Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Greddy E-manage Ultimate

Thread Tools
 
Old 09-24-2007, 01:14 AM
  #31  
Registered User
 
mhnass2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 504
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

edo einai to 8εμα ...
πουλανε καποιοι φιλοι ecu tis js κανει για μενα ;
πρεπει να φωοραμε τα αντιστοιχα;
αν δεν ειναι τα αναλογα ,αντιλαμβανεται ο εγγεφαλος και ρθ8μιζει μονος;π.χ. αν φοραμε 1ο σταδιο εκκεντροφορουσ ,πεταλουδα μεγαλυτερη, χταποδι εξατμηση ΄;
Old 09-24-2007, 01:37 AM
  #32  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πιστευω οτι πρεπει να φορας τα ιδια πραγματα, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει καποιο (+-) πεδιο που να ρυθμιζεται απο μονος του, καποιες ανοχες δηλαδη. Τωρα θα σε γελασω αν σου πω οτι ισχυει. Το πιο λογικο ειναι να μη ρυθμιζεται μονος αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις την R-Spec για να μη λεω ασαφειες, και θα σου πω και ενα παραδειγμα σχετικα με τον δικο μου J's N1 ECU που ειχα και τον εδωσα.

Ο δικος μου J's N1 ECU ειχε προγραμματιστει για τα παρακατω:
J's Tsuchinoko intake
J's Throttle Body
J's Headers
J's Cat Killer
J's Dual Titanium 60mm Exhaust.

Εμαθα μετα οτι ο δικος μου J's N1 ECU ειχε αλλαξει πολλα χερια διοτι δε δουλευε καλα πανω σε ορισμενα S2000 και βγηκε μετα η φημη οτι δε δινει αποδοση γενικα ο εγκεφαλος της J's. Αυτο ειναι εντελως λαθος καθως δε γνωριζω ουτε εγω το τι πραγματα φοραγε ο καθε χρηστης στο S του. Πολυ νομιζουν οτι απλα βαζεις εναν εγκεφαλο πανω και το αμαξι θα παρει 15-20 αλογα και ειναι κακη φημολογια αυτη καθως καποιοι βελτιωτες λενε οτι θελουν για να πουλησουν. Χαιρομαι τουλαχιστον που με τα παιδια στην R-Spec καταφεραμε να βελτιωσουμε σωστα το S μου, για να παρουμε τελικα αυτα τα επιπλεον 25 αλογα.
Old 09-24-2007, 01:52 AM
  #33  
Registered User
 
mhnass2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 504
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

omorfa,dld prepei na eimaste to ligotero konta ,toulaxiston se hardware
Old 09-24-2007, 05:45 AM
  #34  
Registered User
 
dims2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 679
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Sep 24 2007, 01:37 AM
Πιστευω οτι πρεπει να φορας τα ιδια πραγματα, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει καποιο (+-) πεδιο που να ρυθμιζεται απο μονος του, καποιες ανοχες δηλαδη. Τωρα θα σε γελασω αν σου πω οτι ισχυει. Το πιο λογικο ειναι να μη ρυθμιζεται μονος αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις την R-Spec για να μη λεω ασαφειες, και θα σου πω και ενα παραδειγμα σχετικα με τον δικο μου J's N1 ECU που ειχα και τον εδωσα.

Ο δικος μου J's N1 ECU ειχε προγραμματιστει για τα παρακατω:
J's Tsuchinoko intake
J's Throttle Body
J's Headers
J's Cat Killer
J's Dual Titanium 60mm Exhaust.

Εμαθα μετα οτι ο δικος μου J's N1 ECU ειχε αλλαξει πολλα χερια διοτι δε δουλευε καλα πανω σε ορισμενα S2000 και βγηκε μετα η φημη οτι δε δινει αποδοση γενικα ο εγκεφαλος της J's. Αυτο ειναι εντελως λαθος καθως δε γνωριζω ουτε εγω το τι πραγματα φοραγε ο καθε χρηστης στο S του. Πολυ νομιζουν οτι απλα βαζεις εναν εγκεφαλο πανω και το αμαξι θα παρει 15-20 αλογα και ειναι κακη φημολογια αυτη καθως καποιοι βελτιωτες λενε οτι θελουν για να πουλησουν. Χαιρομαι τουλαχιστον που με τα παιδια στην R-Spec καταφεραμε να βελτιωσουμε σωστα το S μου, για να παρουμε τελικα αυτα τα επιπλεον 25 αλογα.
energetic esu kai o stefanos vgalate 25 aloga.ta opoia aloga den vgainoun oute se m3 1o stadio pou einai 3200cc. kai den katalavainw giati na min doulepsei ena programma pou einai gia eleutheri eisagwgi kai eleutheri eksatmisi.gia paradeigma exei diafora to xtapodi tis spoon me tis js i tis toda i tis mugen? mporei na min pareis to maximum alla kati prepei na pareis kai autoi pou den pirane tha to dokimasane sto dromo kai den tha eidane diafores giati ta aloga sto dunamometro den lene kati
Old 09-24-2007, 06:12 AM
  #35  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Αλλο ελευθερη εισαγωγη απο μια εταιρια και αλλη απο μια αλλη. To ποσοστο εισαγωγης αερος ειναι διαφορετικο απο μια αλλη (πχ. βλεπε J's CAI: +200% παροχη αερος). To ιδιο ισχυει και για το συστημα εξαγωγης, καθως αλλαζουν τα δεδομενα της απαγωγης της θερμοτητας των καυσαεριων κινητηρα απο το χταποδι (μιας και το ανεφερες) και απο ολο το συστημα εξατμισης.

Παραδειγμα: Ενα S2000 εχει για παραδειγμα 4 διαφορετικα βελτιωτικα προιοντα (εισαγωγη / πεταλουδα / χταποδι / εξατμιση) απο 4 διαφορετικους βελτιωτικους κατασκευαστες, και ξαφνικα βαζουμε εναν J's N1 ECU ο οποιος ειναι προγραμματισμενος για τα δικα μου πχ πραγματα και τον βαζει καποιος στο S που ανεφερα. Αποκλειεται να βγαλει την ιδια ιπποδυναμη και ροπη. Σιγουρα κατι θα βγαλει αλλα και παλι μπορει να χασει κιολας. Μην απορειτε για αυτο που λεω.

Η μελετη και εξελιξη ενος προιοντος ειναι χρονοβορα και αποτελει παρα πολυ χρονο. Εδω η J's κατεληξε στο τελικο χταποδι που εχει μετα απο 22 διαφορετικα σχεδια οχι μονο στο χαρτι αλλα και στη κατασκευη/πραξη στις δοκιμες του. Το τονιζω αυτο διοτι εχω ακουσει ξανα και ξανα πολλους να αθροιζουν την ιπποδυναμη του καθε προιον που εχουν βαλει και στο τελος να λενε "ειμαι 40 αλογα πανω πρωτο σταδιο". Εχω ακουσει κατι παρομοιο και απο εναν βελτιωτη που μου ειπε οτι το πρωτο σταδιο που θα μου κανει θα ειναι 40 αλογα (ουτε που ξαναπατησα εκει).

@dims2k
Κανεις δεν μπορει να προβλεψει οτι οντως κατι θα παρει ή θα χασει εντελως, ακομα και απο ΟΕΜ S2000 στη συγκεκριμενη περιπτωση του δικου μου J's N1 ECU.
Old 09-24-2007, 06:17 AM
  #36  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σωστά τα λες,αλλά ποιές εταιρίες βγάζουν φουλ σειρά προιόντων για 1ο στάδιο?Μόνο για την J's ακούο και ξανακούο.
Old 09-24-2007, 06:32 AM
  #37  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


Όποιος έχει κατά νου να συνδυάσει εξαρτήματα από διαφορετικούς κατασκευαστές, αγοράζει ένα E-manage, τον προγραμματίζει και παίρνει τα μέγιστα από το συνδυασμό.
Old 09-24-2007, 08:06 AM
  #38  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μόλις (σχετικά) έβγαλε και η ΑΕΜ το δικό της piggyback με παραπλήσιο κόστος με το emanage. Περιμένω πολλά από το σύστημα αν και δεν έχει δουλέψει ακόμα σε S. Είδωμεν...
Old 09-24-2007, 12:37 PM
  #39  
Registered User
 
dims2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 679
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

energetic monos sou eipes oti o egefalos exei kapoia dedomena kai perithwria kai ruthmizei monos tou. den mporeis na mou peis (ok ektos tin eisagwgi pou einai idia i mugen) oti i js exei kaluteri petalouda i xtapodi i eksatmisi apo tin spoon kai tin mugen. min koroideuomaste einai idias apodosis ola auta oles einai korufaies etairies kai einai kai idia sta xiliosta apo petalouda mexri eksatmisi. me auta ta dedomena den dexomai na plirwsw ena programma 1000+eurw to opoio einai konserva den ruthmistike se kanenos to amaksi kai na min dw oute ftero. einai logika auta pou lew giati dineis lefta kai arketa malista
Old 09-24-2007, 01:30 PM
  #40  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

@dims2k

energetic monos sou eipes oti o egefalos exei kapoia dedomena kai perithwria kai ruthmizei monos tou.
Ξαναδιαβασε το ποστ μου: "Πιστευω οτι πρεπει να φορας τα ιδια πραγματα, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει καποιο (+-) πεδιο που να ρυθμιζεται απο μονος του, καποιες ανοχες δηλαδη. Τωρα θα σε γελασω αν σου πω οτι ισχυει. Το πιο λογικο ειναι να μη ρυθμιζεται μονος αλλα καλο θα ειναι να ρωτησεις την R-Spec για να μη λεω ασαφειες..."

...den mporeis na mou peis (ok ektos tin eisagwgi pou einai idia i mugen) oti i js exei kaluteri petalouda i xtapodi i eksatmisi apo tin spoon kai tin mugen min koroideuomaste einai idias apodosis ola auta oles einai korufaies etairies kai einai kai idia sta xiliosta apo petalouda mexri eksatmisi.
Δεν ειναι καθολου ιδια, η J's αλλαζει ολοκληρο το συστημα εισαγωγης αερος (ωστε να κρατησει οσο το δυνατον χαμηλοτερη θερμοκρασια αερος) πλην του οχετου, ενω η Mugen αλλαζει μονο το φιλτροκουτι και αφηνει το μαμα ευκαμπτο σωληνα στη θεση του. Επισης θα συμφωνησω οτι ολες ειναι κορυφαιες εταιριες με ονομα, αλλα η φιλοσοφια τους ειναι διαφορετικη και γι'αυτο το λογο ενα μερος που βελτιωνουν ολοι τους πχ χταποδι εχει διαφορετικη αποδοση. Και εννοω οτι μπορει ο ενας να θελει το χταποδι να προσφερει υψηλοτερη ροπη χαμηλα και ο αλλος να τη θελει υψηλοτερα. Αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα που αναφερω.

...me auta ta dedomena den dexomai na plirwsw ena programma 1000+eurw to opoio einai konserva den ruthmistike se kanenos to amaksi kai na min dw oute ftero. einai logika auta pou lew giati dineis lefta kai arketa malista...
Συμφωνω οτι ειναι πολλα τα χρηματα για να επενδυσεις σε ενα προιον βελτιωσης οπως ενας ECU, αλλα οταν ολοκληρη εταιρια σου προσφερει 100 διαφορετικες περιπτωσεις βελτιωσης σε S2000 (στο database που εχει η J's) πιστευω οτι αξιζει να το κανεις ειδικα οταν υπαρχει σχετικο feedback απο αλλους κατοχους Ιαπωνιας, Αμερικης κτλ.

Συγνωμη που αναφερομαι μονο στη J's αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο στο παρελθον, κατεληξα οτι οι μονες εταιριες που αξιζουν (με τα δικα μου κριτηρια) ειναι η J's Racing και η Mugen. Πιστευω οτι ειναι οι κορυφαιες και επειδη τοτε επελεξα την J's γι'αυτο το λογο αναφερομαι σε εκεινη καθως ξεκινησαμε και τη κουβεντα μιλωντας για J's N1 ECU.

Sorry για το off-topic παιδια...
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
S2k_223
Want to Buy
2
06-20-2013 10:03 AM
Series10
Member S2000 Classifieds and For Sale
11
04-10-2008 03:04 AM
Series10
Socal Swap Meet
4
04-09-2008 08:56 PM
F1fletcher
S2000 Electronics
2
05-13-2006 02:26 PM



Quick Reply: Greddy E-manage Ultimate



All times are GMT -8. The time now is 10:31 PM.