Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-11-2009, 01:43 AM
  #841  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μια ερώτηση στον Λευτέρη...

Γνωρίζω ότι οι δίσκοι σου είναι σχετικά καινούργιοι. Τα κόκκινα πόσα χλμ σου άντεξαν? Οι δίσκοι έμοιαζαν ταλαιπωρημένοι απο τα τακάκια?

Γενικά τα κόκκινα έχουν καλά reviews και τα προτείνει και η EBC για το S2000 στην σελίδα της. (σε αντίθεση με τα πράσσινα που πάνε και βάζουν μερικοί).
Αν λοιπόν τα κόκκινα είναι οκ τότε ίσως να παω για αυτά και όχι τα κίτρινα που είναι ακόμα πιο μαλακά.

Johny, εσύ +1 σε τι? Στα σχόλια του Χρήστου για τον θόρυβο και το νυχάκι η +1 γενικά για τα DS? Ενα πρόχειρο review σου τι θα ήτανε?
Nabu is offline  
Old 02-11-2009, 01:53 AM
  #842  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Τα εβαλα το καλοκαιρι. Ιουνιο ή Ιουλιο. Χλμ δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως, αλλα υπολογισε οτι κανω γυρω στα 1500χλμ καθε μηνα, περιπου 11000χλμ. δλδ. Λιγο φαινεται, αλλα εχουν φαει πολυ ζορισμα. Ναι, οι δισκοι ειδικα απο την μεσα πλευρα φαγωθηκαν. Καλα, δεν ξερω και αν φταιει το τακακι, ή το οτι οι turbo groove ειναι για τον τσαπου.
leftis is offline  
Old 02-11-2009, 04:19 AM
  #843  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@Νabu
Πάρα πολύ καλό τακάκι, ακούραστο με όλη τη σημασία της λέξης, γρήγορο συνεχόμενο στροφολοϊ (από Μόδι προς Καμένα Βούρλα για όποιον γνωρίζει) λίγο πριν σταματήσω είδα καπνούς από τους μπροστινούς θόλους (προς στιγμήν το σκατο στην κάλτσα...μετά στη θέση του) οι δίσκοι άχνιζαν το φρένο μου όμως δεν την άκουσε πουθενά. Συνέχισα κανονικά με αμείωτη την ικανότητα της πέδησης. Επιβεβαιώνω το νυχάκι και το σπαστικό γυφτο-σφύριγμα στις χαμηλές ταχύτητες και ιδιαίτερα σε μποτιλιάρισμα-σταμάτα/ξεκινα (γυρνούν κεφάλια ) αλλά στα @ρχιδι@ μου,ειναι όπως το θέλω. Από μένα σαν τακάκια για τέτοια χρήση +1 και βαλε thanks for asking
S2johnyK is offline  
Old 02-11-2009, 04:26 AM
  #844  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γεια σας παιδες ελπιζω να ειστε ολοι καλα..θυμαστε εδω κ λιγες μερες που σας ειχα γραψει αυτο:καλισπερα παιδια κ καλη εβδομαδα,θελω να πω κατι που συμβαινει στο πισω δεξια μερος του αυτοκινητου μου,καθε φορα που πεφτει η ροδα σε μικρες λουμπες κ με λιγη ταχυτητα ακουγετε(νομιζω απ την αναρτηση) ενα βαθυ γκουπ..το ακουω ψιλα σαν κατι να μου χτυπαει το portpackage...εντωμεταξυ οταν ειχα παει για σερβις του εκανα κ μετρηση στα αμορτισερ κ ειδικα το συγκεκριμενο ηταν το πιο καλο..ξερετε τι μπορει να ειναι?
τελικα δεν ηταν απ την αναρτηση που ηθελε σφιξιμο που μου ειπε ο sfun νομιζω σημερα την εσφηξα αλλα δεν επερνε αλλο κ δεν αλλαξε κατι προς το καλυτερο..
harri-S- is offline  
Old 02-11-2009, 08:06 AM
  #845  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Haris υπάρχει περίπτωση να είναι τα silent blocks που μπορεί να έχουν τραυματιστεί ή πολυκαιριστεί και έχουν πάψει να είναι και τόσο silent. (βασικά μαντεύω εδώ αλλά προσπαθώ να το πάω με βάση της λογικής)

Johny ευχαριστώ πολύ για το review. Το πρώτο μέρος είναι αυτό που ήθελα αλλά το 2ο μισό δεν μάρεσε ιδιαίτερα. Προσπαθώ να βρω την μέση λύση: καλό φρενάρισμα, όσο το δυνατόν λιγότερη φθορά σε δίσκο, όχι έξτρα θορύβους απο τα φρένα (έχω ήδη αρκετούς ).
Η γνώμη σου μετράει
Nabu is offline  
Old 02-11-2009, 01:25 PM
  #846  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ξερει κανεις spring rates για τα H&R sport springs?!
τα φοραει κανεις για να μας πει εντυπωσεις σε σχεση και με αλλα?!
Sportster is offline  
Old 02-11-2009, 01:59 PM
  #847  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ο oxtros τα φοραγε στο S του (τωρα ειναι δικο μου) και μετα εβαλε τα Eibach Pro Kit απο το παλιο μου S2K. Αλλαξοκ0λ1@ FTW!

Ρωτησε τον...
energetic is offline  
Old 02-11-2009, 11:11 PM
  #848  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πράγμα που μου θυμίζει ότι πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σκύψω και να προσπαθήσω να δω τι σκ@τ@ ελατήρια φοράει το δικό μου
Nabu is offline  
Old 02-11-2009, 11:43 PM
  #849  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by Nabu,Feb 12 2009, 10:11 AM
Πράγμα που μου θυμίζει ότι πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σκύψω..
leftis is offline  
Old 02-11-2009, 11:53 PM
  #850  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εεεε. ναι..... ένα δίκιο το έχεις Λευτεράκη μου.... ίσως να έπρεπε να την διατυπώσω λίγο διαφορετικά την πρόταση αυτή!!
Nabu is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 09:15 AM.