Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Northern Greek S2000 Owners

Thread Tools
 
Old 10-08-2012, 06:01 AM
  #5421  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οχι βέβαια!!!! Just θα είμαι..Αγγλίδα!!!!!
Old 10-08-2012, 08:16 AM
  #5422  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Ερώτηση έτσι από περιέργεια:
Ποια είναι η μεγαλύτερη τιμή αρνητικής camber που έχετε δει στο S με τα εργοστασιακά σινεμπλόκ (ανεξαρτήτου ανάρτησης ή άλλων παραμέτρων) μπροστά και πίσω; Και όσοι έχουν ενισχυμένα πόσο είδαν να πέφτουν τα συγκεκριμένα νούμερα;
Φίλε Βαγγέλη,

Αν και πάει καιρός από τότε που ασχολήθηκα τελευταία φορά, θυμάμαι ότι με μαμά σινεμπλοκ (άλλωστε δεν είχα/έχω βάλει και ποτέ πολυουρεθανης, αυτα λογικά θα εννοείς ενισχυμένα ) είχα καταφέρει να πάρω max :
Camber μπροστά: 1.7 - 1.8 (με το caster να αποτελεί πονεμένη ιστορία )
Camber πίσω: 2.8 (ότι πρέπει για δρόμο δηλαδη )

Όταν χαμήλωσα και αναλόγως του χαμηλώματος επερνε και άλλο λίγο ακόμα (λιγότερο από 0.5 - 0.6) παραπάνω σε κάθε άξονα αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα νούμερα να σου πω δυστυχώς

Αυτά...,προς τι η περιέργεια, χρειάζεσαι βοήθεια σε κάτι ?
Old 10-08-2012, 08:56 AM
  #5423  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

η καμπερ που μπορει να παρει εξαρταται και απο το χαμηλωμα, εμενα με 1,5 ποντο χαμηλωμα 2,10 μπροστα 3,10 πισω με μαμα σινεμπλοκ(ποτε δεν τα αλλαξα)
Old 10-08-2012, 09:01 AM
  #5424  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Προτεινω σημερα να κανουμε μια δοκιμη και ενα καλο για εναν φιλο.Πολλοι θα τον ξερετε ειναι ο σταθης.....Μου προτεινε να παμε να πιουμε το ποτακι μας στο cosmos στο per se ειναι το τριτο μαγαζι δεξια οπως ειναι οι πισινες.Μου ζητησε σαν χαρη να παμε εκει να του κανουμε ποδαρικο.Εχει πιασει δουλεια και θελει κοσμο για να συνεχισει να ειναι εκει.Πολυ θετικο ειναι οι τιμες που ειναι πολυ χαμηλες σε σχεση με αυτες του lesamie.Αν θελετε να παμε να το πουμε απο εδω να μην παει ο ενας carefour και ο αλλος cosmos.
εγω δεν εχω προβλημα αν και νομιζω πληρωνεις για να μπεις στο παρκιν εκει...αν ειναι πειτε να παμε εκει αλλιως στα καθιερωμενα...
Old 10-08-2012, 10:11 AM
  #5425  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Eγω παντως φιλε μια φορα και ενα καιρο ειχα παει σε ενα μαγαζι φιλου με καλες τιμες οπως λεει ο Αλεξανδρος και περασαμε ωραια..Μετα στον γυρισμο δεν το μετρησα ακριβως αλλα με την "ρυθμιση" που του εκανα σιγουρα ειχα 15 μοιρουλες καμπερ.













@Με μαμα σινεμπλοκ παντα..

Και για την ιστορια με μαμα αναρτησεις επαιρνε μεχρι 2+ πισω και 2 μπροστα και καστερ 5..
Old 10-08-2012, 10:54 AM
  #5426  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by kosdali
Originally Posted by Colin mc rae' timestamp='1349698227' post='22066325
Προτεινω σημερα να κανουμε μια δοκιμη και ενα καλο για εναν φιλο.Πολλοι θα τον ξερετε ειναι ο σταθης.....Μου προτεινε να παμε να πιουμε το ποτακι μας στο cosmos στο per se ειναι το τριτο μαγαζι δεξια οπως ειναι οι πισινες.Μου ζητησε σαν χαρη να παμε εκει να του κανουμε ποδαρικο.Εχει πιασει δουλεια και θελει κοσμο για να συνεχισει να ειναι εκει.Πολυ θετικο ειναι οι τιμες που ειναι πολυ χαμηλες σε σχεση με αυτες του lesamie.Αν θελετε να παμε να το πουμε απο εδω να μην παει ο ενας carefour και ο αλλος cosmos.
εγω δεν εχω προβλημα αν και νομιζω πληρωνεις για να μπεις στο παρκιν εκει...αν ειναι πειτε να παμε εκει αλλιως στα καθιερωμενα...
Δεν πληρωνεις κωστακη!!!καιρο εχεις να πας.τεσπα επειδη βλεπω πως θα χαθουμε αν πουμε εκει κ οι μισοι δε θα ερθουν το αφηνουμε για την επομενη!!!
Old 10-08-2012, 11:14 AM
  #5427  
Registered User
 
kotsampas's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Polygyros,Halkidiki.
Posts: 1,453
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gre165-makis
Eγω παντως φιλε μια φορα και ενα καιρο ειχα παει σε ενα μαγαζι φιλου με καλες τιμες οπως λεει ο Αλεξανδρος και περασαμε ωραια..Μετα στον γυρισμο δεν το μετρησα ακριβως αλλα με την "ρυθμιση" που του εκανα σιγουρα ειχα 15 μοιρουλες καμπερ.













@Με μαμα σινεμπλοκ παντα..

Και για την ιστορια με μαμα αναρτησεις επαιρνε μεχρι 2+ πισω και 2 μπροστα και καστερ 5..
Τελικά η τρέλα πάει στην θάλασσα..
Old 10-08-2012, 11:15 AM
  #5428  
Registered User
 
kotsampas's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Polygyros,Halkidiki.
Posts: 1,453
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
η καμπερ που μπορει να παρει εξαρταται και απο το χαμηλωμα, εμενα με 1,5 ποντο χαμηλωμα 2,10 μπροστα 3,10 πισω με μαμα σινεμπλοκ(ποτε δεν τα αλλαξα)
Πάντα μαμά..
Old 10-08-2012, 05:00 PM
  #5429  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gre165-makis
Eγω παντως φιλε μια φορα και ενα καιρο ειχα παει σε ενα μαγαζι φιλου με καλες τιμες οπως λεει ο Αλεξανδρος και περασαμε ωραια..Μετα στον γυρισμο δεν το μετρησα ακριβως αλλα με την "ρυθμιση" που του εκανα σιγουρα ειχα 15 μοιρουλες καμπερ.













@Με μαμα σινεμπλοκ παντα..

Και για την ιστορια με μαμα αναρτησεις επαιρνε μεχρι 2+ πισω και 2 μπροστα και καστερ 5..
Και κάμπερ είχε φτιάξει, και κάστερ, και φούσκωμα στα φτερά είχε κάνει... και και και
Old 10-09-2012, 01:13 AM
  #5430  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Ρε Βαγγελάκη εγώ θα σου απάνταγα ότι έχω δει και 3μοιρο πίσω και ξέρω ότι δεν είχα αλλάξει σινεμπλόκ τότε αλλά δεν ξέρω ο Βασίλης με τα μαγικά του τι άλλα έχει κάνει.

Όλο αυτό το γράφω για να μην νομίζεις ότι είδα την ερώτηση και απαξιώ απλά
Σου είχε αρέσει με 3+ μοίρες στην πίστα Κωνσταντίνε; Θυμάσαι μήπως με τι λάστιχα είχες μπει;


Originally Posted by S2johnyK
Φίλε Βαγγέλη,

Αν και πάει καιρός από τότε που ασχολήθηκα τελευταία φορά, θυμάμαι ότι με μαμά σινεμπλοκ (άλλωστε δεν είχα/έχω βάλει και ποτέ πολυουρεθανης, αυτα λογικά θα εννοείς ενισχυμένα ) είχα καταφέρει να πάρω max :
Camber μπροστά: 1.7 - 1.8 (με το caster να αποτελεί πονεμένη ιστορία )
Camber πίσω: 2.8 (ότι πρέπει για δρόμο δηλαδη )

Όταν χαμήλωσα και αναλόγως του χαμηλώματος επερνε και άλλο λίγο ακόμα (λιγότερο από 0.5 - 0.6) παραπάνω σε κάθε άξονα αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα νούμερα να σου πω δυστυχώς

Αυτά...,προς τι η περιέργεια, χρειάζεσαι βοήθεια σε κάτι ?
Έκανα μια ευθυγράμμιση χθες ενόψει των προσεχών επισκέψεων στις Σέρρες..Επειδή την πρώτη φορά θα μπω με πολιτικά λάστιχα ακολουθώντας το παράδειγμα του Λάμπρου, σκέφτηκα να βάλω αρκετή camber και πίσω πήρε σχεδόν -3.2 αλλά σκέφτομαι μήπως έκανα μ@λ@κι@ και είναι υπερβολή με τη νέα άσφαλτο..Μπροστά στις -2.1 πιστεύω είμαι φυσιολογικά(αν και δεν θα έλεγα όχι σε λίγο παραπάνω)..

Originally Posted by kosdali
η καμπερ που μπορει να παρει εξαρταται και απο το χαμηλωμα, εμενα με 1,5 ποντο χαμηλωμα 2,10 μπροστα 3,10 πισω με μαμα σινεμπλοκ(ποτε δεν τα αλλαξα)
Στα ίδια είμαστε ρε κουφάλα...Τι ωραίος είσαι με τα μαγικά και τα κολπάκια και τις πατεντούλες σου..


Originally Posted by gre165-makis
Eγω παντως φιλε μια φορα και ενα καιρο ειχα παει σε ενα μαγαζι φιλου με καλες τιμες οπως λεει ο Αλεξανδρος και περασαμε ωραια..Μετα στον γυρισμο δεν το μετρησα ακριβως αλλα με την "ρυθμιση" που του εκανα σιγουρα ειχα 15 μοιρουλες καμπερ.













@Με μαμα σινεμπλοκ παντα..

Και για την ιστορια με μαμα αναρτησεις επαιρνε μεχρι 2+ πισω και 2 μπροστα και καστερ 5..
Λογικά όμως μπερδεύτηκες και του έβαλες θετική camber, ε Μάκη;




Μιας που τα trackdays αργούν λιγάκι, σε 2,5 βδομάδες στις 26 Οκτώβρη λέω να εκμεταλλευτώ το ρεπό του Αγίου Δημητρίου και να πάω μια βολτίτσα προς Σέρρες για τις πρώτες εντυπώσεις από την ανανεωμένη πίστα..Μέσα είναι και ο Μιχάλης, ο Λάμπρος και μερικά παιδιά ακόμα από το motorsport-spec..Ψήνεται κανένας άλλος είτε για οδήγηση είτε για παρέα;


Quick Reply: Northern Greek S2000 Owners



All times are GMT -8. The time now is 02:37 PM.