Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-01-2009, 11:11 AM
  #731  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αλέξανδρε ανέβασε καμία φωτό απο τα καινούργια σου φρένα να δούμε και εμείς!
Και πες και καμία εντύπωση γενικά..
Nabu is offline  
Old 02-01-2009, 02:34 PM
  #732  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Πως τρεχουν τα νεα και στην νοτια Ελλαδα μας????
Ευχαριστως να πω....Μετα απο πολυ κοπο και ιδρωτα και μετα απο ενα χρονο περιπου που ειχα ενα κιτακι 8 πιστονων της ΚSport στο σπιτι μου και το κοιτουσα τι ομορφο που ειναι σκεφτομενος να το κανω ρολοι αφου κανεις δεν το αγοραζε (τα εδινα και τζαμπα) καταφερα και τα εβαλα στο αυτοκινητο.Η λυση ηταν αποστατες φτιαχτοι μπροστα αλουμινιο foul αφου χρειαστηκα 1,7 χλστ και πισω ετοιμη λυση της Η&R 1,5 χλστ.Η πρωτη εντυπωση που μου εδωσαν σιγουρα μεταφραζετε σε καλυτερο bite απο την πρωτη στιγμη που θα αγγιξεις το πενταλ του φρενου.Αφου το κυκλοφορησα το αυτοκινητο γυρω στις 3 βδομαδες που τα εχω επανω στρωνοντας τα αρχισα μετα απο 2500 χλμ να τα ψιλοπιεζω.
Δεν ρισκαρα ουτε μια στο εκατομυριο να τα ζεστανω πολυ και να εχω στραβωματα με δισκους κτλπ αφου ο μηχανικος μου μου συμβουλεψε να τα στρωσω οσο καλυτερα γινετε και μετα να τα απολαυσω χωρις κανενα προβλημα.Αυτο και εκανα....Μετα τα πρωτα φρενα το πενταλ μου διχνει οτι τοτε αρχιζει να αισθανετε...Τι εννοω,οτι στα πρωτα φρενα ας πουμε παραλιακη θεσσαλονικης φαναρι φαναρι δεν εχουν διαφορα με τα μαμα καμια μονο περισσοτερο bite.Αλλα μετα απο 3-4 φρεναρισματα εκει αρχιζουν και διχνουν τα δοντια τους.Το πενταλ δεν υποχωρει οπως γινοταν στα μαμα οταν τα ζεστενες πολυ αλλα ισα ισα αρχιζει να ερχετε πιο πανω απο οτι ειναι στην αρχη δινοντας αισθηση τεραστιας σιγουριας οτι θα σταματησεις αμεσως.Μαλιστα σταματουσα πολυ πιο πριν απο το σημειο που υπολογιζα η στοχευα οτι θα σταματισει το αυτοκινητο.Γενικα καταλαβα οτι αποδιδουν τα μεγιστα μονο οταν ζεσταθουν καλα και μονο τοτε εχουν την τελεια αισθηση που θελεις εχοντας δωσει τοσα χρηματα για ενα τετοιο κιτακι.Στα πολα χλμ εκει ειναι και η τεραστια διαφορα με τα μαμα οτι στα 200 και χλμ το αμαξι γονατιζει πραγματικα.Αν ειχα αναρτηση μειονοντας τις κλισεις τις μουρης μου θα ηταν ακομη καλυτερα τα αποτελεσματα.Απλα υπαρχει ενα μεγαλο βυθισμα της μουρης.Οποτε και η αναρτηση εδω παιζει τον ρολο της.Ολα αυτα τα κλασικη ελληνικη γνωστη ασφαλτο.Οταν το εβγαλα εγνατια και φρεναρα απο τα 150-0 εκει το κεφαλι μου πηρε μια κλιση αγνοστων μοιρων προς τα εμπρος.Και δεν κανω πλακα.Ειναι τοση η δυναμη που το κεφαλι παρ'ολο που γνωριζει οτι θα φρεναρεις αντιστεκετε στο να σταθει ορθιο στην θεση του.
Γενικα μου αφησαν τις καλυτερες των εντυπωσεων και πιστευω οτι αξιζει σαν μετατροπη στο S αφου εγω τουλαχιστον δεν ημουν ευχαριστημενος απο τα μαμα.Απλα,διαφορα στις μικρες ταχυτητες μεσα στην κινηση της πολης και γενικα οταν ειναι κρυα μην εχει κανεις την απαιτηση να δει διαφορα.Ισως σε αυτες τις συνθηκες ειναι και χειροτερα απο τα μαμα.Απο εκει και περα υπαρχει ενα χαος αναμεσα τους.
Οσο για τους αποστατες ολοι μου ελεγαν οτι θα χαλασει το αυτοκινητο θα συμπεριφερετε ατσαλα και γενικα δεν ειναι καλο να πεζεις με την γεωμετρια αυτου του αυτοκινητου....Εγω θα ελεγα οτι ειδα μια μικρη διαφορα στην πλαγιολισθηση δλδ οτι κανει μπαντα θελοντας να επιμενεις λιγο περισοτερο στο γκαζι του να το πατησεις πιο αγρια και αποφαστικα.αυτο συνηθιζετε μετα απο καποια χμλ εξικιωσης.
Οσο για τις γραμμες μου περναει την πληφορια οτι (τωρα που φαρδηνα παταω καλυτερα και μπορεις να μου δωσεις ενα κλικ παραπανω στις στροφες).Αισθανομαι οτι μπαινω λιγο γρηγοροτερα στις στροφες απ'οτι πριν.Παντα μιλαω για στροφοδιαδρομες που τις ηξερα με κλειστα τα ματια.
Αυτα......συγνωμη για το μεγαλο post αλλα μου ζητηθηκε και δεν χαλαω ευκολα χατηρια!!!
Colin mc rae is offline  
Old 02-02-2009, 11:31 PM
  #733  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραίος ρε Αλέξανδρε!!

Χαίρομαι που τελικά μπόρεσες και τα έβαλες μετά απο τόσο καιρό!! Κρίμα που δεν θα το βάλεις πίστα για να δεις τα πραγματικά τους δόντια. Νομίζω αν κάπου είναι να λάμψουν τα τέρατα, θα ήταν εκεί.

Πάντως η περιγραφή σου αρκετά καλή, νομίζω δίνει μια πάρα πολύ καλή αίσθηση του πως δουλεύουν πανω στο αμάξι σου. Και απο την στιγμή που λες ότι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου δεν έχει αλλάξει προς το χειρότερο τότε όλα καλά είναι!

Το μοναδικό αρνητικό, αν έπρεπε να βρω κάτι, είναι το κόστος του κιτ το οποίο νομίζω είναι αρκετά τσιμπημένο.

Γενικά όπως έλεγα και στον Στράτο τις προάλλες, θα ήθελα πολλά άλλα πράγματα να έχουν φτιαχτεί όπως τα θέλω πάνω στο αμάξι πριν προχωρούσα στην τοποθέτηση ενός τέτοιου σετ. Ένα απο αυτά όπως είπες πολύ σωστά είναι η ανάρτηση

P.S: Τα Νέα ταξιδεύουν
Nabu is offline  
Old 02-02-2009, 11:41 PM
  #734  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εβαλα κι εγω τα δικα μου χθες, θα πω εντυπωσεις μολις τα δουλεψω και λιγο.

By the way, οι ΚW V3 ηρθαν.
energetic is offline  
Old 02-03-2009, 12:13 AM
  #735  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Feb 3 2009, 12:41 AM
Εβαλα κι εγω τα δικα μου χθες, θα πω εντυπωσεις μολις τα δουλεψω και λιγο.

By the way, οι ΚW V3 ηρθαν.
Ε ναι, για αυτό κιόλας δεν σου έχω ζητήσει ΗΔΗ εντυπώσεις απο τα φρένα
Άστα να πατήσουνε, δούλεψε τα και λίγο να καταλάβεις διαφορές με πριν και τότε μας γράφεις ένα αναλυτικό σαν του Αλέξανδρου!!

Απο τις KW θέλω φωτογραφίες όταν θα γίνει το opening!! Αν και μου φαίνεται θα πάω στο σπίτι του Uma να δω του Τασούλη τα κομμάτια από κοντά
Ίσως να τα χαιδέψω κιόλας λίγο και αν είμαι και υπερτυχερός ίσως ο Ηλίας να φύγει για λίγο απο το δωμάτιο και να με αφήσει λιγάκι μόνο μου μαζί τους
Nabu is offline  
Old 02-03-2009, 01:17 AM
  #736  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Feb 3 2009, 10:41 AM
Εβαλα κι εγω τα δικα μου χθες, θα πω εντυπωσεις μολις τα δουλεψω και λιγο.
Βάρος κλπ?
S2johnyK is offline  
Old 02-03-2009, 01:23 AM
  #737  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

@Nabu
Η δικη μου αναρτηση θα ερθει την αλλη βδομαδα, εφοσον δεν βιαζομαι να τη βαλω πανω στο αυτοκινητο.

@S2johnyK
Εχουμε μετρησει με Στρατο τα βαρη αλλα δεν εχω μετρησει ακομα τα μαμα που εβγαλα, οποτε θα ενημερωσω και με σχετικο τοπικ που θα ετοιμασω για να μπει και στη κεντρικη σελιδα ως DIY thread. Θα τα αναφερω κι εδω ομως, don't worry.
energetic is offline  
Old 02-03-2009, 07:11 AM
  #738  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Βαρος θα αναφερω και εγω σε σχετικο post που θα κανω οταν βρω χρονο να μετρησω τα μαμα.Τα αλλα τα εχω μετρημενα αλλα ειναι θεμα ελευθερης ωρας για να βγει ακρη.
Φιλε nabu ολα τα κιτακια ειναι ψιλοακριβα.Ασε εμενα που μου βγηκαν πανακριβα γιατι χρειαστηκα αποστατες νεες βασεις και γενικα ολα εγιναν απο την αρχη και με πολυ προσοχη απο ειδικο που ασχολειτε μονο με φρενα και αγκαταστασεις τετοιου τυπου για να μην εχω εξοδα σε αλλα θεματα.Ολα για να μπουν παντως θελουν την σωστη ζαντα με το σωστο offset.Ειναι πολυ δυσκολο αυτοκινητο το S για να βαλεις φρενα αν εχεις τις μαμα ζαντες.Αλλα και αλλες να εχεις παλι δεν υπαρχει αρκετος χωρος για αυτα.Παλι πρεπει να περεκλεινει απο τις εργοστασιακες τιμες του offset.Τουλαχιστον αποζημιωθηκα γιατι τα εβαλα με την ζαντα που ηθελα!Και μερικες photos που εβγαλα με το κινητο μονο τις ζαντες ομως....
Colin mc rae is offline  
Old 02-05-2009, 10:38 PM
  #739  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

HELP!
Ποιος γνωριζει να μου πει ποια ειναι η ελληνικη ονομασια του rear control arm..?

leftis is offline  
Old 02-05-2009, 11:13 PM
  #740  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Feb 3 2009, 02:23 AM
@Nabu
Η δικη μου αναρτηση θα ερθει την αλλη βδομαδα, εφοσον δεν βιαζομαι να τη βαλω πανω στο αυτοκινητο.
Επειδή ήσουν πολύ καλό παιδί, η δική σου ήρθε σήμερα...

Είμαι ο Ηλίας και μόλις τελείωσα, με το group buy μου..

uma_chikara is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 07:24 AM.