Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

s2000 η rx8?

Thread Tools
 
Old 02-19-2010, 06:19 PM
  #121  
Registered User
 
stavros-s2's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: athens-vrilissia
Posts: 72
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

να πω κ εγω την αποψη στον φιλο kafu,ειχα s οταν ειχαν πρωτοβγει,το ειχα πουλησει αφου το κρατησα 2 χρονια περιπου και μετα εκτος των αλλων αυτοκινητων που ειχα αλλαξει καποια στιγμη ειχα παρει κ ενα rx8 που το κρατησα 1 χρονο.αυτη τη στιγμη εχω παλυ s.νομιζω οτι αυτο σαν συμπερασμα λεει πολλα.επειδη εχω εμπειρια κ απο τα δυο,θα πω οτι ειναι μια χαρα αυτοκινητο το rx8 αλλα εχει καποια σημαντικα ελλατωματα οπως,πρωτα απ ολα δεν παει.2ον,καει πολυ περισσοτερο απο το s και οχι τα ιδια οπως γραφτηκε!!,3ον καποιες φορες ετοιμασου να πας συνεργειο με την οδικη βοηθεια γιατι θα μπουκωσει και δεν θα περνει μπροστα(το ειχα παθει δυο φορες).4ον,το σημαντικοτερο ειναι οτι βγαζουν μοτερ και αν δεν εχεις εγγυηση θα κλαις...βεβαια για να ειμαι αντικειμενικος εχει και καλα οπως το οτι ειναι πιο ανετο,κανει φοβερο ταξιδι,ειναι πιο προβλεψιμο κτλ.νομιζω πως ειναι θεμα γουστου απο εκει και περα.

αυτο που ειναι το πιο σημαντικο απ ολα ομως και απ οτι ειδα στο γραφουν οι περισσοτεροι,ειναι να μην παρεις s με 15000,για να στο λεμε οι περισσοτεροι κατι θα ξερουμε.εγω προσφατως εψαχνα για ενα φιλο και αφου τα ειδαμε ολα κατεληξε να παρει με 21000,ειναι κ βεβαια τι ψαχνεις αν δεν σε πολυνιαζει οκ,και παλυ ειναι θεμα επιλογης κτλ..το καλο παντως ειναι σχετικο...

κατι τελευταιο,επειδη κολας πολυ στο σημα κτλ απ οτι ειδα,οπως ολα δειχνουν παμε σε μια λογικη τα τελη να βγαινουν αναλογα με τους ρυπους,οποτε το s θα μηνει εκει που ειναι σαν 2λιτρο και το rx8 το βλεπω παραπανο,αυτο ειναι γνωμη μου,δεν ξερω κατι...
Old 02-19-2010, 10:31 PM
  #122  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πραγματι η καταναλωση του S2000 ειναι χαμηλοτερη απο του RX-8 και στο καυσιμο αλλα και το λαδι. Το καλο με το S ειναι, οσο απλοικο και αν ακουστει, οτι μεχρι τις 6000 rpm εχεις ενα απλο διλιτρο κινητηρα και μετα απο αυτες τις στροφες εχεις ιπποδυναμη και καταναλωση που πολυ θα ζηλευαν. Δηλαδη, διλιτρος κινητηρας με 240 αλογα καιει πολυ λιγοτερο καυσιμο σε σχεση με αλλα αντιστοιχα αυτοκινητα.

Το S2000 ειναι οικονομικο στο θεμα συντηρησης αλλα θελει προσοχη τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να το μαθεις στη συμεπριφορα του. Μπορει να ειναι ο κινητηρας κατω απο το καπο αλλα στην ουσια το S2000 ειναι και εχει συμπεριφορα κεντρομηχανου καθως ο κινητηρας βρισκεται αρκετα πισω απο το μπροστινο αξονα. Δεν ειναι λιγες φορες που σε πολλα συγκριτικα το S2000 βγαινει πρωτο.

palioxaraktiras με μερικες βολτες μεσα σε ασφαλες περιβαλλον, και εννοω σε πιστα, θα εντυπωσιαστεις με το κορυφαιο κρατημα του S2000 οπως και επισης το ποσο θα βελτιωθει ο τροπος οδηγησης του απο σενα.

Kafu διαβασε κι αυτο το τοπικ, με πολλες πληροφοριες για το S2000.
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=301506

Οπως κι επισης αυτα τα τοπικ.
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=505756
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=675485
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=697157
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=545195

Τελος αν καταληξεις στο να παρεις το S2000, θα σε συμβουλεψω να κοιταξεις αυτα που ειναι προς πωληση στις αγοραπωλησιες, καθως θα γνωριζεις το ιστορικο τους και επειδη ειναι καλοσυντηρημενα με μερακι. Να φανταστεις οτι οταν αποφασισε η κοπελα μου να παρει S2000, η επιλογη της ηταν να παρει ενα S2000 απο αυτα που υπηρχαν προς πωληση εδω μεσα. Ουτε καν μπηκαμε στο κοπο να κοιταξουμε αυτα που ειναι προς πωληση στο car.gr και xe.gr.
Old 02-19-2010, 11:16 PM
  #123  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by MANOS,Feb 19 2010, 06:49 PM
Ασε ρε Πακετο, πηρε 3 χρονιες "πληρωμενο" βραβειο καλυτερου κινητηρα και χεστηκε η φοραδα στ' αλωνι. Επειδη εσυ εισαι καγκουρας και ειχες RX8 θες να μας πεισεις οτι ειναι και καλο. Καλαθια ειναι και δεν παει και βημα και δεν εχει και καμια επαφη το ενα μοτερ με το αλλο. Εχει καποια καλα στοιχεια και μεχρι εκει. Αντε και μια πρωτοποριακη εμφανιση.
Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε που θα συγκρινω το Υπερτατο Μοτερ που φοραει το S2000 με το στεγνωκαθαριστηριο με αξιοπιστια 100.000χλμ.
Το RX8 θα επρεπε να εχει 2 τεποζιτα, ενα για βενζινη και ενα για λαδι.

Και το μεγαλο τεχνολογικο θαυμα του Βανκελ φαινεται οταν πανε και βαζουν turbo kit για να παρουν 20 αλογα. Και κανουν προωρο Πασχα με βεγγαλικα...
Επειδή είσαι άσχετος άκου 2 πραγματάκια που δεν ξέρεις. Ο Renesis δεν έχει καμία σχέση με τον 13B. Σαν φιλοσοφία είναι ίδιοι, αλλά υπάρχουν πολλές σχεδιαστικές διαφορές όσον αφορά στους ρότορες, την έξοδο των καυσαερίων, τον ψεκασμό λαδιού, (θα κάνω μια παρένθεση για να σου πω άσχετε οτι ο wankel έχει 2 μπεκ που ψεκάζει λάδι και δεν το καίει όπως ο F20c που καίει λάδι) τον ατμοσφαιρικό του χαρακτήρα(συμπίεση 10,8 σε σχέση με το 9,5 του 13Β) και πολλά άλλα πράγματα. Όσοι λοιπόν στην αρχή της ζωής του Renesis έβαζαν το κιτάκι της greddy που ήταν ελλιπές, έπαιρναν το μοτέρ στο χέρι γιατί πολλοί άσχετοι ''μαστόροι'' ήθελαν να ασχοληθούν με το θέμα και να πλουτίσουν από άσχετους κατόχους. Το κιτάκι αυτό δεν είχα σκάστρα, ιντερκούλερ, εγκέφαλο και πολλά άλλα. Βάζαν πάνω το κιτ κότσαραν και ένα παράλληλο blue να ρυθμίσουν λίγο το μείγμα και ερχόταν το Πάσχα πριν της ώρας του. Μετά από 6-7 χρόνια λοιπόν κυκλοφορούν 8άρια αξιόπιστα με 400 και 500 άλογα. Ξέρω 8άρι που δουλεύει με το greddy αλλά με πολλές παρεμβάσεις στο 1bar και στα 330 άλογα περίπου για 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό το 8άρι έβαλε μια HKS T04D και είναι 500 άλογα με το ίδιο μοτέρ. Πόσα S2000 ξερεις που όταν πρωτοβγήκε έβαζα νίτρα και turbo και κάνανε Πάσχα. Εγώ ξέρω αρκετές περιπτώσεις όπως και για μαμά μοτέρ.

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πάνε σε μαμά μορφή. Αν αφήσουμε στην άκρη τις κόντρες κάνουν μια χαρά για πολλά άλλα πράγματα και καλύτερα από το S.
Old 02-19-2010, 11:18 PM
  #124  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by palioxaraktiras,Feb 19 2010, 07:08 PM
υ.γ. το rx-8 το μεγαλο εχει ο φιλος μου και του ριχνω 2 κολονες,μην πω τρεις και με βρισει ο πακετος, μεχρι τα 200.ειναι απιστευτα αργο...αλλα πολυ πιο ανετο απο τα δικα μας σε καθημερινη οδηγηση...δεν εχω παει ταξιδι με αυτο...προτιμω το κτελ!
Και εγώ τόσο του ρίχνω.
Old 02-19-2010, 11:21 PM
  #125  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by t.i.n.t.,Feb 19 2010, 08:49 PM
απ το μπουτση ηταν για το μπουτσο
Εγώ το πήρα από τον Μπούτση.
Old 02-19-2010, 11:24 PM
  #126  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by palioxaraktiras,Feb 20 2010, 04:24 AM
φιλε το μονο σιγουρο ειναι πως το ρχ8 θα το μετανιωσεις γιατι πρωτον ειναι πολυ μετριο σαν αμαξι αν θες κατι σπορ και δευτερον η συντηρηση του ειναι τρομερα δυσαναλλογη με αυτα που προσφερει!
Παραπληροφόρηση. Μην λέτε πράγματα που δεν γνωρίζετε. Το σέρβις είναι στο 1/3 των σέρβις του S2000.
Old 02-19-2010, 11:28 PM
  #127  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by stavros-s2,Feb 20 2010, 05:19 AM
να πω κ εγω την αποψη στον φιλο kafu,ειχα s οταν ειχαν πρωτοβγει,το ειχα πουλησει αφου το κρατησα 2 χρονια περιπου και μετα εκτος των αλλων αυτοκινητων που ειχα αλλαξει καποια στιγμη ειχα παρει κ ενα rx8 που το κρατησα 1 χρονο.αυτη τη στιγμη εχω παλυ s.νομιζω οτι αυτο σαν συμπερασμα λεει πολλα.επειδη εχω εμπειρια κ απο τα δυο,θα πω οτι ειναι μια χαρα αυτοκινητο το rx8 αλλα εχει καποια σημαντικα ελλατωματα οπως,πρωτα απ ολα δεν παει.2ον,καει πολυ περισσοτερο απο το s και οχι τα ιδια οπως γραφτηκε!!,3ον καποιες φορες ετοιμασου να πας συνεργειο με την οδικη βοηθεια γιατι θα μπουκωσει και δεν θα περνει μπροστα(το ειχα παθει δυο φορες).4ον,το σημαντικοτερο ειναι οτι βγαζουν μοτερ και αν δεν εχεις εγγυηση θα κλαις...βεβαια για να ειμαι αντικειμενικος εχει και καλα οπως το οτι ειναι πιο ανετο,κανει φοβερο ταξιδι,ειναι πιο προβλεψιμο κτλ.νομιζω πως ειναι θεμα γουστου απο εκει και περα.

αυτο που ειναι το πιο σημαντικο απ ολα ομως και απ οτι ειδα στο γραφουν οι περισσοτεροι,ειναι να μην παρεις s με 15000,για να στο λεμε οι περισσοτεροι κατι θα ξερουμε.εγω προσφατως εψαχνα για ενα φιλο και αφου τα ειδαμε ολα κατεληξε να παρει με 21000,ειναι κ βεβαια τι ψαχνεις αν δεν σε πολυνιαζει οκ,και παλυ ειναι θεμα επιλογης κτλ..το καλο παντως ειναι σχετικο...

κατι τελευταιο,επειδη κολας πολυ στο σημα κτλ απ οτι ειδα,οπως ολα δειχνουν παμε σε μια λογικη τα τελη να βγαινουν αναλογα με τους ρυπους,οποτε το s θα μηνει εκει που ειναι σαν 2λιτρο και το rx8 το βλεπω παραπανο,αυτο ειναι γνωμη μου,δεν ξερω κατι...
Στο μόνο σημείο που θα διαφωνήσουμε είναι στο σπάσιμο του μοτέρ. Με 3000 έχεις καινούριο μοτέρ. Στο S2000 πόσα θες για καινούριο?
Old 02-19-2010, 11:39 PM
  #128  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by package,Feb 20 2010, 10:16 AM
Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πάνε σε μαμά μορφή. Αν αφήσουμε στην άκρη τις κόντρες κάνουν μια χαρά για πολλά άλλα πράγματα και καλύτερα από το S.
Επειδη ειχες RX-8 θα ηταν καλο να τα αναφερεις ωστε ο kafu να εχει μια πληρη εικονα συγκρισης μεταξυ S2000 και RX-8.

Οσο για το Μπουτση, ειναι απο τους πιο καλους εμπορους και εισαγωγεας αυτοκινητων. Γνωριζω, οτι αν παει καποιος να του πουλησει αυτοκινητο χωρις book service, δεν το δεχεται. Φυσικα μπορει να υπαρχουν αλλα περιστατικα που να μη ξερω, ειτε αρνητικα, ειτε θετικα.

Αλλα ας παραμεινουμε στο αρχικο θεμα ωστε να ενημερωθει ο kafu.
Old 02-19-2010, 11:42 PM
  #129  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πακετο συνελθε....
Oil Jet εχει και το S2000 μπουμπουνα....
Αφου εχει τοσα θετικα και ειναι τοσο καλο σε σχεση με το S, τοτε γιατι το πουλησες να παρεις S?
Old 02-19-2010, 11:51 PM
  #130  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Feb 20 2010, 10:39 AM
Επειδη ειχες RX-8 θα ηταν καλο να τα αναφερεις ωστε ο kafu να εχει μια πληρη εικονα συγκρισης μεταξυ S2000 και RX-8.

Οσο για το Μπουτση, ειναι απο τους πιο καλους εμπορους και εισαγωγεας αυτοκινητων. Γνωριζω, οτι αν παει καποιος να του πουλησει αυτοκινητο χωρις book service, δεν το δεχεται. Φυσικα μπορει να υπαρχουν αλλα περιστατικα που να μη ξερω, ειτε αρνητικα, ειτε θετικα.

Αλλα ας παραμεινουμε στο αρχικο θεμα ωστε να ενημερωθει ο kafu.
Όντως Μάριε έτσι είναι. Το S2000 το πήρα από τον Μπούτση. Όταν το έκανα ανταλλαγή με το 8άρι μου είπε οτι αν είναι τρακαρισμένο δεν θα το πάρει.


Quick Reply: s2000 η rx8?



All times are GMT -8. The time now is 04:33 PM.