Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Greddy E-manage Ultimate

Thread Tools
 
Old 09-18-2007, 07:39 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Greddy E-manage Ultimate

Ο συγκεκριμένος παράλληλος εγκέφαλος της Greddy φαίνεται να είναι η χρυσή τομή μεταξύ του VAFC II και του AEM EMS, για S2000 που είναι σε εργοστασιακή κατάσταση είτε 1ο στάδιο

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...=greddy+emanage

Η αύξηση της ροπής/ιπποδύναμης όπως φαίνεται στη δυναμομέτρηση σε εργοστασιακής κατάστασης S2000 είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν την πολυπιστεύω
Έχει κανείς από μας εγκατέστημένο τον E-manage, απλό ή Ultimate;
Πόσο κόστισε ο προγραμματισμός; Εντυπώσεις;
Old 09-18-2007, 07:59 AM
  #2  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μιχάλη, απ όσο γνωρίζω μόνος του δε λέει και πολλά... Θέλει και άλλα πράγματα για να δουλέψει και να πεις ότι βλέπεις διαφορά....

Αυτόν φοράει ο dimS2k μαζί με πολλάααααααα άλλα........ και πάλι λέει ότι όταν τον είχε βάλει μόνο του δεν είχε δει διαφορές.
Τώρα τι να πω, αξίζει?
Old 09-18-2007, 12:20 PM
  #3  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Δε νομιζω οτι μονο με εναν εγκεφαλο υπαρχει αυτη η αυξηση ιπποδυναμης/ροπης.
Old 09-18-2007, 12:29 PM
  #4  
Registered User
 
dims2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 679
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

paidia egw to metrisa prin kai meta otan to ruthmisa. stin arxi mou vgale 204ps kai meta 211ps.

mano me tin logiki sou me tin eisagwgi to xtapodi kai tin eksatmisi mou edeikse poli liga aloga ara oute apo auta tha pira
Old 09-18-2007, 12:33 PM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δυναμομέτρηση χωρίς τα πράγματα έκανες; Διάγραμμα;
Old 09-18-2007, 03:53 PM
  #6  
Registered User
 
dims2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 679
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

oxi den ekana giati eixame polla s stin parea mas kai ta dokimazame sunexeia sto dromo.opws kai na exei gurw sta 195-200ps einai ta mama
Old 09-18-2007, 10:45 PM
  #7  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by dims2k,Sep 18 2007, 12:29 PM
paidia egw to metrisa prin kai meta otan to ruthmisa. stin arxi mou vgale 204ps kai meta 211ps.

mano me tin logiki sou me tin eisagwgi to xtapodi kai tin eksatmisi mou edeikse poli liga aloga ara oute apo auta tha pira
Ίσα ίσα, με τη λογική μου λέω ότι ένας εγκέφαλος μόνος του δεν μπορεί να δώσει αυτή την αύξηση ιπποδύναμης που αναφέρει ο Μιχάλης, ειδικά όταν ελέγχει καυσιμο και αβανς μόνο.
Εσύ έχεις βάλει και τα περιφερειακά που χρειάζονται με αποτέλεσμα τα 11 περίπου άλογα στο δυναμόμετρο, τα οποία μου φαίνονται απόλυτα λογικά.
Έπειτα, ότι και να δείχνει ένα δυναμόμετρο, τα άλογα φαίνονται στο δρόμο και είναι και κάποια πράγματα που παίρνει το αυτοκίνητο δύναμη στο δρόμο χωρίς να φαίνονται στο δυναμόμετρο, όπως π.χ αναλογία κιλού ανα ίππο κ.λ.π

Όπως και να έχει πάντως και άσχετα με κάθε δυναμομέτρηση το αμάξι σου ειναι το καλύτερο 1ου σταδίου που έχω δεί αποδεδειγμένα. Θες να το ακους Δημητράκη μου φαίνεται.... και σταμάτα να πειράζεις τα παιδιά στο dragster...
Old 09-18-2007, 11:09 PM
  #8  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πριν 8 μήνες ο e manage blue αγορασμένος από Ελλάδα 450euro.
Το πρώτο ρύθμισα με τον κομπρεσορα στα 7psi στοίχισε 500euro.
Τοποθέτηση και tuning.
To δεύτερο tuning στα 15psi αν θυμάμαι καλά ήτανε 300euro
Και το τρίτο tuning για ρύθμισα με χταπόδι και test pipe στοίχισε
Old 09-19-2007, 12:51 AM
  #9  
Registered User
 
RELIGION's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: KIATO HELLAS
Posts: 618
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Νομιζω οτι για ενα s πρωτου σταδιου αυτος ο εγκεφαλος ειναι μια χαρα και σε αρκετα καλη τιμη. Τον εχω παραγγειλει και εγω μετα απο συζητηση που ειχα με τον dims2k. Συμφωνω απολυτα με τον yiannako ότι ο λόγος ύπαρξης του είναι να κάνει τα πράγματα που έχουμε βάλει στο αμάξι να αποδώσουν αυτό που πρέπει με ασφάλεια. Βεβαια καμμια σχεση με ΑΕΜ αλλα την δουλεια του θα την κανει (ελπιζω). Σημερα η αυριο θα βαλω και το χταποδι της TODA και οταν ερθει ο εγκεφαλος και ρυθμιστει στο δυναμομετρο θα σας πω εντυπωσεις. Τωρα οσο αναφορα αυτο που ειπε ο MANOS για την αναλογια κιλων ανα ιππο ειναι πολυ σωστο. Ζυγισμενο το S μου σε πλαστιγγα 1220 κιλα με ρεζερβουαρ λιγο πριν την ρεζερβα ( +85 εγω=1305 κιλα).
Old 09-19-2007, 12:55 AM
  #10  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Religion eisai ogko h' grammwsh?


Quick Reply: Greddy E-manage Ultimate



All times are GMT -8. The time now is 08:40 PM.