Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Thread Tools
 
Old 01-25-2012, 08:24 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Μετα απο 4 σχεδον χρονια συμβιωσης ειμαι κοντα στην αποφαση να πουλησω το s μου..Ο λογος?Ενα γ@μημενο προβλημα που εχω στα χαμηλα απο τοτε που εβαλα χερι στο μοτερ μου...Δεν ξερω τι στο δι@λο εχει γινει και το αμαξι εχει αρνητικα fuel trims και μπερδευει στισ χαμηλες rpm.(στο ρελαντι το long term fuel trim ειναι -15% και παιζει, και το short term fuel trim σταθερο στο -10%)με το που παταω γκαζι ο λαμδα αρχιζει και διαβαζει θετικα trims..Αλλα στα χαμηλα ο εγκεφαλο διαβαζει(-) πλουσιο μειγμα και προσπαθει να το κοψει κανωντας αυτα τα μπερδεματα..Αυτο το μπερδεμα το κανει και οταν ειναι κρυο και οταν ειναι ζεστο.(σαν το hesitation που κανουν ολα τα s οταν ειναι σε κινηση).
Εχω απογοητευτει..Εχω αλλαξει τα παντα τα οποια σχετιζονται με το θεμα..(μπουζι,πολλαπλασιαστ ες,αισθητηρες λαμδα,map,μπεκ,ρυθμιστη πιεσης βενζινης,εχω μετρησει πιεση βενζινης,εχω αλλαξει φιλτρο και τρομπα βενζινης,εχω ρυθμισει 2 φορες βαλβιδες).ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...
Old 01-25-2012, 09:29 AM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ακη στον γιατρό της Μάκρης πήγες?
Old 01-25-2012, 09:32 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Ακη στον γιατρό της Μάκρης πήγες?

Για ποιον λες Σαραντη??
Old 01-25-2012, 09:34 AM
  #4  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ε για το Σπύρο βέβαια..
Old 01-25-2012, 10:07 AM
  #5  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχω ζησει ολα αυτα τα χρονια πολλες τετοιες εμπειριες φιλων και ειναι ο λογος που εκτος ΦΠΕ[και το Π παιζεται..]δεν ακουμπαω το μοτερακι μου ποτε!
Και δεν ειμαι απολυτος γιατι ενα μοτερ μπορει να βγαλει και μαμα προβλημα αλλα και μονο που θα εχω βαλει το σκατοχερακι μου σε αυτο το διαμαντι και παιζει να εχω την παραμικρη υπονοια οτι επαθε κατι εξαιτιας αυτου να μου λειπει το βυσσινακι..

Και το χειροτερο ειναι το παραδειγματα σαν του Κορδελινου οπου κατι το οποιο το λατρευεις φτανεις σε σημειο να μην θες να το δεις μπροστα σου.

Οπως και να χει μην σε παιρνει απο κατω.Απεβαλε ολα αυτα που εχεις ζησει,κανε αυτο που σου προτεινε ο Σαραντης και αν και παλι δεν βγει ακρη στην χειροτερη πουλας τα πραγματακια σου ενα ενα και το μοτερακι και βαζεις ενα ωραιοτατο 04+ και απολαμβανεις το αυτοκινητακι σε Αγιο και ριτσωνα..

Τα αυτοκινητα παιδια ειναι σαν τους ανθρωπους..Οσο συχνοτερα χρειαζεται να επισκεπτονται τον γιατρο τοσο χειροτερα..
Old 01-25-2012, 10:30 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το μοτερ μου Μακαρε χαρη στον Αγγελο(τον ευχαριστω πολυ)ειναι 05-06 με 55000χλμ..το θεμα αυτο μ το εκανε και με το προηγουμενο μοτερ μου μολις το εβγαλα απτο rebuild..οποτε κατι περιφεριακο ειναι που κανει τη ζημια.....Αλλα ειναι απιστευτα ψυχοφθωρο αυτο που περναω..
Old 01-25-2012, 10:33 AM
  #7  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Άκη πραγματικά όσο και αν σε έχε πονέσει (οικονομικά & συναισθηματικα) αυτη η κατλασταση δεν είναι λόγος να πουλήσεις το αμάξι. Έλα μια βόλτα προς τα μέσα και βλέπεις. Έχεις λύσεις (και ο Μάκης έχει δίκιο αν δεν βρείς λύση τα πουλάς και βάζεις ένα άλλο μαμα μοτέρ). Να το πουλήσεις δεν είναι λύση. Στο μοτέρ τι έχεις πειράξει?
Old 01-25-2012, 10:40 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Άκη πραγματικά όσο και αν σε έχε πονέσει (οικονομικά & συναισθηματικα) αυτη η κατλασταση δεν είναι λόγος να πουλήσεις το αμάξι. Έλα μια βόλτα προς τα μέσα και βλέπεις. Έχεις λύσεις (και ο Μάκης έχει δίκιο αν δεν βρείς λύση τα πουλάς και βάζεις ένα άλλο μαμα μοτέρ). Να το πουλήσεις δεν είναι λύση. Στο μοτέρ τι έχεις πειράξει?
απολυτως τιποτα Σαραντη δεν εχω πειραξει...Μεγαλη λεπτομερεια το οτι το ιδιο πραγμα μου εκανε και με το ap1 μοτερ μου...Μια injen φοραω και μια supersprint εξατμιση...
Old 01-25-2012, 10:44 AM
  #9  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

χωρίς να θέλω να το παίξω κάτι αλλά αυτό δεν είναι λόγος να πουλήσεις τ άμαξακι σου.πάντα υπάρχουν προβλήματα κ πάντα θα υπάρχουν.. Εάν είναι εφικτό βγαλε όλα τα πράγματα που έχεις βάλει κ κανε το μαμα απ την αρχή μετά ξανά βαλε τα ένα ένα μέχρι να δεις τι είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.
Old 01-25-2012, 10:46 AM
  #10  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

μόνο αυτα τα δύο?


Quick Reply: ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ



All times are GMT -8. The time now is 09:17 AM.