Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 01-30-2009, 12:20 AM
  #721  

 
General_lee's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επειδη κι εγω ειμαι σε αναζητηση αναρτησης να πω τι τελικα θα επιλεξω και με τι κριτηρια, μηπως και θελει καποιος να ακολουθησει (να μας κανουν και καλυτερη τιμη... )...

Καταρχην ηθελα μια αναρτηση που να επιλεξω εγω για τι χρηση ακριβως την θελω, με την σκληροτητα ελατηριου και τα χαρακτηριστικα του αμορτισερ που αυτο συνεπαγεται.
Επισης ηθελα να μπορω να την δοκιμασω και αν δε μαρεσει, να μπορω να ζητησω να ειναι διαφορετικη σε κατι.(πχ μαλακοτερη)
Επισης ηθελα να την εχω για παντα. Που σημαινει φτηνο σερβις και οχι να μου τη στελνουν στην Κουαλα Λουμπουρ για σερβις ενα μηνα και να μην μπορω να μετακινηθω και να πληρωνω και οσο κανει μια αλλη καινουρια.
Επισης ηθελα ανα πασα στιγμη φτηνα να μπορει να ανοιγει το αμορτισερ και να αλλαζει το ελατηριο, ωστε να παιρνει ακριβως τα χαρακτηριστικα που θελω. Δλδ να την κανεις πισταδικη εντελως, η για βουνο η σχεδον σαν την μαμα.
Τελος ηθελα monotube και ποιοτικη μαρκα.

Μετα απο ολα αυτα, και ακουγοντας πραγματικα τα καλυτερα για το συγκεκριμενο τυπο(κυριως απο πιστακιδες και αγωνιζομενους) που εχει φτιαξει για απειρα αγωνιστικα και ειναι ο μονος στην Ελλαδα που φτιαχνει "επισημα" custom Bilstein, αποφασισα οτι καποια στιγμη (συντομα) θα παω στην Θεσσαλονικη στον Κυρλαγκιτση....
(δεν ειμαι φιλος η γνωστος να κανω διαφημιση ε, μην παρεξηγηθουμε, μια φορα εχω μιλησει μαζι του στο τηλ! )

Μιλωντας μαζι του με διαβεβαιωσε οτι θα εχω μια custom Bilstein coilover φτιαγμενη ειδικα για το αμαξι μου, με τα χαρακτηριστικα ακριβως που θα του πω οτι θελω (πχ πισταδικη εντελως, η για βουνο, η πολυ κοντα στη μαμα κλπ με την σκληροτητα ακριβως που αυτο συνεπαγεται) και με δυνατοτητα αν δε μαρεσει, να ξαναπαω και να μου την ξαναφτιαξει οπως θελω.(την πρωτη φορα εντελως τσαμπα)

Ολα αυτα με το σερβις οταν αυτη κουραστει, το πολυ 200 ευρω, που μπορει αν θελω να σημαινει και εντελως νεες ρυθμισεις. Κοινως θα εχω νεα αναρτηση ξανα με 200 ευρω και μαλιστα αν θελω και με καποιες αλλαγες.

Αυτος φτιαχνει ειτε την pss9 στα μετρα σου (αλλα ελατηρια αλλες ρυθμισεις μεσα), η οποια εχει και ρυθμισεις, ειτε χωρις τις ρυθμισεις σκληροτητας (μονο υψους δλδ). Προσωπικα προτιμησα χωρις ρυθμισεις σκληροτητας γιατι πιστευω οτι εφοσον βρεις ακριβως αυτο που θες, δεν υπαρχει λογος να μπλεκεις και να κανεις λαθη με ρυθμισεις. (φυσικα ειναι και η διαφορα τιμης)

Για αυτο που του ζητησα λοιπον εμενα μου εδωσε τιμη γυρω στα 1100 ευρω για ολο το πακετο. Δλδ και τοποθετηση,ρυθμισεις, "ξαναρυθμισεις" αν δε σαρεσει, ευθυγραμμισεις και ολα.
Για την custom pss9 αντιστοιχα μου ειπε 1500.
Δεδομενου οτι η τιμη ειναι 200κατι ευρω πανω απο μια Tein SS, η αλλιως φτηνοτερη απο μια flex για εμενα, δεν νομιζω να παρω Τein η κατι αντιστοιχο...

Αν ενδιαφερεται καποιος ας τον παρει ενα τηλ. για τιμες κλπ. Δεν ρωτησα για S2000.Σιγουρα θα εχει φτιαξει ομως.
General_lee is offline  
Old 01-30-2009, 09:16 AM
  #722  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Εγω ενα να πω μιας που αναφερθηκε το ονομα....Κυρλαγκιτσης=θεος στο θεμα αναρτηση.Εχω δει δουλεις του σε διαφορα αυτοκινητα και απλα ολα ειναι υπερανω κριτικης.Εγω εκει θα παω σε λιγο καιρο για να βαλω μια bilstein pss9.Αν ενδιαφερετε παντως καποιος για να μαζευτουμε μερικα ατομα και να συζητησουμε για μια καλη τιμη με ενα group buy θα ηταν ακομη καλυτερα.Οποιος ενδιαφερετε ας πει να δουμε ποσοι μπορουμε να μαζευτουμε.Πρωτος εγω μεσα....!
Colin mc rae is offline  
Old 01-30-2009, 11:27 AM
  #723  

 
General_lee's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρωτησα, οχι τον ιδιο αλλα ενα παιδι που εχει βαλει εκει, και ειπε οτι γενικα δε ριχνει τις τιμες για παραπανω ατομα. Ειναι λεει ηδη πολυ καλες, γιαυτο.

Οπως και να χει ας υπαρχει σαν προταση στο μυαλο σας, γιατι αξιζει πιστευω...
General_lee is offline  
Old 01-30-2009, 12:46 PM
  #724  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η PSS9 δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για bound-rebound (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο leftis ο οποίος την φοραει αυτή τη στιγμή) κατά τα άλλα όμως είναι μια πρώτης τάξεως επιλογή. Γενικέ lee επειδή είμαι στο ίδιο στάδιο σε λίγο καιρό θα έχεις και την δική μου πρόταση με ΡΜ και αν θες το προχωραμε μαζί.
S2johnyK is offline  
Old 01-31-2009, 12:55 AM
  #725  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2johnyK' date='Jan 30 2009, 11:46 PM
Η PSS9 δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για bound-rebound
leftis is offline  
Old 01-31-2009, 05:08 AM
  #726  

 
General_lee's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μην τρελλαινεστε με τις ρυθμισεις. Μια ποιοτικη αναρτηση τελεια ταιριαγμενη με το ελατηριο και ειδικα φτιαγμενη για συγκεκριμενες συνθικες δεν εχει λογο να πειραχτει.Ποσο μαλλον απο καποιον που δεν εχει καει πραγματικα μελετωντας τι κανειτο καθε τι και δοκιμαζοντας συνεχεια.

Εκτος αν θες τη μια μερα να πηγαινεις τεζα σε ελληνικο βουνο και η αναρτηση να δουλευει αψογα, και την αλλη να πας στη Σουζουκα (γιατι τα μεγαρα η το καρτοδρομο δεν εχουν μεγαλη διαφορα...)και να δουλευει παλι αψογα.

Αλλα αυτο ουτε η ρυθμιζομενη το κανει, γιατι κανονικα θελει αλλο υψος, αλλο ελατηριο και αλλη ρυθμιση το αμορτισερ.

Αυτο που κανει καλα ειναι το fine-tuning σε λεπτομεριες που μπορει να θες διαφορετικα.Αλλα λιγοι το αξιοποιουν αυτο.

Τελος παντων. Θα δουμε τι θα γινει. Κρινοντας αποσα εχω ακουσει η επιλογη αυτη ειναι κορυφαια, μενει να το δουμε και στην πραξη ομως. Οποιος το αποφασισει ας κανει ενα τηλεφωνο στον Κυρλαγκιτση, πιστευω και μονο που θα μιλησουν θα καταλαβει περι τινος προκειται και ποσο γνωστης ειναι επι του θεματος...
General_lee is offline  
Old 01-31-2009, 08:20 AM
  #727  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όταν μιλάμε για coilover set λογικά πρέπει το ελατήριο να ταιριάζει με όλο το εύρος των setup (για αυτό μεταβάλλεται και το ύψος και μάλιστα σε ορισμένες coilover αυτό γίνεται και από το ελατήριο και από το γόνατο) άρα μπορούν (έστω θεωρητικά) να σου δώσουν αυτό ακριβώς που θέλεις.

Το αναφέρω αυτό γιατί στην περίπτωση που μιλάμε για απλή ανάρτηση χωρίς ρυθμίσεις θα πρέπει διαρκώς να απευθύνεσαι στον άνθρωπο που στην έδωσε άρα το αυτοκίνητο θα πρέπει αρκετές ώρες να μένει "μέσα". Αυτό είναι που γλυτώνεις με τις ρυθμιζόμενες οι οποίες όπως είπες και εσύ δίνουν, σε αυτόν που ενδιαφέρεται, την δυνατότητα να "φέρει" το αμάξι ακριβώς εκεί που το θέλει και όχι ενδεχομένως να επιτύχει ΤΗΝ τέλεια ρύθμιση.

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να ταιριάξεις ακριβώς τα "γούστα" σου με μια απλή ανάρτηση απλώς με το να περιγράφεις σε κάποιον αυτό που θέλεις. Εγώ τουλάχιστον από την αίσθηση που αποκομίζω κατά την οδήγηση δεν ξέρω σε τι βαθμό μπορώ να δώσω στον άλλο να καταλάβει αυτό ακριβώς που θέλω και τις αλλαγές που επιθυμώ. Από εκεί και πέρα κάνεις κάποιο σχετικό διάβασα (δεν χρειάζεται να
S2johnyK is offline  
Old 01-31-2009, 11:23 AM
  #728  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτό που έχω να πω είναι,ποιο εύκολα ρυθμίζεις μοτέρ παρά ανάρτηση....
Stradale is offline  
Old 01-31-2009, 11:41 AM
  #729  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Stradale' date='Jan 31 2009, 10:23 PM
Αυτό που έχω να πω είναι,ποιο εύκολα ρυθμίζεις μοτέρ παρά ανάρτηση....
S2johnyK is offline  
Old 01-31-2009, 05:05 PM
  #730  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Στην τελικη γνωριζει κανεις να μας πει τι κοστος με τα περαστικα μαζι εχει αυτη η αναρτηση?
Colin mc rae is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 03:20 AM.