Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Ανταγωνιστές του S2000

Thread Tools
 
Old 06-20-2006, 06:44 AM
  #71  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καλα, τωρα τι ψαχνεις να βρεις... Εμενα με περναει λεωφορειο...

Μα Psilos... Επειδη ειναι πιο γρηγορα γι'αυτο το λογο πανε και αγοραζουν S2000! Εχω ενα φιλο οπου ειχε S2000 και οταν αποκτησε οικογενεια το πουλησε για να παρει ενα οικογενειακο σπορ αυτοκινητο και πηρε το RX-8. Όποτε παω και τον βλεπω αρχιζει τα μπινελικια για τη μ#$:$α που εκανε και πουλησε το S. Μου λεει συνεχεια οτι, ενταξει καλο και οικογενειακο το RX-8 αλλα ειναι πολυ αργο ρε γμτ...
Old 06-21-2006, 01:44 AM
  #72  
Registered User

 
petkoul's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σχετικο-ασχετο: Το αμερικανικο Evo 8 ειναι πολυ πιο αργο απο το Ευρωπαικο και δεν εχει ηλεκτρονικα ελεγχομενα διαφορικα. Ειναι ενας λογος για το οτι τα S στην Αμερικη, δεν αντιμετωπιζουν ιδιαιτερο προβλημα στις πιστες με τα Evo. Στην Ευρωπη ειναι αλλιως. Ιδιαιτερα σε μας εδω στα Μεγαρα, η ασφαλτος ειναι τοσο γλυστερη και η διαγραμμιση τοσο σταματα-ξεκινα, που το Evo ειναι μαλλον πολυ δυσκολος αντιπαλος.
Old 06-21-2006, 02:31 AM
  #73  
Registered User

 
petkoul's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όσο για το RX-8, το έχει ένας φίλος, με προϋπηρεσία σε Honda (CRX VTi, Civic VTi), μέχρι και τα μηχανάκια του είναι Honda (Astrea, CBR-XX), το πήρε για να παντρευτεί και όταν πήγε βόλτα το δικό μου S έβριζε για 2-3 μέρες.
Μετά το έβαλε αγγελεία (χωρίς πλάκα-30.000 Ε), για όποιον ενδιαφέρεται!!!!
Ωραίο εσωτερικό, άνετο και ήσυχο στο ταξίδι αλλά όπως χαρακτηριστικά είπε: "Στο φανάρι βαριέται να ξεκινήσει!!". Για τα στροφιλίκια δεν γνωρίζω, όταν τον ξαναδώ θα ρωτήσω και θα ποστάρω.
Old 06-21-2006, 02:58 AM
  #74  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εντάξει ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και να έτυχε στον συγκεκριμένο φάση που να πέρασε s2000 σε στροφή. Σε εμένα έχουν τύχει δύο περιστατικά με RX8 σε στροφές και την πρώτη φορά ο τύπος έκανε δεξιά μόλις του έβαλα τον προφυλακτήρα μου στον δικό του και είδε ότι δεν την πάλευε και την δεύτερη φορα ένας άλλος πήγαινε εξίσου καλά με εμένα. Για ευθεία δεν το συζητώ.

Ειδικά σε στροφές αν και οι δύο οδηγοί είναι παρόμοιων ικανοτήτων και έχουν την ίδια φθορά στα λάστιχά τους, γνωρίζοντας τη διαδρομή, θα είναι πολύ κοντά αν μετρηθούνε π.χ. στα λιμανάκια που η διαδρομή είναι σχετικά μικρή. Τα αυτοκίνητα είναι εφάμιλλων επιδόσεων και ικανοτήτων. Αν τώρα η διαδρομή μεγαλώσει ή αν είναι πέντε γύροι σε πίστα η απόσταση μεγαλώνει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ υπερ του S2000.

Και λέω αντικειμενικά γιατί πέρα από την προσωπική μου εμπειρία και άλλων, όπως προείπε και ο φίλος Μιχάλης, στα Best Motoring που τα αυτοκίνητα τα οδηγούν οδηγοί αγώνων αμερόληπτα στην Tsukuba η διαφορά είναι πολύ μεγάλη υπέρ του S2000. Μόνο σε έναν αγώνα έχασε το s2000 από το rx8 και αυτό γιατί το mazda ήταν ένα A spec ιαπωνικό μοντέλο βελτιωμένο σε ιπποδύναμη και σε ανάρτηση-φρένα.

Για μένα δεν υπάρχει λόγος αρνητικής αντιπαράθεσης με οποιονδήποτε που έχει παρόμοιο αυτοκίνητο. Το αντίθετο μάλιστα βρίσκω την ευκαιρία να διασκεδάσω λίγο και εγώ και αυτός και στο τέλος βγάζουμε τα συμπεράσματά μας για τις αντιδράσεις και ιδιότητες του κάθε παρόμοιου ή καλύτερου από το δικό μας αυτοκινήτου.
Κομπλεξικοί και άσχετοι είναι το 90% όλων όσων οδηγούν σπόρ αυτοκίνητα οπότε δεν χαλάω την ζαχαρένια μου για κανέναν. Έχω ακούσει...και έχω δεί....

Ο συνειδητοποιημένος οδηγός χαίρεται αυτό που οδηγεί, το ευχαριστιέται, μετριέται με άλλα αυτοκίνητα σε στροφές και ευθείες και δεν τον νοιάζει να πείσει κανέναν για το τί οδηγός είναι ή για το πόσο γρήγορο είναι το αμάξι του.Αυτός που ξέρει να το πάει ξέρει και τί οδηγεί και μέχρι που φτάνει. Άλλοι προσπαθούν να καλύψουν την ασχετοσύνη τους και την κουλαμάρα τους λέγοντας ότι έριξα σε αυτό το αμάξι και πέρασα το άλλο εκεί από την εξωτερική στρίβοντας με τόσα ή ακόμα βελτιόνωντας ένα πολύ καλό συνδυασμο γιατί έτσι νομίζουν ότι θα γίνουν πιό γρήγοροι.

Ο καθένας κάνει ότι πιστεύει και όλα είναι σεβαστά. Απλά να υπάρχει και λίγη αξιοπρέπεια γιατί στο τέλος του γύρου στην πίστα χάνει αυτός που λέει πολλά και μπορεί να κάνει λίγα.
Old 06-21-2006, 03:16 AM
  #75  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Old 06-21-2006, 07:07 AM
  #76  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πιστεύω πως δύο είναι οι κύριοι -περιοριστικοί- λόγοι που ο κάτοχος RX-8, δεν αγόρασε S2000:
α)Το S2000 είναι κατα
Old 06-21-2006, 08:42 AM
  #77  
Registered User
 
Christos's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: VOLARA city
Posts: 336
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συμφωνώ με τον φίλο Psilo και επαυξάνω!
Θα προσθέσω και εγώ με την σειρά μου την εμπειρία μου από κατόχους RX-7 (από το forum τους μιας και είμαι μέλος) αλλά και από τον ξάδερφό μου, (κάτοχο RX-7 II) ότι όσοι ιδιοκτήτες 7αριών το πούλησαν για το 8άρι το μετάνιωσαν οικτρά!!! Μετά μετά από κάποια περίοδο χρήσης τους προχώρησαν στην μεταπώλησή τους μιας και δεν τους κάλυπτε σε θέμα "νεύρου", "άμεσης ανταπόκρισης στις εντολές του οδηγού" αλλά και καθαρόαιμης κατασκευής (σε σχέση με το 7) και μάλιστα ορισμένοι από αυτούς ξαναγύρισαν στο "παλιό" (αλλά πάντα φρέσκο) καλό 7άρι!!!
Old 06-21-2006, 11:22 AM
  #78  
Registered User

 
YiorgoS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Limassol
Posts: 818
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Psilos,Jun 21 2006, 07:07 AM
Καλά λέει η διαφήμιση της Mazda...zoom zoom, μόνο με zoom θα μας βλέπετε να χανόμαστε από το εμπρός παρ-μπριζ!
Old 06-21-2006, 10:15 PM
  #79  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

zoom zoom...

Old 06-22-2006, 12:07 AM
  #80  
Registered User

 
geolyk's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Paphos-Cyprus
Posts: 683
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

pedes to rx7 me to rx 8 kamia sxesi.....to rx8 kapou diabasa oti i mazda den to ebgale san sinexia tou 7 ...apla tou edwse to onoma giti to 7 itan poli palio


Quick Reply: Ανταγωνιστές του S2000



All times are GMT -8. The time now is 11:23 PM.