο οδηγός του να το οδηγεί
S2johnyK is offline  
Old 02-24-2009, 08:54 AM
  #909  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Feb 24 2009, 07:05 AM

Καλά ποιος είπε ότι τα UK Settings είναι πανάκια για όλα....
Απλά παίρνεις μια μυρουδιά και μετά το στήνεις όπως σου ταιριάζει.
Δεν βάζεις πάνω κάτι που έφτιαξε κάποιος για κάτι συγκεκριμένο το οποίο θα κινείται σε συγκεκριμένες συνθήκες και με συγκεκριμένο setup (ζάντες, ανάρτηση).

Αυτό είναι σαν να λέμε έφτιαξα το τάδε φαί και μου αρέσει φάτε το όλοι.
Από κάπου ξεκινάς και μετά το παραμετροποιείς ανάλογα τα γούστα σου και το τι ''φοραει'' το αμάξι πχ ο Ηλίας το γουστάρει drift machine, άλλος το γουστάρει γραμματο πχ με μια δόση από μπροστοκουνα και πάει λέγοντας.

Γενικά καλή ευθυγράμμιση δεν υπάρχει. Υπάρχει τι ταιριάζει στον καθένα ανάλογα το setup του αυτοκινήτου αλλά και που θέλει ο οδηγός του να το οδηγεί
Συμφωνώ απόλυτα...

Τα UK είναι μία καλή βάση για να ξεκινήσει κάποιος κι από εκεί και πέρα αρχίζει και πειράζει, λίγο το ενα, λίγο το άλλο, μέχρι να οδηγηθεί στο αποτέλεσμα που του ταιριάζει...

Γι αυτό και όσες φορές έχω γράψει προτείνω πίσω κάμπερ μικρότερο από -2, καθώς το -2 σε βάζει αυτομάτως σε συμπεριφορά γραμμών και περισσότερο απότομη..
Αν κάποιος θέλει, φυσικά και μπορεί να το πάει -2 και δεν είναι λάθος.. Λάθος είναι να ξεκινάς με -2..

Μπροστά το uk καλύπτει μια χαρά τις απαιτήσεις για μία καλή βάση.

Γενικά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας 2-3 πραγματάκια...

1) Όσο περισσότερο κάμπερ έχουμε, οι τροχοί λόγω της γωνίας τους αναγκάζονται να συγκλίνουν περισσότερο.. Επομένως, καλό είναι να αποφεύγουμε μεγάλες τιμές κάμπερ και σύγκλισης ταυτόχρονα.. Όσο μεγαλώνει το κάμπερ, μειώνουμε λιγάκι σύγκλιση..

2) Το ίδιο και με το κάστερ. Όσο περισσότερο κάμπερ, μειώνουμε κάστερ, καθώς στρίβοντας το τιμόνι με ένα κάμπερ -1.5 και κάστερ 7, το κάμπερ θα γίνεται 2..
αν με το ίδιο κάστερ αυξήσουμε το κάμπερ σε -2, πάνω στο στρίψιμο, θα γίνεται -2.5 ή -3 (υπερβολικά τα γράφω, αλλά πιο πολύ για να κατανοηθούν οι διαφορές..)

επομένως, όσο αυξάνουμε, το ένα, μειώνουμε το άλλο..
uma_chikara is offline  
Old 02-24-2009, 09:00 AM
  #910  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Feb 24 2009, 03:05 PM

Αυτό είναι σαν να λέμε έφτιαξα το τάδε φαί και μου αρέσει φάτε το όλοι.

yiannakos is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 10:18 PM.