Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

"Νομίζουμε" ότι οδηγούμε ...

Thread Tools
 
Old 09-18-2008, 01:13 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default "Νομίζουμε" ότι οδηγούμε ...

Με αφορμή την αναφορά του fas2k θεώρησα σωστό να δημιουργηθεί ένα νέο τόπικ το οποίο έλειπε τόσο καιρό από το forum.

Δεν αντιμετωπίζω το θέμα προσωπικά και εκτιμώ το φιλικό τρόπο με τον οποίο έγινε η αναφορά στο πρόσωπό μου..


Αρχικά θέλω να πω ότι λυπάμαι, που δεν ήμουν κι εγώ στο τραπέζι, ώστε να μιλήσουμε και μαζί..
Είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και για τις δύο πλευρές.
Όταν λες ότι "νομίζουμε" ότι στρίβουμε, έχεις απόλυτο δίκιο, πραγματικά..
Ποτέ δε θα πήγαινα, ούτε στο Διόνυσο ούτε πουθενά όπως θα πήγαινε ο Τζίγγερ, για 2 απλούς λόγους..Ο πρώτος είναι ότι υπάρχουν κίνδυνοι και ο δεύτερος ότι δεν έχω τα χρήματα του Τζίγγερ ώστε να καλύψω ενδεχόμενη ζημιά..!
Αυτός ο κίνδυνος μπορεί να ακούει στο όνομα, υγρασία σε στροφή, ρυάκι που περνά το δρόμο, χαλίκια και χώματα από τα φορτηγά που περνούν, αμμος για να απορροφήσει τα λάδια από κάποια σύγκρουση οχημάτων, άλλος που νομίζει ότι στρίβει από απέναντι κλπ κλπ..

Γι αυτό που λυπάμαι ακόμη περισσότερο, είναι που δεν έχεις έρθει ποτέ μαζί μας για να δεις τί πραγματικά κάνουμε.. Μέσα στο φόρουμ λέγονται διάφορα, για την πλάκα και για να περνά η ώρα..Η πραγματικότητα απέχει πραγματικά αρκετά από εκείνο που θα σου πέρασε από το μυαλό ακούγοντας "Στρίψιμο στο Διόνυσο"

Το καλό χαρακτηριστικό του Διονύσου, το οποίο του προσδίδει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον, είναι ότι αποτελείται από κλειστές διαδοχικές στροφές, κυρίως 2ας ταχύτητας..πράγμα το οποίο αμέσως αμέσως, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι στο διόνυσο δε μαζεύονται χιλιόμετρα, που θα μπορούσαν ενδεχομένων να μαζευτούν στην Πεντέλη ή στο Σούνιο..Ένα άλλο χαρακτηριστικό του Διονύσου, είναι ότι έχει ελάχιστα σημεία που μπορεί να σου βγει αυτοκίνητο από διασταύρωση..
Το οδόστρωμα γλιστρά αρκετά, γι αυτό η υποστροφή, μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα, για αυτό και την προσέχουμε..

Αν πάλι είχε τύχει να βρεθείς με την παρέα μας, θα καταλάβαινες ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που κάποιος βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα, ακόμη κι αν ο δρόμος είναι άδειος..Εγώ προσωπικά έχω μεγάλο κόλλημα και φόβο και δε χρησιμοποιώ δρόμο πέρα από τη λωρίδα μου για κανέναν απολύτως λόγο..

Ενδεχομένως να έχεις βρεθεί σε τέτοια "τρενάκια" που ο πρώτος δεν περιμένει τους άλλους και πάει τέρμα..Έχω βρεθεί κι εγώ και μετά από 2 στροφές, σταμάτησα να ακολουθώ, γιατί είδα ότι ο μπροστινός πάει να πάρει το "κύπελο"..Εμείς δεν το κάνουμε ποτέ..Αν υπάρχει εμπόδιο, το προσπερνούν όλοι και μετά συνεχίζουμε ξανά όλοι μαζί...Πάμε για βόλτα και όχι για αγώνα ούτε για ειδική..
Απ'την άλλη, σε μία βόλτα μαζί μας, θα παρατηρούσες, πόσο κόβουμε όταν βλέπουμε φώτα άπο απέναντι διερχόμενο όχημα.


"Νομίζω" ότι οδηγώ 5 χρόνια..
Σε αυτά τα 5 χρόνια, με όσα αυτοκίνητα κι αν είχα, το μόνο που έχω πάθει είναι να αλλάξω έναν προφυλακτήρα.
Ίσως να είναι όλα τύχη... Ίσως η μοίρα ήταν τόσο καλή μαζί μου...
Ξέρετε ποιό είναι το περίεργο... Ο κολλητός μου μ'ένα mx5 NB 1.8, που μαζί μαθαίναμε μαζί να οδηγούμε δεν είχε ούτε κι εκείνος ποτέ ατύχημα..

Απλά δεν ξεκινήσαμε κατ'ευθείαν από το Διόνυσο..
Αρχικά, περνούσαμε πολλές ώρες μ'ένα 100άρι καρτάκι που μου άφησε ένας θείος μου φεύγοντας εξωτερικό..Φάγαμε τις σβούρες μας, τις εξόδους μας και αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε, τί περίπου θέλει για να μείνει μέσα στην πίστα..
Πριν αρχίσουμε να στρίβουμε με το honda και το mx5, φάγαμε του κόσμου τα λάστιχα για να μάθουμε drift!
Το drift, πέρα από την ευχαρίστηση που προσφέρει στον οδηγό, τον μαθαίνει να υπολογίζει το βάρος και τα όρια του αυτοκινήτου πράγμα, το οποίο δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος στην ηλικία μας κι έχεις μεγάλο δίκαιο και σ'αυτό..
Του μαθαίνει, πως θα τη βγάλει καθαρή με μία κατάσταση σαν αυτές που περιέγραψα παραπάνω.
Και όταν λέμε drift, δεν εννοούμε U turn με 1η..
Αρχικά, Καρτόδρομο, μεταφορές βάρους..Η πλέον κατάλληλη πίστα να συνηθίσεις τις μεταφορές..Πρέπει βέβαια να είσαι προσεκτικός, μιας και το αφεντικό φωνάζει στις εξόδους..
Πήγαμε στα Μέγαρα και κάναμε με 3η και 90-100 χλμ/ώρα την Κ8-Κ9 μέχρι να βγούν και οι 2 μαζί.. αφού βγήκαν αυτές, πήγαμε στο μαραθώνα στην αλάνα, στήσαμε κορύνες και προσπαθούσαμε με 4η πλέον..
Μετά τα ίδια ξανά με βροχή..!

Βάλε έναν που δεν έχει μάθει drift να πατήσει φρένο, όταν στη μέση της στροφής βλέπει νερά σε 30 μέτρα...
Βάλε κάποιον που δεν ξέρει drift,να το σώσει όταν του έχουν φύγει τα μούτρα και πάει ίσια σε μπαριέρες..Θα τραβήξει χειρόφρενο να βάλει μούρη μέσα...?
Βάλε έναν που δεν έχει οδηγήσει ποτέ πισωκίνητο να κάνει ανάποδο περισσότερο από αυτό που του επιτρέπει το "σταύρωμα" των χεριών του (το έχουν πάθει αρκετοί φίλοι μου..πώς σας φαίνεται ζημιά 7.000 ευρώ σε αυτοκίνητο των 12.000 ευρώ..?)
Βάλε κάποιον με πισωκίνητο, που δεν έχει μάθει μύτη-τακούνι, να κατεβάσει ταχύτητα πριν από στροφή, χωρίς να μπλοκάρει ο πίσω άξονας στιγμιαία..

Που καταλήγουμε και νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι..
Ναι μεν είναι επικίνδυνο το τρέξιμο στο βουνό, όπως και το τρέξιμο και στην εθνική όπως και παντού!
Όπως και να το κάνουμε όμως έχει τη γοητεία του..
Το κόβουμε...?
Γιατί..? Μήπως έχουμε και πολλές πίστες, να πάω για να οδηγήσω με ασφάλεια..?
Το καρτόδρομο δεν είναι για αυτοκίνητα και λειτουργεί εντελώς ανεπίσημα..
Τα Μέγαρα, αν ανοίξουν, ενημερώστε με..
Σκοπός λοιπόν είναι πρώτα ο καθένας μας να καθήσει και να ασχοληθεί ώστε να μάθει τί πρέπει να γίνει σε περίπτωση που "χαθεί η μπάλα" για οποιοδήποτε λόγο και να συνειδητοποιήσει τους βασικούς, έστω, κινδύνους..
Και ύστερα να πάει στο βουνό και όπου αλλού θέλει.

Σκοπός είναι να ξέρεις που φτάνεις και εκεί που δε φτάνεις, να μην πηδάς..
να περιμένεις να ψηλώσεις, γιατί μπορεί να πέσεις..

Το ίδιο ενδεχομένως να πιστεύεις ότι ισχύει και στη περίπτωσή μου, λόγω ηλικίας ..
Πριν όμως το πιστέψεις, έλα να πάμε μία βόλτα παρέα..
Και να συζητήσουμε κι από κοντά!

Και εγώ ποτέ δεν είπα ότι στρίβω τέρμα το Διόνυσο..
Απλά ότι μ'αρέσουν τα παντιλίκια (νομίζω) ..

Εντελώς φιλικά..!
Old 09-18-2008, 01:21 PM
  #2  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Old 09-18-2008, 11:43 PM
  #3  
Registered User

 
LOCAL S's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 2,450
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Eτσι...
Old 09-19-2008, 12:56 AM
  #4  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά ο Φώτης νομίζω πως δεν κατέκρινε τον Διόνυσο η τις τρεχάλες γενικότερα.
Αντιθέτως είπε πως τις γουστάρει και αυτός και θέλει να έρθει μαζί σας
Απλά ήτανε μια συμβουλή από έναν μεγαλύτερο θα έλεγα

Αυτό που είπε και είναι γεγονός αδιαπραγμάτευτο, είναι ότι όντας σε μικρή ηλικία αντιμετωπίζεις τον κίνδυνο διαφορετικά και αυτό το καταλαβαίνεις μόνο όταν μεγαλώσεις.


Πολύ ωραία και πολύ σωστά τα έγραψες πάντως φίλε uma
Επειδή έγινε αναφορά στο πρόσωπο σου θα πω ότι εσένα δεν σε φοβάμαι , γιατί εκτός από την εμπειρία στο αντικείμενο , μου βγάζεις και ωριμότητα το οποίο είναι βασικό συστατικό για να μας κρατάει μακριά από ατυχήματα


νέος, όμορφος, ψηλός, ένα κεφάλι έξω από το cabrio, (είπε ο Φώτης )
χεράς και πάνω από όλα πολύ καλό παιδί θα συμπληρώσω εγώ




Enjoy Διόνυσος
Old 09-19-2008, 01:25 AM
  #5  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara,Sep 18 2008, 01:13 PM
Εγώ προσωπικά έχω μεγάλο κόλλημα και φόβο και δε χρησιμοποιώ δρόμο πέρα από τη λωρίδα μου για κανέναν απολύτως λόγο..
...γκαχα...γκουχα, γκαχα...γκούχα
(χθές βράδυ πέρναγα από το Καπανδρίτι και σήμερα έχω ξερόβηχα)

Πάντως Ηλία, συμφωνώ μαζί σου.
Old 09-19-2008, 02:44 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Yiannake, σ'ευχαριστώ πολύ..
Υπολογίζω πολύ την άποψή σου, τόσο λόγω ηλικίας, αλλά κυρίως λόγω χαρακτήρα..

Helli, ξέρω ένα πολύ καλό φάρμακο για τον ξερόβηχα..αν επιμείνει πες μου..
Στην Πεντέλη σε μία βόλτα που είχαμε πάει 12-13 s2000 και ήσουν πίσω μου..θυμάσαι να έμπαινα πουθενά χωρίς να βλέπω..?
Ή να αλλάζω λωρίδες για την ιδανική γραμμή...?
Και στο Καπανδρίτι βλέπαμε τα διερχόμενα από τα φώτα..εξ'άλλου και να ερχόταν κάπου από απέναντι ένα αυτοκίνητο το οποίο ενδεχομένως δεν είχαμε δει, υπήρχε πολύς χώρος..

Σκοπός αυτού του τόπικ είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι αν δεν έχουμε προπονηθεί, δεν είναι δυνατόν να βγούμε και να κάνουμε μαγκιές..
Τότε δεν είναι "ατυχήματα", γιατί δε θα οφείλονται στην τύχη, δε θα οφείλονται ούτε σε "λάδια" ούτε σε φθαρμένα ελαστικά..
Θα οφείλονται στη δική μας άγνοια.
Να καταλάβουμε όλοι πόσο καλύτερα θα είναι όταν μάθουμε να ελέγχουμε το αυτοκίνητό μας..
Από τη στιγμή που γράφουμε σε φόρουμ για συγκεκριμένο αυτοκίνητο, σημαίνει πως ενδιαφερόμαστε για τη γρήγορη οδήγηση... Τότε, ας γίνει σωστά!
Αντί να πάμε για 100η φορά για καφέ στην παραλιακή, ας πάμε στο καρτόδρομο.
Να μπούμε στην πίστα, η οποία δεν καταπονεί, ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης, έως και καθόλου το αυτοκίνητο και μετά να βγούμε και να καθήσουμε όλοι μαζί παρέα και να συζητήσουμε τα λάθη μας, τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο καθένας μας, καθώς και τρόπους αντιμετώπισης..και έπειτα να μπούμε για το δεύτερο γύρο, έτσι ώστε να προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε αυτά που συζητήθηκαν.
Έτσι θα είναι καλύτερα για όλους..
Και για τους απέναντι, αλλά πάνω απ'όλα για εμάς τους ίδιους.
Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσοι θα προτιμούσαν τον καφέ στο καρτόδρομο, από τον καφέ στην παραλιακή.
Γι αυτούς που ενδιαφέρονται, δεσμεύομαι ότι θα τους ενημερώνω για κάθε επίσκεψη μας, ώστε να ακολουθήσουν αρκεί να μου στείλουν pm και να δηλώσουν το πραγματικό ενδιαφέρον τους, για να μη στέλνω sms και pm στο βρόντο..
Τα έξοδα είναι 20 ευρώ για 30 περιεκτικά λεπτά..
Τα λάστιχα φθείρονται ελάχιστα έως καθόλου αν δεν κάνει κάποιος drift, το οποίο απαγορεύεται το απόγευμα στο καρτόδρομο, λόγω ηχορύπανσης.
Όποιος ενδιαφέρεται για drift, είμαστε σε συνεννοήσεις με την πίστα καρτ στην Αγ.Μαρίνα ώστε να μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε για προπόνηση ακόμη και απογεύματα.
Θα δείτε ότι είναι χρήματα που αξίζουν πολύ περισσότερο από ένα πιο ελεύθερο φίλτρο ή μία εξάτμιση, γιατί η επένδυσή σας αυτή θα αποδώσει σε μία στιγμή ανάγκης και με το παραπάνω, γλιτώνοντάς σας από πολλαπλάσια έξοδα..

Και μετά πάμε όλοι μαζί Βασσιλόπουλο και έρχομαι κι εγώ πρώτος πρώτος!
Αλλά όχι μόνο Βασσιλόπουλο..Και όχι σε τέτοιο κλίμα εξυπνάδας και ξινίλας..
Αυτό είναι που μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι..Το στυλάκι "Σας Γ@μάω Όλους"που δεν είναι και σπάνιο..Αυτοί είναι που χαλάνε το χώρο..
Όποιος δεν το αντιμετωπίζει σαν πλάκα είναι χαμένος, ήδη πριν ξεκινήσει η κόντρα, ακόμη κι αν τελικά κερδίσει..
Είναι λίγα τα ατυχήματα στις ευθείες νομίζετε..?
Αν γλιστρίσει το αυτοκίνητο με 160..?αν σας κλείσει ο άλλος, που όλοι ξέρουμε ότι άνετα μπορεί να γίνει σε μία κόντρα..Πως θα το αντιμετωπίσει κάποιος που δεν έχει πάει ποτέ του πίστα και δεν έχει μάθει να το σώζει..αυτό έλεγα πάντα και όλοι με έκραζαν λέγοντας ότι δεν τους ενδιαφέρει το στρίψιμο..Απ'τη στιγμή που οδηγούμε αυτοκίνητο και όχι τρένο και θέλουμε να τρέχουμε με αυτό, πρέπει να μας ενδιαφέρει!!
Αυτοί που λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει, είναι δυστυχώς εκείνοι που παθαίνουν τα σοβαρότερα "ατυχήματα".. Είναι αυτοί που νομίζουν ότι οδηγούν μέχρι να αποδειχτεί η πραγματικότητα.. μπορεί και ποτέ...αλλά αυτό ναι, θα είναι τύχη και εκεί μία "ανώτερη δύναμη" θα έχει βάλει για τα καλά το χέρι της.

Σας περιμένω λοιπόν..για καφεδάκι και κουβέντα!

Καθώς επίσης και άλλες απόψεις για να συζητήσουμε..
Old 09-19-2008, 03:20 AM
  #7  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Και να μη ξεχναμε οτι ανηκεις και στο παρακατω team... Για να σας δω!

Υπευθυνη επισημη ομαδα για οργανωση Track Days!
Old 09-19-2008, 03:32 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μαριε, δε μιλάω για track day, καθώς το θεωρώ λίγο δύσκολο, αρχικά επειδή δεν υπάρχει πίστα κατάλληλη..τουλάχιστον μέχρι να ανοίξουν τα Μέγαρα, αν ανοίξουν και δεύτερον επειδή το κόστος και ο αριθμός συμμετοχών δεν αναμένεται μεγάλος..
Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε έτσι όπως το είπα σαν παρέα και όχι σαν club. 4-5 αυτοκίνητα κάθε φορά και αν δούμε ότι θέλουν να έρθουν περισσότεροι, κοιτάμε το ενδεχόμενο συνεργασίας με άλλο club για κοινό track day, ώστε το κόστος να κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.
Για αυτό και δεν έγραψα κάτι εκεί..
Επομένως πιστεύω ότι είναι καλύτερο να το κάνουμε έτσι γι αρχή..
Όποιος ενδιαφέρεται, θα τον ενημερώσω προσωπικά με τον τρόπο που ανέφερα στο προηγούμενο post.
Old 09-19-2008, 03:46 AM
  #9  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

...έλα ρε πλάκα σου έκανα...

(περιμένω τηλ...... )
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
energetic
Γενικά Θέματα εκτός S2000
16
07-28-2009 05:24 AM
Heli2000
Γενικά Θέματα εκτός S2000
4
03-24-2008 12:58 AM
WestSideBilly
The Corner
22
12-17-2004 05:38 PM



Quick Reply: "Νομίζουμε" ότι οδηγούμε ...



All times are GMT -8. The time now is 06:21 AM.