Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Northern Greek S2000 Owners

Thread Tools
 
Old 12-06-2012, 12:30 AM
  #5531  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΡΕ ΓΕΡΟ
Έι πιτσιρίκο, για μίλα καλύτερα..Σεβάσου τα χρόνια του...
Old 12-07-2012, 02:02 AM
  #5532  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Ολοι σας χωρις να εχετε οδηγησει ενα αυτοκινητο με αποστατες (που σιγα δεν εβαλα και 2-3 ποντους)να δειτε πως ειναι και πως συμπεριφερεται εχετε βγαλει μια εικονα προς τα εξω και νομιζετε οτι εχω κανει εγκλημα βαζοντας τους!!!Θυμαμαι την φατσα του φιλου του tsatsj οταν ειχαμε κανει την κουβεντα και του ειπα πως αλλιως δεν εμπαιναν στο αμαξι ποσο πολυ ξενερωσε!!!!
Εχετε οδηγησει ολοι σας με αυτους να δειτε πως ειναι και βγαζετε τετοια συμπερασματα???Ετσι ελεγα και εγω πριν τους βαλω....αποστατες.....Σε οσους λεω οτι παταει καλυτερα απο πριν δεν μπορουν να το δεχτουν με τπτ μονο κ μονο για αυτη την λεξη!!!Ναι εμενα μου αρεσε περισσοτερο που φαρδηνε ελαχιστα και παταει πιο σιγουρα απο πριν!!!
Έγκλημα δεν είναι οι αποστάτες, και ίσως υπό προυποθέσεις και πολύ μελέτη πιο πριν, να αποδειχτεί και βελτίωση..Ειδικά οι δικοί σου Άλεξ αφού όπως λες είναι σχετικά μικροί και έχεις τόσο καλές εντυπώσεις, μπορεί να δουλεύουν σωστά. Εγώ γενικά είμαι εναντίον τους (ειδικά για μπροστά) και πολύ δύσκολα θα συμφωνούσα σε τοποθέτηση τους επειδή:

1) Όπως έχεις ήδη δει, κάνεις συμβιβασμούς σε θέματα φάρδους ελαστικού και σκληρότητας ανάρτησης όταν μιλάμε για γρήγορη οδήγηση σε πίστα ή βουνό, μιας που είναι πιθανόν οι στενές επαφές με τα φτερά και τους θόλους

2) Προκαλούν μεγαλύτερη καταπόνηση σε ρουλεμάν και άλλα μέρη που μακροπρόθεσμα θα τα αντιμετωπίσεις

και 3) και κυριότερο επειδή επηρεάζουν την γεωμετρία του αυτοκινήτου. Το πως ακριβώς περιγράφει πολύ ωραία ο Παναγιώτης στο trackday-special:

Αναφορικά με τους αποστάτες που σχολιάστικε σε άλλο τοπικ, οι αποστάτες (αν αφήσουμε έξω τις διαφορές που προκαλούν κατασκευαστικά σε γωνίες φορτίων στα ρουλεμαν κτλ) βασικά αυξάνουν το scrub radius το οποίο είναι η απόσταση μεταξύ του ίχνους του βασιλικού πείρου στο έδαφος και του κέντρου της επιφάνειας επαφής του ελαστικού. Αυτό μεταξύ άλλων είναι υπεύθυνο για τις δυναμεις που ασκούνται στο τιμόνι μας. Πρόκειται για μέγεθος το οποίο μετράται σε χιλιοστά και όπως καταλαβαίνετε μια αύξηση του κατά 2-3 πόντους είναι προβληματική συχνά αφήνωντάς μας με ένα τιμόνι που έχει "περίεργες" προτωβουλίες και αίσθηση. Πέρα από αυτό η αύξηση του μετατροχίου με τον τρόπο αυτό στερείται από βελτίωση σε θέματα μετανάστευσης roll center το οποίο με τη σειρά του δημιουργεί χειρότερες καμπύλες bumpsteer αλλά και camber curves σε σχέση με μακρύτερα ψαλίδια. Πέρα από αυτό έχουμε και ένα άλλο φαινόμενο το οποίο είναι απλό αλλά θέλει να το σκεφτεί κανείς. Οι τροχοί μας όταν στρίβουν δεν περιστρέφονται ακριβώς γύρω από τον εαυτό τους αλλά από το κέντρο που προκύπτει από το scrub radius. Στην πραγματικότητα ένα αυτοκίνητο που έχει ήδη αρκετές τιμές θετικού scru radius αν πάρει αποστάτες 2 εκατοστά θα αρχίσει να μην στρίβει τους τροχούς του αλλά να τους στρίβει "περπατώντας" τους σε τόξο και πάνε όλα περίπατο.
Πίσω είναι σαφώς ασφαλέστερο γεωμετρικά να βάζουμε προσθήκες αν και εφόσον χρειάζεται.




Originally Posted by tkal_s2k
Ετσι ειναι ρε Αλεξ δε το ξερεις ? Οι αποψεις κ οι γνωμες ειναι σαν τις Κ _ Λ _ Τ _ _ Π _ Δ Ε Σ Ολοι εχουμε απο μια τουλαχιστονεεε...... !!!!!

/>/>/> />/>/>
Δεν έχεις άδικο ρε Θοδωρή, αλλά με την διαφορά ότι την κωλοτρυπίδα σου δεν γίνεται να την αλλάξεις, την άποψη σου όμως μέσα από την συζήτηση και ακούγοντας την γνώμη των υπολοίπων εφόσον καταλάβεις ότι είναι λανθασμένη, ποτέ δεν είναι αργά να την αλλάξεις.. />
Old 12-07-2012, 04:12 AM
  #5533  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Τωρα ρε φιλε μου την εκανες πραγματικα ΝΑ

Ισα που αναβω και ενα για να το απολαυσω το κειμενο του μελλοντικου Senna !!!

Aν αυτος ο ανθρωπος (που ειμαι σιγουρος οτι αυτα που εγραψε φυσικα ειναι copy paste απο κανενα ξενο κειμενο) εχει οδηγησει συγκεκριμενα s2000 (το οποιο το οδηγησε μαμα με μια αναρτηση και το ειχε βγαλει αχρηστο τελειως) με αποστατες και μπορεσει να καταλαβει εστω και το 1/10 απο ολα αυτα που καθετε και κανει copy paste ας ερθει να μου το πει και εμενα.Η στην τελικη οποιος απο εμας ειναι τοσο εμπειρος και τα καταλαβαινει ολα καθως θα το οδηγησει ε τοτε τι να πω θα πεσω και θα προσκυναω

Ατυχες το παραδειγμα σου φιλε οχι τοσο για τα λογια οσο για τον ανθρωπο που εκανε το post τον οποιο πολλοι τον εχουν κανει θεο τους οχι ομως και εγω!!!!
Old 12-07-2012, 08:50 AM
  #5534  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχει και η λεύκανση πάντως . Λέω εγώ... σε περίπτωση που θες να αλλάξεις και αυτήν!
Old 12-07-2012, 11:19 AM
  #5535  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν έχει κερδίσει τον σεβασμό τόσου κόσμου άδικα, μην τα ισοπεδώνεις όλα..
Δεν ξέρω αν είπε ποτέ αυτολεξεί ότι το S2000 είναι άχρηστο, αλλά και να το είπε, όλοι μας κατά περιόδους έχουμε πετάξει κοτσάνες και αυτό δεν αλλάζει την γνώμη που έχω για αυτόν ούτε τις γνώσεις του πάνω σε τέτοια θέματα..Επειδή δεν βρίσκεται εδώ για να σου απαντήσει στα περί copy paste, μελλοντικού Senna και λοιπών, ας το τελειώσουμε εδώ απλά διαφωνώντας στο θέμα των αποστατών...Ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο θέμα είναι που θα διαφωνήσουμε..
Old 12-07-2012, 12:36 PM
  #5536  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Υπάρχει και η λεύκανση πάντως . Λέω εγώ... σε περίπτωση που θες να αλλάξεις και αυτήν!




ημουν σιγουρος οτι το γνωριζες αυτο...
Old 12-15-2012, 10:55 AM
  #5537  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πολλά posts τώρα τελευταία, έχω βαρεθεί να διαβάζω...

Υ.Γ. Αν δει κανείς σας καμια καλή προσφορά σε κάποιο laptop, είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο ας ρίξει ένα pm..
Old 12-15-2012, 11:47 AM
  #5538  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ναι ρε Βαγγέλη, κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν σήμερα. Φαίνεται ότι εκτός απ τα θέματα του αυτοκινήτου έχει εξαντληθεί και η μαλακία..
Old 12-19-2012, 10:06 AM
  #5539  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 12-19-2012, 10:07 AM
  #5540  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οχι ρε Γιάννη μη φεύγεις...μείνε..


Quick Reply: Northern Greek S2000 Owners



All times are GMT -8. The time now is 12:34 PM.