Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Thread Tools
 
Old 11-02-2009, 11:22 PM
  #1171  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θανάση στο Σιδεράτο είχες βάλει τα μπουζί? Θυμάσαι κωδικό? Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως, αλίμονο αν δεν εξυπηρετούσα παιδιά από το club που με έχει στηρίξει.

Μάριε, κανείς δεν έκανε παράπονο για την GearTech. Απλώς κάποια παράπονα για στενό συνεργάτη μου τα διαβάζω, τα μεταφέρω και απαντώ διότι δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο forum.
Old 11-02-2009, 11:24 PM
  #1172  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ευκαιρια να γινει σπονσορας τοτε κι εκεινος.
Old 11-02-2009, 11:31 PM
  #1173  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu,Aug 6 2009, 11:00 PM
Η απορία μου εμένα είναι πως γίνεται ο άλλος να δει με συμπιεσομέτρηση ότι μερικές βαλβίδες έχουν στραβώσει?

Δεν είναι σαν να σου κάνουν κλύσμα για να δουν αν έχεις αμυγδαλές ?
H σοβαρή έλλειψη συμπίεσης σε ένα μόνο κύλινδρο και μάλιστα μετά απο miss-shift οφείλεται συνήθως σε στραβή βαλβίδα(ες). Μπορείς να κάνεις διάγνωση λοιπόν με συμπιεσομέτρηση, που αν και δεν φτάνει στο 100% μπορεί να σε οδηγήσει σε συμπεράσματα. Φυσικά οι βαλβίδες ΠΡΕΠΕΙ να είναι ρυθμισμένες για να λάβεις σωστή μέτρηση.

Επίσης αν θυμάμαι καλά ο NotoriousS2k προσφέρθηκε ΜΟΝΟΣ του να πληρώσει τη συμπιεσομέτρηση ενώ εγώ του είπα να φύγει και ότι θα το αναβάλω εγώ με το συνεργείο. Του είπα αν θέλει να αφήσει κάτι τυπικό στο μηχανικό που το μέτρησε. Έτσι για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Old 11-02-2009, 11:46 PM
  #1174  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gzob,Nov 3 2009, 12:31 AM
H έλλειψη συμπίεσης σε ένα μόνο κύλινδρο και μάλιστα μετά απο miss-shift οφείλεται συνήθως σε στραβή βαλβίδα(ες). Μπορείς να κάνεις διάγνωση λοιπόν με συμπιεσομέτρηση, που αν και δεν φτάνει στο 100% μπορεί να σε οδηγήσει σε συμπεράσματα.
Ωραίιιιος, μάθαμε το κάτι χρήσιμο μας και για αυτήν την εβδομάδα

Ευχαριστώ
Old 11-02-2009, 11:55 PM
  #1175  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 11-03-2009, 12:10 AM
  #1176  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gzob,Nov 3 2009, 12:22 AM
Θανάση στο Σιδεράτο είχες βάλει τα μπουζί? Θυμάσαι κωδικό? Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως, αλίμονο αν δεν εξυπηρετούσα παιδιά από το club που με έχει στηρίξει.

Μάριε, κανείς δεν έκανε παράπονο για την GearTech. Απλώς κάποια παράπονα για στενό συνεργάτη μου τα διαβάζω, τα μεταφέρω και απαντώ διότι δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο forum.
Ναι, ηταν τυπικο service.Δυστηχως δεν θυμαμαι κωδικο εχει περασει καιρος απο τοτε.
Old 11-03-2009, 12:31 AM
  #1177  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Παιδιά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και με συγκεκριμένα παραδείγματα σας παρακαλώ όπως ο Θανάσης και ο Μανιάτης. Αερολογίε και υπόνοιες δεν είναι σωστό να λέμε και να αφήνουμε. Και εγώ στο παρελθόν είχα "κράξει" τον Λου για χρέωση που μου είχε κάνει πήγα από εκεί μίλησα και τα πράγματα διορθώθηκαν. Τα πάντα ΄μπορούν να γίνουν μέσα στο πλαίσιο λογικής συζήτησης.
Και εγώ πήγα από τον Σιδεράτο να αλλάξω κυκλοφορητή νερού του κομπρέσσορα και κάποιες άλλες ρυθμίσεις και πράγματα που είχα να ελέγξουν και παρότι ασχολήθηκαν αρκετή ώρα και χρειάστηκε και πατέντα να μπει γιατί ήταν μεγαλύτερος με χρέωσε 50 ευρώ εργατικά. Πάρα πολύ καλή τιμή. Και δεν είχα συννενοηθεί.

Παραδείγματα και παράπονα θα υπάρχουν πάντα. Μπορούν όμως να λυθούν με τη συζήτηση και όχι με αερολογίες. Τουλάχιστον ο Γιώργος μας έχει δώσει πολύτιμες συμβουλές μέσα στο Forum και έχει βοηθήσει χωρίς χρέωση και χωρίς να τα κρατάει για τον ευατό του μιας και ζει από αυτή τη δουλειά. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους
Old 11-03-2009, 12:49 AM
  #1178  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Συμφωνω με τον Χρηστο οτι θα πρεπει να γινεται συζητηση για να μην ξαναγινουν παρομοια λαθη στο αυτοκινητο οπως ειχε κανει με τον Λου. Αλλα ο vtecas ανεφερε οτι τους τα εχει πει ηδη απο κοντα καθως ηταν και χρονια εκει πελατης τους.

Παντως το εχω ξαναπει οτι χρειαζεται προσοχη για το τι λεμε στο τοπικ αυτο και οχι απλα να λεμε π.χ. "μακρυα απο τον ταδε" και μετα να μη γινεται αναφορα για ποιο λογο. Εγω σας εχω προτεινει ξανα και ξανα να κανετε αναφορα τι εγινε στο αμαξι, το κοστος οπως ειχα κανει κι εγω σε service που κανω. Απο εκει και περα ο αναγνωστης βγαζει τα συμπερασματα του. Βεβαια στη περιπτωση που δεν ειμαστε ικανοποιημενοι για καποιο συγκεκριμενο λογο, καλο ειναι να υπαρχει συζητηση οπως προανεφερα, πριν κανει οποιοδηποτε αρνητικο σχολιο μεσα στο forum.

Και να σας πω και κατι αλλο. Οτι αν υπαρξει συζητηση μεταξυ δυσαρεστημενου πελατη και συνεργειου, ειμαι σιγουρος οτι θα το εκτιμησει ο ιδιος ο επαγγελματιας και την επομενη φορα θα εχετε καλυτερη εξυπηρετηση, ακομα και εκπτωση. Ο καθε σοβαρος επαγγελματιας αυτο κανει, αλλιως θα σας χασει απο πελατη οπου φυσικα μονο αυτο δεν θελει.
Old 11-03-2009, 01:22 AM
  #1179  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πάλι τα ίδια και τα ίδια.....

Δεν γίνεται από την μία να ζητάς την τελειότητα και την άλλη να έχεις την απαίτηση να σου χρεώνουν την εργατοώρα σε τιμή...καθαρίστριας.

Επίσης δεν καταλαβαίνω την ευκολία που κάποιος μηχανικός χαρακτηρίζεται 'χάρος' ΄κλέφτης' κλπ..κλπ. Δεν γίνεται να μην γνωρίζεις καλά - καλά από οδήγηση και να εκφέρεις άποψη λες και είσαι ο UEHARA.
Old 11-03-2009, 01:25 AM
  #1180  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Heli2000,Nov 3 2009, 12:22 PM
Επίσης δεν καταλαβαίνω την ευκολία που κάποιος μηχανικός χαρακτηρίζεται 'χάρος' ΄κλέφτης' κλπ..κλπ. Δεν γίνεται να μην γνωρίζεις καλά - καλά από οδήγηση και να εκφέρεις άποψη λες και είσαι ο UEHARA.
Αυτο συγνωμη αλλα που κολλαει ρε Heli?


Quick Reply: ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ



All times are GMT -8. The time now is 03:15 AM.