Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 12-26-2009, 08:11 AM
  #1261  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by gre165-makis,Dec 25 2009, 09:43 PM
Γυρισα προχθες στα Μεγαρα τουλαχιστον 50 γυρους και με προσεχτικο κρυωμα δεν εμεινα ποτε απο φρενα.
Και ουτε ενα τηλεφωνο, ουτε ενα ποστ για παρεα ε? Καλα! Δεν σας ξαναλεω οτι παμε για στριψιμο για να μαθεις! Τιμωρια!

Τα μαμα φρενα και τακακια στους γρηγορους ρυθμους δεν ειναι αρκετα για τα Μεγαρα. Αλλα βρηκες σωστη ισορροπια χρησης και δεν ειχες προβλημα.
energetic is offline  
Old 12-26-2009, 11:27 AM
  #1262  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Dec 26 2009, 09:11 AM
Και ουτε ενα τηλεφωνο, ουτε ενα ποστ για παρεα ε? Καλα! Δεν σας ξαναλεω οτι παμε για στριψιμο για να μαθεις! Τιμωρια!

Τα μαμα φρενα και τακακια στους γρηγορους ρυθμους δεν ειναι αρκετα για τα Μεγαρα. Αλλα βρηκες σωστη ισορροπια χρησης και δεν ειχες προβλημα.
Ηταν καθημερινη πρωι και ηταν track-day tou trackdayspecial με κλειστες συμμετοχες 2 βδομαδες πριν.
Οποτε αφενως δεν γινοταν να μπεις κανενας αλλος αφετερου ηταν καθημερινη και φανταστηκα οτι τσαμπα θα το εγραφα γιατι ολοι θα δουλευαν.
Ασε που πηγαμε για στηψιμο και οχι για ντριφτ.

Συμφωνω για τα φρενα στα Μεγαρα αλλα αν αναλογιστεις οτι Μεγαρα μπαινεις 2 φορες το χρονο και οτι με λιγο προσεκτικη χρηση την κανεις την δουλεια σου,μια χαρα ειναι τα μαμα για τις υπολοιπες 363 μερες.

Τασο σωληνακια λεμε??
gre165-makis is offline  
Old 01-11-2010, 12:35 AM
  #1263  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά θα ήθελα την γνώση σας. Στο αυτοκίνητο φοράω εδώ και 5 μήνες HR coilover. Από παλαιότερη εμπειρία μου με HR coilover (είχα φέρει από Γερμανία για ασφάλτινα ραλλυ σε 106) θυμάμαι ότι το μικρό ελατήριο είχε περιθώρια για να δουλέψει. Δηλαδή σε στάση το αυκίνητο το ελατήριο ήταν ανοιχτό. Σε αυτή που έχω στο s το μικρό ελατήριο είναι τελείως κλειστό σε στάση και δεν νομίζω ότι έχει περιθώριο να δουλέψει. Όταν την τοποθέτησα στο αυτοκίνητο είπα στον 'μαστορα'΄να μην αλλάξει καθόλου το ύψος του αυτοκινήτου (δεν νομίζω ότι έχει να κάνει αλλά το αναφέρω).
Το ερώτημα είναι το κατα πόσο είναι σωστό το μικρό ελατήριο να είναι τελείως κλειστό? Μήπως έχει κάνει μ..... ο 'μάστορας'? Στην πίστα μέσα που το έβαλα πέρα από 2-3 φορές που το αυτοκίνητο αντέδρασε εντελώς ξερά, ήταν μια χαρά. Έχετε καμία άποψή ή γνωρίζετε κανέναν που μπορεί να βοηθήσει στο θέμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν θέλω ούτε να διαλύσω την ανάρτηση ούτε και το αυτοκίνητο να μην δουλεύει σωστά.
SBIT is offline  
Old 01-11-2010, 06:43 AM
  #1264  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Unhappy

Κανείς για βοήθεια?
SBIT is offline  
Old 01-11-2010, 09:19 AM
  #1265  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT,Jan 11 2010, 05:43 PM
Κανείς για βοήθεια?
Call me ... too much to write
S2johnyK is offline  
Old 02-13-2010, 10:24 AM
  #1266  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Υπαρχει καποιο ερωτημα σχετικα με τις δυο φωτογραφιες που ανεβασες?
energetic is offline  
Old 02-13-2010, 11:14 AM
  #1267  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μάλλον το αν έχει παίξει ρόλο το χτύπημα στην δαγκάνα?? Αν είναι αυτό το ερώτημα το χτύπημα είναι πολύ ελαφρύ για να έχει βλάβη η δαγκάνα φτάνει να μην έχει κάτι το εμβολάκι και σκαλώνει έστω και ελάχιστα.
SBIT is offline  
Old 02-13-2010, 09:59 PM
  #1268  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απλά την πάς σε ένα μάστορα να ΄σου κάνει αυτή την δουλειά. Λογικά θέλει ελάχιστο λιμάρισμα στην περιφεριακά της τρύπα για το μικρό πιστονάκι έτσι ώστε να έίσαι σίγουρος ότι δεν έχει κανένα δοντάκι η δαγκάνα αυτού καθέ αυτού και μετά τσέκαρε και το εμβολάκι για κανένα δόντάκι περιφεριακά από την έξω μεριά και κάνε το ίδιο με 'σεβασμό'. Νομίζω πάντως ότι αν το πάς σε κάποιο μάστορά (και δεν είναι απατεώνας) είναι θέμα ολίγον λεπτών (και θα σου κάνει και καλύτερη διάγνωση). Πάντως κατα την άποψή μου η δαγκάνα είναι οκ!! (όχι τίποτα άλλο μην σου πούνε και καμία μακακία)!!!
SBIT is offline  
Old 02-15-2010, 06:24 AM
  #1269  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδια αυριο που ειναι εργασιμη κ θα μπειτε οι περισοτερη δωστε μου τη γνωμη σας..
harri-S- is offline  
Old 02-15-2010, 09:41 AM
  #1270  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Χάρη ο SBIT σου έδωσε τη σωστή απάντηση Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του

Πάντως τα χτυπήματα μου κάνουν κατσαβιδιές από μάστορα που προσπαθούσε να σπρώξει τα έμβολα μέσα. Προσοχή!!!
S2000_FUN is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 09:19 AM.