Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Thread Tools
 
Old 05-30-2012, 02:30 AM
  #1731  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by maniatis
Νικηφορος οπως ακριβως τα λεει ο Nabu!
Πιωμενος εισαι?


Old 05-30-2012, 04:06 AM
  #1732  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Ο μόνος που έχω ακούσει καλά λόγια και δεν έχω πάει είναι ο speedfactory (Λάμπρος)..
Σε αυτό το σημείο να προσθέσω και τον Ζαχαράκη στα Γλυκά Νερά, εκτός και αν έχεις πάει.

Έχω φτάσει σε σημείο το 106 να μου κοστίζει σε συντήρηση περισσότερο από το S...
Old 05-30-2012, 02:14 PM
  #1733  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by maniatis
Νικηφορος οπως ακριβως τα λεει ο Nabu!

Originally Posted by eddiex
Πιωμενος εισαι?



Και εγώ σε αγαπώ ρε Λευτέρη.
Old 06-01-2012, 04:14 AM
  #1734  
Registered User

 
maniatis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Piraeus , Greece
Posts: 679
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καλα ρε παιδια, μη βαρατε, ενα λαθος εκανα και εγω!!!
Old 06-05-2012, 05:58 AM
  #1735  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Την προηγούμενη εβδομάδα άφησα το S στον Ζαχαράκη γιατί έκανε κάποιες "διακοπές" και "κομπιάσματα" όταν πηγαινα με σταθερή ταχύτητα αλλά και κάποιες φορές στην επιτάχυνση. Αφού έφερε 3 ζευγάρια μπεκ για να τα δοκιμάσει, γιατί τα 2 πρώτα ήταν σκάρτα, και έναν πολλαπλασιαστή για να αποκλήσει την περίπτωση πολλαπλασιαστή, το αμάξι πλέον είναι μια χαρά. Συνολικά έμεινε 1 εβδομάδα για όλες τις δοκιμές. Τα εργατικά που μου πήρε - 30 ευρώ.
Άψογος για άλλη μία φορά
Old 06-05-2012, 11:40 PM
  #1736  
Registered User

 
StathiS2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Ο μόνος που έχω ακούσει καλά λόγια και δεν έχω πάει είναι ο speedfactory (Λάμπρος)..
Για τον Λάμπρο (SpeedFactory), στην Αργυρούπολη, θα σας "διαφωτίσω" εγώ. Ο άνθρωπος (και γενικώς το team του Speedfactory) είναι (αν όχι ο κορυφαίος) απο τους κορυφαίους στην Ελλάδα. Πηγαίνω το S εδώ και 2 χρόνια περίπου, και έχω μείνει κατενθουσιασμένος. Σωστός, εξυπηρετικότατος, μα πάνω απ'όλα εκπληκτικός γνώστης του αντικείμένου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με Honda και τίποτα άλλο. Για όσους ξέρουν, καταλαβαίνουν τί σημαίνει αυτό. Λατρεύει αυτό που κάνει γι'αυτό και με κάθε αμάξι ασχολείται σαν να'ναι το δικό του. Ειλικρινά, είναι ο μόνος άνθρωπος που όταν του πηγαίνω το αμάξι, νιώθω οτι και εγώ έχω κάνει (αλλά και ο Λάμπρος κάνει) το καλύτερο δυνατό για το Sάκη μου... Και μετά απο δύο χρόνια πια, είμαι πλέον σίγουρος γι'αυτό. Πολλά μπράβο λοιπόν για τα παιδιά του SpeedFactory!!
Old 06-06-2012, 12:34 AM
  #1737  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γεμίσαμε καλά συνεργεία. Πάλι καλά γιατί θυμάμαι κάτι χρόνια πριν είχαμε φάει κάτι πακέτα με διάφορους...
Old 06-06-2012, 11:05 PM
  #1738  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by StathiS2000
Originally Posted by uma_chikara' timestamp='1338371293' post='21739213
Ο μόνος που έχω ακούσει καλά λόγια και δεν έχω πάει είναι ο speedfactory (Λάμπρος)..
Για τον Λάμπρο (SpeedFactory), στην Αργυρούπολη, θα σας "διαφωτίσω" εγώ. Ο άνθρωπος (και γενικώς το team του Speedfactory) είναι (αν όχι ο κορυφαίος) απο τους κορυφαίους στην Ελλάδα. Πηγαίνω το S εδώ και 2 χρόνια περίπου, και έχω μείνει κατενθουσιασμένος. Σωστός, εξυπηρετικότατος, μα πάνω απ'όλα εκπληκτικός γνώστης του αντικείμένου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με Honda και τίποτα άλλο. Για όσους ξέρουν, καταλαβαίνουν τί σημαίνει αυτό. Λατρεύει αυτό που κάνει γι'αυτό και με κάθε αμάξι ασχολείται σαν να'ναι το δικό του. Ειλικρινά, είναι ο μόνος άνθρωπος που όταν του πηγαίνω το αμάξι, νιώθω οτι και εγώ έχω κάνει (αλλά και ο Λάμπρος κάνει) το καλύτερο δυνατό για το Sάκη μου... Και μετά απο δύο χρόνια πια, είμαι πλέον σίγουρος γι'αυτό. Πολλά μπράβο λοιπόν για τα παιδιά του SpeedFactory!!

Απλά να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν συνεργεία που κάνουν τα πάντα και άλλα που είναι μόνο για service. Τα παιδιά εκεί είναι άψογα σε ότι αφορά service μέσα στα πλαίσια της Honda. Μη ζητήσεις καμιά μετατροπή ή τίποτα που ξεφεύγει από τα πλαίσια αυτά ή καμιά πατέντα γιατί μπλοκάραμε και δεν το λέω για να κακολογήσω απλά έχω περάσει από πολλά συνεργεία το honda και ξέρω να κρίνω.
Old 06-09-2012, 04:38 AM
  #1739  
Registered User
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by StathiS2000' timestamp='1338968410' post='21758265
[quote name='uma_chikara' timestamp='1338371293' post='21739213']
Ο μόνος που έχω ακούσει καλά λόγια και δεν έχω πάει είναι ο speedfactory (Λάμπρος)..
Για τον Λάμπρο (SpeedFactory), στην Αργυρούπολη, θα σας "διαφωτίσω" εγώ. Ο άνθρωπος (και γενικώς το team του Speedfactory) είναι (αν όχι ο κορυφαίος) απο τους κορυφαίους στην Ελλάδα. Πηγαίνω το S εδώ και 2 χρόνια περίπου, και έχω μείνει κατενθουσιασμένος. Σωστός, εξυπηρετικότατος, μα πάνω απ'όλα εκπληκτικός γνώστης του αντικείμένου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με Honda και τίποτα άλλο. Για όσους ξέρουν, καταλαβαίνουν τί σημαίνει αυτό. Λατρεύει αυτό που κάνει γι'αυτό και με κάθε αμάξι ασχολείται σαν να'ναι το δικό του. Ειλικρινά, είναι ο μόνος άνθρωπος που όταν του πηγαίνω το αμάξι, νιώθω οτι και εγώ έχω κάνει (αλλά και ο Λάμπρος κάνει) το καλύτερο δυνατό για το Sάκη μου... Και μετά απο δύο χρόνια πια, είμαι πλέον σίγουρος γι'αυτό. Πολλά μπράβο λοιπόν για τα παιδιά του SpeedFactory!!

Απλά να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν συνεργεία που κάνουν τα πάντα και άλλα που είναι μόνο για service. Τα παιδιά εκεί είναι άψογα σε ότι αφορά service μέσα στα πλαίσια της Honda. Μη ζητήσεις καμιά μετατροπή ή τίποτα που ξεφεύγει από τα πλαίσια αυτά ή καμιά πατέντα γιατί μπλοκάραμε και δεν το λέω για να κακολογήσω απλά έχω περάσει από πολλά συνεργεία το honda και ξέρω να κρίνω.
[/quote]

Μιας και αναφερθήκατε στο συγκεκριμένο συνεργείο, οφείλω και εγώ να καταθέσω την εμπειρία που είχα, γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάποιος εμεινε ευχαριστημένος από τον Speed Factory.
Ενδεχωμένως να χρησιμοποιησω σκληρή γλώσσα στην συνέχεια, γιατί μόνο και μόνο που φέρνω στο μυαλο μου τι ειχε συμβεί τοτε, εχω αρχίσει και εκνευρίζομαι και θέλω ναρχίσω να βρίζω προτού εξηγηθώ
Λοιπον ξεκιναω:
Το αυτοκίνητο το εφερα εγω από Γερμανία το 2007 με 80.000χλμ και μετα από ενα χρόνο με 110.000χλμ εσπασε ενα retainer και επεσε η βαλβίδα στο κύλινδρο χωρίς να κάνει παρακάτω ζημιά. Απλά "ζωγραφισε" μια γραμμή στο κύλινδρο καποιο κομμάτι από την ασφάλεια η οποία ωστόσο δεν έκανε χαραγμα πάνω στο κύλινδρο.
Υστερα από πολύ ψάξιμο-δεν είχα καμμια εμπειρία με συνεργεία και τετοιου είδους επισκευές- με συμβούλεψε ένα παιδί που είχε πάθει την ιδια ζημιά να πάω στο Speed Factory και ότι είχε μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Πήγα και μίλησα με το Νικο (σ.σ όχι με το Λαμπρο) ο οποίος αφού έλυσε το καπάκι χωρίς να με χρεώσει μου εξήγησε τι ζημιά έχει και τις 2 λύσεις που προτείνει.
1.Η να γίνει επισκευή στη βαβίδα αλλάζοντας την κ όλα τα retainer με κόστος 800E ή
2.Να γίνει ανακατασκευή του μοτέρ το οποίο περιελάμβανε: αλλάγή retainers, αλλαγή κατεστραμμένης βαλβίδας φυσικά, μεταλλα μπιελλών, ελατήρια πιστονιών,hooning κυλιδρων, αμμοβολή πιστονιών (ετσι ειπε) τσιμουχακια κτλ. Κοστος 2.350Ε
Στη συζήτηση που είχαμε και όντως χωρίς καμμία εμπειρία εγώ, πηρε σαφή θέση υπέρ της δευτερης λύσης από τη στιγμή που έχω ήδη 110.000 και θα είχα ουσιαστικά ένα καινούργιο μοτέρ με 0 χιλιομετρα.(οπως είπε)
Με πείθει λοιπόν και δίνω (σα μαλακας) 2350 για την επισκευή του μοτέρ μαζί με αλλαγή λαδιών φίλτρων και φίλτρο καμπίνας.
Ολη την επισκέυή την ανελαβε ο Νίκος, ο Λάμπρος δεν ασχολήθηκε καθόλου με το αυτοκίνητο.
Κατά τη διάρκεια της επισκευής και λιγο νωρίτερα εγώ ψαχνομουν όσο μπορούσα μεσα από φίλους για το τί ακριβώς να κάνω.
Ετσι σκέφτηκα να βάλω ελατήρια supertech διπλά τα οποία εβγαιναν πολύ φτηνότερα από τα αντιστοιχα της HONDA στο ΣΑΡΑΚΑΚΗ με τα retainers τους.Παω και λέω στο Νικο "να βάλουμε τα supertech που βγαίνουνε και πολύ πιο φτηνά και είναι ισως και καλύτερα από τα Honda" και μου λέει "εγώ φίλε βάζω μόνο Honda ανταλλακτικά στο αυτοκίνητο αυτά εμπιστέυομαι, τα αλλα είναι μετατροπή και δεν μπορώ να πάρω ευθύνη.Αμα θέλεις δεν είμαι υπέυθυνος εγώ αν συμβεί κάτι"
Λέω οκ σωστό μου ακούγεται δεν τα γνωρίζει, οπότε σωστα κάνει να μην μπλέκω κ γω περαιτέρω.
Το τελιώνουνε το αυτοκίνητο μετα από 3 βδομάδες, με όλα honda ανταλλακτικά όπως ειχαμε συμφωνήσει και εγραψαν και στο βιβλίο που ανοίξαμε του service δικό τους το οποίο το ειχα πάντα στη θήκη την κρυφή που έχει το s ανάμεσα στις πλατες των καθισμάτων.
Το αυτοκίνητο το έστρωσα εβλαβικά για 5.000 χιλιόμετρα.
Σ.σ είμαι από τους πιο σχολαστικούς ιδιοκτήτες S όσον αφορά την συντήρηση του αυτοκινήτου. Πάντα υπάρχει ένα διλιτρο motul στο πορτπαγκαζ.
Μετά από 15.000 χιλιομετρα συμπεριλαμβανομενων των 5 του στρωσίματος μια μέρα στη Γλυφάδα με 2.000 στροφές το αυτοκίνητο βαράει μπιέλα.
Τους το πάω, περνει ένα κλειδί ο βοηθος τοτε να γύρισει το μοτέρ κ μου κάνει "Εχεις πρόβλημα"
Του λέω εσείς εχετε πρόβλημα.
Μου τα μασαγανε, κ καλά να μου ρίξουν φταίξιμο τι εκανες και το στεγνωσες και τετοιες παπαριές. Μου λένε ασε να μιλησω με τον Κουρτιδη (ρεκτιφιέ) να δουμε να βγάλουμε μια ακρη.
Υστερα από τρελλή σπόντα, από τρελλή συμπτωση ένας φίλος μου, πρωην μέλος του κλαμπ, δεν θέλω να αναφερθω στο ονομά του, αφού του είπα τα νέα μου βάσανα, μιλώντας με τον μηχανικο του ο οποίος έτυχε να γνωρίζεται καλά με τους Speed Factory μου είπε τα εξής:
Δεν σου εβαλαν μεταλλα Honda το ξέρεις έτσι? Acl κατι αμερικάνικα, οκ σε ποιότητα αλλά οχι όπως τα honda.(Μα honda πλήρωσα, κ δεν θα έβαζαν κάτι αλλο!!??) Δεν ξέρουν τι εχει γίνει κ εχουν φωνάξει το μηχανικό μου από κει να δουνε τι εχει παιχτεί και που εχει γίνει η μαλακια. Με παρακαλεσε να μην τους το αναφερω γιατι θα εξεθετα τον μηχανικό του που ειναι φίλος τους και τον ιδιο στο μηχανικό του.
Εν τελει. Ενας κατεστραμμενος στροφαλος και το μέταλλο της μπιέλλας ξερασμένο πάνω στη μπιέλλα. Μου ζήτησαν μία συμμετοχή μόνο για τα μεταχειρισμένα ανταλλακτηκα χωρίς εργασια 800 Ευρώ (!!!)
Επιπλέον, πριν σπάσει το μοτέρ είχα αλλάξει δίσκο πλατώ ρουλεμάν σε αυτούς, στο οποίο δεν μου αλλάξαν ρουλεμαν και μου το χρέωσαν, εκανε ακόμα περισσότερο θόρυβο απόταν το αφησα και ο δίσκος εβγαλε (μαμα δίσκος υποτίθεται) 12.000 χιλιόμετρα με αψογο στρωσιμο, όταν ένας oem δίσκος που είχα ελεγξει ότι ήθελε αλλαγή στις 85000 χιλιόμετρα παρεδωσε πνευμα στις 110.000 όλα σκίσιμο.
Επίσης κάτι που μου είχε κάνει απίστευτα αρνητική εντύπωση κ αναφέρθηκα ποιο πάνω, είχα το βιβλίο τους του service πάντα στο όχημα στο κρυφο ντουλαπακι στο οποίο αναρερόταν και η ζημιά η πρώτη μου είχαν επισκαυασει. Οταν πήγα μετα από κανα δυο μερες να δω τι είχε παθει ακριβώς η μηχανή (τη δευτερη φορά) βλεπω το βιβλίο του service μου πάνω σε ενα παγκο. Του λεω τι κάνει αυτο εδώ? Μου λέει αυτο είναι το δικό μου που το κραταμε για λόγους αρχείου (!@!!!!!)!)(#()@*)(@$*() και μου το πέρνει απτα χερια.
Ανοιγω το ντουλαπακι μου κ φυσικά ελειπε το δικό μου από μεσα. Του λέω Νικο το δικό μου είναι το είχα εδώ μέσα. Το αρνήθηκε.
Μου το ξαναέβαλαν μεσα όταν πήρα το αυτοκίνητο.
Ακόμα είχα αγοράσει από αυτούς ένα κιβώριο JDM 2005 υποτίθεται (Ιαπωνικό) για 1000Ευρώ. Και καλά αψογο, πιο κοντό και παπαριές.
Το κιβώριο αυτο ήταν τελικά ενα 2003 του Μιχαλή του βοηθού με το ασημί S, το οποίο ήταν επισκευασμένο αφού είχε σπάσει διαφορά εξαρτήματα μέσα. Μετά από 8 μήνες λειτουργίας και αφού από την αρχή δεν μου άρεσε ο τρόπος που επερνε ολες τις ταχύτητες διέλυσε ο κεντρικός αξονας του και δεν επερνε πλεον οπισθεν, 1η, 2α και 6η. Και αυτό από τον ίδιο μηχανικό το εμαθα στον οποίο πήγαινα για ένα διαστημα μετά. Ουτε πιο κοντό, ούτε JDM ούτε φυσικά αριστο.
Φυσικά και δεν ξαναπάτησα.
Ενδεχωμένος να αναρωτηθεί κάποιος πως έιναι δυνατόν να είναι κανεις τοσο αφελής ώστε να ξαναπηγαίνει μετα το πρωτο συμβάν. Πέραν ότι άυτά που αναφέρω έγιναν σε σχετικα μικρό διαστημα, όταν ένα αντικείμενο δεν το γνωρίζεις όπως δεν γνωριζα εγώ το αυτοκίνητο, τότε είσαι έρμαιο του κάθε "ειδικού".
Οποιος θέλει αλλα να πληρώνει άλλα να του βαζουνε, να κάνουνε ότι μαγικό τους ερθει στο κεφάλι στο αυτοκινητο του, να τον δουλευουνε ψιλό γαζί μπροστά στα μάτια του και να πληρώνει μια περιουσία για παπαριές, ας πάει.
Τους προκαλώ αν διαβασουν το ποστ μου, να διαψευσουν έστω και μία γραμμή απόσα γράφω.
Εχω αλλάξει 7-8 συνεργεία για να καταλήξω σε 2-3 ανάλογα με την περίπτωση. Το να είναι ενα συνεργείο ακριβό (αντιπροσωπεία) το καταλάβαίνω.
Το να γίνει ενα ανθρωπινο λάθος ή και την απειρία ακόμα, τα καταλαβαίνω, ανθρωποι είμαστε συμβαίνει, βρίσκουμε μία λύση.
Την κοροιδία και την απάτη δεν τα χωνέυω με τίποτα.
Μακράν το χειρότερο συνεργείο που έχω πατήσει.
Old 06-09-2012, 06:34 AM
  #1740  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πωωωω πωωωωωω.... Τι εγραψες ρε αγορι... Πφφφφ, ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ Κ ΜΟΝΟ ΦΙΛΕ! Τι να πω, κριμα κ ελπιζω τωρα να εχεις καποιον οπου θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο...


Quick Reply: ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ



All times are GMT -8. The time now is 01:34 PM.