Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Yγραέριο στο αυτοκίνητο...

Thread Tools
 
Old 06-17-2010, 10:53 AM
  #11  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χάρη αυτο σιγα σιγα θα εξαπλωθεί απλα οσο θα εξαπλώνεται θα ακριβαίνει
Old 06-17-2010, 11:08 AM
  #12  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σύντομα η GearTech ξεκινάει την εγκατάσταση των Ιταλικών συστημάτων τελευταίας γενιάς Bigas. To υγραέριο έχει υψηλή αντικροτικότητα (108 οκτάνια) κάτι που σημαίνει ότι κανονικά θέλει remapping ο εγκέφαλος για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητές του. Μάλιστα, αν δεν προχωρήσεις σε remapping, ενδέχεται μεσομακροπρόθεσμα να εμφανιστούν βλάβες σε ζωτικά σημεία του κινητήρα (κυρίως βαλβίδες εξαγωγής και έδρες) καθ'ότι χρειάζεται αυξημένο αβανς και μικρορύθμιση της αναλογίας αέρος-καυσίμου. Αυτό ήταν και το έναυσμα για την ενασχόληση μας με το υγραέριο καθ'ότι η ύπαρξη dyno και η εμπειρία στη ρύθμιση κινητήρων προσφέρει σημαντικό πλεονέκτημα.

Sporster, φυσικά και παίζει με ΑΕΜ χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα, που τα πράγματα είναι ακόμη πιο εύκολα.

Πάντως, στα Honda, προτείνεται η συχνή κίνηση με βενζίνη γιατί έχουν ευαίσθητες βαλβίδες και έδρες. Γενικά όσα παιδιά προχωρήσουν, μην τσιγκουνευτείτε μερικά ευρώ για να αγοράσετε κάποιο μέτριο κιτ. Μόνο με ECU τελευταίας γενιάς που θα καλύπτει Euro4 τουλάχιστον.
Old 06-17-2010, 11:32 AM
  #13  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ας ειναι ασφαλες κ ας ακριβενει αλλα ευτυχως σαν τρελο κλαμπ που ειμαστε εχουμε τους καταληλους να μας ενημερωνουν (gzob)
Old 06-17-2010, 01:29 PM
  #14  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν μπασταρδεύω τη Χοντάρα μου,"no way,Jose"...
Old 06-17-2010, 03:36 PM
  #15  
Registered User

 
george.alex's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: odos xwrafia arithmos agkathia
Posts: 452
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ειχε βαλει ο πατερας μου πριν 20 χρονια σε 1 ρημαδιασμενη αεροψυκτη κλουβα και το μονο που θυμαμαι ηταν αντι 140 τελικη που την πηγαινα με σουπερ (οχι αμολυβδη , την κανονικη ) και 130 με ρεγκιουλαρ, με γκαζι πηγαινε 110 και την βοηθαγα κι εγω κανοντας πεταλι

φυσικα τα πραγματα απο τοτε θα εχουν αλλαξει! προς το καλυτερο για τ αμαξα μας προς το χειροτερο για το περιβαλλον ΜΑΣ

το προβλημα (απ οσο θυμαμαι) εγκειται στα πρατηρια ανα την γελλαδα που δεν εχουν υγραεριο να γιομισεις!! θυμαμαι ομως που ειχε η κλουβα κι ενα magic jenson button (ειδατε σχεση που ειχε απο τοτε η κλουβα με το εσ που θα ειχα 20 χρονια μετα???) που αλλαζε το καυσιμο. αλλα μαλλον αυτο το ξερατε ...
Old 08-09-2011, 11:36 AM
  #16  
Registered User
 
lefs2k's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 26
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τελικα υπαρχει καποιος απ το club που να εχει βαλει σε s2k να μας πει εντυπωσεις ? Γιατι εχω φρυκαρει να πληρωνω βενζινες...και αν ναι μπορεις οπως πριν να δουλευεις το αμαξι ή θελει καποια ιδιαιτερη προσοχη ?
Old 08-09-2011, 02:22 PM
  #17  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Απλά με ένα διακόπτη κανείς αλλαγη απο υγραεριο σε βενζίνη και το ανάποδο αν ξεμεινεις απο υγραεριο. Να εχεις στο μυαλό σου οτι δεν υπάρχουν πολλά πρατήρια που εφοδιαζουν υγραεριο, μετρημένα στα δάχτυλα ειναι. Επισης τα δεδομένα έχουν αλλάξει με τον ειδικό φόρο στο υγραεριο να εχει ανεβεί κατακόρυφα τους τελευταίους μήνες και θα εχει συνέχεια.
Old 08-11-2011, 05:15 AM
  #18  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

η αλλαγη απο υγραεριο σε βενζινη οταν μεινεις απο υγραεριο γινεται αυτοματα χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι οποτε δεν ανησυχεις για το αν θα βρεις πρατηριο αεριου που για μενα τουλαχιστον σε θεσσαλονικη και αθηνα ειναι αρκετα.
ετσι κι αλλιως με το αεριο παντα φουλαρεις αφου δεν λυπασαι τα λεφτα που ειναι τα μισα.

για το αν θα ανεβει η τιμη του εδω και 3 χρονια το λενε και οντως ανεβηκε αλλα σε αυτο το διαστημα η βενζινη ανεβηκε περισσοτερο και ενδεικτικα θα πω οτι προπερσυ τετοιο καιρο βενζινη 1,00 αεριο 0,60 περυσι βενζινη 1,35 αεριο 0,70 και τωρα βενζινη 1,65 και αεριο 0,80.

οσο αφορα την λειτουργια του δεν εχει κανενα προβλημα εφοσον προγραμματιστει σωστα και δεν βαλεις κανενα συστημα της πλακας.

εγω το δουλευω σε ενα κορρολα 2003 μοδ που εχω για 2ρο εδω και 20.000χλμ και δεν εχω κανενα προβλημα και καιω τα μισα σε λεφτα.αν ηταν το σ2000 το μοναδικο αυτοκινητο που ειχα και εκανα πανω απο 10.000 χλμ το χρονο θα το εβαζα σιγουρα

με μεσο ορο καταναλωση γυρω στα 10λιτ στα 10.000χλμ κερδιζεις 800 ευρω με τις τρεχουσες συνθηκες
Old 08-18-2011, 09:28 AM
  #19  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lefs2k
Τελικα υπαρχει καποιος απ το club που να εχει βαλει σε s2k να μας πει εντυπωσεις ? Γιατι εχω φρυκαρει να πληρωνω βενζινες...και αν ναι μπορεις οπως πριν να δουλευεις το αμαξι ή θελει καποια ιδιαιτερη προσοχη ?
Δεν υπάρχει καμία διαφορά για το S2k. Έχω βάλει εγώ στο δικό μου (είναι και turbo) και παρουσιάστηκε στο προηγούμενο τεύχος του Power.
Old 09-09-2011, 04:01 AM
  #20  
Registered User

 
AlienHack's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδες εγω εχω βαλει στο peugeot206cc μου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αν ο εγκαταστατης ειναι σωστος θα ειναι απροβληματιστο και το s2000 , εχω μειωσει τα εξοδα μετακινησης στα μισα, και λεω στο βενζιναδικο και μια ατακα που ειχα να πω ΧΡΟΝΙΑ ολοκληρα. "γεμισε το.."


η εγκατασταση ειναι διακρητικη, το μονο που βλεπεις στον χορο μηχανης ειναι το πελνουμ αεριου και τα μπεκ αεριου και ο εγκεφαλος αεριου , σε ποιο κρυφο σημειο ειναι ο λεγομενος πνευμονας του αεριου , ενα "κουτι" στο οποιο το υγρο υγρααεριο γινεται αερια μορφη για να παει μετα στα μπεκ ως αεριο. Ο πνευμονας αυτος συνδεεται και με το συστημα κυκλοφοριας νερου του αμαξιου σας για να ζεσταινεται, καθοτι το υγραεριο (οπως καθε υγρο που γινεται αεριο) κατα την εξαερωση του παγωνει τα παντα και αν δεν θερμενοταν ο πνευμονας θα παγωνε σε μερικα λεπτα... , αν βαλετε το λεγομενο 4ης γενιας (με αεριο ψεκασμο υγραεριου) θα πρεπει να γινουν και 4 τρυπες στην πολλαπλη εισαγωγης σας για να μπουν οι σωληνες των μπεκ αεριου, αν βαλετε το λεγομενο 5ης γενιας (υγρο ψεκασμο υγρααεριου) δεν θα εχετε πνευμονα και δεν χρειαζονται τρυπες στην πολλαπλη καθότι μπαινει ενας ανταπτορας στα δικα σας μπεκ και ψεκαζει το αεριο ως υγρο κατευθειαν απο τα μπεκ βενζινης σας, και μαλιστα τα ελενγχει ο εγκεφαλος του s2k .

με το που βαζεται το αμαξι μπρος παιρνει με βενζιμνη μεχρι να ζεσταθει λιγο ο κινητηρας (για 1 λεπτο περιπου για να ζεσταθουν τα νερα και ο πνευμονας) και μετα μονο του γυρναει σε υγραεριο, εχεισ ενα μικρο οργανακι με ενδειξη αν δουλευεις αεριο ή βενζινη, και με ενδειξη σταθμης αεριου, επισης το οραγανκι αυτο εχει ενα κουμπακι για να γυριζεις εσυ οποτε θελεις σε αεριο ή βενζινη.

Η καταναλωση θα αυξηθει με το αεριο κατα 0,5-2 λιτρα στα 100 αλλα (αναλογα την ρυθμιση βλεπε παρακατω) η τιμη του ειναι η μιση απο της βενζινης οποτε παλι κερδος εχουμε..

Οσο για την ιπποδυναμη, ο προγραμματισμος του αεριου μπορει να γινει για οικονομικη οδηγηση (οποτε και χανεις αλογατα αλλα η αυξηση καταναλωσης σε σχεση με την βενχινη ειναι σχεδον η ιδια)
ειτε για σπορ (οποτε και στα αλογα εισαι σχεδον στα ιδια, η ροπη ανεβαινει σε σχεση με την βενζνινη αλλα και η καταναλωση παει 1,5-2 λ παραπανω στα 100χλμ.
υπαρχει και ενδιαμεση επιλογη "normal" που εξισωρωπει τα παραπανω.


εγω προσωπικα παντως που εκανα την αλλαγη και αλλα 2-3 ατομα απο το Psclub εχουμε μεινει χιλιοευχαριστημενοι, εποτελους γεμιζουμε 44 λιτρα αεριου με 32 ευρο και εχουμε αυτονομια 450-500 χλμ.. ΑΘηνα θεσσαλονικη δηλαδη με 33 ευρω... απιστευτο..

αλλοι απο εμας το εχουν ρυθμισει στο οικονομικο και ταξιδια χρησημοποιουν το αεριο ενω σε σπορ οδηγηση και κανα ανοιγμα πατανε το κουμπακ ικαι γυρνανε βενζινη αμεσα (δεν το καταλαβεινει ουτε ο οδηγος την αλαγη ουτε κιχ δεν κανει ο κινητηρας) , αλλοι το εχουνε στο σπορ (εγω πχ) και απολαμβανω αυξημενη ροπη στο αμαξι μου 24/24ωρο.. εχω να γυρησω σε βενζινη... 3 μηνες...

οταν με το καλο παρω το s2k Μου απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να του βαλω αεριο..


Quick Reply: Yγραέριο στο αυτοκίνητο...



All times are GMT -8. The time now is 06:22 PM.