Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Northern Greek S2000 Owners

Thread Tools
 
Old 04-17-2012, 01:03 PM
  #4921  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

συνωστισμος βλεπω στο φορουμ σημερα... αρε κοτσαμπα βλεπω να σε κυνηγανε πολλοι μαζι...
Old 04-17-2012, 01:44 PM
  #4922  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
συνωστισμος βλεπω στο φορουμ σημερα... αρε κοτσαμπα βλεπω να σε κυνηγανε πολλοι μαζι...
Μαύροι κι αυτόν;;;;
Όχι τίποτα άλλο μην ζηλέψει κι ο Colin και ανοίξει topic "όσοι πιστεύουν ότι το S τους είναι γρήγορο"...
Old 04-17-2012, 04:33 PM
  #4923  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
παραθέτω κατι απο s2ki απο δω μεσα



Z4 Vette Viper S2000 Elise SLK350 350Z BoxS 911CS
0-60, sec 5.5 4.5 4.0 5.4 4.6 5.5 5.6 5.0 3.9
1/4mi, sec 14.1 12.8 12.1 13.8 13.3 13.8 14.1 13.4 12.3
Slalom, mph 67.4 70.2 71.4 69.7 72.6 68.4 67.3 73.9 71.7
Skidpad, g .92 .98 1.02 .91 1.03 .91 .89 1.00 .98
60-0, ft 110 110 112 115 115 114 114 107 108
80-0,ft 196 194 197 206 203 202 202 187 184
EPA, hw mpg 29 28 20 25 38 25 26 26 26
Επίσης αυτό που βάζεις δίνει 0-100 σε 5.4 ρε παπατζή..Θέλεις να πιστέψω ότι αναφέρεται σε stock S2000;
Δώσε links για να δούμε ακριβή στοιχεία από τα αμάξια αυτά και τα τεστ που τους κάνουν..
Εγώ σου έβαλα του Drive μιας που μιλάμε για τελείως εργοστασιακά αυτοκίνητα που τους έγινε η πιο απλή δοκιμή στην οποία μετράνε τα φρένα του αυτοκινήτου και μόνο: φρενάρισμα από τα 110km/h με νεκρά στο κιβώτιο για να μην επηρεάζει ο κινητήρας..
Μπορεί από μέρα σε μέρα να διαφέρουν λίγο οι μετρήσεις λόγω των συνθηκών του οδοστρώματος, αλλά μια ένδειξη την πέρνεις πάνω κάτω.

Εδώ και 6-7 χρόνια κι εγώ δεν ασχολούμαι με περιοδικά για αυτό και σου έγραψα για παλιά τεύχη του Drive.Τα προηγούμενα χρόνια όμως υπήρχαν φορές που έπερνα και 2-3 περιοδικά τον μήνα.Οι 4 τροχοί ήταν η πρώτη σοβαρή προσπάθεια στον χώρο αλλά από κάποιο σημείο και μετά οι μισές σελίδες(χωρίς υπερβολή) ήταν διαφημίσεις και αν βγάλεις τις "ειδικές διαδρομές" του Καββαθά,του Ζουράρη,του Καργάκου,του Θέμου,του Βασιλικού, της Βιτάλη και Σία σε καθαρά αυτοκινητιστικό περιεχόμενο αναφέρονταν το 1/3 του περιοδικού..Με τον καιρό η ύλη γινόταν όλο και πιο βαρετή,τα άρθρα όλο και πιο συντηρητικά, σε σημείο που να το διαβάζω καθαρά όταν δεν με έπιανε ο ύπνος και έτσι το περιοδικό έφτανε στα χέρια μου όλο και πιο αραιά..
Το ίδιο διάστημα κέρδιζε ολοένα και περισσότερους πόντους το πιο φρέσκο στον χώρο Drive με διευθυντή έναν από τους πιο σοβαρούς ανθρώπους του ειδικού τύπου τον Κλεάνθη Τριανταφυλλίδη ο οποίος στελέχωσε το περιοδικό με άτομα που σε γενικές γραμμές κινούνταν στο πλαίσιο "αγαπάμε τα αυτοκίνητα και λατρεύουμε το γράψιμο".Πένες γεμάτες φαντασία, σοβαρότητα ουσιώδη(που δεν είχε καμία σχέση με την σοβαροφάνεια του αντίπαλου δέους), ιδέες και δοκιμές πρωτοποριακές για την εποχή(fight club,cannonball run,offroad trip κλπ) και άρθρα και αφιερώματα τόσο ενδιαφέροντα που τα ξεκοκάλιζα με το που το περνα στα χέρια μου..Ο αξεπέραστος Χοιδάς ανέβαζε τρομερά το επίπεδο στα τεχνικά άρθρα, Πατέλος με Τσιγκρή έδιναν show μαλάκινσης(με την καλή έννοια) σε κάθε δοκιμή sport αυτοκινήτου, ο Γιώργος Πολίτης στην αριστερή σελίδα σε έκανε πολλές φορές να κλάψεις με το γράψιμο του, η Πόπη(άρρωστο ΠΑΟΚτσάκι) κορυφή στους αγώνες κλπ κλπ κλπ
Φυσικά ότι ανεβαίνει κατεβαίνει και ήρθε η ώρα που έφυγε ο Τριανταφυλλίδης, πήρε την θέση του ο Χατζάρας, αργότερα ο Στεργιόπουλος, ιδρυτικά μέλη του team αποχώρησαν, ο Χοιδάς έκανε το R&D και αφοσιώθηκε εκεί, τα fight club γίνονταν από τους ίδιους(με πολύ ερασιτεχνικό τρόπο) και όχι από επαγγελματίες οδηγούς αγώνων όπως αρχικά και πάει λέγοντας..
Κάπως έτσι και σε συνδυασμό με ότι πλέον αρχίσαμε να αντικαθιστούμε τις κωλάρες των GT2 και των 355 που κοιμόμασταν τα βράδυα με κωλάρες σκέτο( ) κόπηκε και το Drive μια και καλή..Το μόνο που συνεχίστηκε λίγο καιρό ακόμα ήταν το R&D του Χοιδά αλλά με τον καιρό κόπηκε από μόνο του..


Λοιπόν στο θέμα των φρένων για να μην το κουράζουμε,είσαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα μαμά, εγώ δεν ήμουν και έκανα 2-3 αλλαγές οπότε πλέον είμαι κι εγώ, άρα είμαστε όλοι χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι.Εσύ αν ήσουν συντάκτης του άρθρου που έβαλα πιο πάνω δεν θα έγραφες κάτι για τα φρένα, εγώ θα έριχνα μια μπηχτή στην Honda.
Πάντως αν αμφιβάλεις για το αποτέλεσμα του τεστ με το Ibiza, το κουβαδάκι μου ακόμα το έχω για τις καθημερινές μετακινήσεις.Αν θελήσεις μου λες και το επαναλαμβάνουμε με το δικό σου..
Αν σταματήσει το Honda πιο γρήγορα κερνάς φαγητό γιατί θα είσαι χαρούμενος που έχει τόσο καλά φρένα, ενώ αν σταματήσει το Ibiza κερνάς φαγητό γιατί είχα εγώ δίκιο..Οk;


Αν μου δώσεις το δικό σου για να δω διαφορές στο τιμόνι θα αναγκαστώ να το πάω μια βολτίτσα σε καμιά κοντινή διαδρομή και δεν θα το θέλεις οπότε άστο καλύτερα..

Υ.Γ. Ρε παπάκι (@) τα ρεπό μου τελείωσαν, μην με παρασέρνεις να λειώνω στο forum μαζί σου..Άντε σοβαρέψου..
Old 04-17-2012, 05:10 PM
  #4924  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
οσο για την τιμη του σε ολη την ευρωπη ειχε 33-35000 καινουριο μονο εμεις ειμασταν οι μαγκες...
Δεν ξέρω αν είδες ψηλέ ξανθέ γαλανομάτη την δοκιμή από την οποία ξεκίνησε η κουβέντα:
http://www.epitrohon.gr/article-103.html

Αναφέρεται όπως όλες οι δοκιμές, σε καινούριο αυτοκίνητο που θα αγόραζε από εδώ ένας υποψήφιος αγοραστής.Άρα σαν δημοσιογράφος είπα ότι θα έβαζα στα μειονεκτήματα του και την τιμή του λόγω Σαρακάκη.Καλώς ή κακώς δεν ζούμε στην Γερμανία άρα το αναφέρεις κι αυτό.


Originally Posted by kosdali
δεν μπορω να καταλαβω που την βλεπετε την ελλειψη πληροφορησης του τιμονιου...εχετε αναρωτηθει αν φταιει κατι στο σεταπ που εχετε κανει?
Επίσης αναφέρομαι σε εντελώς stock αυτοκίνητο που δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα.Ούτε λάστιχα,ούτε αναρτήσεις,ούτε σινεμπλόκ..Τίποτα..Άντε μόνο την ευθυγράμμιση.
Πάρε ένα S2k, μια Elise,ένα miata και ένα RX8 (όλα έτσι ακριβώς όπως παραδίδονται από το εργοστάσιο) και πήγαινε στην αγαπημένη σου διαδρομή.Εγώ το έκανα με miata και RX8 και σου λέω ότι σε σχέση με το δικό μου που τότε ήταν τελείως stock, το τιμόνι τους μου άρεσε πολύ περισσότερο..
Φυσικά αργότερα που αρχίσαμε να παίζουμε με αναρτήσεις,λάστιχα κλπ αλλάζουν όλα προς το καλύτερο..Ειδικά ένα τρίμηνο που είχα πάνω τα ραλιτζίδικα το τιμόνι άγγιζε το ιδανικό..Αλλά όλα αυτά δεν είναι για ένα άρθρο σαν αυτό.

Υ.Γ. Εσείς όλοι που πέφτετε να με φάτε μόλις πω ότι το S2000 υστερεί κάπου(αν και λογικά δεν έχετε καταλάβει πόσο ερωτευμένος είμαι με αυτό το αυτοκίνητο) αν ήσασταν συντάκτης ενός τέτοιου άρθρου και μόλις είχατε κάνει δοκιμή ένα εργοστασιακό S2000 τι θα αναφέρατε στα αρνητικά; Ότι γλιστράει απότομο με φθαρμένα λάστιχα;; Ή ότι δεν έχει τασάκι και μεγάλο χώρο αποσκευών;
Old 04-18-2012, 01:36 AM
  #4925  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

δεν ειπα οτι δεν εχεις δικιο ως προς την τιμη απλα κατεκρινα το ελληνικο κρατος γι αυτο...

οσο για τα αλλα και γω εχω οδηγησει μιατα και ρχ8 αλλα εβγαλα διαφορετικα συμπερασματα σε σχεση παντα με τελειως στοκ σ2000 αλλα με σωστη ευθυγραμμιση και 17ρια. το μονο αρνητικο που ειχε το προ φεις ηταν τα ζαντολαστιχα που ηταν 16ρια και οντως δεν ηταν και οτι καλυτερο με αυτα

και δεν επεσε κανενας να σε φαει συζητηση κανουμε αλλωστε το πως αντιλαμβανεται ο καθενας το αμαξι διαφερει...αλλα αρνητικα βλεπω εγω αλλα εσυ
Old 04-18-2012, 03:19 AM
  #4926  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ό,τι και να λέτε, η Sάρα γ@μεί ~!!!!
Αν τη βγάλω και από το γκαράζ θα γ@μεί περισσότερο !!

(Το ΜΧ5 όντως έχει τιμονάρα, αλλά δε μπορείς να βγαλεις απόλυτα ασφαλή συμπεράσματα γιατί είναι άλλη η ακαμψία του αυτοκινήτου, άλλες οι αντιστρεπτικές, άλλο το βάρος του κ.ο.κ..)
Old 04-18-2012, 03:40 AM
  #4927  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
αλλα αρνητικα βλεπω εγω αλλα εσυ
Για πες για πες, τι αρνητικά βλέπεις εσύ;;;
Old 04-18-2012, 04:01 AM
  #4928  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Originally Posted by kosdali' timestamp='1334741800' post='21618839
αλλα αρνητικα βλεπω εγω αλλα εσυ
Για πες για πες, τι αρνητικά βλέπεις εσύ;;;
συγκεκριμενα το δικο του ειναι μπλε θαλασσι,,οποτε,,τι να λεμε ..
για το θερμαικο,,εχει και τεντα,,θα το περασουνε για ιστιοφορο,,
Old 04-18-2012, 04:11 AM
  #4929  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λίγα με τα γαλάζια μη γίνει κανένας διαδικτυακός πανικός !!!!!
Αλλά σας καταλαβαίνω.. επειδή είναι πιο γρήγορα έχετε σκάσει από τη ζήλια σας..

Μίλα κι εσύ ρε Γιάννη !!!!
Old 04-18-2012, 04:20 AM
  #4930  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Λίγα με τα γαλάζια μη γίνει κανένας διαδικτυακός πανικός !!!!!
Αλλά σας καταλαβαίνω.. επειδή είναι πιο γρήγορα έχετε σκάσει από τη ζήλια σας..

Μίλα κι εσύ ρε Γιάννη !!!!
o κοτσαμπας ειναι πιο γρηγορος..


Quick Reply: Northern Greek S2000 Owners



All times are GMT -8. The time now is 12:44 PM.