Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Engine torque damper

Thread Tools
 
Old 11-30-2009, 10:47 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Engine torque damper

Σκέφτομαι να βάλω ένα damper και θα ήθελα να μου πείτε εσείς που το έχετε εγκαταστήσει αν είχατε κάποια αρνητική επίπτωση από την εγκατάστασή του. Αν δηλαδή μεταφέρει τους κραδασμούς κάπου αλλού στο αμάξι ή οποιοδήποτε άλλο αρνητικό αντίκτυπο είχατε.
Χτές το έψαξα λίγο αλλά μετά έπεσε το site ? και σήμερα δεν έχει search ακόμα.
Αν δε βαριέστε...
Ευχαριστώ
Old 11-30-2009, 11:02 PM
  #2  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το βαλεις,δε το βαλεις... Αντε να πεις οτι προστατευει λιγο τις βασεις τους μοτερ..απο εκει και περα...
Old 11-30-2009, 11:05 PM
  #3  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Η αναζητηση ειναι offline προς το παρον.

Εγω το ειχα και στο παλιo αλλα το εχω και στο τωρινο S. Της J's Racing συγκεκριμενα. Το εχω στην πιο σκληρη ρυθμιση και κραδασμοι δεν εχουν μεταφερθει πουθενα. Αρνητικα δεν εχω να σου πω, παρα μονο θετικα και αφορα πρωτον την καλυτερη αισθηση και πιο ευκολη αλλαγη ταχυτητων και δευτερον την αμεση μεταφορα δυναμης στον κεντρικο αξονα και πισω τροχους. Θα μπορουσες να το πεις και πιο αμεση αποκριση κατα καποιον τροπο. Συγκεκριμενα συνοδηγος ειχε καταλαβει οτι κατι ειχα κανει στο αμαξι μου την ημερα που το εβαλα και ειχε την εντυπωση οτι το αμαξι ειχε παρει αλογα, χωρις καν να το γνωριζει.
Old 11-30-2009, 11:05 PM
  #4  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κάνει ωραίο το μηχανοστάσιο.Μερικοί ανέφεραν και ότι στο ρελαντί έχει λίγο περισσότερους κραδασμούς.Αλλα παίζει και τί φίρμας θα βάλεις.
Old 11-30-2009, 11:19 PM
  #5  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Μαριε κι εγω της J's εχω και καμια διαφορα δεν ειδα. Θα το ξαναεβαζα, αλλα ο μονος λογος ειναι για να προστατευσω τις βασεις που πολλοι εχουν κοψει. Για κανενα αλλο λογο.
Old 11-30-2009, 11:43 PM
  #6  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Προφανως εχω πολυ ευαισθητο butt dyno.

Για τις βασεις φυσικα και ειναι ενας απο τους λογους που το βαζεις, γι'αυτο και δεν το ανεφερα καθως για αυτο προοριζεται κατα κυριο λογο (για πολλους). Ειδικα για εμας που το παμε και στη παιδικη χαρα aka πιστα, drift κτλ.
Old 12-01-2009, 03:03 AM
  #7  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το νταμπερ δουλευει παντως κυριως σε κοντρες εχει μεγαλυτερο οφελος κ ειδικα απο σταση.
Old 12-01-2009, 03:12 AM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ManosS2k,Dec 1 2009, 04:03 AM
Το νταμπερ δουλευει παντως κυριως σε κοντρες εχει μεγαλυτερο οφελος κ ειδικα απο σταση.
Μερικώς αληθές αυτό αλλά όχι ακριβώς όλη η αλήθεια.

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία απο ETD η θεωρία λέει ότι είναι εκεί για να μειώνει όσο το δυνατόν περισσότερο την κίνηση που κάνει το μοτέρ μας όταν αυτό ζητείται να παράξει ενέργεια/δύναμη.

Τυχαίνει μια απο αυτές τις στιγμές να είναι όταν κάνουμε μια δυνατή εκκίνηση απο στάση. Το σασί είναι σταθερό και ξαφνικά το μοτέρ κουνιέται απότομα με αποτέλεσμα να προκαλεί μεταβολή του κέντρου μάζας ή ακόμα και χάσιμο πρόσφυσης.

Φυσικά αυτή δεν είναι η μοναδική στιγμή αλλά ούτε και η κυριότερη. Αυτό συμβαίνει και πάνω σε στροφές όπου το γρήγορο "άσε-πάτα" ξερυθμίζει την γεωμετρία του αυτοκινήτου και μπορεί να το ρίξει off-balance με αποτέλεσμα πάλι χαμένη πρόσφυση η και πολύ απλά περίεργη συμπεριφορά.

Το ETD υποτίθεται ότι έρχεται για να μειώσει αυτο το φαινόμενο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Στην λειτουργία του αυτή, φυσικά έρχεται και να ξεκουράσει και τις βάσεις μηχανής/σασμάν η οποίες είναι εκεί και για άλλους λόγους (περαν τουτου).

Τώρα μένει το φιλτράρισμα πληροφοριών απο κάθε χρήστη
Άλλος μπορεί να το νιώθει, άλλος μπορεί να μην καταλαβαίνει τίποτα, άλλος μπορεί να νομίζει οτι καταλαβαίνει και πάει λέγοντας.
Πάλι έχω την εντύπωση ότι ρόλο θα παίζουν άπειρα πράγματα που μπορεί να αλλάξουν τα gains που παίρνεις απο την τοποθέτηση του.

Αυτά για όποιον ενδιαφέρεται,
Κωνσταντίνος
Old 12-01-2009, 03:30 AM
  #9  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 12-01-2009, 03:32 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σκέφτομαι να βάλω το J's με μια βάση/λάμα που αποτρέπει την αφαίρεση της βάσης της ασφαλειοθήκης, ή ακόμα καλύτερα της ingalls που μπαίνει χωρίς καμία μετατροπή.
https://www.s2ki.com/forums/index.ph...ic=464645&st=0
http://www.ingallseng.com/93048-stiffy-etd...onda-s2000.html
το κόλπο με τη λάμα το είπε ο FUN
Μια γνώμη μεταξύ των 2 ; και το spoon θέλει κόψιμο; μάλλον ε;
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας


Quick Reply: Engine torque damper



All times are GMT -8. The time now is 09:19 PM.