Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Πρόβλημα με συμπλέκτη

Thread Tools
 
Old 10-28-2011, 09:14 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Πρόβλημα με συμπλέκτη

Πριν 2 μερες εγινα κατοχος ενος s2000 και εχω παρατηρησει τα εξης μου κανει εναν σαν τακ τακ ο συμπλεκτης στην μεση της διαδρομομης και στο τελος κολλαει τι μπορει να ειναι?
Old 10-28-2011, 09:58 PM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καταρχήν καλοτάξιδο. Κατά δεύτερον καταλαβαίνω ότι έχεις απορία για το καινούριο σου S2000 αλλά πέρνα μια βόλτα και από το παρακάτω Link για να συστηθείς. Το συγκεκριμένο φόρουμ χαρακτηρίζεται και από την καλή σχέση των μελών που υπάρχει μεταξύ τους και ερωτήσεις "κομήτη" από άτομα που δεν έχουν πει καν το όνομά τους μοντέλο κλπ, γενικά δεν έχουν συστηθεί δεν είναι και το καλύτερό μας. Είμαστε λίγο ευαίσθητοι

Νεες εγγραφες στην ελληνικη κοινοτητα Introduction: Make your first post here!


Τώρα όσο αφορά την απορία σου το τακ τακ θα ήταν πολύ εύκολη λύση αν δεν μου έλεγες το κολάει στο τέλος. Μάλλον τα χτένια από το πλατό έχουν θέμα ή κάποιο από τα ρουλεμάν του σετ δίσκο-πλατό αλλα για αρχή ρίξε λίγο σπρέι γράσσου στην τρύπα του πετάλ του αμπραγιαζ που περνάει το συρματόσχοινο. Και εμένα έκανε τακ τακ στη σύμπλεξη αποσύμπλεξη χωρίς βέβαια να κολάει στο τέλος και ήταν απλά γιατί ήθελε γρασσάρισμα το σημείο που σου λέω
Old 10-30-2011, 09:08 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εριξα λιγο γρασσο εκει που μπενει το πυρακι καλυτερεψε αλλα ακομη κολλαει .Αλλα ουτε μου πατιναρει ουτε σκαλωνουν οι ταχυτητες απλα κανει αποτομο αφημα το πενταλ κολαει λιγο κατο και σαν να ζοριζεται και μετα ανεβαινει κανονικα
Old 10-30-2011, 11:46 AM
  #4  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ριξε σπρει γρασσο, μεσα στα κινουμενα μερη του συμπλεκτη (βαλε κ κανα πανακι να μην λερωσεις την μοκετα). Επισης δεν ξερω σιγουρα, αλλα προσπαθησε να γρασσαρεις κ το διχαλο μηπως ειναι απο εκει.
Old 10-31-2011, 03:30 AM
  #5  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για ρουλεμάν μου κάνει. Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι?
Old 10-31-2011, 11:17 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εκανα σημερα εξαερωση και για για 20 κμ δουλευε κανονικα και μετα παλι ξαναρχισε ενημερωτικα εχει 36000 κμ αλλα ηταν ακουνητο για 6 μηνες
Old 10-31-2011, 02:51 PM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο τίτλος του τόπικ αλλάχθηκε για να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε.
Το "συμπλέκτης" δεν βοηθούσε και πολύ.

Και εμένα για ρουλεμάν μου κάνει. Που και που κολλούσε μέχρι που μια μέρα παρέδωσε πνεύμα και ησύχασα.

Κωνσταντίνος
Old 10-31-2011, 11:05 PM
  #8  
Registered User

 
Amaretos's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Peiraeus
Posts: 2,269
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το ιδιο μου εκανε και εμενα κολαγε στο αφημα λιγο πριν την μέση της διαδρομής, χωρις να εχω προβλημα στο αλλαγμα ταχύτητας, και εκανε και ενα μικρο φσστ μερικες φορες (σαν να ακους ενα σωληνακι με υγρα) τελικα αλλαξα δισκο και ολα κομπλε !!
Old 10-31-2011, 11:27 PM
  #9  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οκ τα 36Κ είναι λίγα άλλά όλα εξαρτώνται από την χρήση που έκανε ο προηγούμενος. Απλά επειδή οι περισσότεροι είμαστε πολύ προσεκτικοί με το S στην συντήρησή του θα σου πώ τι θα έκανα εγώ. Μιας και θα το είχα πάρει τώρα το αμάξι και μου έκανε αυτό το μικρό προβληματάκι και επειδή δεν θα ήξερα την ακριβή χρήση που του έκανε ο προηγούμενος κάτοχος θα άλλαζα όλο το σετ (δίσκο πλατώ ρουλεμαν) για να μην έχω το άγχος. Γιατί τελικά θα δείς ότι είναι ρουλεμαν και για να το αλλάξεις έτσι και αλλιώς θα το ανοίξεις. Εγώ αν το άνοιγα για να αλλάξω μόνο ρουλεμαν και τίποτα άλλο θα συνέχιζα να έχω το μυαλό μου εκεί για το αν το σύστημα δουλεύει σωστα. Αν τώρα παίζει οικονομικό θέμα τότε θα σου πρότεινα να πας να αλλάξεις ένα ρουλεμαν και αν όταν ανοίξετε δείτε ότι ο δίσκος είναι οκ τότε άλλαξε μόνο ρουλεμαν αλλιως κάνε το καλό να τα αλλάξεις όλα κομπλέ.
Old 11-01-2011, 07:11 PM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παθαινει φρικες σημερα το πρωι και για ολη την μερα ηταν μια χαρα μαλακος δεν κολλαγε. λετε να θελει μονο το μοτερ κινηση κλπ 6 μηνες ειναι πολλοι . Αν ηταν ρουλεμαν γιατι με την εξαερωση εφτιαξε?αν παω για πλατο ποσο παει σε εξουσιοδοτημενο και στο b16a?


Quick Reply: Πρόβλημα με συμπλέκτη



All times are GMT -8. The time now is 07:01 PM.