Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Northern Greek S2000 Owners

Thread Tools
 
Old 06-03-2011, 03:26 AM
  #4101  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

και τουμπιωτης και suzuka blue!..... ΦΟΒΕΡΟ!
Old 06-03-2011, 05:54 AM
  #4102  
Registered User
 
gakoS2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 7
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χαλαρα το πηγαινω το Saki μου,μονο σε περιπτωσεις που βιαζομαι η σε περιπτωση που μου την πεσει κανενας μοστρακιας!!!!
Old 06-03-2011, 06:08 AM
  #4103  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gakoS2000
Χαλαρα το πηγαινω το Saki μου,μονο σε περιπτωσεις που βιαζομαι η σε περιπτωση που μου την πεσει κανενας μοστρακιας!!!!
αν θες λαστιχαρα που να κανει για την ασφαλτο(θεος να την κανει ασφαλτο)της σαλονικας χτυπα τα ρ1ρ toyo που εχει στις
αγγελιες ο χαρης...τιμη σκοτωμα...
Old 06-03-2011, 09:52 AM
  #4104  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tomidis
Originally Posted by gakoS2000' timestamp='1307109299' post='20645446
Χαλαρα το πηγαινω το Saki μου,μονο σε περιπτωσεις που βιαζομαι η σε περιπτωση που μου την πεσει κανενας μοστρακιας!!!!
αν θες λαστιχαρα που να κανει για την ασφαλτο(θεος να την κανει ασφαλτο)της σαλονικας χτυπα τα ρ1ρ toyo που εχει στις
αγγελιες ο χαρης...τιμη σκοτωμα...
συμφωνω απολυτα με τον τομ,,για την ντριφτουπολη που ζουμε ειναι τελεια,,αντε να σε γνωρισουμε στην επομενη συναντηση κι απο κοντα φιλε μου!!!

Old 06-03-2011, 12:52 PM
  #4105  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
και τουμπιωτης και suzuka blue!..... ΦΟΒΕΡΟ!
Κάτσε ρε tsatsj γιατί δεν μας τα λες καλά με αυτές τις συμπτώσεις..Μήπως είσαι Αριανάκι και εσύ;;
Old 06-03-2011, 01:20 PM
  #4106  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παοκ πρεζα subaru impreza!
Old 06-03-2011, 02:29 PM
  #4107  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ακυρο..βαλε s2000.την υποστροφη και την β εθνικη ουδεις αγαπησε
Old 06-03-2011, 02:45 PM
  #4108  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gakoS2000
Γεια σας κ απο εδω,λοιπον,
φοραω στο Saki μου τις OZ-SUPERLEGEUA τις 18',μπροστα εχω τα MICHELEN pilot sport 225/40ΖR18 92Y και πισω τα BRIDGESTONE potenza 255/35R18 90Y,εχω πολυ γληστριμα (εχουν ξεραθει κιολας)που σημαινει θελουν αλλαγη....θα ηθελα να με βοηθησετε και να μου πειτε να ξαναβαλω τα ιδια η να βαλω κατι αλλο???

Τελος να πω οτι εχω και πολλες αναταραξεις απο τους τελειους δρομους τις Ελλαδαρας μας!!
Δημήτρη γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος με τα λάστιχα δεδομένου ότι υπάρχουν αρκετά pilot sport και ακόμα περισσότερα potenza.Για παράδειγμα αν φοράς τα Potenza τα re720 εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να μην τα ξαναβάλεις σε καμία περίπτωση..Ή αντιθέτως αν τα pilot sport που φοράς είναι τα cup εγώ(ίσως και 1-2 ακόμα από εδώ μέσα ) δεν θα τα έβγαζα με τίποτα από το αμάξι.
Σε γενικές γραμμές όμως για αρκετούς λόγους και κυρίως για να υπάρχει μια ομοιογένια στην συμπεριφορά του μπροστά και του πίσω μέρους(δεδομένου ότι το έχεις λίγο καιρό και δεν έχεις κάποιους ιδιαίτερους προσανατολισμούς όπως το drift ή κάτι παρόμοιο) εγώ θα έλεγα όταν επιλέξεις τα καινούρια σου λαστιχάκια να βάλεις ελαστικά ίδιας εταιρίας και κατάστασης, μπρος-πίσω...

Το ότι είναι ξεραμένα δυστυχώς όπως έχεις καταλάβει είναι ότι χειρότερο για την πρόσφυση τους και αν θέλεις (σιγά σιγά και με προσοχή) να το κυνηγάς λίγο περισσότερο το στρίψιμο πρέπει να το ξεπεράσεις.Ένα πολύ φτηνό ημίμετρο είναι η αλοιφή των ελαστικών με συγκεκριμένα υγρά(κορυφαίο του είδους κατά την γνώμη μου το grip το οποίο δεν περιέχει καν πτητικές ενώσεις) ώστε να αποκτήσει το πέλμα σου ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ την ελαστικότητα και την πρόσφυση που περίπου είχε και όταν ήταν καινούριο.Την συγκεκριμένη περίοδο όμως με τις θερμοκρασίες να έχουν ανέβει ήδη σε υψηλά επίπεδα δεν νομίζω να έχει διάρκεια πέρα από 10-15 μέρες το πολύ..Γενικά τέτοιου είδους λύσεις χρησιμοποιούνται πιο πολύ σε ξεραμένα ημισλίκ ή σλικ λάστιχα όπου προφανώς προορίζονται για χρήση πίστας και δεν σε νοιάζει η διάρκεια αλλά η στιγμιαία απόδοση τους.
Η δεύτερη λύση είναι η προφανής:η αντικατάσταση τους με καινούρια και όπως σου έδειξαν τα παιδιά η 4αδα R1R του Χάρρη είναι μια κορυφαία value for money λύση στην περίπτωση σου..

Σχετικά με τις ζάντες δεν μ'αρέσει καθόλου η επιλογή των 18" μιας που το χαμηλοπρόφιλο λάστιχο είναι απαράδεκτο όσον αφορά τα δυναμικά χαρακτηριστικά του και περιορίζει πάρα πολύ το θέμα της γεωμετρίας όπως και της επιλογής σκληρότητας της ανάρτησης σου(έστω και μελλοντικά)..Επίσης όπως έγραψες και εσύ υστερεί πολύ σε θέματα άνεσης,προοδευτικότητας, πιθανόν επιδόσεων, κλπ κλπ
Λογικά υστερεί και σε θέμα οικονομίας μιας που δε νομίζω οι τιμές των ελαστικών για 18αρες να είναι μικρότερες εκείνων που προορίζονται για 17αρες, ενώ δεν αναφέρομαι καν στα προβλήματα που υποννοείς και εσύ ότι αντιμετωπίζεις σε λακούβες και ανωμαλίες..
Αν είσαι τόσο ερωτευμένος με το σχέδιο τους και βάζεις πάνω απόλα στο θέμα των ζαντών την εμφάνιση πάω πάσο.Αν όχι θα έλεγα να εξετάσεις και την περίπτωση πώλησης τους και αντικατάστασης τους από 17αρες...

Τέλος πάντων επειδή όλα αυτά είναι πολύ γενικά για αρχή μάθε σιγά σιγά το αυτοκίνητο, σκέψου τους λόγους για τους οποίους το αγόρασες και τι χρήση σκοπεύεις να του κάνεις και σιγά σιγά θα την βρουμε την άκρη..Ανέβασε αν θέλεις και καμιά φοτό έτσι από περιέργια να δούμε λίγο και τις ζαντούλες..
Old 06-03-2011, 02:50 PM
  #4109  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
ακυρο..βαλε s2000.την υποστροφη και την β εθνικη ουδεις αγαπησε
Το ξέρα ρε ΠΑΟΚτσάκι μου ότι μπορώ να βασιστώ πάνω σου...
Σου χω πει ότι στην Τούμπα βρίσκεται το καλύτερο ζαχαροπλαστείο της Θεσ/κης έτσι(αν κ ακόμα δεν έκατσε να περάσω μια βολτίτσα από εκεί);
Πάντως μερικές κακές γλώσσες διαδίδουν ότι σε εργοστασιακή μορφή και το S2000 έχει μερικά θεματάκια υποστροφής..
Old 06-03-2011, 03:13 PM
  #4110  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

βαγγελη ξεχασες να αναφερεις στην παραγραφο με τις ζαντες οτι οι συγκεκριμενες που βλεπω στην φωτο
εχουν και λαθος (μεγαλο)οφσετ κατι που μπορει να συνεδεται και με τις "αναταραξεις"...(δεν ξερω τι εννοει ακριβως)

οι κακες γλωσσες που μιλουν για υποστροφη ειναι λιγακι ζαλισμενες
εννοειται πως αν "κλειστεις" σε μια στροφη με ασφαλτο ελληνικο καθρεπτη το αμαξι θα υποστρεψει
το γενικο "ζυγισμα" του S ειναι υπερστροφικο
χαρακτηριστικο παραδειγμα και η πιστα σερρων οπου ολοι προσπαθουν να μαζεψουν το κ΄λο του αυτοκινητου...


Quick Reply: Northern Greek S2000 Owners



All times are GMT -8. The time now is 02:38 PM.