Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Εισαγωγή/Χταπόδι/Εξάτμιση/Εγκέφαλος

Thread Tools
 
Old 05-24-2007, 08:04 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Εισαγωγή/Χταπόδι/Εξάτμιση/Εγκέφαλος

Είμαι στα πρόθυρα του να αγοράσω χταπόδι Mugen, αργότερα εξάτμιση Mugen και στο τέλος ΑΕΜ ΕΜS.
Σε πρώτη φάση θέλω να μείνω σε ατμοσφαιρική βελτίωση, αφενός γιατί δεν κάνω κόντρες κι αφετέρου γιατί είναι μεγάλο το κόστος + διαδικασία να μπει κομπρέσορας στο S2000.
Κάποια παιδιά που είχαν βελτιώσει 1ο στάδιο τα αυτοκίνητά τους και μάλιστα έχοντας καλά αποτελέσματα στο δυναμόμετρο, μετά από λίγο καιρό πούλησαν τα πράγματα και πήγαν σε άλλες λύσεις, κομπρέσορας, τούρμπο, νίτρο.
Τελικά αξίζει το 1ο στάδιο ή είναι πεταμένα λεφτά; Πέρα από το αν κερδίζεις 1 ή 2 καρότσες από ένα μαμά S2000, υπάρχει διαφορά στην αίσθηση της δύναμης; Νιώθεις την επιπλέον δύναμη τουλάχιστον στις μεσαίες ή απλά ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι κέρδισες κάτι επειδή πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά;
Μέχρι στιγμής, η τελική μετάδοση J's Racing 4.44 και η εισαγωγή Tsuchinoko, μου έδωσαν την επιπλέον ώθηση που ήθελα στις μεσαίες για οδήγηση στο δρόμο αλλά και στην πίστα είτε για γρήγορη οδήγηση είτε για παντιλίκια.
Αν ο συνδυασμός Χταπόδι/Εξάτμιση/Εγκέφαλος μου έδιναν άλλη τόση ώθηση στις μεσαίες θα ήμουν οκ.
Αν όχι, μένω όπως είμαι κι αν ποτέ μπορέσω να συγκεντρώσω το ποσό, βάζω κομπρέσορα να τελειώνουμε
Για να μην παρεξηγηθώ, δε μου φαίνεται καθόλου λίγη η δύναμη του αυτοκινήτου, απλά θέλω καλύτερο τράβηγμα στις μεσαίες.
Η γνώμη όσων είχαν η έχουν βελτίωση 1ου σταδίου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.
Ευχαριστώ

Μιχάλης
Old 05-24-2007, 10:44 AM
  #2  
Registered User
 
js266's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 53
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Akou psile exeis xekinisei poly kala kai pisteuo exeis dei diafora,an tges na deis akoma aloga tga synexiseis me egefalo J`S N1 kai examisi J`S kata` protimisi monompouki exei megali diafora me tin dipli,ego apo ti xereis eimai foul proto stadio kai idiafora me mama einai megali kai aistgiti,symfono mazi sou oti pola ta lefta gia na pareis 22 eos 25 aloga anlogos to moter kai tin katastasi tou,I J`S omos einai etaireia axiopisti dinei ta aloga pou leei kai exei kali metapolitiki axia se periptosi pou tges na ta pouliseis meta.Kali synexeia sti beltiosi sou
Old 05-24-2007, 11:11 AM
  #3  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

φετέρου γιατί είναι μεγάλο το κόστος + διαδικασία να μπει κομπρέσορας στο S2000
?????????????????????????????????
Gia sigrine ti pairneis me 1o stadio kai ti me compressor kai to xrhmatiko anitimo pou exei ekasto...

Τελικά αξίζει το 1ο στάδιο ή είναι πεταμένα λεφτά;
Apo poia apopsh?

Νιώθεις την επιπλέον δύναμη τουλάχιστον στις μεσαίες ή απλά ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι κέρδισες κάτι επειδή πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά;
Amfivalw oti thn niwtheis an kai pote mhn ypotimas tin dynamh to placebo effect. Edw alloi nomizoun oti me mpara tholwn strivoun kalitera enw yparxoune metrhseis se pista apo den kerdise s2000 oute 0,1 sec.

Ap' o,ti exw katalavei se endiaferei h dynamh sths mesaies se syndiasmo me thn kontyterh metadosh pou evales gia na eisai pio eukola sthn ofelimh zwnh (v-tec) stis strofes. Kai pali poso nomizeis oti tha sou dwsei? Kai an as poume sou dwsei ligo (pou den tha to katalaveis) trexeis se pista me xronometro h' pairneis ta vouna? giati sthn deuterh periptwsh den paizei rolo kai sthn prwth apla meiwse ligo to varos h' to kalitero vale slick kai tha deis ta xronometra poli pio katw.

Μέχρι στιγμής, η τελική μετάδοση J's Racing 4.44 και η εισαγωγή Tsuchinoko, μου έδωσαν την επιπλέον ώθηση που ήθελα στις μεσαίες για οδήγηση στο δρόμο αλλά και στην πίστα είτε για γρήγορη οδήγηση είτε για παντιλίκια.
Mpravo sou, pisteuw oti gia thn douleia pou theleis to ama3i h telikh metadosh einai h kaliterh metatroph. Twra gia thn eisagwgh, an thn phres se kalh timh, kala ekanes!

Αν όχι, μένω όπως είμαι κι αν ποτέ μπορέσω να συγκεντρώσω το ποσό, βάζω κομπρέσορα να τελειώνουμε
Egw skeftomai poly sovara thn epilogh Jacson racing. Alla exe ypopsin sou extra lefta gia diaforiko-imia3onia kai isws zantes, frena, anarthseis.

kata` protimisi monompouki exei megali diafora me tin dipli
Gia na akrivologoume exei 20% mikroterh apodosh apo thn monh (dia stomati j's). Dhladh gia na to thesw poio apla an apo th monh (thewritiko paradeigma) kerdiseis 5 aloga me thn diplh tha kerdiseis 4 (xaneis to 20%, 1 alogo). Twra to an auto einai megalh diafora h' oxi einai sthn eleutherh krish tou kathenws...

My 2 pence
Old 05-25-2007, 08:01 AM
  #4  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μιχάλη καράτα τα ζεστά ωραία ευρόπουλα που σου τρώνε την τσέπη και μάζευε έτσι ώστε σε κανα δυο-τρία χρόνια να πάρεις Boxter s, Cayman s 'η κάτι αντίστοιχο. Μπορεί να έχει βγεί το καινούριο Σ με κανα τρίλιτρο μοτέρ 300 άλογα+++!!!!
Old 05-25-2007, 08:47 AM
  #5  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Tasea όλο τον έξυπνο μας κάνεις δε νομίζεις...;
Άντε δες καμιά ταινιούλα και άσε κανα πιο αρμόδιο να μιλήσει, έβαλες ένα ψυγείο και μία εισαγωγή και νομίζεις ότι έμαθες και από μετατροπές...θα πάω να βάλω θολόμπαρα μόνο και μόνο για να σου μπω στο μάτι...

Psile το χταπόδι είναι καλό και δίνει στις μεσαίες, άμα το έχεις καημό κάντο να ησυχάσεις γιατί σε βλέπω ότι τρώγεσαι συνέχεια αλλά τουλάχιστον ξέρεις τι θες.

Taz, θέλω και εγώ ολίγη από Cayman σε παρακαλώ. Τη θέλω για 2ο αυτοκίνητο...
Old 05-25-2007, 09:52 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000,May 25 2007, 08:47 AM
Psile το χταπόδι είναι καλό και δίνει στις μεσαίες, άμα το έχεις καημό κάντο να ησυχάσεις γιατί σε βλέπω ότι τρώγεσαι συνέχεια αλλά τουλάχιστον ξέρεις τι θες.
Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις
Old 05-26-2007, 03:25 PM
  #7  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πολλές φορές νιώθω οτι χάνω το χρόνο μου εδώ μέσα...

Ψυχαναγκαστική - Καταναγκαστική διαταραχή:
Βασικό χαρακτηριστικό της νεύρωσης αυτής είναι οι επαναλαμβανόμενες ψυχαναγκαστικές (ιδεοληπτικές) σκέψεις ή οι καταναγκαστικές πράξεις.
Ο όρος ψυχαναγκασμός (ή ιδεοληψία) αναφέρεται σε έμμονες σκέψεις που μπορούν να πάρουν τη μορφή μιας λέξης, μιας φράσης ή μιας εικόνας. Επίσης μπορεί να αναφέρεται σε μια συνεχή απασχόληση με ένα συγκεκριμένο θέμα ή σε μια ιδέα του ατόμου. Οι καταναγκασμοί αυτοί ενώ αναγνωρίζονται από τον ασθενή ως ανούσιες ή υπερβολικές και εκτελούνται ακούσια και με αίσθημα δυσφορίας, ωστόσο κρίνεται εξαιρετικά δυσχερές, αν όχι αδύνατο, από τον ίδιο να τους σταματήσει.

πηγή:
Aγχώδεις Διαταραχές
Ημερομηνία δημοσίευσης: 11 Μαρτίου 2004
Τάκης Νίκος, Κλινικός Ψυχολόγος - Αγγελοσοπούλου Αργυρώ, Ψυχολόγος
Old 05-26-2007, 06:06 PM
  #8  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τι λες παλι ρε Tasea? Εισαι φοβερος!!!
Old 05-26-2007, 10:31 PM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Taseas,May 26 2007, 03:25 PM
Ο όρος ψυχαναγκασμός (ή ιδεοληψία) αναφέρεται σε έμμονες σκέψεις που μπορούν να πάρουν τη μορφή μιας λέξης, μιας φράσης ή μιας εικόνας.
...ή μιας εξάτμισης, χταποδιού, εγκεφάλου.
Old 05-27-2007, 11:53 PM
  #10  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εμένα ψηλέ η γνώμη μου είναι η εξής.
Κράτα τα ευρωπουλα σου στην πάντα.
Πρώτο στάδιο θα κερδίσεις κάτι ψηλά σε κόντρες
(που δεν σε ενδιαφέρει ) και από την άλλη αν το κάνεις για την πάρτη σου
σε 1 μήνα το πολύ αναλόγως πόσο συχνά το οδηγείς και το σκίζεις δεν θα καταλαβαίνεις την διαφορά και θα νομίζεις ότι είσαι στα ίδια.
Από την άλλη αυτό το tuning βρε παιδί μου είναι σαν μικρόβιο και απλά μπορεί
Να σε τρώει μέχρι τελικά να βάλεις τα χταπόδια σου της εξατμίσεις σου τους εγκεφάλους σου και να ησυχάσεις



All times are GMT -8. The time now is 04:33 AM.