Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 12-21-2009, 12:37 PM
  #1241  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Είπαμε … το S2000 είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο σε όλα του

Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου…
Ακόμα και η στάση του σώματος σου (το πώς κάθεσαι) έχει σημασία στο πως φρενάρεις

Δεν θα μπω στη διαδικασία σύγκρισης με αλλά αυτοκίνητα, άλλωστε υπάρχουν αρκετά βιντεακια στο διαδίκτυο (Μάριε κάνε τα μαγικά σου…) που το κάνουν αυτό και μάλιστα με μεγαλύτερης αξίας από το S2000 και το Honda βγαίνει παλικάρι

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα και να ‘’επενδύσεις’’ σε περισσότερες ώρες οδήγησης

Και σε κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα θα τα ξαναπούμε… και για φρένα αλλά και ανάρτηση

S2johnyK is offline  
Old 12-21-2009, 12:45 PM
  #1242  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Dec 21 2009, 11:37 PM
Δεν θα μπω στη διαδικασία σύγκρισης με αλλά αυτοκίνητα, άλλωστε υπάρχουν αρκετά βιντεακια στο διαδίκτυο (Μάριε κάνε τα μαγικά σου…) που το κάνουν αυτό και μάλιστα με μεγαλύτερης αξίας από το S2000 και το Honda βγαίνει παλικάρι.
Μαλλον αναφερεσαι σε αυτο το ποστ μου.
energetic is offline  
Old 12-22-2009, 05:33 AM
  #1243  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Dec 21 2009, 11:45 PM
Μαλλον αναφερεσαι σε αυτο το ποστ μου.
Αν δεν ειχα και σενα...
S2johnyK is offline  
Old 12-22-2009, 09:21 AM
  #1244  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παντως μην ξεχναμε και την περιπτωση αστοχιας η καποιου προβληματος στα φρενα του Χαρη.
Εγω ειχα ενα Lancia Y,το ειχα παρει κουτα οπως και ενα φιλος μου[ιδιο τυπος μεχρι και ιδιο χρωμα] και το δικο μου δεν φρεναρε με 4 ατομα και το αλλο[που ηταν αγορασμενο και 1,5 χρονο μετα] ειχε αγκυρες.
Βεβαια το δικο σου ειναι 2007[αν ηταν απο τα 1α θα ηταν πιο πιθανο για αστοχια]αλλα καλο ειναι να το πας και σε εναν φρενα να το δει.
Αν ερθεις Αθηνα εγω τους εχω μαθει ολους. Θα αου πω που να πας.
gre165-makis is offline  
Old 12-22-2009, 10:36 AM
  #1245  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μάκη ακόμα σε ταλαιπωρεί αυτή η δαγκάνα?
S2johnyK is offline  
Old 12-22-2009, 01:27 PM
  #1246  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θα σου πω με σιγουρια αυριο το απογευμα μετα τα Μεγαρα..
gre165-makis is offline  
Old 12-22-2009, 10:45 PM
  #1247  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Λιγα πραγματα για τα φρενα, γιατι κατα καιρους υπαρχουν πολλα παιδια που δεν ειναι ευχαριστημενα με αυτα..Βεβαια αυτα που θα πω ειναι ηδη γνωστα στους περισσοτερους.

Τεσσερα ειναι κυριως τα "κακα" συμπτωματα:
1) Brake pad fading
2) Hydraulic fading
3) τρεμουλο
4) Ανομοιομορφη κατανομη πεδησης

1) Για το brake pad fading υπευθυνα ειναι αποκλειστικα τα τακακια (σωπα!). Το φαινομενο δλδ κατα το οποιο τα τακακια δεν φρεναρουν αποτελεσματικα το αυτοκινητο. Ο καθε κατασκευαστης δινει ενα φασμα θερμοκρασιας στο οποιο το υλικο δουλευει αποτελεσματικα. Κατω ή πανω απο αυτο το φασμα τοτε το τακακι χανει την αποτελεσματικοτητα του. Συνηθως αυτο που αντιμετωπιζουμε ειναι η υπερθερμανση.
Αυτο που λενε πολλοι, "θα βαλω σκληροτερο τακακι για καλυτερα αποτελεσματα" ειναι λαθος. Ενα σκληροτερο τακακι δεν ειναι απαραιτητα αποτελεσματικοτερο, και μπορει να εχει και κακες συνεπειες στον δισκο. Αυτο που πρεπει να κοιταμε ειναι το φασμα θερμοκρασιας, αναλογα με την χρηση που προοριζουμε το αυτοκινητο μας. Τι να το κανω το XP12 αν δεν το βαζω πιστα, που μεσα στην πολη δεν προκειται ποτε να πιασει θερμοκρασια, οποτε ουσιαστικα φρενο δεν εχουμε. Το μεγαλυτερο λαθος ομως που κανουμε ολοι ειναι οτι δεν ακολουθουμε το σωστο στρωσιμο (bedding) οταν βαζουμε καινουρια τακακια. Ειναι η πιο σημαντικη διαδικασια και την αμελουμε ολοι, και λογω αυτου τα τακακια δεν αποκτουν ποτε την μεγιστη αποτελεσματικοτητα τους. Ενα και δυο δυνατα φρεναρισματα δεν αρκουν για το σωστο στρωσιμο.

2) To hydraulic fading ειναι το φαινομενο κατα το οποιο εχουμε μεγαλη διαδρομη του πενταλ του φρενου. Για αυτο υπευθυνο ειναι το υγρο φρενων και ισως και τα σωληνακια. Πολυκαιρισμενα και καμμενα υγρα εχουν σαν αποτελεσμα να μεγαλωνει η διαδρομη του πενταλ. Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως καθε 20.000 χλμ (αναλογα και με την χρηση) πρεπει να γινεται αλλαγη των υγρων. Αυτα που προτεινω ειναι τα ATE super blue και τα Motul RBF500. Επισης καλο θα ειναι να αλλαχτουν τα πλαστικα σωληνακια φρενων, με σωληνακια υψηλης πιεσης.

3) Και παμε τωρα στο μισητο μου τρεμουλο..Το εχω αντιμετωπισει πολλακις και μου εχει σπασει τα νευρα. Υπευθυνοι για το τρεμουλο ειναι οι δισκοι. Ανομοιομορφο φαγωμα της επιφανειας του δισκου και ανομοιομορφη κατανομη του film υλικου απο τα τακακια πανω στον δισκο εχουν σαν αποτελεσμα να αισθανομαστε τρεμουλο στο πενταλ. Εδω ερχεται να παιξει μεγαλο ρολο παλι το σωστο στρωσιμο.

4) Και τωρα, αυτο που αντιμετωπιζει ο φιλος Μακης και φυσικα εχει να κανει με τις δαγκανες και το κολλημα του πιστονιου αυτων. Σε πολλα παιδια εχει κολλησει και αλλοι αναγκαστηκαν να αλλαξουν ολη την δαγκανα και αλλοι ηταν τυχεροι και με γρασαρισμα ξεκολλησε. Για να το αποφυγουμε πρεπει καποια στιγμη να κανουμε συντηρηση στις δαγκανες. O hardtopguy ( τωρα μαλιστα..!) δινει ενα κιτακι ανακατασκευης το οποιο εχει το υλικο για το γρασαρισμα του πιστονιου και αλλα καινουρια τσιμουχακια. Επισης ρολο παιζουν και τα λαστιχα,αν αυτα εχουν φαγωθει ανομοιομορφα.

Τελος πρεπει να εχουμε επιγνωση μερικων πραγματων. Αν φοραω R888 και ΧP12 στο αμαξι μου, δεν μπορω να εχω την απαιτηση να εχω καλα φρενα μεσα στην πολη, οπως επισης και αν φοραω τα ferodo premier ( ) να εχω την απαιτηση οτι θα βγαλω ολο το Σουνιο.
Πολλοι προερχονται απο αυτοκινητα με εντονη υποβοηθηση στα φρενα, και αυτο τους κανει να πιστευουν οτι τα φρενα τους S ειναι αναποτελεσματικα, κατι το οποιο βεβαια δεν ισχυει.
leftis is offline  
Old 12-22-2009, 11:43 PM
  #1248  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραιο ποστ Λευτερη.

Για την ιστορια εγω εχω και το 2 και το 3 και το 4.

Οσον αφορα το 3 προχθες πηγα σε εναν φρενά μου τορναρε και ισιωσε και τους 4 δισκους,μου εβαλε τακακια[δικα μου] και μετρησαμε ταφρενα με 100Ε.
Δεν ξερω ανα σταματησε το τρεμουλο στο πεταλ γιατι δεν τα εχω ζορισει ακομα αλλα θα ενημερωσω συντομα.

Οσον αφορα το 4 εχω αλλαξει 3 δαγκανες και στην τελευταια εβαλα και το κιτακι του Hardtopguy.Το απογευμα θα ξερω τι εχει γινει αλλα να σημειωσω οτι αν δεν εβαζα το αμαξι πιστα δεν θα ειχα προβλημα.

Και οσον αφορα το 2 το σκεφτομαι και εγω σοβαρα για σωληνακια αλλα εχω ακουσει οτι εβαλε ο Τασεας και δεν εμεινε ευχαριστημενος.Αν εχει βαλει καποιος ή εχει ασχοληθει και το εχει ψαξει ας γραψει τις γνωσεις τους.

Ευτυχως δεν εχω προβλημα με την αποδοση.Ενταξυ στα Μεγαρα πανω απο 4-5 γυρους δυνατους σερι δεν βγαζουν[μετα απλα θελουν λιγο κρυομα]αλλα στο δρομο ειναι υπεραρκετα.
gre165-makis is offline  
Old 12-22-2009, 11:51 PM
  #1249  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Μακαρι ρε φιλε να λυθει το προβλημα. Επιτελους!

Εγω φοραω σωληνακια υψηλης. Καταλαβα διαφορα? μαλλον οχι. ΑΛΛΑ η αληθεια ειναι οτι τα ειχα βαλει αρκετα συντομα μετα απο την αγορα του αυτοκινητου οποτε δεν εχω μεγεθη να συγκρινω. Για ποιο λογο ομως να τα φοβασαι? Το μονο tricky part στην υποθεση ειναι να γινει σωστο bleeding μετα του συστηματος.
leftis is offline  
Old 12-22-2009, 11:53 PM
  #1250  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κοστος-μαρκα σωληνακια για κατι δοκιμασμενο?
gre165-makis is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 09:15 AM.