Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Παιχνιδιάρικη Τάπα Λαδιού --- HELP!

Thread Tools
 
Old 05-18-2011, 02:04 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
S@vv@S's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 33
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Παιχνιδιάρικη Τάπα Λαδιού --- HELP!

Guyz I need your help!
Πριν από 2 μήνες άνοιξα το καπό για να κοιτάξω τα λάδια και ανακάλυψα οτι δεν υπήρχε πουθενά η τάπα λαδιού! Η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι -ένα δύσμοιρο μυαλό έχουμε- ξέχασα να τη βάλω στη θέση της την τελευταία φορά που συμπλήρωσα λάδι. Παράγγειλα άλλη και την έβαλα.
Σήμερα, πάλι άνοιξα καπό για να κοιτάξω λάδια και ΠΑΛΙ η τάπα λαδιού δεν ήταν πουθενά! Αυτή τη φορά είμαι σίγουρος οτι την είχα βάλει στη θέση της την τελευταία φορά που συμπλήρωσα λάδι! Αρά συμπεραίνω οτι το αναθεματισμένο την πετάει από μόνο του.
Σημείωση: Μερικές μέρες πριν ανακαλύψω την 1η φορά οτι έλειπε η τάπα, είχα ακούσει ένα μεταλλικό θόρυβο (σαν να πετάγονται πέτρες στους θόλους αλλά αρκετά πιο περίεργο) όταν ήμουν στην εθνική οδό με 160+ ενώ επιτάχυνα, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία και δεν το συνέδεσα με το γεγονός οτι έλειπε η τάπα μερικές μέρες αργότερα.
Το ίδιο συνέβη και τώρα (τη 2η φορά). Άκουσα πάλι τον ίδιο θόρυβο, πάλι στην εθνική οδό (πριν από καμιά 10αριά μέρες) και σήμερα ανακάλυψα οτι ΠΑΛΙ λείπει η τάπα! Άρα συμπεραίνω οτι όταν είμαι εθνική οδό, και πιέζω το αυτοκίνητο ο θόρυβος που άκουσα και τις 2 φορές είναι η τάπα του λαδιού η οποία φεύγει!
Την 1η φορά ευτυχώς το ανακάλυψα έχοντας χάσει μόνο 0,4L λάδι και τώρα, τη δεύτερη, (μάλλον ευτυχώς γιατί ακόμα δουλεύει) είχα χάσει 1L περίπου!
WHAT THE f@#k ?????????
Θα το εκτιμήσω αν με βοηθήσετε!
Old 05-18-2011, 02:09 AM
  #2  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μακη? Βοηθα το παιδι....
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
toHn
The S2000 Gallery
48
10-23-2008 05:45 PM
S2K Fan
California - Bay Area S2000 Owners
5
02-19-2003 04:40 PM



Quick Reply: Παιχνιδιάρικη Τάπα Λαδιού --- HELP!



All times are GMT -8. The time now is 06:41 AM.