Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Ανταγωνιστές του S2000

Thread Tools
 
Old 06-05-2006, 03:19 AM
  #31  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by D_S2000,Jun 5 2006, 01:15 PM
S2000Geo exeis mpei hdh sth lista gia bolta....Exeis bebaia ligo proxwrhmeno noymero alla kati tha kanoyme mia kai eisai melos toy Sk2i. Otan rythmistei tha anebasw to antistoixo post....Ligo ypomonh akoma.
Το μηχανημα του Σκλαβενιτη για τα χαρτακια σειρας προτεραιοτητας το πήρες?
Old 06-05-2006, 03:38 AM
  #32  
Registered User
 
S2000Geo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 784
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by D_S2000,Jun 5 2006, 03:15 AM
S2000Geo exeis mpei hdh sth lista gia bolta....Exeis bebaia ligo proxwrhmeno noymero alla kati tha kanoyme mia kai eisai melos toy Sk2i. Otan rythmistei tha anebasw to antistoixo post....Ligo ypomonh akoma.
αυτο ηθελα να ακουσω, θα περιμενω υπομονετικα το νουμερο μου
Old 06-05-2006, 07:59 AM
  #33  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Mια κι αναφερθήκαμε στη Μ3, θυμήθηκα ένα canonball run που είχε διοργανώσει το περιοδικό drive το '04, στην Κρήτη, από Φαλάσαρνα - Ιεράπετρα. Στο σχόλιο του Στεργιόπουλου (οδηγός αγώνων και της Μ3 SMGII), αναφερόταν ότι δυσκολεύτηκε αρκετά να πλησιάσει - περάσει το S2000 '04 στα κλειστά στροφιλίκια της διαδρομής κι όταν τελικά το έκανε, ήταν σε κάποια ευθεία. Ο Πατέλος, γνώστης της πίσω κίνησης, και οδηγός του S2000, δε σταμάτησε να δοξάζει το κορυφαίο, μπλοκέ διαφορικό του S, το οποίο του επέτρεπε να μπαίνει στις στροφές σε απίστευτες γωνίες, και ταυτόχρονα να έχει τον πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου, το οποίο θεωρεί το απόλυτο όχημα (για γνώστες) στα λεφτά του.
Όλα αυτά, από ένα αυτοκίνητο που κοστίζει τα μισά λεφτά από την Μ3 και με μέγιστη κατανάλωση τέστ: S2000 - 17lt/100km, M3 - 28lt/100km.
H κατανάλωση της Μ3 ήταν ίδια με του EVOIII.
Επίσης, όσον αφορά το EVOIII, σ' ένα 'αρθρο του s2ki.com αναφέρεται πως το s είναι ελαφρώς ταχύτερο του EVO στην πίστα! Παραθέτω τμήμα του άρθρου:
"The Evo is similarly limited. I have driven a number of S2000s and Evos on different California racetracks, and I speak from experience. The Evo is a fast car, that
Old 06-05-2006, 08:46 AM
  #34  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Psilo. Η γνώμη μου είναι ότι το S ευνοείται, σε σχέση με τα Μ3 και EVO, στην πίστα λόγω καταπληκτικού στησίματος και packaging, ακολουθώντας το S(porting) heritage της Honda (εν αντιθέσει με το ακόμα πιο σκληροπυρηνικό R (acing) heritage που κουβαλλούν τα NSX, Integra και Civic Type R).

Το τεστ στο οποίο αναφέρεσαι Ψηλέ το θυμάμαι καλά. Στους γλιστερούς κωλόδρομους της Ελλάδας (Κρήτης, εν προκειμένω) η Μ3 αδικείται, κακά τα ψέματα, όπως και στο επαρχιακό δίκτυο γενικότερα, γιατί το φοβερό αυτό αυτοκίνητο θέλει χώρο για να ξεδιπλώσει τις αρετές του. Το S στέκεται επάξια απέναντί της σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά η M3 είναι σε άλλη κατηγορία.

Αντίστοιχα, η τετρακίνηση ενός EVO, χωρίς να αποτελεί πανάκεια και απαιτώντας γνώσεις, ικανότητες αλλά και σύνεση για να πάει κανείς γρήγορα ( θυμάμαι τον οδηγό του Evo σε αυτό το τεστ που έχασε το αυτοκίνητο και το πάρκαρε με τη μούρη στην άκρη του δρόμου, χωρίς σοβαρές ζημιές) προσφέρει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης και καλύτερες ρεπρίζ από το S σε καθημερινές & all weather συνθήκες, καθιστώντας το σαφώς γρηγορότερο συνολικά.

Σε προσωπικό επίπεδο, προτιμώ τα πισωκίνητα ζυγισμένα αυτοκίνητα και την αίσθηση που προσφέρουν. M3, Cayman & NSX είναι στην κορυφή της λίστας μου.
Άντε και καμιά Ferrari...(χαριστικά).

By the way, η Ζ4Μ ρίχνει 7'' στην Μ3 στο Nordshleife - weight matters!!!
Γι' αυτό, αν θέλετε να κάνετε το S πιο γρήγορο και να βελτιώσετε την αναλογία Kg/PS, κάντε λίγη δίαιτα ρε παιδιά! Θα δείτε μεγάλη διαφορά.

Όχι vtec man, όχι εσύ δίαιτα, τι να χάσεις εσύ αγόρι μου, πούπουλο είσαι...
(Off topic @vtec man: Μου φάνηκε ότι πήρε το μάτι μου το 'όπλο' σου στη Χαλκίδα Σαββατόβραδο. Ισχύει
Γι αυτό έριξες σε RX7...
Old 06-05-2006, 09:14 AM
  #35  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γι' αυτό και έγραψα "στέκεται" κι όχι υπερισχύει. Η Μ3 στ' ανοιχτά κομμάτια, Μπράλλος, Αρτεμίσιο, απλά κερνάει τσαγάκι σ' όλα.
Όπως και το ΕVO, αν δεν έβγαινε έξω ο τύπος, θα ήταν ο αναμφισβήτητος νικητής του "αγώνα", ιδίως σε αυτές τις γλιστερές συνθήκες. Απλά το S, είναι πάντα επίκαιρο και ανταγωνιστικό ύστερα από τόσα χρόνια από την παρουσίασή του, κι από τόσα μοντέλα που έχουν κατακλύσει την αγορά στη συγκεκριμένη κατηγορία, και που στην πλειοψηφία τους είναι τουλάχιστον +1000 κ.εκ. και + 2 κυλίνδρους ή τούρμπο.
Old 06-05-2006, 03:16 PM
  #36  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μιάς και μιλάτε για Μ3 σήμερα στο γυρισμό από βόλτα πέτυχα στα λιμανάκια 2 Μ3 Ε 46 μαύρες και ανοίξαμε στη Βουλιαγμένης με απότέλεσμα και τις δύο φορές να έχω φάει πολύ ξύλο. Όπως προείπατε σε γλυστερό στροφιλίκι το Μ3 αδικείται γιατί γλυστράει πολύ περισσότερο από εμάς λόγω ροπής και έτσι μένουμε κοντά. Σε ευθεία δεν έχουμε ελπίδα.


Έκανα και την πρώτη μου εκκίνηση με τον καινούριο δίσκο και θυμήθηκα τις παλιές καλές στιγμές. Δυστυχώς πίσω μου ήταν ένα μαύρο S ο οποίος δεν κατάλαβε τι έγινε...


Το S2000 είναι ένα αμάξι που πλησιάζει σε επιδόσεις αμάξια μεγαλύτερης κατηγορίας παρά τα χρονάκια του

Να προσθέσω ότι μαζί μας ήταν ένα Ferrari 360 και ένα καινούριο 612 ασημί με έναν 60 και βάλε ο οποίος μάλλον απαξιούσε να ασχοληθεί με εμάς...

Έκανα ένα πέρασμα από λιμανάκια γυρνώντας από Λεγραινά και στο πέταλο κατέβασμα το κοντέρ έδειχνε 90 με τρίτη...άντε να φτάσεις το πολύ τα 100.Παραπάνω απλά πας ευθεία...
Old 06-05-2006, 10:13 PM
  #37  

 
vtec-man's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Peiraias
Posts: 587
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@lalakis : Nai palikari mou, Xalkida hmouna, to S2000 pou htan ena aftokinhto pio brosta apo to diko mou htane to diko sou ?
Old 06-05-2006, 10:30 PM
  #38  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Eγω παντως θα αναφερω το σχολιο που ειχε κανει ενας οδηγος EVO που πηγαιναμε μαζι κομματια στα λιμανακια οπου με ρωταγε απορημενος ποσα αλογα ειμαι διοτι δεν ειχε δει S2000 να τον ακολουθει. Του απαντησα οτι σημασια εχει το στησιμο και οχι τα αλογα. Μιλαμε ο τυπος οδηγουσε με τα γαντακια του και πηγαινε τεζα στις στροφες. Το S ομως απο πισω του και ανετα να τον ακολουθει.

@taz5
Να πιστεψω οτι η εισοδος σου στο πεταλο δειχνει τα υπερ μιας αftermarket αναρτησης στη δικη μου περιπτωση σε συνδιασμο φαρδυτερου ελαστικου. Αν και πιστευω οτι χανω σε ευθειες λογω ελαστικων αλλα ειμαι σε σκεψεις τωρα να βαλω 17αρια απο 18αρια με στενοτερο ελαστικο...
Old 06-05-2006, 11:07 PM
  #39  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

@vtec man: Ω ναι, ήμουν εγώ. Όταν είδα το θηρίο σου είπα στην κοπέλα μου "Αυτός πρέπει να είναι ο τρελαμένος αντιπρόεδρος του club". Αφού διευκρίνισα ποιανού club έπρεπε να δώσω εξηγήσεις για το carbon καπό και για τη χρησιμότητά του κλπ. Βλέπεις τι μας κάνεις Σαββατιάτικα...;

@energetic: Το έχω παρατηρήσει και σε προηγούμενο post αυτό που γράφεις για τα γαντάκια του τύπου με το EVO και πάντα χαμογελάω γιατί έχω και εγώ ένα ζευγάρι γάντια οδήγησης αλλά όποτε και να τα φοράω δεν πάω πιο γρήγορα - νομίζω ότι πηγαίνω πιο γρήγορα. Είναι μάλλον ψυχολογικό, όπως όταν είναι πλυμμένο το S που νομίζω ότι έχει +10PS
Old 06-05-2006, 11:38 PM
  #40  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

http://www.worldcarfans.com/news.cfm/newsi...pe-base-version

kainourgios antagonistis


Quick Reply: Ανταγωνιστές του S2000



All times are GMT -8. The time now is 09:23 PM.