Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Thread Tools
 
Old 11-01-2009, 05:05 PM
  #1161  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λευτέρη, ο Πέτρος άφησε ένα χταπόδι το οποίο και αυτός πήρε από άλλον. Αγόρασες λοιπόν μεταχειρισμένο κάτι και δεν δεν υπήρξε ποτέ καμία βάση, και αυτό στο λέω με σιγουριά. Και σίγουρα τα παιδιά δε βάζουνε και κάθε μέρα buddy club σε S2000 για να ξέρουν ότι έχει βάση. Αυτό με την τιμή δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις. Προσπαθώ να κάνω πάντα καλύτερες τιμές στα παιδιά από το club και για αυτό έχω πει να συνεννοείστε μαζί μου.

Thanasi, τι ακριβώς έγινε με τα μπουζί, πότε και που?

Vtecas, η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αφήνεις υπόνοιες για κάποιον ειδικά αν δε μπορεί να ανταπαντήσει. Λες ότι είσαι 13 χρόνια στα HOnda και το σέβομαι αφού και γω είμαι τόσα, αλλά ονόματα σαν αυτό που αναφέρεις πλησιάζουν τα 30! Αν κάποιος είναι τόσο κακός όσο υπονοείς, δε νομίζω ότι επιβιώνει τόσες δεκαετίες. Αν θέλεις να εκφράσεις δημόσια παράπονα, κανένα πρόβλημα και αφού ειδοποιηθεί ο μηχανικός που ανέφερες μπορεί να γίνει ένας πολύ εποικοδομητικός διάλογος. Οι μηχανικοί είναι και αυτοί άνθρωποι που κάνουν λάθη όπως και καθένας εδώ μέσα στη δουλειά του. Το θέμα είναι πόσο συχνά το κάνει, αν αναλαμβάνει την ευθύνη και αν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ακόμα και αν δεν είναι δικό του φταίξιμο. Στην περίπτωση του Μανιάτη ας πούμε, ο μηχανικός δεν ειδοποιήθηκε καν για το συμβάν ενώ όπως προανέφερα, το χταπόδι δεν ήρθε ποτέ με βάση και συνεπώς δε όφειλε να το γνωρίζει. Αν έφερνες ένα καινούριο BC και το έκανε, τότε το φταίξιμο ήταν όλο δικό του.
Old 11-01-2009, 07:24 PM
  #1162  
Registered User
 
t.i.n.t.'s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gzob,Nov 1 2009, 04:05 PM
Και σίγουρα τα παιδιά δε βάζουνε και κάθε μέρα buddy club σε S2000 για να ξέρουν ότι έχει βάση.
Αυτό με την τιμή δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις.

σιγουρα θα πρεπει να αστειευεσαι....
Επειδη "τα παιδια" δε βαζουνε καθε μερα BC θα πρεπει να πειραματιστουν πανω στο δικο μου αμαξι???
Ας ψαξουν,ας ρωτησουν,ας κανουν κατι τελοςπαντων,αυτη ειναι η δουλεια τους,να το βαλουν και να δουλεψει καλα,οπως κι η δικια μου ειναι να πλερωσω...Η' στην τελικη ας μου πουνε "φιλαρακο δε ξερουμε πως μπαινει καλυτερα βαλε κατι αλλο η'τραβα αλλου"

Κι οσον αφορα αυτο με την τιμη φυσικα και επιβαλλεται να το αναφερει,αλλη τιμη κανονιζουμε απ το τηλεφωνο κι αλλη απο κοντα???Ας υπαρχει πρωτα συνεννοηση μεταξυ των μαστορων!Και πολλες φορες οταν μηχανικος εχει κανει μαλακια του το εχω πει πριν ποσταρω σε καποιο φορουμ...και???Εγινε κατι??Πηρα λεφτα πισω???Η' μηπως βγηκε να αντιπαρατεθει????Καλη δικαιολογια το ανθρωπινο λαθος αλλα ποσες φορες να γινει?
Τελοσπαντων...
Old 11-01-2009, 08:28 PM
  #1163  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιατί να αστιεύομαι? Ένας μηχανικός δε φέρει καμία ευθύνη αν το μεταχειρισμένο προϊόν που εσύ αγόρασες είναι το μισό και λείπουν πράγματα. Αν μου φέρεις να φορέσω ένα μοτέρ και έχει κομμένο πείρο, φταίει ο μάστορας που περνάει το μοτέρ? Μάλλον εσύ αστιεύεσαι αν περιμένεις ένας μηχανικός να ξέρει απ'έξω όλα τα χταπόδια και τις εξατμίσεις της αγοράς. Και κάτι ακόμα χωρίς να λέω ότι φταίει αυτό, απλώς σου δείχνω ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται. Σκέψου λοιπόν τώρα ο Λευτέρης να είχε μία κομμένη βάση μοτέρ, τα παιδιά να έχουν βάλει ένα λαμάκι στη μετάδοση όπως είπε ο Ποπάυ ότι χρειάζεται (πράγμα που θα διασταυρώσω σύντομα) και όλα να ξεκίνησαν από την κομμένη βάση. Τι θα πούμε τότε?

Όσο για την τιμή, για το club ισχύει έκπτωση. Ο Λευτέρης πήγε να πληρώσει μόνος του, χωρίς να με ρωτήσει και τα παιδιά δικαιολογημένα του ζήτησαν παραπάνω αφού δεν ήξεραν ότι είναι από το club ούτε και το ανέφερε. Ήρθε μου το είπε, και έγινε η έκπτωση αφού ειδοποίησα. Που βλέπεις το κακό? Όσο για το αν πήρες λεφτά πίσω από διαμαρτυρία σε μηχανικό εμένα προσωπικά δε με αφορά. Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με την ποιότητα της δουλειάς μου, και μου το αναφέρει και όντως διαπιστώσω ότι έχει δίκιο, η διόρθωση του λάθους είναι το λιγότερο που κερδίζει. Και δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλά παιδιά από το club να το επιβεβαιώσουν. Οι γενικολογίες και το 'τους παίρνει όλους η μπάλα' δεν ωφελούν κανένα.
Old 11-02-2009, 06:58 AM
  #1164  
Registered User
 
vtecas's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: ATHENS nomizo....
Posts: 1,485
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gzob,Nov 1 2009, 06:05 PM
Λευτέρη, ο Πέτρος άφησε ένα χταπόδι το οποίο και αυτός πήρε από άλλον. Αγόρασες λοιπόν μεταχειρισμένο κάτι και δεν δεν υπήρξε ποτέ καμία βάση, και αυτό στο λέω με σιγουριά. Και σίγουρα τα παιδιά δε βάζουνε και κάθε μέρα buddy club σε S2000 για να ξέρουν ότι έχει βάση. Αυτό με την τιμή δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις. Προσπαθώ να κάνω πάντα καλύτερες τιμές στα παιδιά από το club και για αυτό έχω πει να συνεννοείστε μαζί μου.

Thanasi, τι ακριβώς έγινε με τα μπουζί, πότε και που?

Vtecas, η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αφήνεις υπόνοιες για κάποιον ειδικά αν δε μπορεί να ανταπαντήσει. Λες ότι είσαι 13 χρόνια στα HOnda και το σέβομαι αφού και γω είμαι τόσα, αλλά ονόματα σαν αυτό που αναφέρεις πλησιάζουν τα 30! Αν κάποιος είναι τόσο κακός όσο υπονοείς, δε νομίζω ότι επιβιώνει τόσες δεκαετίες. Αν θέλεις να εκφράσεις δημόσια παράπονα, κανένα πρόβλημα και αφού ειδοποιηθεί ο μηχανικός που ανέφερες μπορεί να γίνει ένας πολύ εποικοδομητικός διάλογος. Οι μηχανικοί είναι και αυτοί άνθρωποι που κάνουν λάθη όπως και καθένας εδώ μέσα στη δουλειά του. Το θέμα είναι πόσο συχνά το κάνει, αν αναλαμβάνει την ευθύνη και αν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ακόμα και αν δεν είναι δικό του φταίξιμο. Στην περίπτωση του Μανιάτη ας πούμε, ο μηχανικός δεν ειδοποιήθηκε καν για το συμβάν ενώ όπως προανέφερα, το χταπόδι δεν ήρθε ποτέ με βάση και συνεπώς δε όφειλε να το γνωρίζει. Αν έφερνες ένα καινούριο BC και το έκανε, τότε το φταίξιμο ήταν όλο δικό του.
gzob πιθανά και να γνωριζόμαστε ,πιθανά και όχι.Αν ειδοθούμε αυτό θα λυθεί.Όπως είδες δεν είπα τίποτα συγκεκριμένο,αλλά την σπόντα μου ,ναι, την πέταξα...Έχουν ακουστεί ..μάλλον γραφτεί πολλά εδώ μέσα για διάφορα συνεργεία και δεν είδα άλλους να μπαίνουν στη μέση για υπεράσπιση όπως εσύ(τουλάχιστον δεν θυμάμαι),αλλά εγώ δεν έγραψα τίποτα παραπάνο.Ο Σιδεράτος ναι είναι πολλά χρόνια στο κουρμπέτι,έχει εμπειρία(πολλά χρόνια και σε αγώνες ...γνωρίζεις πιστεύω),πολλά χρόνια σε βελτιώσεις,ατμόσφαιρα,τούρ μπο,στησίματα.
¨Ομως τεχνογνωσία,πολιτική,συμπε ριφορά ,τιμές κτλ κτλ είναι πράγματα που είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
Μην προσπαθείς λοιπόν να κάνεις το δικηγόρο κάποιου -πολύ σωστά λες ότι δεν είναι παρόν και γι αυτό δεν είπα και τίποτα άλλο- κι αν θες να τα πούμε από κοντά πολύ ευχαρίστως. Θα σου πω περιστατικά και θα περιμένω τις αντιδράσεις σου.Το τόσο κακός που υπονοώ όπως λες,είναι δικό σου συμπέρασμα.Εγώ είπα ότι δεν ξαφνιάστηκα με αυτά που έγραψε ο Μανιάτης.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να σου γράφω και να μου ξαναγράφεις.
Τώρα το τι έχω πει με τον Αντώνη και κάποιους άλλους εκεί ,είναι άλλη ιστορία και χρόνια περασμένα. Δεν θέλω να τα σκαλίσω πάλι...Άλλος έτσι,άλλος αλλιώς.
Ο καθένας μας ας κρατήσει τις εμπειρίες του και τις απόψεις του που στηρίζονται σε αυτές. Και ναι,ειλικρινά έλα σε μια συνάντηση να τα πούμε από κοντά..θα χαρώ πολύ να κάνουμε αυτήν την κουβέντα.
Old 11-02-2009, 06:59 AM
  #1165  
Registered User
 
vtecas's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: ATHENS nomizo....
Posts: 1,485
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το παραπάνω με ω ..συγνώμη
Old 11-02-2009, 07:18 AM
  #1166  
Registered User
 
vtecas's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: ATHENS nomizo....
Posts: 1,485
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by vtecas,Nov 2 2009, 07:58 AM
¨Ομως τεχνογνωσία,πολιτική,συμπε ριφορά ,τιμές κτλ κτλ είναι πράγματα που είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
μαζί με τεχνογνωσία ,πολιτική κτλ κτλ ξέχασα το κέρδος και το αρπακόλα ! Και αυτά ισχύουν για πολλούς..για ποιούς ?? δείχνει ο χρόνος και μαθαίνει ο καθένας από μας, που βάζει το χέρι στην τσέπη πολύ βαθιά ,κάθε φορά που πάμε επίσκεψη σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο.
Old 11-02-2009, 08:37 AM
  #1167  
Registered User

 
maniatis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Piraeus , Greece
Posts: 679
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Γιωργο, τα παιδια δε βαζουν καθε μερα ΒC αλλα σαν εμπειροι μαστορες θα επρεπε να δουν οτι απο εκει κατι λειπει και ή να το φτυαξουν μονοι τους ή να με ενημερωσουν οτι υπαρχει προβλημα και να βρω ακρη να το φτυαξω ή να πληρωσω παραπανω για να το φτυαξουν αυτοι. Εδω δεν εγινε τιποτα. Πιστευω οτι το εβαλαν αρπα κολλα για να τελειωνουν και να τους αδειαζω τη γωνια. Πηγα το αμαξι στις 10 το πρωι (σχετικα αργα για συνεργειο), το συνεργειο ηταν γεματο με αμαξια και μου λενε αυριο το μεσημερι θα το παρεις και αν. Την ιδια μερα στις 6 με πηραν τηλ να παω να παρω το αμαξι γιατι ηταν ετοιμο. Και δεν αλλαξα μονο χταποδι, αλλαξα ψυγειο και cooling mods, λαδια σασμαν και διαφορικου.
Οπως και να εχει δεν τους δικαιολογω που δεν το ειδαν,το χταποδι σε εκεινο το σημειο ειχε βαση με τρυπουλα, το σασμαν το ιδιο, οποτε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια?
Οσο για την τιμη, ειχα μιλησει με τον ενα αδερφο απο το τηλεφωνο, του ειπα οτι ειμαι απο το club κτλ και μου ειπε το ποσο. Η τιμη που μου εδωσε ηταν με την εκπτωση του club. Οταν πηγα ηταν ο αλλος αδερφος και μου ειπε ακριβοτερα. Εκει φτενε οι ιδιοι γιατι δεν συνενοουνται μεταξυ τους, με αποτελεσμα να γινονται λαθη και παρεξηγησεις.
Εγω μαζι σου δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, ισα ισα σε εκτιμω σαν ανθρωπο και σε συμπαθω. Απο την αλλη, ο ανθρωπος που εσυ τυχαινει να συνεργαζεσαι στη δουλεια σου, μου εχει δημιουργησει καποια παραπονα και απλως τα εκφραζω στο τοπικ για τα συνεργεια. Εσυ πιστευω δεν εισαι συνεργειο και δεν σε επιρεαζει αρνητικα αυτη η κριτικη.
Old 11-02-2009, 08:34 PM
  #1168  

 
gzob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Athens
Posts: 993
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λευτέρη μου εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταξύ μας. Απλώς, ο άλλος που λες ενδέχεται να μη γνώριζε ότι είσαι από το club. Δεν είναι τόσο κακό αυτό για να το αναφέρεις δημόσια. Στην τελική αυτό που μετράει είναι το τι πλήρωσες.

Στο τεχνικό θέμα τώρα, κανένα aftermarket χταπόδι δεν έχει τη βάση που περιγράφεις. Έχουμε βάλει JS, Toda, PLM, DC, κανένα μα κανένα δεν έχει αυτή τη βάση. Ο Πέτρος είχε βάλει το BC επίσης σε εξατμισά και δεν υπήρχε καμία βάση (και έχει λιώσει στις κόντρες και στις καρφωτές αλλαγές). Μίλησα με τον Ποπάυ να μου πει για ποια βάση μιλάς και δε θυμόταν ΚΑΝΕΝΑ μπλε S2000 να έχει πάει εκεί και να έχει βάλει βάση. Μπορώ τελικά να μάθω τι έχει συμβεί?

Επίσης, οι εργασίες που αναφέρεις δεν είναι τόσο χρονοβόρες ώστε να μην τελειώσεις μέχρι το απόγευμα. Στην ώρα που αναφέρεις μπορεί να κατέβει και να λυθεί ένα μοτέρ και να περισσέψει κιόλας. Είδες κάτι άλλο που να παραπέμπει σε άρπα κόλλα? Επειδή δλδ δεν μπήκε ένα λαμάκι που δεν το φοράει ΚΑΝΕΝΑ aftermarket χταπόδι σημαίνει ότι η δουλειά είναι άρπα κόλλα?

Vtecas, η γνώμη μου είναι πως για τέτοια θέματα είτε μιλάς ανοικτά με στοιχεία (όπως έκανε ο Maniatis δλδ, ο άνθρωπος είπε πως έβαλε ένα χταπόδι και θεωρεί πως υπάρχει μια παράλειψη) είτε μιλάς μόνο με τους φίλους σου εκτός forum. Οποιαδήποτε μορφή 'κατηγορίας' για ένα επαγγελματία είναι λάθος να γίνεται κατ'αυτό τον τρόπο. Το forum μπορεί να έχει τη μορφή ηλεκτρονικής παρεϊστικης συζήτησης αλλά έχει και άλλες προεκτάσεις (νομικές κτλ) καθ'ότι είναι γραπτό και μένει. Είναι τελείως διαφορετικό να είσαι με την παρέα σου και να λες: 'η μάνα του τάδε είναι &^*%*&' και τελείως διαφορετικό να το γράψεις σε δημόσιο forum. To forum θέλει μέτρο και σύνεση στα πάντα. Σου ξαναλέω αυτή είναι η γνώμη μου και μόνο και φυσικά ούτε μπορώ να την επιβάλλω ούτε σημαίνει ότι είναι η σωστή. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Old 11-02-2009, 10:02 PM
  #1169  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιώργο αν θυμάσαι ήταν όταν είχα έρθει σε εσένα να βάλουμε πάνω τον παράλληλο εγκέφαλο και να ρυθμίσουμε. Που βάλαμε πάνω το αμάξι στο δυναμόμετρο και με το που έμπαινε το vtec έκανα κατσαρώματα η καμπύλη ,που μόνο καμπύλη δεν ήταν πιο πολύ για καρδιογράφημα έμοιαζε και κοιταζόμασταν σαν χαζοί . Αν θυμάσαι μετρήσαμε συμπίεση κάθισες και το έψαξες να δεις τι συμβαίνει . Τελικά δεν ρυθμίσαμε και το αμάξι το πήρα . Την επόμενη μέρα πήρα καινούργια μπουζί Honda από τον fun τα βάλαμε με ένα φίλο μου και όλα ήταν εντάξει .Όχι μόνο ήταν denso και όχι ngk που είναι τα μαμά αλλά ήταν και λάθος κωδικός .Πες μου αν θα έσπαγε το μοτέρ αν θα έλεγε κάποιος ότι έφταιγαν τα μπουζί που βάλαμε.

Για το ιστορικό ο Γιώργος έβαλε πάνω το αμάξι στο δυναμόμετρο το μετρήσαμε το έψαξε το ξαναπήγα μετά από μια εβδομάδα πάλι το μετρήσαμε και δεν με χρέωσε τίποτα μιας και είχα πρόβλημα με τον καταλύτη και δεν γινόταν να ρυθμίσουμε με μπουκωμένο καταλύτη . Άψογη εξυπηρέτηση κανένα απολύτως παράπονο και σε ευχαριστώ πολύ. Για να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Old 11-02-2009, 10:07 PM
  #1170  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το θεμα δεν εχει να κανει με παραπονο στη Gear Tech ομως, αλλα με το Σιδερατο απ'οτι διαβασα. Βεβαια, καλα εκανες και ανεφερες την εμπειρια σου.


Quick Reply: ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ



All times are GMT -8. The time now is 03:24 AM.