Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Thread Tools
 
Old 01-25-2012, 10:48 AM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by harri-S-
χωρίς να θέλω να το παίξω κάτι αλλά αυτό δεν είναι λόγος να πουλήσεις τ άμαξακι σου.πάντα υπάρχουν προβλήματα κ πάντα θα υπάρχουν.. Εάν είναι εφικτό βγαλε όλα τα πράγματα που έχεις βάλει κ κανε το μαμα απ την αρχή μετά ξανά βαλε τα ένα ένα μέχρι να δεις τι είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.

Ειναι μια λυση αυτη Χαρη αλλα τα ιδια πραγματα φοραγα και πριν,και δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα...!ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειναι θεμα εγκεφαλου θα ειναι κατι εντελως ξεκαρφωτο και μικρο..
Old 01-25-2012, 10:51 AM
  #12  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ηρέμησε και άσε με να το ψάξω. Πέταξες νέα δεδομένα σήμερα. Χαλάρωσεεεεεε
Old 01-25-2012, 11:00 AM
  #13  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν νομίζεις ότι μπορεί να φταίει ο μαμά εγκέφαλος έχω να σο δανείσω για να δεις μήπως φταιει αυτός.
Old 01-25-2012, 11:01 AM
  #14  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

.(σαν το hesitation που κανουν ολα τα s οταν ειναι σε κινηση).
παλι δικιο ειχα
παντως αρνητικα τριμς σημαινει γενικα πλουσιο διαβασμα απο τον λαμδα και ατελης καυση

http://www.obd-codes.com/faq/fuel-trims.php

If you experience ST or LT fuel trims that are in the double digits positive or negative this would indicate a abnormal adding or lessening of fuel. This could be due to leaking fuel injectors, an unmetered air leak or something similar. For example, if the o2 sensors are reading lean due to, say, a vacuum leak, the engine computer will compensate by adding fuel.
Old 01-25-2012, 11:15 AM
  #15  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
.(σαν το hesitation που κανουν ολα τα s οταν ειναι σε κινηση).
παλι δικιο ειχα
παντως αρνητικα τριμς σημαινει γενικα πλουσιο διαβασμα απο τον λαμδα και ατελης καυση

http://www.obd-codes.com/faq/fuel-trims.php

If you experience ST or LT fuel trims that are in the double digits positive or negative this would indicate a abnormal adding or lessening of fuel. This could be due to leaking fuel injectors, an unmetered air leak or something similar. For example, if the o2 sensors are reading lean due to, say, a vacuum leak, the engine computer will compensate by adding fuel.

Η ατελης καυση που αναφερεις ακουγεται και απο την εξατμιση...!!Σε καθε αλλαγη ακουγονται "σκασιματα"..
Old 01-25-2012, 11:17 AM
  #16  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Mπορεί να είναι εντελώς άκυρο αυτό που θα σου πω...αλλά επειδή βλέπω φοράς injen και μπάρα θόλων,πρόσεχε την εισαγωγή μη βρίσκει στη μπάρα γιατί απο τα μπρος πισω που κάνει το μοτέρ στις επιταχύνσεις τρώγεται το μέταλλο της εισαγώγης.Δες μην έχει ανοιξει καμια τρύπα η εισαγωγή και διαβάζει ο sensor τίποτα περίεργα σε σχέση με τον αέρα...
Η δικιά μου εισαγωγή είχε φαγωθει ευτυχώς λίγο και έβαλα ένα λαστιχένιο pad αναμεσα για να περιορίζει την τριβή.
Old 01-25-2012, 11:22 AM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Vagelis
Mπορεί να είναι εντελώς άκυρο αυτό που θα σου πω...αλλά επειδή βλέπω φοράς injen και μπάρα θόλων,πρόσεχε την εισαγωγή μη βρίσκει στη μπάρα γιατί απο τα μπρος πισω που κάνει το μοτέρ στις επιταχύνσεις τρώγεται το μέταλλο της εισαγώγης.Δες μην έχει ανοιξει καμια τρύπα η εισαγωγή και διαβάζει ο sensor τίποτα περίεργα σε σχέση με τον αέρα...
Η δικιά μου εισαγωγή είχε φαγωθει ευτυχώς λίγο και έβαλα ένα λαστιχένιο pad αναμεσα για να περιορίζει την τριβή.

Καθολου ακυρο βαγγελη....!Εχει φαγωθει το μεταλο της εισαγωγης αλλα πλεον δεν φοραω μπαρα..Χωρις βεβαια να εχει κανει τρυπα..
Old 01-25-2012, 11:36 AM
  #18  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ποιο λάμδα διαβάσατε?
Old 01-25-2012, 11:43 AM
  #19  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

??Στο διαγνωστικο που το βαλαμε,το long term fuel trim εδειχνε -15% και το short term -10%...o μπροστα λαμδα αντικατασταθηκε αλλα διαβαζει οπως ο παλιος..Εντυπωση μου κανει πως στο ρελαντι το long term fuel trim ειναι -15% και με το που πατας γκαζι διωρθωνει και παει και +...(το ιδιο γινεται και οταν παω σε πορεια,και αφου διαβαζει ο εγκεφαλος + φτιαχνει και τον χαρτη του short term fuel trim...αλλα μολις το αφησεις ρελαντι παλι τα ιδια αρνητικα..
Old 01-25-2012, 11:55 AM
  #20  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by kordelinos
??Στο διαγνωστικο που το βαλαμε,το long term fuel trim εδειχνε -15% και το short term -10%...o μπροστα λαμδα αντικατασταθηκε αλλα διαβαζει οπως ο παλιος..Εντυπωση μου κανει πως στο ρελαντι το long term fuel trim ειναι -15% και με το που πατας γκαζι διωρθωνει και παει και +...(το ιδιο γινεται και οταν παω σε πορεια,και αφου διαβαζει ο εγκεφαλος + φτιαχνει και τον χαρτη του short term fuel trim...αλλα μολις το αφησεις ρελαντι παλι τα ιδια αρνητικα..
Καλά χαλάρωσε για σήμερα γιατί δεν έχεις δει πραγματικά προβλήματα και στενοχωριέσαι με βλακείες. Εχω κάποια πράγματα υπόψιν μου και θα τα δω με την ησυχία μου. Αντε χαλάρωσε μη σε ακούω έτσι. Που να παντρευόσουν κιόλας. Εκεί να δεις αρνητικά και θετικά fuel trims που πρέπει να κάνει ο εγκέφαλός σου Πρέπει να έχεις φτιάξει 15.000 χάρτες και να ρίχνεις το κατάληλο κάθε στιγμή


Quick Reply: ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ



All times are GMT -8. The time now is 07:27 AM.