Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Βαψιμο front lip..

Thread Tools
 
Old 03-25-2010, 07:47 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Βαψιμο front lip..

Καλησπερα παιδια...Οταν θελουμε να βαψουμε front lip(ιμιτασιον) πρεπει να το βαψουμε πανω στον προφυλακτηρα??αν γνωριζει καποιος θα ηθελα την γνωμη του..
Old 03-25-2010, 08:02 AM
  #2  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πρώτα το βάφεις και μετά το τοποθετείς.
Old 03-25-2010, 09:14 AM
  #3  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το πιο λογικο αυτο ειναι...
Old 03-25-2010, 09:17 AM
  #4  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

με dennis αλλά ειλικρινά kordelinos θα ήθελα να μάθω πως σου προέκυψε αυτή η απορία.

Δεν πιστεύω κανένα αετομαστόρι να προσπάθησε να σε πείσει για το αντίθετο;;;
Old 03-25-2010, 09:45 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

αυτος που ειναι να το αγορασω ετσι μου ειπε...και νομιζω μου το ειχε πει και o gzob.,..
Old 03-25-2010, 10:10 AM
  #6  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δηλαδή έχεις στα χέρια σου ένα front lip άβαφο που μπορείς να το κάνεις οτι θες και εσύ θα πας να κάνεις την ζωή σου δύσκολη με το να το τοποθετήσεις πρώτα πάνω στο αυτοκίνητο και μετά να κάνεις όλη την δουλειά που χρειάζεται (τρίφιμο. υπόστρωμα, βάψιμο κτλ.);;;;

Θα είσαι δηλαδή και χωρίς προφυλακτήρα (κοινώς χωρίς αυτοκίνητο) τουλάχιστον για κάποιες μέρες γιατί για να βαφτεί σωστά πρέπει να μπει και να μείνει σε φούρνο;;;

Και όλα αυτά για ποιον λόγο;;;

Τι να σου πω ρε kordelinos.....φανοποιός δεν είμαι αλλά μου ακούγουνται λίγο κουφά αυτά τα πράγματα.....αν σου έχουν δώσει επιχειρήματα γιατί να το κάνεις έτσι και σε έχουν πείσει, βάψτο πάνω στον προφυλακτήρα....και πες μου και τα επιχειρήματα γιατί με τρώει η περιέργεια
Old 03-25-2010, 10:19 AM
  #7  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μερικοί το βάφουν πάνω στον προφυλακτήρα (ασχολίαστο) αλλά έτσι και ακουμπήσει κάπου το lip και κουνηθεί από τη θέση του, λόγω του ότι το εσωτερικό του παραμένει ΑΒΑΦΟ, το αποτέλεσμα είναι να φαίνεται μια άβαφη γραμμή στον προφυλακτήρα σου.
Old 03-25-2010, 10:29 AM
  #8  
Registered User

 
protogeo's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: HondaLand
Posts: 1,665
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

και εγω ξερω οτι βαφουν το λιπ μονο του και μετα το τοποθετουν πανω στον προφυλακτηρα...
Old 03-25-2010, 10:35 AM
  #9  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπόν....

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για τον οποίο σου λένε να το βάψεις τοποθετημένο ειναι για την δική τους ευκολία και ΜΟΝΟ.

Κατά αυτό τον τρόπο γλυτώνουν πιθανά σημάδια που μπορεί να γίνουν στο lip ή στον προφυλακτήρα κατά την τοποθέτηση.

Γιατί αν χαλάσει το βάψιμο του lip θα πρέπει να το ξαναβάψουν και αν κάνουν κανένα σημάδι στον προφυλακτήρα κατά το βάλε βγάλε για να το ταιριάξουν (γιατί τα ιμιτασιόν δεν κάθονται "χαρτί") του ρίχνουν και λίγο χρωματάκι κατά την διάρκεια που βάφουν το lip

Συν το γεγονός οτι βάφουν, ξεμονώνουν και έξω από εδώ....κοινώς δεν ακουμπάει καθόλου χέρι στο βαμμένο κομμάτι...αποφεύγοντας έτσι οποιαδήποτε ζημιά μπορεί να γίνει

Το αποτέλεσμα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να είναι καλύτερο από το να βαφτεί εκτός, παρά μόνο χειρότερο γιατί το χρώμα δεν θα πάει παντού στο lip και μπορεί να έχεις θέματα σαν αυτό που είπε ο dennis.
Old 03-25-2010, 03:08 PM
  #10  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gmak_s2k,Mar 25 2010, 10:35 AM
Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για τον οποίο σου λένε να το βάψεις τοποθετημένο ειναι για την δική τους ευκολία και ΜΟΝΟ.


Quick Reply: Βαψιμο front lip..



All times are GMT -8. The time now is 08:45 PM.