Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 06-12-2009, 12:38 AM
  #1201  
Registered User
 
dark_s2k's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδιά στο s τα σινεμπλοκ μαζί με τα ψαλίδια πάνε πακέτο ?αν ναι! ξέρει κανείς καμια after market εταιρεία για σινεμπλοκ ξεχωριστά? χρειάζομαι μπροστινά.. thanx
dark_s2k is offline  
Old 06-12-2009, 01:03 AM
  #1202  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ανάλογα σε ποιά ακριβώς αναφέρεσαι..
Τα εργοστασιακά σινεμπλόκ πάνε μαζί με ψαλίδι, άρα τα ξεχνάς..
H powerflex βγάζει για όλες τις αρθρώσεις εκτός από εκείνη της καστερόβιδας ( μπροστά σύστημα, κάτω ψαλίδι, πίσω άρθρωση) όπου είναι και η πιο συνηθισμένη που παρουσιάζει προβλήματα...
Εκεί μπλέκεις και πρέπει να φέρεις από εξωτερικό, γιατί εδώ είναι μάλλον πολύ δύσκολο να βρεθεί το "mugen front compliance bush set"

Eίμαι σε φάση να παραγγέλνω κι εγώ και από Αγγλία και μπορώ να σου πω ότι το mugen κοστίζει 100λίρες μαζί με ΦΠΑ και μεταφορικά
uma_chikara is offline  
Old 06-12-2009, 01:17 AM
  #1203  
Registered User
 
dark_s2k's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ο μηχανικός μου είπε το μπροστινό απ τη δεξια μεριά , είναι θέμα χρόνου να κοπεί .Άσε που το καταλαβαίνω κ εγώ καμιά φορά σε λακκούβες .αν αλλάξω μόνο το μπροστά δεξιά είναι σωστό? μήπως πρέπει να αλλάξω και τα 2 μπροστινά ? το σίγουρο είναι ότι δε θα βάλω τα εργοστασιακά σινεμπλοκ. thanx
dark_s2k is offline  
Old 06-12-2009, 01:26 AM
  #1204  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το κάτω να φανταστώ...

εννοείται πως θα αλλάξεις και τα 2...μη σου πω να πάρεις το σετ με τα μπροστινά σινεμπλόκ της powerflex που μπορείς να το βρεις σχετικά εύκολα κι εδώ..

Το θέμα είναι πως γενικά η διαδικασία της αλλαγής των σινεμπλόκ είναι λίγο "πακέτο" και ενδεικτικά μία τιμή για τα εργατικά όσον αφορά την αλλαγή όλων των σινεμπλόκ μπροστά - πίσω, είναι γύρω στα 300 ευρώ (μόνο εργατικά...πώς σας φαίνεται...?)

Κοίταξε απλά να σιγουρευτείς ότι δεν είναι το σινεμπλόκ της καστερόβιδας (που είναι το πιο συνηθισμένο)..γιατί εκεί, όπως είπαμε και παραπάνω παίζει πρόβλημα, μιας και δεν το συμπεριλαμβάνει κανένα άλλο "πακέτο" σινεμπλόκ (ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ)
uma_chikara is offline  
Old 06-12-2009, 06:13 AM
  #1205  
Registered User
 
dark_s2k's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

για να καταλάβω! το ιδανικότερο θα ήταν να άλλαζα και τα 4? αν αλλάξω τα 2 μπροστά θα χρειαστεί ευθυγράμμιση το αυτοκίνητο? εκτός απ την powerflex υπάρχει και άλλη μάρκα που μπορούμε να βρούμε εύκολα? αν μου κοπεί εντελώς το ένα σινεμπλοκ το μπροστά , υπάρχει άμεσος κίνδυνος (εννοώ αν βρίσκομαι σε ταξίδι πχ και δεν αλλαχτεί άμεσα) ? πόσο στοιχίζουν τα μπροστινά της powerflex ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε uma_chikara .
dark_s2k is offline  
Old 06-12-2009, 06:51 AM
  #1206  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

δεν έχω ιδέα για τα powerflex.

το S2000 μπροστά στην κάθε μεριά έχει:

2 σινεμπλόκ στο πάνω ψαλίδι (άρα και για τις 2 μεριές ..4 )
2 σινεμπλόκ στο κάτω... (άλλα 4..)
1 σινεμπλόκ στην αντιστρεπτική (άλλα 2)

ΣΥΝΟΛΟ 10..



αν σου έχει χαλάσει το νούμερο 4 πωλείται μόνο ξεχωριστά (mugen)..(είναι το μόνο που δεν υπάρχει στο πακέτο οποιασδήποτε εταιρείας..)

αν σου έχει χαλάσει το 2, αλλάζεις το 2 και από τις 2 μεριές...

αν σου έχει χαλάσει το 1, αλλάζεις το 1 και από τις 2 μεριές..

το ίδιο και με το 5

(αφού δε θα βάλεις μαμά, είναι βλακεία να έχεις διαφορετικά δεξιά-αριστερά...)

αλλά δε γνωρίζω αν πωλούνται ξεχωριστά1,2,4 και 5.. ..

οποιοδήποτε σινεμπλόκ και να αλλαχτεί, χρειάζεσαι ευθυγράμμιση μετά , γιατί για να βγει το σινεμπλόκ πρέπει να βγει όλο το ψαλίδι..άρα χάνονται οι ρυθμίσεις..
uma_chikara is offline  
Old 06-12-2009, 06:57 AM
  #1207  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Τωρα θυμηθηκα οτι αλλαξα τις μπροστα βιδες (μπουζονια) απο τα μουαγιε. Λυθηκαν ολα, οποτε τωρα εχω οτιναναι ευθυγραμμιση, σωστα? Που σημαινει οτι στις Αφιδνες τη Τεταρτη θα κανουμε καλο χρονο!

EDIT: Λαθος αυτο που ειπα με την ευθυγραμμιση. Τωρα θυμηθηκα οτι δε τα πειραξαμε τα ψαλιδια.
energetic is offline  
Old 06-12-2009, 08:02 AM
  #1208  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπέρα και σήμερα!!!

Ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις τους, τους Taseas, eddiex και uma.

Ψιλοέβγαλα άκρη απλά μου λείπουν κάποια ακόμα ζητήματα.

Λυμένα ζητήματα:
- Δεν βάζω τρυπητές δισκόπλακες, το πολύ πολύ να βάλω χαρακτές.
- Δεν βάζω υγρά φρένων DOT 5
- Βάζω σωληνάκια υψηλής goodridge και υγρά φρένων ATE blue

Ζητήματα που εκρεμούν:
- Τα ATE blue βγαίνουν μόνο DOT 4 ή έχουμε και άλλη επιλόγη; Και αν έχουμε, ποια είναι η καλύτερη;
- Τάσο και εγώ προτιμούσα να βάλω τις μαμά δισκόπλακες αλλά είναι λίγο πιασοκώλικες. Όσο για τι J's και εγώ τις ζαχάρωνα eddiex (τις φτηνές γιατί θεωρώ υπερβολή τις ακριβές) αλλά κόλλησα όταν άκουσα μια φήμη οτι κάθε δισκόπλακα θέλει το τακάκι της (σαν το κινητό που θέλει τον Γερμανό του ένα πράγμα ) και οτι η J's για να δουλέψει σωστά θέλει το τακάκι της (εν προκειμένω seidoua). Ξέρει κανένας αν ισχύει αυτή η φήμη;
- Και το φλέγον ζήτημα....τακάκι. Τάσο δεν πάω ποτέ σε πίστα. Είναι γεγονός οτι έχω ενδοιασμό για σκληρό τακάκι σε ότι αφορά την γρήγορη φθορά τις δισκόπλακας και τον πιθανό θόρυβο. Για να είμαι ειλικρινής αυτό που είπε ο Τάσο για το τακάκι του ΑΡ2 οτι έχει και μέταλλο στο υλικό τους δεν το ήξερα και πλέον μπήκαν δυναμικά στις πιθανές επιλογές. Ειδικά για το τακάκι το σκέφτομαι πάρα πολύ γιατί ψάχνοντας τι να κάνω για να αναβαθμίσω ελάχιστα τα φρένα μου είπαν κάποιοι οτι το πρώτο πράγμα που πρέπει να βελτιώσω είναι το τακάκι γιατί εκεί λέει πάσχουν τα S και τα Τάπερ επειδή έχουν μαλακό τακάκι. Φυσικά δεν ξέρω αν ισχύει αυτό αλλά με έβαλε σε σκέψεις.

Ευχαριστώ και πάλι όσους θα μπουν στον κόπο να γράψουν οτιδήποτε πάνω στα ζητήματα που εκρεμούν.

Υ.Γ. Κανείς δεν είπε κουβέντα για τις Nipparts δισκόπλακες και αν είναι οι μαμά. Αυτό να το εκλάβω σαν να μην τις ξέρει κανείς; Επιμένω σε αυτό το ζήτημα γιατί τις έχω βρει σε καλή τιμή και αν είναι οι μαμά μάλλον θα τις προτιμήσω.

Τάσο ευχαριστώ για την συμβουλή όσο αφορά την διαδικασία αλλαγής και το τι να προσέξω.

Καλό απόγευμα σε όλους
gmak_s2k is offline  
Old 06-13-2009, 01:34 AM
  #1209  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Taseas,Jun 13 2009, 12:03 AM
-Ta takakia meta3y AP1 kai AP2 exoun diaforetiko kwdiko me ta AP2 na einai sklhrotera
Μήπως ξέρεις αυτούς τους κωδικούς??
s2k_cy is offline  
Old 06-13-2009, 07:27 AM
  #1210  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Παιδιά τα τακάκια είναι παρόμοια . Μην ανχώνεστε. Πρόσφατα παρείγγειλα για το δικό μου και για ένα φίλο. Ο κωδικός για τα μπροστά είναι

45022-S2A-E50

Για τον κωδικό στα πίσω τακάκια θα σας πω Δευτέρα μιας και δεν το κράτησα την Τετάρτη που άλλαξα τακάκια και δαγκάνες πίσω. Τη Δευτέρα όμως θα έχω πίσω τακάκια με μια νέα παραγγελία που έκανα και θα σας πω τον κωδικό

Να ευχαριστήσω το Στράτο για το χρόνο που αφιέρωσε να αλλάξει τις καινούριες (μή με ρωτήσετε γιατί... ) δαγκάνες και τα πίσω τακάκια. Ο Στράτος πέρα από τέλειος γνώστης στο θέμα φρένων είναι και φίλος

Ειδού 2 φωτό από το αποτέλεσμα και ΝΑΙ το αυτοκίνητο είναι βρώμικο..



S2000_FUN is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 01:12 AM.