Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

AEM 1052 + AEM serial datastream gauge

Thread Tools
 
Old 09-16-2010, 05:27 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
maniatis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Piraeus , Greece
Posts: 679
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default AEM 1052 + AEM serial datastream gauge

Προσφατα αγορασα ενα οργανακι της ΑΕΜ, το serial datastream gauge, και θα ηθελα να ρωτησω ορισμενες πληροφοριες σχετικα με αυτο.
Ο εγκεφαλος μου ειναι ο 30-1052, οχι ο 30-1052U, δηλαδη δεν ειναι ο wideband.
To οργανακι που αγορασα εχει τη δυνατοτητα να δειχνει το AFR, το ερωτημα μου ομως ειναι το εξης:
Αν συνδεσω το οργανο με τον εγκεφαλο, μπορω να βλεπω το AFR ή οχι? Χρειαζεται να παρω το αντιστοιχο οργανο μαζι με τον σενσορα για να βλεπω το AFR? Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τον σενσορα που εχει το αμαξι μας πανω στον καταλυτη, για να διαβασουμε το AFR ή πρεπει να αγορασουμε αλλο?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων και περιμενω τα φωτα σας οσοι γνωριζετε.
Old 09-16-2010, 06:19 AM
  #2  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οι σενσορες που εχει πανω το αυτοκινητο ειναι narrow band. Για να δεις AFR θελεις wideband, αφου δεν ειναι ο U και δεν το εχει ενσωματωμενο, τοτε πρεπει να αγορασεις ξεχωριστα εναν wideband και να το συνδεσεις στο καταλληλο pin του εγκεφαλου, οι περισσοτεροι wideband δινουν σημα 0-5V και αυτο μετα μεταφραζεται σε AFR μεσω ενος χαρτη που καλιμπραρεις στον AEM EMS. Το οργανακι της ΑΕΜ 19-1 που πηρες, σου δειχνει οτι διαβαζει ο ΑΕΜ, που κι αυτο θελει προγραμματισμο, που αυτο κι αν θελει δουλεια αν το κανεις απο την αρχη. Παντως Ο2σενσορ αν δεν εχεις απλα δεν θα διαβαζει τιποτα...
Old 09-16-2010, 06:22 AM
  #3  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παρε διαβασε το Μανουαλ του ΑΕΜ ΕΜΣ, ξαναδιαβασε το, οταν το τελειωσεις ριχτου αλλη μια, εγκατεστησε το προγραμμα του ΑΕΜ στο λαπτοπ σου, ριξε κ εκει μια ματια σε κανενα base map να παρεις μια μυρουδια τι γινεται και οταν τελειωσεις ξαναμιλαμε...
Old 09-16-2010, 06:45 AM
  #4  
Registered User

Thread Starter
 
maniatis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Piraeus , Greece
Posts: 679
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

ΟΚ, κατανοητο.
Ενα αλλο ερωτημα, το wideband που πρεπει να αγορασω περιλαμβανεται απο το σενσορα και το οργανακι του ή το σενσορα και ενα εγκεφαλακι που συνδεεται στον εγκεφαλο?
Δηλαδη, αν βαλω το 19-1 οργανο, θα μπορω να βλεπω απο εκει το AFR ή θα πρεπει να βαλω και δευτερο οργανο ξεχωριστα για να βλεπω μονιμως το AFR σε αυτο?
Τωρα, οσον αφορα τη συνδεσμολογια και τη ρυθμιση των οργανων, δεν θα την κανω εγω, γιατι δεν γνωριζω και δεν εχω την υπομονη να διαβαζω, να διαβαζω και να ξαναδιαβαζω τα manual! Ασε που φοβαμαι μην κανω καμια πατατα! Οποτε, οποιος μου ρυθμισει το αμαξι, αυτος θα μου ρυθμισει και τα οργανα!
Old 09-17-2010, 06:13 AM
  #5  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καλο θα ηταν να παρεις το πακετο, δηλαδη σενσορα μαζι με το οργανακι και μετα το συνδεεις και στον ΑΕΜ. Ετσι θα μπορεσεις και να καλιμπραρεις/ουν τον ΑΕΜ να διαβαζει οτι δειχνει απευθειας και το οργανο. Καλο θα ηταν επισης να αγορασεις ενα οργανακι που εχει προεγκατεστημενες ρυθμισεις στον ΑΕΜ, μια λιστα μπορω να σου στειλω με την πρωτη ευκαιρεια. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ΑΕΜ, μπορει και της innovate η καπ[οιας αλλης, αλλωστε ολα αυτα τον ιδιο σενσορα χρησιμοποιουν.

Γενικα, δεν σου προτεινω σε καμια περιπτωση να κατσεις να ρυθμισεις μονος σου το αυτοκινητο ουτε τα οργανακια, αλλα καποια βασικα πραγματα πρεπει να τα μαθεις για τα συγκεκριμενα πραγματα που θα βαλεις και τα προβληματα που μπορει να παρουσιασουν αναλογως με την τοποθετηση τους γιατι πιστεψε με, δεν ειναι θεμα ασχετοσυνης, απλα ελλειψη εμπειριας για το συγκεκριμενο οργανο και το τι μπορει να παρουσιασει...

ΠΧ, για το οργανο της ΑΕΜ, μπες τουλαχιστον να διαβασεις τις οδηγιες που εχει παρουσιασει η ΑΕΜ μεσω του site της www.aempower/forums βασει των προβληματων που εχουν παρουσιαστει. Αυτο πρεπει να το κανεις ΠΡΙΝ την εγκατασταση...
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Revenge
Forced Induction For Sale
0
10-22-2009 10:08 AM
maluch
S2000 Modifications and Parts
1
07-28-2008 05:34 AM
Rajdlos
S2000 Modifications and Parts
3
06-28-2008 08:07 PM
kleecker
S2000 Electronics
2
05-17-2007 12:45 PM
WindchaserS2K
S2000 Forced Induction
0
11-18-2005 05:50 PM



Quick Reply: AEM 1052 + AEM serial datastream gauge



All times are GMT -8. The time now is 03:17 AM.