Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Header thermal wrap

Thread Tools
 
Old 05-14-2012, 02:07 PM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα ότι δεν είναι τελικά καλό να το ντύνεις με μπλεντάζ (έτσι λέγεται το υλικό-ταινία) το χταπόδι διότι οι θερμοκρασίες μου αναπτύσσει μετά το χταπόδι είναι τέτοιες που μειώνεται δραματικά η ζωή του ίδιου του χταποδιού.
Θα το ψάξω πάλι και θα επανέλθω.
Ναι και γώ τα ίδια έχω διαβάσει γιαυτο ρωτάω! Αν πρόσεξες, σε πολλά posts αναφέρουν ότι το χταπόδι σκουριάζει πολύ πιο γρήγορα με το thermal wrap
οποτε αρκετοί τα βάφουν με σπρει θερμοκρασίας..
Με βλέπω να μην βάζω τίποτα και να γίνομαι σταχτη και μπουρμπερη
Old 05-14-2012, 02:29 PM
  #12  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK
Originally Posted by Dicktp' timestamp='1336921684' post='21694108
Εχει κανείς εμπειρία με header thermal wrap?
Είναι το ντύσιμο της πολλαπλής εξαγωγής με ένα ειδικό υλικό.
Σκοπός είναι η μείωση των θερμοκρασιών καθώς το χταπόδι είναι aftermarket και δεν έχει το κάλυμα του OEM και επίσης έχει αφαιρεθεί το μεταλικό κάλυμα της μπαταρίας λόγω ETD.
Υπάρχει κανείς που το έβαλε και αντιμετώπισε οποιοδήποτε προβλημα?
Δεν έχω προσωπική εμπειρία με θερμομόνωση εξαγωγής, πρόσφατα όμως μιλαγα με μέλος του φόρουμ, κάτοχο θερμομονωμενου JS χταποδιού και μου είπε ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα σε κάποιο σημείο του τοιχώματος του χταποδιού.
Δεν γνωρίζω αναλυτικά για αυτό θα ήταν καλύτερα όταν το διαβάσει ο ίδιος να ενημερώσει αν θέλει για την προσωπική του εμπειρία.
Αυτό που γνωρίζω όμως γενικότερα από τότε που το είχα ψάξει για εμένα, είναι ότι η θερμομόνωση στα συστήματα εξαγωγής αποφεύγεται σε αυτοκίνητα που μπορεί να κάνουν και πολιτική χρήση.


Ο λόγος είναι οι συνθήκες. Δηλαδή ένα θερμομονωμενο χταπόδι θα αργήσει πολύ περισσότερο να κρυώσει από ένα χωρίς μόνωση με ότι συνεπάγεται αυτό για τα τοιχώματα του. Μέχρι εδω καλά, ας πούμε ότι θεωρητικά ίσως μειωθεί μακροπρόθεσμα η ζωή του χταποδιού με αυτό τον τρόπο. Όταν όμως υπεισέρχεται η πολιτική χρήση σε αυτά τα πράγματα αλλάζουν οι συνθήκες. Δηλαδή ένα θερμομονωμενο χταπόδι αν βραχεί θα αργήσει επίσης πολύ περισσότερο να στεγνώσει από ένα χταπόδι χωρίς μόνωση με ότι συνεπάγεται αυτό (οξειδώσεις, διαφορές θερμοκρασίας, κτλ)
Ίσως αυτό που λέει ο Nabu για μόνωση αξίας 70 euro το μέτρο να μην έχει τέτοια θέματα υγρασίας, δεν το γνωρίζω... αλλά από ένα γρήγορο search στο αμερικανικο η συγκεκριμένη διαδικασία αποφεύγεται γενικότερα

Το ΟΕΜ κάλυμμα της μπαταρίας δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν το τρυπήσεις σε τέτοιο σημείο ώστε να περάσει το ETD?

Επίσης σκέψου και το άλλο, άσε τις υγρασίες, αν για τον οποιοδήποτε λόγο υπάρξει ράγισμα στο χταπόδι, μετά πρέπει να το βγάλεις από το μοτέρ, να το ξετυλίξεις, να το κολλήσεις, να το ξανατυλίξεις και τέλος να το ξανατοποθετήσεις. Δεν κουράστηκες και μόνο απο την περιγραφή μου ?
To ΟΕΜ καλυμμα είναι το καλύτερο...
Αν θυμασαι που διαολο το εχεις πεταξει!
Old 05-14-2012, 03:02 PM
  #13  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

http://www.mmsport.gr/ceramic-coating
Old 05-15-2012, 03:30 AM
  #14  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Ευχαριστώ φίλε!
Old 05-15-2012, 07:28 AM
  #15  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

εγω εχω ενα θεμα με το χταποδι μου,απο τοτε που το εβαλα δηλ απο το καλοκαιρι που το περασα σε js χταποδι,μου εχει τρυπηση εδω κ κανα μηνα+,δεν το εχω κοιταξει ακομα να δω τι ζημια εχει κ απο που προερχετε,κατα πασα πιθανοτητα πιστευω ειναι απο αυτο,το ειχα παρει απο τον R SPEC γυρω στα 90ε,
Old 05-16-2012, 04:37 AM
  #16  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ έχω DEI σε JS χταπόδι σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Στο 106 στο τούρμπο, φόραγα πάλι DEI για τουλάχιστο 5 χρόνια απ'ότι θυμάμαι. Τη διαδικασία του τυλίγματος πάντα την έκανα εγώ. Κανένα πρόβλημα και στα 2 αμάξια
Old 05-16-2012, 07:13 AM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz
Εγώ έχω DEI σε JS χταπόδι σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Στο 106 στο τούρμπο, φόραγα πάλι DEI για τουλάχιστο 5 χρόνια απ'ότι θυμάμαι. Τη διαδικασία του τυλίγματος πάντα την έκανα εγώ. Κανένα πρόβλημα και στα 2 αμάξια
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο τυλιγμα του χταποδιού? -θα μας διαβάζει κανας άσχετος και θα νομίζει ότι μιλάμε για μαγειρική χαχα-
Πχ στους λαιμούς έβαλες κολιεδες?
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Honda_Lover
S2000 Forced Induction
0
08-20-2018 01:34 AM
hcS2000
Want to Buy
1
11-21-2017 08:35 AM
andrew87890
S2000 Modifications and Parts
1
02-13-2015 02:44 AM



Quick Reply: Header thermal wrap



All times are GMT -8. The time now is 05:24 AM.