Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-24-2010, 11:28 PM
  #1301  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τάσο, καλως ήρθες στον εφιάλτη του gre165.

Το έχει πάθει σχεδόν κάθε φορά που έχει επισκεφθεί τα Μέγαρα.
Δεν νομίζω ότι τίποτα απο όλα αυτά που έκανες σου διόρθωσε το πρόβλημα αυτο.
Δημιουργείτε μονάχα σε περιπτώσεις μεγάλων θερμοκρασιών και όπως είπες και εσύ κολλάνε οι δαγκάνες με αποτέλεσμα να μην επιστρέφουν 100% πίσω στην αρχική τους θέση και να τρώγονται επάνω στην δισκόπλακα.
Δεν πρόκειται να σου συμβεί ποτέ στον δρόμο, μάλλον ποτέ σε ορεινή διαδρομή κτλ, παρά μόνο σε πίστα όπως τα Μέγαρα (γκάζι-φρένπ-γκάζι-φρένο).
Nabu is offline  
Old 02-25-2010, 12:06 AM
  #1302  
Registered User
 
TasosR's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 79
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Nabu δυστυχως το πηρα το μυνημα..
Το s2κ ειμαι πλεον σιγουρος οτι παρουσιαζει αυτο το ελαττωμα στα πισω φρενα σε συνθηκες πιστας.
Δεν τρωει απλα τα τακακια και τους δισκους αλλα υπερθερμαινονται ολα (δαγκανες, δισκοι, τακακια), με τα γνωστα αποτελεσματα.
Η σαγρε επιφανεια που παρατηρησα ηταν λιωμενο τακακι πανω στο δισκο.
Η honda βλακωδως δεν εβαλε αεριζομενους δισκους η τουλαχιστον να φροντιζε για καλυτερο αερισμο της περιοχης. Το αμαξι ειναι 50-50 σε οτι αφορα το βαρος του.Οσο ναναι καταπονουνται τα πισω φρενα περισσοτερο απο οτι σε ενα μπροστοβαρο αυτοκινητο.
Ο Μανος καθαρισε την περιοχη και λιπανε τα εμβολα των δαγκανων με ειδικο λιπαντικο. Παρολαυτα πιστευω οτι το προβλημα θα ξαναπαρουσιαστει σε συνθηκες πιστας αφου ο βασικος προδιαθετικος παραγοντας, η υπερθερμανση, θα εξακολουθει να υφισταται.
Οποτε η δεν ξαναπαω πιστα η κανω 2-3 γυρους καθε φορα και περιμενω κανενα 30λεπτο να κρυωσουν τα φρενα.
Θα μπορουσαν ισως να μας διαφωτισουν οι ειδικοι (gzob, stratos, κλπ) αν οντως υφισταται το προβλημα και αν υπαρχει λυση και ποια.
Καπου διαβασα οτι ο gzob ετοιμαζει κατι για τα πισω φρενα αλλα μαλλον απευθυνεται μονο σε αυτους που εχουν αλλαξει τα εμπρος φρενα με μεγαλυτερα.
TasosR is offline  
Old 02-25-2010, 12:18 AM
  #1303  
Registered User
 
chrisB-S2000's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: VOLOS
Posts: 248
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by harri-S-,Feb 24 2010, 01:32 PM
μαριε αυτο για το υδραβλικο συστημα μου το ειπε ο γιωργος(gzob) οτι μπορει να γινει δεν το εβγαλα απ το μυαλο μου κ υπολογιζω στο να το βαλω δεν θα τ αφησω ετσι..

τωρα για την κατανομη φρεναρισματος ειλικρινα δεν εχω ιδεα πως γινετε κ η αληθεια ειναι οτι δεν ξρω καν αν ξερει καποιος να το κανει αυτο εδω..


οσον αφορα τα μεγεθη ξερω μονο των δισκων που ειναι 355/32 οι δαγκανες δεν ξερω τι μεγεθος εχουν..παντως χωρεσαν κανονικα στις ζαντες..βεβαια οι πισω ειναι αρκετα κοντα στη ζαντα κ σκεφτομαι να βαλω οσο δυνατον γινετε πιο μικρη μια προσθηκη...
καλοριζικα τα φρενα...πολυ .......δυνατα!!!!
chrisB-S2000 is offline  
Old 02-25-2010, 12:29 AM
  #1304  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το προβλημα που περιγραψατε ειναι γνωστο θεμα στο S2000 αν και ορισμενοι δεν το παραδεχονται ή απλα δεν τους εχει τυχει για να το κατανοησουν με το δυσκολο τροπο.

Τα δικα μου φρενα εχουν αναβαθμιστει μπρος και πισω. Εφοσον το θεμα αφορα τα πισω φρενα, πληροφοριακα σας ενημερωνω οτι εχω αλλαξει τις πισω μαμα δισκοπλακες με αεριζομενες μεγαλυτερης διαμετρου. Σαφως η θερμοκρασιες ειναι τωρα χαμηλοτερες απ'οτι πριν, αλλα προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε τετοιο προβλημα στα Μεγαρα οσες φορες και αν μπηκα μεσα (με το προηγουμενο S2000).

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν διαθεσιμα προιοντα απο τους σπονσορες μας, GearTech και R-Spec Performance, για την αναβαθμιση των πισω φρενων.

Συγκεκριμενα η GearTech εχει προσφορα για ενα νεο kit αναβαθμισης με μεγαλυτερες δισκοπλακες της XYZ στο παρακατω link:
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=764772

Οσο για την R-Spec Performance, εχει στη διαθεση της τo πισω kit αναβαθμισης της J's Racing με αεριζομενους μεγαλυτερους δισκους στη παρακατω σελιδα:
http://www.r-spec.gr/html/modules.php?name...showpage&pid=53
energetic is offline  
Old 02-25-2010, 01:05 AM
  #1305  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και εγώ Μάριε με μαμά φρένα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέσα στην πίστα. Βέβαια να πώ ότι όταν μπαίνω κάνω 2 σετ των 3-4 γύρων και ενδιάμεσα κάνω έναν για να παγώσω λίγο και σίγουρα πριν βγώ έξω πάντα κάνω 1 με 2 γύρους εξαρτάται και από τον καιρό. Παιδιά ο γύρος (ή οι γύροι) ψυξης είναι must!!!!!!!!!!!!
SBIT is offline  
Old 02-25-2010, 09:11 AM
  #1306  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

αν βαλω αποστατες πισω θα πρεπει να βαλω κ μπροστα..??
harri-S- is offline  
Old 02-25-2010, 09:56 AM
  #1307  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τώρα Χάρη θα πειράξεις το στήσιμο του αυτοκινήτου οπότε μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις το αντίστοιχο τόπικ. Αλλά αφού δεν έχεις πρόβλημα καλό θα ήταν να μην βάλεις αποστάντες καθόλου!!!!!!!!! Αστο όπως έχει. Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια κάνε αυτό που σου έχω πεί! Και η εμφάνιση δεν θα χαλάσει αλλά και το στήσιμο!
SBIT is offline  
Old 02-25-2010, 11:35 AM
  #1308  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

[QUOTE=harri-S-,Feb 25 2010, 08:11 PM]αν βαλω αποστατες πισω θα πρεπει να βαλω
energetic is offline  
Old 02-25-2010, 09:32 PM
  #1309  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαραντη,αυτο που λες σωστο αλλα με αυτο που λες μπαινω σε αλλες διαδικασιες κ δεν θα ειναι κ αρκετο για να ειμαι safe μεταξυ ζαντας-δαγκανας,παντως ακομα παιζει κ αυτο απλα ψαχνομαι λιγο ακομα..

Μαριε, η αποσταση για τις μπροστα δαγκανες ειναι οκ για τις πισω ομως οχι,ειναι πολυ λιγοτερο απο 1χιλιοστο,ισα ισα που παιρναει κ σε καποιες στιγμες ακουμπαει κιολας ελαχιστα κ ακουγετε πολυ πολυ ελαφρια...τωρα βεβαια πρεπει να αλλαξουμε θεμα αλλα ας αρχισουμε εδω την ερωτηση 1η ερωτηση..αν βαλω αποστατες μπρος πισω το ιδιο παχος,το στησιμο δεν θα αλλαξει μεν αλλα αντιστοιχα??
harri-S- is offline  
Old 02-25-2010, 10:05 PM
  #1310  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by harri-S-,Feb 25 2010, 10:32 PM
Σαραντη,αυτο που λες σωστο αλλα με αυτο που λες μπαινω σε αλλες διαδικασιες κ δεν θα ειναι κ αρκετο για να ειμαι safe μεταξυ ζαντας-δαγκανας,παντως ακομα παιζει κ αυτο απλα ψαχνομαι λιγο ακομα..

Μαριε, η αποσταση για τις μπροστα δαγκανες ειναι οκ για τις πισω ομως οχι,ειναι πολυ λιγοτερο απο 1χιλιοστο,ισα ισα που παιρναει κ σε καποιες στιγμες ακουμπαει κιολας ελαχιστα κ ακουγετε πολυ πολυ ελαφρια...τωρα βεβαια πρεπει να αλλαξουμε θεμα αλλα ας αρχισουμε εδω την ερωτηση 1η ερωτηση..αν βαλω αποστατες μπρος πισω το ιδιο παχος,το στησιμο δεν θα αλλαξει μεν αλλα αντιστοιχα??
Safe θα είσαι και πάρα πολύ μάλιστα. Δεν είμαι αρνητικός στο να βάλεις αποστάντες αλλά μετά αλλάζεις την γεωμετρία του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να πρέπει να ψαχτείς με ανάρτηση. Και αν δεν είσαι σίγουρός για το αν υπάρχει μάστοράς εκεί να σου κάνει σωστή κατανομή φρένου (μπρός-πίσω) είσαι σίγουρος ότι θα υπάρχει σωστός μάστορας να σου προτείνει λύσεις για σωστή ρύθμιση ανάρτησεις ή ύψους? Προσωπικά σε τέτοιές περιπτώσεις προτειμώ να μην πειραματίζομαι με το στήσιμο όταν υπάρχει η πιό εύκολη και πιό safe για μένα λύση. Α!! και κάτι άλλο εγώ δεν θα έβαζα μπροστά αποστάτες!!!!!!Its your choice my friend!
SBIT is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 10:29 PM.