Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

Ξερει κανενας ποιος εχει εμπειρια σε NSX...

Thread Tools
 
Old 12-15-2008, 05:32 AM
  #101  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Kai to mpoukali me to sampouan deksia pou einai..
Old 10-05-2009, 12:13 AM
  #102  
Registered User

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Τα νεοτερα σχετικα με το NSX. Εδω και καιρο ειναι μαχιμο και κυκλοφορει στους δρομους. Υποψην οτι το αμαξι ειναι εντελως μαμα. Χθες λοιπον μαζευτηκαμε εντελως στα ξαφνικα προς τα δυτικα της Αττικης και ξεκινησαμε μια βολτα προς Πορτο Γερμενο και μετα προς Βιλια. Η διαδρομη ειναι κλασσικη για στριψιμο και χθες δεν συναντησαμε ουτε ενα αυτοκινητο απο την απεναντι πλευρα για να μας εμποδισει στην οδηγηση μας (ας πουμε οτι ηταν ασφαλης η διαδρομη μας χθες). Ηταν και η ωρα του φαγητου και μετα τη ψηφο που εριξαν ειχαν αραξει ολοι στις ταβερνες. Το ομορφο της υποθεσης ηταν οτι ο Τακης (οι περισσοτεροι πλεον τον εχουν γνωρισει), μου λεει παρτο να μου πεις και τις εντυπωσεις που τωρα μπορεις να το σανιδωσεις. Οποτε εκεινος πηρε το S2000 μου και εγω το NSX του και αρχισαμε την αναβαση. Στη παρεα κι ενα γαλαζιο S, με τον οδηγο Mr.French Fries του club.

Λοιπον, ειχα γραψει τις πρωτες εντυπωσεις μου οταν ειχα οδηγησει το NSX για λιγο πριν το γενικο service του. Αυτη τη φορα ηταν ολα διαφορετικα κατα πολυ, καθως το οδηγησα σε γοργους ρυθμους με ατελειωτο στριψιμο και full vtec. Στην αρχη δυσκολευτηκα να βρω τη σωστη θεση οδηγησης που με βολευει. Στο NSX το καθισμα πρεπει να το εχεις εντελως ξαπλωτο, αλλα μεσα σε λιγα λεπτα γινεται ιδανικη για να πας το αμαξι οπως θες. Η επιταχυνση δυνατη και ο ηχος εντελως απολαυστικος, αν και ειναι πιο ησυχος ο κινητηρας σε σχεση με το S2000. Πραγματικα δεν χορταινεις τον ηχο του κινητηρα στο NSX και η δυναμη ειναι γραμμικη παντου, σε ολο το φασμα των στροφων. Δεν καταλαβαινεις ποτε μπαινει το vtec κι ας γνωριζει ο οδηγος απο την αρχη οτι μπαινει στις 6000 στροφες. Το αμαξι ακομα και σε κλειστα κομματια παει παρα πολυ καλα. Μπορει να μην εχει το κορυφαιο τιμονι που εχει το S2000 αλλα εχει πολυ ωραια αισθηση. Ειδικα οταν γυρνας ακομα περισσοτερο το τιμονι, αισθανεσαι οτι πρεπει να βαλεις ακομα περισσοτερο δυναμη για να το στριψεις. Το κρατημα του κορυφαιο και πολυ προβλεψιμο. Το traction οποτε μπει (και μπαινει τελικα πολυ σπανια) ειναι εξαιρετικα διακριτικο και δεν σε ενοχλει καθολου. Βοηθαει παρα πολυ να πας το αυτοκινητο στο οριο του ενω παραλληλα θα ελεγα οτι και χωρις το traction το αυτοκινητο σου εμπνεει ιδιαιτερη εμπιστοσυνη. Μπορω να πω οτι και αυτη η δοκιμη με το NSX θα μου μεινει αξεχαστη. Επισης, τελικα καταλαβαινω οτι η πραγματικη αισθηση και οδηγηση για τα δικα μου γουστα ειναι καθαρα τα αυτοκινητα που δεν εχουν καθολου ηλεκτρονικα βοηθηματα. Πραγματι, μετα το S2000 και το NSX δυσκολα θα βρεθει αξιος διαδοχος που θα μου προσφερει τοση οδηγικη απολαυση. Τελικα στο αλλο τοπικ που ανοιξε ο PanosS, θα γραψω οτι μετα το S2000, μονο ενα αλλο S2000 (το εχω κανει ηδη μια φορα) ή ενα NSX θα μπορεσει να το αντικαταστησει.

Last edited by energetic; 11-25-2017 at 10:27 PM.
Old 10-05-2009, 12:25 AM
  #103  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 10-05-2009, 01:55 AM
  #104  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

To NSX απλά είναι σε μία άλλη κατηγορία αυτοκίνησης. Απλά.

Ωστόσο, σε κλειστό στροφιλίκι, δε βολεύεται όπως το S. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (Acura, αμερικάνικων προδιαγραφών) ή γενικά με το NSX πρώτης γεννιάς ή με το NSX γενικότερα, αλλά στο κλειστό στροφιλίκι...

...ΤΟ S EINAI ΑΛΛΟΥ.

Το συμπέρασμα είναι ότι καλό είναι να τα έχεις και τα δύο στο γκαράζ.
Old 10-05-2009, 02:10 AM
  #105  
Registered User

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μη μας βαζεις σε ιδεες.
Old 10-05-2009, 02:12 AM
  #106  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραιο ρε Μαριε ετσι για την οδηγικη απολαυση αλλα οχι τοσα λεφτα για ενα τετοιο αμαξι στην Ελλαδα.

Sαρα μια ζωη!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
S2000_FUN
Γενικά Θέματα εκτός S2000
34
12-13-2009 10:59 AM
energetic
Γενικά Θέματα εκτός S2000
0
08-13-2009 05:39 AM
JDMkIV
Off-topic Talk
20
11-30-2001 11:57 AM
Juila911
Off-topic Talk
20
07-28-2001 07:18 PM
tmkarab
Off-topic Talk
5
03-17-2001 02:22 PM



Quick Reply: Ξερει κανενας ποιος εχει εμπειρια σε NSX...



All times are GMT -8. The time now is 02:45 AM.