Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 12-19-2009, 10:23 PM
  #1231  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

22.000 χλμ.... Έλα Χριστέ μου.....
Αστο έτσι όπως είναι προς το παρόν. Θα καταλάβεις πολύ λίγα πράγματα για τα λεφτά που θα δώσεις. Αργότερα ότι θέλει αλλάγεί η δεν καλύπτει τις οδηγικές σου απαιτήσεις το αλλάζεις αλλά για να κάνεις σωστές αγορές πρέπει να το μάθεις το αυτοκίνητο και να δείς τι πραγματικά δεν σε καλύπτει γιατί αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα τοπικς θα δείς ότι και τα φρένα και οι αναρτήσεις είναι πάνω από ικανοποιητικά οπότε κατα την προσωπική μου άποψη είναι πολύ νωρίς για να βάλεις χέρι.
SBIT is offline  
Old 12-19-2009, 11:02 PM
  #1232  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδια τα φρενα μου ομως ηδη δεν με καλυπτουν..δεν μπορω να βγαλω την απολυτη ταχυτητα που θελω στους δρομους γιατι αν τυχει κατι δεν σταματαει,δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω...
harri-S- is offline  
Old 12-20-2009, 12:10 AM
  #1233  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

παιδια τα φρενα μου ομως ηδη δεν με καλυπτουν..δεν μπορω να βγαλω την απολυτη ταχυτητα που θελω στους δρομους γιατι αν τυχει κατι δεν σταματαει,δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω...
Χάρη.....σου έχω λύση

S2000_FUN is offline  
Old 12-20-2009, 12:41 AM
  #1234  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καλο fun!!!
harri-S- is offline  
Old 12-20-2009, 12:54 AM
  #1235  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Harri αν θέλεις να βγάλεις την απόλτυτη δυναμη και να σταματάς σε χρόνο dt πιστεψέ με είναι ολίγον δύσκολο. Κάπου έχει γράψει ή ο Taseas ή o leftis ότι εκτός από τα φρένα είναι και ο τρόπος που φρενάρουμε και έχουν απόλυτο δίκιο. Εγώ έβαλα προσφάτος στα 85Κ χλμ τα wilwood και πίστεψέ με στην πόλη δεν παρατηρείς καμία διαφορά. Εχθές που πήγα μέχρι το Σχοινία για να το ξεμπουκώσω λίγο εκεί που παρατήρησα την διαφορά ήταν ότι δεν την ακούγαν στην επαναλαμβανώμνη πίεση. Αυτό που λένε τα παιδιά για τα φρένα για καλό τακάκι υγρά και σωληνάκια υψηλης είναι ότι καλύτερο. Εγώ δεν θα τα έβαζα τα φρένα αν δεν τα έβρισκα τζάμπα. Εκτός αν τα θέλεις για ομορφία οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα. Όλα τα παραπάνω είναι εντελώς φιλικά για να μην με παρεξηγήσεις.
SBIT is offline  
Old 12-20-2009, 01:17 AM
  #1236  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

SBIT δεν υπαρχει λογος να σε παρεξηγησω αλλα δεν ξερω πως το εννοειτε ολοι αυτο για μενα τ αμαξι δεν σταματαει...αν ειμαι με 140-150 εδω στη ζακυνθο κ δω στα 100 μετρα σου λεω πχ κατι δεν προλαβαινω να σταματησω το εχω φαει με τα φρενα που εχω τωρα.....δεν σταματαει...πιανει το abs κ ακομα παει...
harri-S- is offline  
Old 12-20-2009, 01:40 AM
  #1237  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ε.. κι εσύ τί πήρες S2000 στη Ζάκυνθο..????
Πάρε κανένα BTCC να προλαβαίνεις να σταματάς..

Πήγαινε βάλε κανένα λαστιχάκι της προκοπής και χαλάρωσε..
Το λες μόνος σου οτι μπαινει ABS!!!! Τί σημαίνει αυτό..?
Σημαίνει πως τα φρένα σου δουλεύουν τόσο καλά που χάνεται η πρόσφυση με το δρόμο..

Και aftermarket να βάλεις, πάλι ABS θα μπαίνει..
uma_chikara is offline  
Old 12-20-2009, 02:03 AM
  #1238  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Κατι σχετικο με τακακια.

Carbotech XP12 pads bent after 2 track days
energetic is offline  
Old 12-20-2009, 09:38 AM
  #1239  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara,Dec 20 2009, 12:40 PM
Ε.. κι εσύ τί πήρες S2000 στη Ζάκυνθο..????
Πάρε κανένα BTCC να προλαβαίνεις να σταματάς..

Πήγαινε βάλε κανένα λαστιχάκι της προκοπής και χαλάρωσε..
Το λες μόνος σου οτι μπαινει ABS!!!! Τί σημαίνει αυτό..?
Σημαίνει πως τα φρένα σου δουλεύουν τόσο καλά που χάνεται η πρόσφυση με το δρόμο..

Και aftermarket να βάλεις, πάλι ABS θα μπαίνει..


Χάρη μεγάλο ρόλο επίσης παίζει και η άσφαλτος.
Σε τι άσφαλτο τεστάρεις και δεν είσαι ευχαριστημένος.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος φοράς 18αρες. Δίνεις χρόνο στο ελαστικό να ζεσταθεί?
Αν δεν έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας τσάμπα προσπαθείς.

Τέλος από ευθυγράμμιση τι έχεις? Μεγάλο ρόλο παίζει το "πως" παταει το ελαστικό.
Αν έχεις κανα τρελό camber μπροστά είναι φυσικό να μπαίνει το ABS ειδικά αν βάζεις και όλη σου τη δύναμη ωμα πάνω στο μεσαίο πετάλι.

Όπως και να χει μην το αφήσεις έτσι γιατί από τα λεγόμενα σου μου φαίνεται επικίνδυνο να μην μπορείς να σταματήσεις ανά πασα στιγμή.
S2johnyK is offline  
Old 12-21-2009, 06:54 AM
  #1240  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδια ειναι το μονο αμαξι που δεν ειμαι ευχαριστημενος απο θεμα φρενων,κ παντα στους ιδιους δρομους κυκλοφορουσα κ με τις ιδιες καιρικες συνθηκες κ με τα προηγουμενα αμαξια που ειχα.Κ το εχω τεσταρει σε διαφορους ασφαλτους ειτε κακους ειτε καλους αλλα κ παλι δεν μου αρκει..κ γνωμη μου ειναι οτι οταν ενα αμαξι ειναι μαμα πρεπει με τα μαμα του φρενα να σταματαει παντου κ ολες τις ωρες κ με ολες τις συνθηκες,αν ειναι να περιμενω κ να προσπαθω να ειναι τα λαστιχα ζεστα για να μην σκωτοθω μετασυγχωρισεως να το χ$σω(κ εγω σου λεω το εξης οτι κ σε εθνικη που ειναι ζεστα τα λαστιχα παλι τα ιδιο συμβαινει,ουτε εκει σταματαει)...απο λαστιχα μπροστα ενταξει δεν ειναι κ της κολας αλλα ουτε σε σημειο να λεω φταινε τα λαστιχα..κ με τις 17αρες που ειχα παλι δε σταματουσε...(γιατι δηλαδη αλλα αμαξια πολυ μικροτερης κατηγοριας μαμα σταματανε ταχυτερα ????)

δεν ξερω..τι να πω..ισως δεν εχω ακομα τις γνωσεις για να κρινω τα φρενα του..
harri-S- is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 05:26 AM.