Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 12-16-2008, 10:22 AM
  #541  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγω θα σου προτεινα αν δεν συντρεχει καποιος λογος να ξαναβαλεις τα ιδια,ειναι αρκετα καλα και αφου εμεινες και ευχαριστημενος....
S2johnyK is offline  
Old 12-16-2008, 03:09 PM
  #542  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το κακο ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος.Τουλαχιστο απο τα πισω τα οποια ολως παραδοξως μου τα τρωει περισσοτερο απο τα μπροστα.Δλδ εχω κανει 2 αλλαγες στα πισω και μια στα μπροστα.Με τα ιδια τακακια μπρος-πισω.
Υπαρχει περιπτωση να χωραει στις μαμα δαγκανες πισω αεριζομενος δισκος???Ας πουμε κατι σαν αυτον...
http://images.marketplaceadvisor.channelad...686/blankx1.jpg
Colin mc rae is offline  
Old 12-16-2008, 04:47 PM
  #543  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χμμμμ, νομίζω ξέρω το πρόβλημά σου!!

Λοιπόν, με τα S υπάρχει το εξής πρόβλημα: στην πίστα,και γενικά όταν πιέζετε με πολλά συνεχόμενα φρεναρίσματα και ζεσταίνονται τα φρένα, τα πίσω έχουν μια τάση κακής απαγωγής θερμότητας λόγο θέσης και ζεσταίνονται υπερβολικά με αποτέλεσμα να σου τρώει ραγδαία τα τακάκια. Το έχω πάθει και εγώ, και δεν λύνεται με αεριζόμενο δίσκο δυστυχώς. Μπορείς να το μετριάσεις αρκετά χρησιμοποιώντας σκληρή πάστα στο τακάκι,ferodo ds2500 πχ.
Stradale is offline  
Old 12-17-2008, 12:11 AM
  #544  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αλέξανδρε και εγώ πρόσφατα έμαθα, με μεγάλη μου έκπληξη, ότι τα πίσω τακάκια στο S τρωγονται πιο εύκολα απο τα μπροστινά.
Δεν είχα την αιτιολογία πίσω απο αυτό αλλά αυτό που λέει ο Χρήστος θα μπορούσε να είναι κάλλιστα σωστό.

Μαμά τακάκια απο HTG?
Nabu is offline  
Old 12-17-2008, 12:48 AM
  #545  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

σιγουρα τα oem είναι η καλύτερη λύση..
ακόμα και εκείνοι που κάνουν συχνές επισκέψεις σε πίστες, πολλές φορές τα προτιμούν σε σχέση με άλλα..
είναι πολύ σημαντικά να ταιριάζουν οι πάστες δίσκου-τακακια..
σε παλαιότερο αυτοκίνητο, όταν άλλαξα δίσκους, έβαλα εντελώς ίδιους με τους oem, αλλα brembo..το αμάξι δε φρέναρε ποτέ, γιατί απλά τα τακάκια που είχα ήταν μαμά..μετά πουλήθηκε και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω άλλα..
τα ΟΕΜ δε θα σου δημιουργήσουν ούτε πρόβλημα στους δίσκους, ούτε ενοχλητικό θόρυβο..

Και ειδικά αν μάθεις να αλλάζεις τακάκια μόνος σου, που δεν είναι τίποτα σπουδαίο, γλιτώνεις 20-30 ευρω έτσι κι αλλιώς, από τα εργατικά..
τα φέρνεις και απο htg ..άλλα 20 κι απο εκεί..
uma_chikara is offline  
Old 12-17-2008, 12:50 AM
  #546  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

+100

Εγώ μπροστά έχω βάλει τα ds2500,καλύτερα από τα μαμά αλλά μου τρώει δίσκο+κάνει και ένα σπαστικό τσίριγμα στην κίνηση.
Stradale is offline  
Old 12-17-2008, 04:00 AM
  #547  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το προβλημα μου ειναι οντως στα πισω φρενα.Οι δισκοι μου ειναι για πεταμα.Εχουν στραβωσει και ψαχνομαι πολυ για την αλλαγη τους και μια που θα παρω καινουργιους λεω να παρω κατι καλυτερο οπως πχ τους αεριζομενους που εδειξα.Το θεμα ειναι αν ανοιγει η δαγκανα τοσο ωστε να τους δεχτει μεσα της.Σε εναν φρενά που ρωτησα μου ειπε με τπτ δεν ανοιγει τοσο η μαμα δαγκανα(δεν τον πολυπιστεψα γιατι απαντησε πολυ γρηγορα) και γιαυτο θεωρησα σωστο να κανω και εδω μεσα μια ερωτηση μηπως λεω μπας και φοραει κανεις μας τετοιους.
Οντως το τακακι που φοραω πισω δεν κανει και σιγουρα τα oem θα ειναι πιο σκληρα απο τα premier που εχω τωρα.Ενας λογος που το πιστευω ειναι γιατι οσοι φορανε τα oem πισω μου λενε αποκλειετε να σου τρωει πισω πιο πολυ απο μπροστα,πανε σε φρενομετρο να μετρησεις και αλλα τετοια.Συνεπαγετε πιο σκληρη γομα πισω λοιπον.
Οσο για τα τακακια τα μπροστα ναι τα αλλαζω και μονος μου γιατι η δαγκανα ανοιγει και μετα πατας φρενο και ξανακλεινει.Για τις πισω ομως αναγκαζομαι να το παω σε συνεργειο γιατι το εμβολο το σπρωχνουν μεσα με ενα ειδικο εργαλειο που δυστηχως δεν μπορω να βρω στην αγορα.Ειναι γελια δουλεια παντως και πραγματικα δεν αξιζει να πληρωνεις εργατικα.
Colin mc rae is offline  
Old 12-17-2008, 10:24 AM
  #548  

 
stratos's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 181
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγω εχω βαλει πισω 320mm αεριζομενο.Οποιος θελει μπορω να του
φτιαξω με 1300 ευρω.Εχω και το εργαλειο για τις πισω δαγκανες που λες
και αυτο μπορω να σου το βρω.Επισης θελω να πω οτι το kit που εχω φτιαξει
ειναι ΙΔΙΟ με τις j's racing το οποιο εχει 1900 ευρω!!!
stratos is offline  
Old 12-17-2008, 03:07 PM
  #549  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Αρα φιλος εμπειρικα λες οτι χωραει να μπει.
Για τις τιμουλες που εγραψες μου ακουγονται λιγουλακι τσιμπιμενες ειδκα για πισω φρενα.Ειναι απο κανενα speciale υλικο?Οι δαγκανες σου τι μαρκα ειναι πισω?Γιατι αν μιλας σε αυτη την τιμη μονο για δισκους μου φαινονται παρα πολλα.
Colin mc rae is offline  
Old 12-18-2008, 11:35 AM
  #550  

 
stratos's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 181
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον ολα ξεκινανε απο τη δαγκανες θες να εχεις.Εγω μιλαω για μαμα δαγκανες για να εχεις και χειροφρενο.Οι δαγκανες αυτες δεν εχουν πολλα περιθορια δεν ανοιγουν οπως ειπες παραπανο απλως τρως λιγο τις βασεις τους για να χωρεσει ο πιο παχυς δισκος που ειναι ο αεριζομενος και λιγο τα τακακια.Ακουγεται ακριβα αλλα για σκεψου λιγο και την κατασκευη!Οι δισκοι ειναι ακριβοι και μιλαμε για καλους γνωστης μαρκας.Το αλουμινιο επισης γιατι ειναι ειδικο τρεις φορες καλυτερο και πιο σκληρο απο το κοινο της αγορας και το ιδιο η τιμη του.Μιλαμε για φρενα και δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα!Συν βασεις δαγκανας και ατελειωτες ωρες μελετης δοκιμης και χρηματων μεχρι να βρεθει η χρυση τομη.Και μιλαμε για δυαιρουμενους.Ειχα ξεκινησει και μια μελετη με απλους δισκους αλλα οπου τα τακακια θα επρεπε να φαγοθουνε στο μισο απο καινουργια για να μπει ο δισκος.Ηταν πιο παχυς.Την παρατησα αλλα μπορω να το ξανακανω αν θελει καποιος.Το ιδιο και για εμπρος για μαμα δαγκανα.Το δικο μου αποτελεσμα ειναι αυτο.


stratos is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 11:22 AM.