Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Yγραέριο στο αυτοκίνητο...

Thread Tools
 
Old 09-09-2011, 07:31 AM
  #21  
Registered User

 
StathiS2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

www.waterfuel.gr

Εχει ακούσει κανείς τίποτα γι'αυτό?
Old 09-09-2011, 10:01 AM
  #22  
Registered User

 
AlienHack's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by StathiS2000
www.waterfuel.gr

Εχει ακούσει κανείς τίποτα γι'αυτό?
ναι το δοκιμασαμε και αυτο... :-)
εχω 2 drycell ηλεκτρολυσης σπιτι καθονται..

λοιπον η θεωρια δουλευει κατα βαση, στην πραξη εχουμε προβλημα... και εξηγω. Με αυτηντην τεχνολογια κανεις ηλεκτρολυση ενω βρισκεσαι στον δρομο, εχεις αυτα τα σελ και απο εκει σπας το νερο σε H kai O+Ο .. υδροξειδιο δηλαδη.. το αεριο αυτο ειναι ακρος εφλεκτο (στο πρωτα πειρματα μου εσκασα 2-3 φορες πλαστικα μποιυκαλια... :-) μιλαμε για μεγαλο μπαμ.. ) και το στελνουμε με σωληνα στην εισαγωγη πριν την πεταλουδα, ετσι μολις ανοιξει αυτη τραβαει μεσα Η και Ο ... αυτο ειναι καλο απο την μια γιατι το Η βοηθαει σαν καυσιμο την καυση και δεν κοστιζει τιποτα.. και το Ο απο την αλλη και αυτο βοηθαει σαν καταλυτης την καυση καθοτι ολοιι ξερουμε οτι θελουμε να εχουμε περισσοτερο Ο στον θαλαμο καυσης (εξου και τα τουρμπο) , αλλα εδω υπαρχει ενα προβλημα με τους εγκεφαλους των ατμοσφαιρικων μας κινητηρων... επειδη με το υδροξειδιο εχουμε ΠΟΛΥ ποερισσοτερο οξυγονο μεσα στην καυση αυτο περιοσευει.. και το διαβαζει ο λ , και νομιζει ο εγκεφαλος οτι εχουμε στεγνο μειγμα (περισια Ο) οποτε και πεταει περισσοτερο καυσιμο.. και παει βολτα η καταναλωση-οικονομια...

η λυσεις 2, ειτε μετα το συστημα ηλεκτρολυσης βαζεις και ενα ακομα που να ξεχοριζει το Η και το Ο και να στελνει μονο το Η σαν καυσιμο μεσα στον θαλαμο.. τοτε ολα πανε μια χαρα και οντως βλεπουμε μειωση καταναλωσης περι των 15-20%... η αλλη λυση ειναι να πειραξουμε την χαρτογραφηση του εγκεφαλου μας ωστε να του λεμε να μην παιρνει υποψιν τον λ και να δουλευει ποιο στεγνο απο οσο νομιζει αυτος οτι πρεπει.. απλος εκει μετα γινεται μπαχαλο γιατι δεν ξερεις τα μειγματα σου που ειναι , αν ειναι πλουσια στεγνα κτλ γιατι ο λ διαβωαζει οτι θελει.... και ειναι επικυνδυνο να παιζεις με στεγνα μειγματα


συμπερασμα... χμμμ δεν ξερω αν αξιζει η ολη φαση, εγω εχω τα σελ σπιτι μετα απο δοκιμες που εκανα σε ενα citroen c2 ... και δεν ξερω ανα θα τα βαλω ποτε..
Old 09-09-2011, 10:13 PM
  #23  
Registered User

 
StathiS2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by AlienHack
Originally Posted by StathiS2000' timestamp='1315582307' post='20957664
www.waterfuel.gr

Εχει ακούσει κανείς τίποτα γι'αυτό?
ναι το δοκιμασαμε και αυτο... :-)
εχω 2 drycell ηλεκτρολυσης σπιτι καθονται..

λοιπον η θεωρια δουλευει κατα βαση, στην πραξη εχουμε προβλημα... και εξηγω. Με αυτηντην τεχνολογια κανεις ηλεκτρολυση ενω βρισκεσαι στον δρομο, εχεις αυτα τα σελ και απο εκει σπας το νερο σε H kai O+Ο .. υδροξειδιο δηλαδη.. το αεριο αυτο ειναι ακρος εφλεκτο (στο πρωτα πειρματα μου εσκασα 2-3 φορες πλαστικα μποιυκαλια... :-) μιλαμε για μεγαλο μπαμ.. ) και το στελνουμε με σωληνα στην εισαγωγη πριν την πεταλουδα, ετσι μολις ανοιξει αυτη τραβαει μεσα Η και Ο ... αυτο ειναι καλο απο την μια γιατι το Η βοηθαει σαν καυσιμο την καυση και δεν κοστιζει τιποτα.. και το Ο απο την αλλη και αυτο βοηθαει σαν καταλυτης την καυση καθοτι ολοιι ξερουμε οτι θελουμε να εχουμε περισσοτερο Ο στον θαλαμο καυσης (εξου και τα τουρμπο) , αλλα εδω υπαρχει ενα προβλημα με τους εγκεφαλους των ατμοσφαιρικων μας κινητηρων... επειδη με το υδροξειδιο εχουμε ΠΟΛΥ ποερισσοτερο οξυγονο μεσα στην καυση αυτο περιοσευει.. και το διαβαζει ο λ , και νομιζει ο εγκεφαλος οτι εχουμε στεγνο μειγμα (περισια Ο) οποτε και πεταει περισσοτερο καυσιμο.. και παει βολτα η καταναλωση-οικονομια...

η λυσεις 2, ειτε μετα το συστημα ηλεκτρολυσης βαζεις και ενα ακομα που να ξεχοριζει το Η και το Ο και να στελνει μονο το Η σαν καυσιμο μεσα στον θαλαμο.. τοτε ολα πανε μια χαρα και οντως βλεπουμε μειωση καταναλωσης περι των 15-20%... η αλλη λυση ειναι να πειραξουμε την χαρτογραφηση του εγκεφαλου μας ωστε να του λεμε να μην παιρνει υποψιν τον λ και να δουλευει ποιο στεγνο απο οσο νομιζει αυτος οτι πρεπει.. απλος εκει μετα γινεται μπαχαλο γιατι δεν ξερεις τα μειγματα σου που ειναι , αν ειναι πλουσια στεγνα κτλ γιατι ο λ διαβωαζει οτι θελει.... και ειναι επικυνδυνο να παιζεις με στεγνα μειγματα


συμπερασμα... χμμμ δεν ξερω αν αξιζει η ολη φαση, εγω εχω τα σελ σπιτι μετα απο δοκιμες που εκανα σε ενα citroen c2 ... και δεν ξερω ανα θα τα βαλω ποτε..

Ευχαριστώ! ...Χμμμ απ οτι κατάλαβα μούφα η δουλειά δηλαδή...
Old 09-10-2011, 12:15 PM
  #24  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by AlienHack
εγω προσωπικα παντως που εκανα την αλλαγη και αλλα 2-3 ατομα απο το Psclub εχουμε μεινει χιλιοευχαριστημενοι, εποτελους γεμιζουμε 44 λιτρα αεριου με 32 ευρο και εχουμε αυτονομια 450-500 χλμ.. ΑΘηνα θεσσαλονικη δηλαδη με 33 ευρω... απιστευτο..
Πριν λίγο καιρό έκανα και εγώ την σχετική μετατροπή στο ένα από τα αυτοκίνητα της οικογένειας που αναλαμβάνουν τις καθημερινές μετακινήσεις, μιας που δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση με τις τιμές της βενζίνης σε τόσο υψηλά επίπεδα, και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος...Μέσα σε 40 μέρες περίπου, έχει γίνει λόγω οικονομίας, απόσβεση της τάξης του 1/5 του ποσού που απαιτήθηκε για την μετατροπή και ήδη έχω πειστεί ώστε πολύ σύντομα να βάλω υγραέριο και στο δεύτερο αυτοκίνητο μας ώστε να μοιραστούν και τα χιλιόμετρα που γράφουν (μιας που τώρα το ένα κινείται συνέχεια ενώ το άλλο γράφει 30-40 χιλιόμετρα τον μήνα)..

Στο S2000 μου δεν θα έκανα ποτέ μια τέτοια μετατροπή για αρκετούς λόγους, αλλά σε αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται για καθημερινές μετακινήσεις και γράφουν μεγάλο αριθμό χιλιομέτρων πλέον την θεωρώ must.

Σχετικά με τα νούμερα που γράφεις φίλε AlienHack μήπως είσαι λίγο αισιόδοξος;
Σύμφωνα με τις τιμές που γράφεις έχεις βρει βενζινάδικο που έχει το υγραέριο στα 0.72 το λίτρο, ενώ εγώ βάζω περίπου στο 0.81(στο Τιτάν που είναι το πιο κοντινό στο σπίτι μου) τώρα αλλά αν υπάρχει βενζινάδικο στην Θεσσαλονίκη με την τιμή που αναφέρεις πες το να το έχω υπόψην..
Περίπου τόσα χιλιόμετρα αυτονομίας βγάζει και το Passat 1.6 που έχω αλλά με λίγο μεγαλύτερη μπουκάλα(49 λίτρα ωφέλιμου χώρου) σε μεικτές συνθήκες, ενώ σε ταξιδάκι που μέτρησα έβγαλε πάνω από 600 χιλιόμετρα..
Old 09-11-2011, 05:42 AM
  #25  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
...βγάζει και το Passat 1.6 που έχω αλλά με λίγο...
Old 09-11-2011, 01:18 PM
  #26  
Registered User

 
AlienHack's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οταν ξεκινησα να γεμιζω υγραεριο εκανε 0.77... τωρα εχει παει 0.8 στο αεροδρομιο. ενταξη εστω στο περιπου τα νουμερα.. :-)
Old 09-11-2011, 01:19 PM
  #27  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οk...
Old 09-11-2011, 01:59 PM
  #28  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

http://www.groupon.gr/deals/athens/g...0_0_255&a=1329
Old 09-14-2011, 01:05 AM
  #29  
Registered User

 
AlienHack's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

απο φιλο στο psclub που εκανε την κινηση απο την προσφορα δεν ακουσα τα καλυτερα.. πρωσψπικα δεν ξερω.

Παντος θεσσαλονικη εχουμε υγραερα που μας βαζει με 1000Ε ολο το συστημα.. σε 3 αμαξια που εχει βαλει ολα δουλευεουν αψογα..
Old 09-29-2011, 05:18 AM
  #30  
Registered User

 
AlienHack's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

update, μιλουσα με τον υγραερα που εβαλα το υγραεριο στον πεζουλα, και ρωτησα τι παιζει με τα vtech... Και μου λεει μπαινει πολυ απλα και απροβληματιστα.. ειχε κλεισει μαλιστα συμφωνια με μια αντιπροσωπια χοντα θεσνικη και του εστελνε πελατες με vtech.. εχει βαλει σε πανω απο 10 λεει απροβληματιστα.. και δουλευει μεχρι κοφτη.. δεν κανω διαφημηση πρως θεου απλος οταν με το καλο παρω θα ειναι το πρωτο πραγμα που θα του βαλω... μισα λεφτα βενζινη καραλεει.. :-)


Quick Reply: Yγραέριο στο αυτοκίνητο...



All times are GMT -8. The time now is 06:28 PM.