Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

MUGEN HARDTOP GROUP BUY

Thread Tools
 
Old 05-03-2011, 04:09 AM
  #91  
Registered User
 
carbone's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για να δημιουργηθεί μία επιφάνεια χρειάζονται περισσότερες από μία στρώσεις υφασμάτων. Τα περισσότερα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά ως carbon είναι ένα φύλλο carbon και τα υπόλοιπα fiberglass. Εκτός και αν αναφέρεται ως full carbon που σημαίνει ότι είναι όλα τα στρώματα από carbon. Αυτή είναι και η διαφορά του double carbon με το full carbon. Η όψη είναι ακριβώς ίδια αλλά διαφέρει ο αριθμός των στρώσεων, καθώς το carbon είναι πιο δυνατό, οπότε αλλάζει μόνο το βάρος.
Όσον αφορά το mugen, δεν γνωρίζω αν είναι full carbon ή double carbon. Αν γνωρίζεις το βάρος του μπορώ να σου πω.
Old 05-03-2011, 04:24 AM
  #92  
Registered User
 
carbone's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βρήκα αυτό το e-shop που γράφει ότι το βάρος του carbon είναι 34lb δηλαδή περίπου 16Kg. Αυτό, προφανώς και δεν είναι full carbon αλλά double carbon.

http://www.inlinefour.com/mugs2har.html
Old 05-03-2011, 06:46 AM
  #93  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by carbone
Βρήκα αυτό το e-shop που γράφει ότι το βάρος του carbon είναι 34lb δηλαδή περίπου 16Kg. Αυτό, προφανώς και δεν είναι full carbon αλλά double carbon.

http://www.inlinefour.com/mugs2har.html
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το ίδιο βρήκα σαν βάρος για το carbon που δίνει η Mugen άσχετα αν εμένα δεν μου φάνηκαν 15 κιλά όταν το σήκωσα. Ευχαριστώ πάντως για τις διεκρυνήσεις.

Επίσης να πω ότι η τιμή του fiberglass είναι πολύ καλή Από εκεί και πέρα είναι θέμα τι διαθέτει ο καθένας
Old 05-03-2011, 07:24 AM
  #94  
Registered User
 
carbone's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το ίδιο βρήκα σαν βάρος για το carbon που δίνει η Mugen άσχετα αν εμένα δεν μου φάνηκαν 15 κιλά όταν το σήκωσα. Ευχαριστώ πάντως για τις διεκρυνήσεις.

Επίσης να πω ότι η τιμή του fiberglass είναι πολύ καλή Από εκεί και πέρα είναι θέμα τι διαθέτει ο καθένας
Δηλαδή οι τιμές για τα carbon δεν σου φάνηκαν καλές?
Old 05-03-2011, 08:10 AM
  #95  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Tιμή για το fiberglass χωρίς βάσεις;
Old 05-03-2011, 11:03 AM
  #96  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by carbone

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το ίδιο βρήκα σαν βάρος για το carbon που δίνει η Mugen άσχετα αν εμένα δεν μου φάνηκαν 15 κιλά όταν το σήκωσα. Ευχαριστώ πάντως για τις διεκρυνήσεις.

Επίσης να πω ότι η τιμή του fiberglass είναι πολύ καλή Από εκεί και πέρα είναι θέμα τι διαθέτει ο καθένας
Δηλαδή οι τιμές για τα carbon δεν σου φάνηκαν καλές?

Δεν είπα κάτι τέτοιο με παρεξήγησες. Εννούσα ότι το όλο project ξεκίνησε για μια φτηνή λύση και πάνω από τα 1750 δεν ξέρω πόσοι είναι διατεθημένοι να τα δώσουν. Πάντως η τιμή του Group Buy για τις επόμενες εκδόσεις από fiberglass με την τιμή να το αγοράσει κάποιος μεμονωμένα έχει αρκετή διαφορά. Αν με ρωτήσει κάποιος η τιμή του carbon στα 2100 φαίνεται πάρα πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα 2550 εκτός GB.
Old 05-03-2011, 01:13 PM
  #97  

Thread Starter
 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by Vagelis
Tιμή για το fiberglass χωρίς βάσεις;
Βαγγελη φιλε μου αν κρινω απο τις φωτο σου εχεις το μαμα.Δυστηχως αυτο το hardtop δεν μπαινει με τις μαμα βασεις!Εχει αλλες δικες του και στις παραθετω σε φωτογραφια

Old 05-03-2011, 01:20 PM
  #98  

Thread Starter
 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by carbone' timestamp='1304436267' post='20532817

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το ίδιο βρήκα σαν βάρος για το carbon που δίνει η Mugen άσχετα αν εμένα δεν μου φάνηκαν 15 κιλά όταν το σήκωσα. Ευχαριστώ πάντως για τις διεκρυνήσεις.

Επίσης να πω ότι η τιμή του fiberglass είναι πολύ καλή Από εκεί και πέρα είναι θέμα τι διαθέτει ο καθένας
Δηλαδή οι τιμές για τα carbon δεν σου φάνηκαν καλές?

Δεν είπα κάτι τέτοιο με παρεξήγησες. Εννούσα ότι το όλο project ξεκίνησε για μια φτηνή λύση και πάνω από τα 1750 δεν ξέρω πόσοι είναι διατεθημένοι να τα δώσουν. Πάντως η τιμή του Group Buy για τις επόμενες εκδόσεις από fiberglass με την τιμή να το αγοράσει κάποιος μεμονωμένα έχει αρκετή διαφορά. Αν με ρωτήσει κάποιος η τιμή του carbon στα 2100 φαίνεται πάρα πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα 2550 εκτός GB.

Χρηστο και εμεις για πιο φτηνο το ξεκινησαμε αλλα δυστηχως βρηκαμε πολλα μπροστα μας!Δεν ειναι και το πιο ευκολο να κατασκευασει καποιος ενα τετοιο κομματι!Και οι ωρες εργασιας ειναι πολλες (και σε αυτο θα σε κατατοπησει ο κυριακος) αλλωστε νομιζω φανηκε το ποσο χρονο πηρε για να κατασκευαστει το πρωτο.
Θεωρω οτι καναμε οτι καλυτερο μπορουσαμε ολοι για να ειναι εφικτο σε οσους το θελησουν.Για μενα προσωπικα απο το 2006 που πηρα το αμαξι μου ειναι ενα πολυ ποθητο κομματι και το θεωρω κοσμημα επανω στο S2000 ωστε να ξεχωρισει απο τα υπολοιπα κοινα roadster ακομη περισσοτερο απ'οσο ξεχωριζει απο μονο του.
Φυσικα και δεν ειναι και το πιο φτηνο αλλα δεν ειναι ουτε μεταχειρισμενο αλλα ουτε και κανενα μικρο κομματι για να φτιαχτει με μικροτερο κοστος.

Τελος θεωρω οτι δεν ξεφυγαμε απο το αρχικο κοστος που ειχα γραψει στο πρωτο μου post ισα ισα επεσα και μεσα!
Old 05-03-2011, 10:05 PM
  #99  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Originally Posted by Vagelis' timestamp='1304439010' post='20533014
Tιμή για το fiberglass χωρίς βάσεις;
Βαγγελη φιλε μου αν κρινω απο τις φωτο σου εχεις το μαμα.Δυστηχως αυτο το hardtop δεν μπαινει με τις μαμα βασεις!Εχει αλλες δικες του και στις παραθετω σε φωτογραφια

Αλέξανδρε είσαι σίγουρος ότι δεν μπαίνουν οι μαμά βάσεις? Το δοκιμάσατε? Τουλάχιστον στην Αμερική το VIS που είναι copy αυτό που έκανε ο Κυριάκος το φοράνε και με τις μαμά βάσεις. Λογικά οι τρύπες στο hardtop για τις βάσεις είναι ακριβώς εκεί που μπαίνουν και η μαμά.
Old 05-04-2011, 12:03 AM
  #100  

Thread Starter
 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Οχι δεν το δοκιμασαμε ειναι η αληθεια χρηστο.Απλα το ειπα γιατι με βαση αυτες που ηρθαν μαζι με το πρωτοτυπο ειναι μερα με την νυχτα με τις μαμα.Γι'αυτο το ειπα!Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω καν αν μπαινει με τις μαμα δεν μου περασε απο το μυαλο καθολου να το δοκιμασουμε.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω μαμα βασεις για να τις δοκιμασουμε.


Quick Reply: MUGEN HARDTOP GROUP BUY



All times are GMT -8. The time now is 08:43 AM.