Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Προβληματισμός.....

Thread Tools
 
Old 10-16-2007, 10:56 PM
  #1  
Community Organizer

Thread Starter
 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default Προβληματισμός.....

Λοιπόν αύριο έχω κανονίσει να πάω το S για service στο ΛΟΥ. Είναι το πρώτο service που θα κάνω μετά που το αγόρασα και σκέφτομαι να ρυθμίσω και τις βαλβίδες μιας και είναι κάτι που δεν φαίνεται στο service book αν έχει γίνει ή όχι από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Με το αυτοκίνητο δεν έχω κανένα πρόβλημα και φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά. Για αυτό και αγχώνομαι αν ξέρει πραγματικά να βάλει χέρι κάποιος και αν θα κάνει τα πράγματα καλύτερα ή όχι μιας και από ότι διάβαζα δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία και θα πρέπει να ακολουθήσει το manual. Η ερώτησή μου είναι για αυτούς που το έχουν πάει εκεί για τη συγκεκριμένη δουλειά και για αυτούς που ξέρουν από βαλβίδες και ρύθμιση.

1) Μπορεί ο μηχανικός να καταλάβει στο S ακούγοντάς το αν χρειάζονται ρύθμιση οι βαλβίδες ή πρέπει να ανοίξει το καπάκι? Μπορούν δηλαδή να μου πούνε ακούγοντάς το αν χρειάζεται?
2) Για αυτούς που το έχουν πάει στο ΛΟΥ για τη συγκεκριμένη δουλειά και κάθισαν εκεί είδαν αν ο μηχανικός ακολουθεί το manual για τη σειρά των βαλβίδων που πρέπει να ακολουθήσει και τα διάκενα ή άντε τα θυμάμαι απέξω επειδή έχω ρυθμίσει πολλά S και βουρ!!!!
3) Όταν πέρασα από το ΛΟΥ να κανονίσω το service είδα ένα σορό μαστόρια. Όλοι ξέρουν
Old 10-16-2007, 11:03 PM
  #2  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Απλά πες του ευγενικά ότι άμα κάνουν καμιά @$^@%&@ θα τους το κάψεις το $@^#%^@&.

Είμαι σίγουρος ότι θα του τραβήξεις την προσοχή.

Και μην αγχώνεσαι τόσο, ρύθμιση θα κάνεις όχι rebuild (μακριά από μας...).

Να πιστεύεις στο θεό τέκνον μου.
Old 10-16-2007, 11:10 PM
  #3  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλό είναι να μην τις πειράξεις τις βαλβίδες αν δεν υπάρχει λόγος.
Old 10-16-2007, 11:17 PM
  #4  
Community Organizer

Thread Starter
 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

@lalakis2000

Μακάρι να μορούσα να του το πω, όχι πως φοβάμαι αλλά πιστεύω ότι θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.


Καλό είναι να μην τις πειράξεις τις βαλβίδες αν δεν υπάρχει λόγος.
Μάνο πίστεψέ με ούτε εγώ θέλω να τις πειράξω. Μακάρι όμως να ήξερα αν οι βαλβίδες χρειάζονται ρύθμιση ή όχι. Δηλαδή ο λόγος που λες ποιος έπρεπε να είναι? Να ακούγονται, να σέρνεται το αυτοκίνητο, για αυτο και ρωτάω για να μη βάλω χέρι αν δεν χρειάζεται.
Old 10-16-2007, 11:23 PM
  #5  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ποσα χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο σου? Αν δε κανω λαθος ειναι μοντελο 2004 σωστα?
Old 10-16-2007, 11:25 PM
  #6  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σου είπα και στη συνάντηση τη δική μου περίπτωση. Εγώ είχα κάπου 65000χλμ και λέω στο Σαρακάκη να μου τις ρυθμίσουν έτσι, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα. Και ο μηχανικός μου λέει στις έκλεισα λίγο όπως λεει το manual και τα αμάξι δεν είχε ξεσπασμα στα vtec.
θέλω να πιστεύω ότι ο Λου, επειδή φτιάχνει πολλά S και ξέρει γενικότερα το αμάξι, γνωρίζει τι πρέπει να κάνει. Πάντως δεν πρέπει να είναι όπως λεέι το manual, τουλάχιστον στο δικό μου. Πιο κλειστές εισαγωγής, πιο ανοιχτές εξαγωγής.

Γνώμη μου να μην τις πειράξεις καθόλου. Αν ήθελαν κάτι θα το καταλάβαινες.
Old 10-16-2007, 11:34 PM
  #7  
Community Organizer

Thread Starter
 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ποσα χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο σου? Αν δε κανω λαθος ειναι μοντελο 2004 σωστα?
Έχει 57.000χλμ.

Μάνο το θυμάμαι αυτό που μου είπες για το Σαρακάκη για αυτό και αγχώθηκα. Η γνώμη μου βέβαια είναι ότι δεν στις ρυθμίσανε σωστά και όχι ότι δεν είναι οι ρυθμίσεις όπως στο Manual. Επειδή έκανα κάποιο search στο forum για τις βαλβίδες έχει κάποια διαδικασία.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου γιατί σύγκλίνει με αυτό που θέλω να κάνω και εγώ. Να μην τις πειράξω!!!
Old 10-16-2007, 11:59 PM
  #8  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εμένα το αμάξι είχε κάνει ρύθμιση στα 25000(!) στα Γιάννενα που πάνε δεν πάνε 5 s και λειτουργεί μια χαρά,οπότε αφού το έκαναν αυτοί σωστά,δεν θα ξέρουν στην Αθήνα που έχουν και πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο?
Old 10-17-2007, 12:05 AM
  #9  
Community Organizer

Thread Starter
 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εμένα το αμάξι είχε κάνει ρύθμιση στα 25000(!) στα Γιάννενα που πάνε δεν πάνε 5 s και λειτουργεί μια χαρά,οπότε αφού το έκαναν αυτοί σωστά,δεν θα ξέρουν στην Αθήνα που έχουν και πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο?
Συνφωνώ και ιδιαίτερα ο Λου που είχε 7 S2000 όταν πήγα τη Δευτέρα να κλείσω το service. Βέβαια παίζουμε με πιθανότητες και δεν δεν είμαι και πολύ τζογαδόρος

Έχει σημασία και ποιος από όλους αυτούς εκεί μέσα γιατί ούτε που θυμάμαι πόσους είδα ξέρει να το κάνει και αν θα ασχοληθεί με το δικό μου αυτοκίνητο.
Old 10-17-2007, 12:33 AM
  #10  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Κοιταξτε τωρα τι προεκυψε επειδη το εψαξα λιγακι και εμεινα εκπληκτος!

Υπηρχε αυτη η φημη (πλεον) οτι οι βαλβιδες πρεπει να ρυθμιζονται καθε 90000kms, οπως εχουν αναφερει καποια μελη απο πληροφοριες που εχουν παρει απο τεχνικους στη Honda Ελλαδας. Μαλιστα ειχε επισης ειπωθει οτι το Service Manual αναφερει οτι κανονικα θα πρεπει να ρυθμιζονται καθε 45000kms (το οποιο το εψαξα και δεν αναφερεται πουθενα)! Αλλά τελικα το Service Manual και του 00-03 αλλα και του 04, αναφερει ξεκαθαρα οτι γινεται ρυθμιση βαλβιδων στα 168000kms διευκρινιζοντας οτι μεχρι τα χιλιομετρα που ανεφερα γινεται ελεγχος στις βαλβιδες μονο ακουστικα και αν ακουστει καποιος θορυβος/ηχος, αυτο ειναι ενδεικτικο οτι οι βαλβιδες θελουν ρυθμιση. Παρακατω εχω και το σχετικο πινακα που το αναφερει αυτο. Θα παρακαλουσα απο οσους γνωριζουν περισσοτερες πληροφοριες να κανουν αναφορα για το σχετικο θεμα.

Παντως S2000_FUN επειδη το S2000 σου ειναι ΜΥ04 και αν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας, τοτε να ακολουθησεις πιστά το προγραμμα service που αναφερει η Honda Ελλαδας για να μη εχεις καμια ιστορια με εγγυηση κτλ.



Quick Reply: Προβληματισμός.....



All times are GMT -8. The time now is 09:22 PM.