Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Northern Greek S2000 Owners

Thread Tools
 
Old 11-28-2012, 04:08 AM
  #5511  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by eddiex
Αααααα ειπα και εγω... Νομιζα ...
Ο παππους...... το του

Σιγα μην εβαζε φρενα αυτος.....
Old 11-28-2012, 05:48 AM
  #5512  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Άσε με μάνα, τρώω μελιτζάνα
Old 11-28-2012, 06:30 AM
  #5513  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Originally Posted by eddiex' timestamp='1354106618' post='22176479
Αααααα ειπα και εγω... Νομιζα ...
Ο παππους...... /> το /> του

Σιγα μην εβαζε φρενα αυτος.....
εγω περναω αερα ρε.. τι φρενα και μαλακιες μου λετε..
Old 11-28-2012, 06:36 AM
  #5514  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

στο θέμα φρένα έχουμε 3 μεταβλητές και μια τεταρτη που εξαρτάτε απο πολλές παραμέτρους!

πρώτος και πιο σημαντικός είναι το μέγεθος-διάμετρος και πάχος του δίσκου..(όσο πιο μεγάλο κ παχυ τόσο πιο καλά...)

δευτερο αλλά θα έλεγα εξίσου σημαντικό είναι το τακάκικαι η ποιότητα του τόσο στο bite-στο πρώτο δυνατό φρένο δλδ
όσο και στο mudulation-διαχείριση δλδ μετά το πρώτο δυνατό φρενάρισμα...

τρίτης σημασίας είναι το αν η δαγκάνα μας είναι πολυπίστονη ή όχι σε δισκόπλακές με ίδια χαρακτηριστικα πάντα.παράδειγμα
m3 e92 που δεν έχει πολυπίστονα αλλα μεγάλο δίσκο


η τέταρτη παράμετρο είναι η πρόσφυση τη δεδομένη στιγμή του φρεναρίσματος που εξαρτάτε απο τον τάπητα,τη θέση-φόρτηση
της καρότσας,τα χαρακτηρηστικά της αναρτησης σκληρότητα,ελατήρια,αν το αμορτησέρ έχει lenear ή digressive σετ απ,
τον τρόπο που φρενάρει ο κάθε οδηγός κ τα ελαστικά

όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές διαπιστώσεις κ ανισυχίες....

πες μου τώρα ρε άλεξ τι απο τα παραπάνω έχεται ίδιο με τον κώστα που συγκρινεται τα φρένα σας...

ανάρτηση όχι
λάστιχα οχι
βάρος αυτοκινήτου όχι
τρέξατε ίδια μέρα-ώρα όχι
ίδια δισκόπλακα δαγκάνα τακάκι όχι
είστε στο ίδιο δευτερόλεπτο όχι

απλα έχεται s2000... />


όπως και να έχει πρoσωπικά στο s μεγάλα φρένα με καλό τακάκι και πολιτικό λάστιχο σε δρόμο το abs υπερωρίες
με semi το ίδιο
εκεί που αλλάζουν όλα είναι με full slick και πίστα (όχι τα αναιμικά τελειωμενα που πέρνουμε των 50Ε...)
εκεί μάλιστα βγαζουν τα λεφτά τους.
στη θέση σου και για τη χρήση που κάνεις θα πήγαινα σε μαμα με καλό τακάκι...και θα γλίτωνα και το αναρτόμενο
βάρος αλλά και τα λεφτά σε δισκους τακάκια...για να μη πάω στους αποστατες...

κλείνοντας αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι η πρόσφυση είναι σε χαμηλά επίπεδα τα αδύναμα φρένα έχουν πλεονέτημα
μιας δεν ασκούν τόση δύναμη βέβαια αδύναμα μπορούν να είναι και τα μεγάλα με μαλακό τακάκι...

αν η πρόσφυση είναι σε υψηλά επίπεδα τα φρένα που έχουν πλεονέκτημα είναι αυτά με την πιο πολύ δύναμη
πολύ δύναμη = μεγάλος δίσκος+καλό τακάκι+πολυπίστονο....δλδ ο συνδιασμός μετράει

προσωπικά έχω 8πίστονα με 330 δίσκο και xp10 μπροστά και στο μέσο όρο των δρόμων είναι χάλια για τα δικά
μου στανταρ
στην πίστα όμως ....

αυτά ελπίζω να βοήθησα.. /> />
Old 11-28-2012, 07:44 AM
  #5515  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by sebian
αυτά ελπίζω να βοήθησα.. /> />

πο#Τ@Ν@ τΑ ΕκΑΝeS πaλι
Old 11-28-2012, 09:16 PM
  #5516  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εμένα αυτό με το digressive setup μου άρεσε πολύ και ανυπομονώ να μου πεις και άλλα περισσότερα, έτσι ωραία όπως τα λες, απο κοντά.
Old 11-28-2012, 10:16 PM
  #5517  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by kosdali
Originally Posted by sebian' timestamp='1354117010' post='22176758
αυτά ελπίζω να βοήθησα.. /> />

πο#Τ@Ν@ τΑ ΕκΑΝeS πaλι

Συμφωνω!!!Ακρη δεν θα βγει για ακομη μια φορα σιγουρα!!!

Η συζητηση που ειχαμε δεν ηταν για συνθηκες δρομου προφανως και ολα ειναι διαφορετικα αναμεσα στα 2 αυτοκινητα....αλλα για την πιστα και συγκεκριμενα για την Κ1 οπου εμενα ποτε δεν εχει μπει abs για τον απλουστατο λογο οτι ουτε τον χρονο του κωστα κανω ουτε τα χλμ του εχω στην κ1 να σταματησω ουτε γενικα θελω να πιεσω τοσο το αυτοκινητο (θεωρω πως δεν υπαρχει λογος για τοση καταπονεση) παρ 'ολο που φορουσαμε τα ιδια λαστιχα τουλαχιστον στο προηγουμενο track day.
Παρ'ολα αυτα δεν παω και βολτα να γυρναω στο 50+ απλα οσα και να ειχα παντα στην ευθεια δεν χρειαστηκε ποτε να το γονατισω τοσο ωστε να μπει abs για τον απλο λογο που του εξηγω οτι το αμαξι κανει endo για μενα σε σχεση με τα μαμα απο την δυναμη που εχουν τα φρενα μου μπρος και πισω με 330 δισκους στην k1 και με τα χλμ που εχω καπου στα 190 φρεναρει αψογα για να μπω με ασφαλεια στην Κ1.Προσπαθουσα να του πω οτι οι δικοι μου οι δισκοι κανουν 3/4 του κυκλου τους οταν οι μαμα 300 και 280 πισω κανουν τα 4/4 η 4,5/4 οι πισω!!!Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην καταπονουνται τοσο πολυ και φυσικα να μην καταλαβαινουν και τπτ ουτε απο θερμοκρασιες ουτε απο τπτ.& γενικα η συζητηση παει για το αν αξιζει να βαλεις η οχι και για μενα αξιζει και παρα αξιζει.Ο κωστας προσπαθει να μου πει οτι δεν χρειαζετε.Αυτο ειναι στην προσωπικη κριση του καθενος!!!

Τωρα που θα ερθει ο αλεξακης φιλε κωστα θα σε παρω να παμε βουνο και αν δεν βρασουν να σε περιμενουμε να μην με λενε εμενα αλεξη!!!Αλλα το θεμα ειναι να το παραδεχτεις κιολας κατι που το κοβω χλομο!!!!!
Old 11-28-2012, 10:57 PM
  #5518  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εμενα παλι μου αρεσε το ποστ του Λαμπρο. Αλλα ειναι η αληθεια οτι καπου εκει με τις αναρτησεις και τα lenear ή digressive σετ απ το εχασα. Εκανα τον Κινεζο (μιας που ειναι κινεζικα) και συνεχισα.


Μπραβο Λαμπρο!
Old 11-28-2012, 11:57 PM
  #5519  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αλεξ ποτε δεν υποτιμησα τα φρενα σας και ουτε ειπα οτι δεν αξιζει η οτι δεν ειναι καλυτερα απο τα μαμα...αυτο που ειπα ειναι οτι εγω προσωπικα δεν τα χρειαζομαι, αν στο 31 μου φτανουν και δεν μ αφηνουν πουθενα και δεν βραζουν φαντασου στο 1.35 απλα βολτα ισα που θα πιαναν θερμοκρασια λειτουργιας και φυσικα δεν θα χρειαζοταν να μπει το ΑΒS πουθενα και να πιεσω τοσο πολυ...

τωρα αν βραζαν στο βουνο δεν ξερω σε μενα δεν ετυχε αλλα το πολυ πολυ βαζω 2 ducts και τελειωνει το θεμα οπως εκανε και ο nabu. δεν εχει να παραδεχτω κατι αλλο απο αυτα που λεω οταν το αμαξι ειναι ντυμενο με σλικ το παω στα ορια (μου) και φρεναρει παντου παντα και οπως θελω αποδεδειγμενα και με τηλεμετρια σε συγκριση και με αλλα.

και αν δουλεψουν σωστα αυτο το σκ και οι ημιτα δισκοπλακες των 90 ευρω θα ειμαι ακομα πιο χαρουμενος ...στον δρομο παντως ειναι αψογες τις συστηνω ανεπιφυλακτα
Old 11-29-2012, 12:16 AM
  #5520  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default



Κοίτα τα κωλόπαιδα μου τον φυτίλιασαν τον Άλεξ..

Στα παραπάνω πάντως κι εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον Λάμπρο. Ίσως κάνει λάθος μόνο στο θέμα του μη αναρτώμενου βάρους μιας που τα είχαμε ζυγίσει και θυμάμαι ότι συνολικά ελαφρύτερα ήταν τα BBK (με αλουμινένια καμπάνα πάντα). Ο Colin πρέπει να έχει κρατημένα τα βάρη stock και BBK.. Αλλά σε θέματα αποστατών και κόστους (τόσο αγοράς όσο και συντήρησης) είμαι κι εγώ κατηγορηματικός.

Υπερτερούν φυσικά σε θέματα αντοχής και δύναμης (εφόσον συνδυαστούν φυσικά με το κατάλληλο τακάκι) αλλά στο 95% της χρήσης που κάνουμε όλοι μας εδώ μέσα(συμπεριλαμβανομένων και των περιστασιακών επισκέψεων μας σε πίστες ή κανά λειώσιμο σε καμιά βουνίσια διαδρομή), θα σε καλύψουν και τα εργοστασιακά φρένα με τις κατάλληλες αναβαθμίσεις σε τακάκια, υγρά,δίσκους,σωληνάκια κλπ..


Quick Reply: Northern Greek S2000 Owners



All times are GMT -8. The time now is 12:30 PM.