Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...

Thread Tools
 
Old 01-11-2010, 06:41 AM
  #51  
Registered User

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

@memoS

Κοιτα, και καποιοι αλλοι λενε οτι ειναι 05 μοντελο αβαφτο, ατρακαριστο και οταν το δεις απο κοντα ειναι μοντελο 01 μπροστα και μοντελο 03 ή 04 πισω. Τωρα τελευταια το μοιραζουν δεξια και αριστερα, ειναι της μοδας, ειχαμε δει και τετοια αγγελια που το δεξι μερος ηταν 01 και το αριστερο 04. Αλλα φυσικα ειναι 05 αβαφτο συμφωνα με την αγγελια.

Δεν λεω οτι δεν εχεις ενα δικιο στο θεμα χρηματων. Πραγματι, χρημα δεν υπαρχει και φυσικα οι τραπεζες δεν δινουν τοσο ευκολα δανεια οπως παλια. Ενα παραδειγμα απο τα πολλα που υπαρχουν να φανταστεις, ειναι το παλιο μου S που ειχε πουληθει 3 φορες με δανειο (3 υποψηφιους αγοραστες) αλλα ποτε δεν πηραν εγκριση.

Και μη ξεχναμε την ιδιοτροπια του Ελληνα. Οταν το εδινα εγω στα 22000 Euro, με ρωταγαν μηπως ειναι τρακαρισμενο και τους ελεγα "οχι φυσικα, απλα δεν θελω να κανω παζαρια". Σε πληροφορω οτι αν το ειχα βαλει στα 25000 Euro θα το εδινα πιο ευκολα μιλαμε στα 23000 Eurο επειδη ο αγοραστης θα νομιζε οτι μου εκανε παζαρι και εκοψε 2000 Euro απο την αρχικη του τιμη.
Old 01-11-2010, 06:46 AM
  #52  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,Jan 11 2010, 07:41 AM
Πραγματι, χρημα δεν υπαρχει και φυσικα οι τραπεζες δεν δινουν τοσο ευκολα δανεια οπως παλια.
Λογικό ήταν να έρθει αυτή η εποχή,με τα αλόγιστα δάνεια που δίνανε.

Θυμάμαι κάποτε γελάγαμε με κάποιους φίλους που λέγαμε οτι "αμα περάσεις έξω απο τράπεζα να μην έχεις ταυτότητα μαζί,γιατι θα σε τραβήξουν μέσα να σου δώσουν δάνειο".

Έτσι,απλά κατάφεραν να γεμίσουν χρέη και να τσακίσουν όσους ήταν φερέγγυοι στις υποχρεώσεις τους και τα δάνεια τους βοηθούσαν πραγματικά να κάνουν τη δουλειά τους.
Old 01-11-2010, 07:02 AM
  #53  
Registered User

 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και στην τελικη γιατι ενα ΑP1 να δινετε 16.000 ευρω? σορρυ κιολας αλλα οσο χρεπι και να ειναι , πρωτον ειναι Honda μοτερικα και δευτερον τα spec του αμαξιου κοβουν την ανασα....
Με 16.000 παιρνεις η Opel Αστρα πενταθυρο η αν θες να εισαι trendy Φιατ 500 αρι...
Απλα μας πιασαν στην αναγκη τωρα...
Θελω να πω οτι πχ ενα αμαξι με αντιστοιχα spec Χ2 ειναι ενα ferrari maranello 550 , θα το σκοτωσει στα 50 χιλιαρικα? οσο κανει ενα Α5 look S5? αν θες παρε το audi μην μου σκιζεις το κεφαλι....
Old 01-11-2010, 07:27 AM
  #54  
Registered User
 
memoS's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 169
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@ energetic
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τα S είναι πολυ ταλαιπωρημένα και μηχανικά αλλά ακόμα περισσότερο απο φανοποιία.
Και παντρέματα πολλά...
Από την άλλη πιστεύω μία μέτρηση στην ευθυγράμμιση να δεις αν είναι σωστό στα νούμερα και μία μέτρηση με το όργανο μέτρησης πάχους βαφής σε βγάζει γρήγορα από τις πρώτες αμφιβολίες.
Originally Posted by DimitrisN,Jan 11 2010, 07:40 AM
Εμένα,με όλη του την προίκα (αναρτήσεις,μηχανολογικά,κ. τ.λ.) αν αποφάσιζα να το πουλήσω και τόσα να μου έδιναν,χαρούμενος θα ήμουν.
@lalakis
Και αυτός φέρνει αναστάτωση στο forum
Old 01-11-2010, 07:33 AM
  #55  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by memoS,Jan 11 2010, 08:27 AM
@lalakis
Και αυτός φέρνει αναστάτωση στο forum
Με τον Λαλάκη αλληλοαναστατωνώμεθα και αναστατώνουμε κι άλλους.

Τζόιν δε κλάμπ.

Είναι σαν το GOLF.

Gentlemen Only.Ladies Forbidden.
Old 01-11-2010, 07:45 AM
  #56  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

επειδή μου τι βίδωσε τώρα πάω να βάλω αγγελία το αμάξι μου 60K
Old 01-11-2010, 09:16 AM
  #57  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by valerios,Jan 11 2010, 06:02 PM
Και στην τελικη γιατι ενα ΑP1 να δινετε 16.000 ευρω? σορρυ κιολας αλλα οσο χρεπι και να ειναι , πρωτον ειναι Honda μοτερικα και δευτερον τα spec του αμαξιου κοβουν την ανασα....
Επιτελους ...

Originally Posted by memoS,Jan 11 2010, 06:27 PM
Από την άλλη πιστεύω μία μέτρηση στην ευθυγράμμιση να δεις αν είναι σωστό στα νούμερα και μία μέτρηση με το όργανο μέτρησης πάχους βαφής σε βγάζει γρήγορα από τις πρώτες αμφιβολίες.
Ελπίζω να μην βασίστηκες σε αυτά ... μονο
Old 01-11-2010, 10:03 AM
  #58  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μια μέρα έλειψα και κάποιοι φαίνονται να μιλούν μόνοι τους...

όσο κι αν θέλει κάποιος να συγκρίνει τις κόντρες με τα παντιλίκια, δε μπορεί να γίνει.. Στα παντιλίκια, μπορεί να καταπονείται το διαφορικό, το οποίο δε Γ@μιέται κάνει 700 ευρώ μεταχειρισμένο... (προσωπικά, άλλαξα δίσκο στα 120.000 χλμ..και το διαφορικό καλά κρατεί...ε..αν σε 300.000 χλμ έχω δώσει 700 ευρώ για ένα διαφορικό, κομμάτια να γίνει..)
Πάλι όμως έχει να κάνει με τον τρόπο που οδηγείς..αν δηλαδή κάνεις Drift με τη φόρα, είναι σχεδόν αδύνατο να πάθει κάποια βλάβη το αυτοκίνητο..αν έχεις και αποστάτες διαφορικού για να μη βαράνε τα ημιαξόνια από τις γωνίες της πλαγιολίσθησης, τότε ακόμα καλύτερα..
Αν δεν κάνεις καφρίλες, όπως να βαράς κόφτες και συμπλεκταρίσματα, τότε το μοτέρ-κιβώτιο-δίσκος-ημιαξόνια, δεν πρόκειται να σου βγάλουν το παραμικρό....
Και ας μην ξεχνάμε...είναι ΟΕΜ... (προδιαγραφές κατασκευαστή, να θυμίσω...και αντοχές μέσα στα όρια που έχει υπολογίσει το εργοστάσιο..)

Δε συγκρίνεται με τις κόντρες, που φτάνεις κόφτες με "φονικές" αλλαγές ταχυτήτων...Που όσο καλός και γλυκός να είσαι σπάνια κάνει διαφορά..(θα μου πείτε υπάρχουν και άτομα με τα ίδια αυτοκίνητα στα ντράγκστερ που ο ένας σπάει ό,τι υπάρχει και ο άλλος γυρίζει σπίτι του κύριος..σύμφωνοι..)
Μη μιλήσουμε για εκκινήσεις από στάση...

Ευχαρίστως να πάω βόλτα όσους θέλουν την επόμενη φορά στο καρτόδρομο, να μου πείτε πως αισθάνεστε το αυτοκίνητο από άποψη καταπόνησης..
Επίσης ρωτήστε ή αναρωτηθείτε αν ήσαστε εκεί αν ακούσατε κόφτη την τελευταία φορά..

Επίσης όταν κάποιο αυτοκίνητο πρόκειται να πουληθεί, πρέπει καποιος να είναι χαζός για να μην το πάει σε φαναρτζή..
Εκεί αποδεικνύονται όλα, οπότε ο,τι και να λέμε εμείς...

Τα χρέπια, φαίνονται από από το πόσο γρήγορα τα ξεφορτώνονται, όπως όπως, εκείνοι που τα έχουν.. (μπορεί να υπάρχουν κι εξαιρέσεις..δε λέω...)
Old 01-11-2010, 11:25 AM
  #59  
Registered User
 
memoS's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 169
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Jan 11 2010, 10:16 AM
Ελπίζω να μην βασίστηκες σε αυτά ... μονο
Έλεγχος με το όργανο μέτρησης πάχους βαφής, ευθυγράμμιση μέτρημα, τσεκάρισμα σχολαστικό από κάτω, συμπίεση μοτέρ, τσεκάρισμα το book service ότι ισχύει εγγύηση, τσεκάρισμα σε honda αρ.πλαισίου και βόλτα μισή ώρα. Αυτά νομίζω... Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι. Συγνώμη που βγήκα off topic
Old 01-11-2010, 12:51 PM
  #60  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ξεχασες να πεις οτι τα χρεπια φαινονται και απο το ποσο γρηγορα ΔΕΝ τα ξεφορτωνονται εκεινοι που τα εχουν. (οντως μπορει να υπαρχουν εξαιρεσεις).

Και το αστειο ειναι οτι δε λεει αψογο το αμαξι του ο Fun και 2-3 αλλοι απο το club που τα βλεπεις μεσα κι εξω και ειναι λες και βγηκαν απο την αντιπροσωπεια και τα λενε "αψογα" αλλοι κι αλλοι....
Μη γινεστε γραφικοι και εκτιθεστε.
Για να συγκρινεις ενα μαμα S με ενα F/I σε θεμα αξιοπιστιας πρεπει να εχεις το ιδιο αυτοκινητο με τον ιδιο οδηγο και με την ιδια αντιστοιχη φροντιδα για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα. Ολα τα αλλα ειναι κομπλεξισμοι και ανωριμοτητες.
Και ποτε δεν ειπαμε οτι ενα F/I δε θελει περισσοτερη φροντιδα απο ενα μαμα S. Θα ηταν ανοητο. Ειπαμε ομως οτι αυτο που σου προσφερει αξιζει να το κανεις και σε παει σε αλλη κατηγορια σε οτι αφορα τα γκαζια και τα αλογα και βεβαια τις κοντρες. Και με μεγαλη αξιοπιστια αν το σεβεσαι και το χειριζεσαι σωστα οπως αλλωστε και καθε βελτιωμενο μηχανημα. Αν τωρα καποιοι καλυπτουν ετσι τη ματαιοδοξια τους δεν θα τους το λυσω το προβλημα εγω. Ας μεινουν στον σκοταδισμο τους.
Οταν ο ιδιος ο Fun που ολοι τον ξερουμε και ξερουμε το αμαξι του, το εκανε και τωρα παει σε αλλη κατηγορια και το μοτερ του ειναι διαμαντι, τοτε το να μιλησω εγω που ειμαι λιγο κανιβαλος ειναι περιττο. Να μιλησω για τον religion που δεν το βγαζει οταν βρεχει ΠΟΤΕ και το εκανε F/I και τι λεει για το αμαξι του? Περιττο και αυτο. Να μιλησω για το Yiannako? Περιττο κι αυτο. Να μιλησω για το Ζομπολα? Περιττο κι αυτο.
Λυπαμαι αλλα το να με περναει FR με προγραμμα το θεωρω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ξεφτιλα και ας κανω τρελους χρονους στην πιστα. Αυτο ομως αφορα εμενα και καποιους αλλους.


Quick Reply: Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...



All times are GMT -8. The time now is 02:31 PM.