Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...

Thread Tools
 
Old 01-05-2011, 11:53 PM
  #201  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εκτος οτι η αξια εχει παει στον πατο,αμα θελεις να το βελτιωσεις κιολας τα πραγματα του ειναι πανακριβα,τουλαχειστον τα επωνυμα,,αμα τ αμαξι σου εχει κανα 12αρι 13αρι θεωρητικα και μια καλη εξατμιση εχει 2χιλιαρικα,,σφυρα μου κι ερχομαι,,
Old 01-06-2011, 03:37 AM
  #202  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 5 2011, 11:17 AM
@DimitrisN

σύμφωνο με όσα λες αλλα μου δημιουργούνται αλλα ερωτήματα

είναι δύσκολες εποχές αλλα και ένα s2000 είναι s2000 η τιμή λοιπόν που θα το δόση κάποιος θα είναι πεσμένη αλλα όχι και 12000

δηλαδή ένα s2000 με 80000xlm του 03 καλοσυντηρημένο k χωρίς να έχει βαφτεί ποσο πρέπει να πουληθεί??????

θα λέμε ότι είναι δίλιτρο του 03 έχουμε κρίση k για αυτό πρέπει να το δόση κάτω από 20000??

εγώ πάντως θα το άφηνα στο γκαράζ να σαπίσει παρα να το σκοτώσω,αν δεν είχε σταματήσει να βγαίνει το αμάξι μας που το 2009 η τιμή του ήταν 49990 χωρις πινακιδες κ σημα τώρα με την κρίση θα του έριχναν την τιμή????

γιατί δεν κάνουν μείωση στην βενζίνη που αυξάνεται συνεχώς εφόσον έχουμε δύσκολες εποχές???

δεν έχω κάτι μαζί σου προς θεού αλλα νομίζω ότι μας έχεουν επηρεάσει k λίγο η μαλακες δημοσιογράφοι

με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω άτομα που πατάνε στην κρίση k προσπαθούν να αγοράσουν αμάξια σχεδόν τζάπα

ελπίζω να μην αναγκαστώ να το πουλήσω ποτε

S2KFOREVER!!!!!!!!!!!!!!!!
Αγορίνα,εγώ συμφωνώ με όσα λές.Πράγματι,έτσι είναι.

Όπως όμως γράφω και στο post μου,μόνο εμείς το ξέρουμε και είμαστε αναγκασμένοι να ζήσουμε με το βάρος οτι τα γνωρίζουμε όλα αυτά και παρ'όλα αυτά η αξία του αυτοκινήτου μας κατακρημνίζεται συνέχεια.

Ο υπόλοιπος κόσμος,είτε επηρεασμένος απο τους δημοσιογράφους,είτε απο το οτιδήποτε,φαντάζει να μη συμμερίζεται τα όσα(ρελιστικά,ως ένα σημείο) σκεφτόμαστε εμείς σαν κάτοχοι S2000.Kαι τα οποία είναι,αν εξαιρέσουμε κάποιες χιουμοριστικές υπερβολές,δίκαια επιχειρήματα,όσον αφορά την αξία του αυτοκινήτου μας και το που στέκεται στην αγορά.

Φυσικά και δε μίλησα για "σκότωμα" στις 12000 Ευρώ,θα σου μιλήσω όμως προσωπικά:Σκεφτόμουν πως μια αξιοπρεπής τιμή για το δικό μου Silverstone '03(με όλη του τη προίκα επάνω,καθώς βαριέμαι να σου πώ την αλήθεια να τα δώσω ξεχωριστά-ΑΝ ΠΟΤΕ έδινα το αυτοκίνητο ) θα ήταν κατα την άποψή μου περίπου 22000 Ευρώ.Βλέπω όμως AP2 μοντέλα '04 και '05 και φεύγουν με τιμές στα 19000 Ευρώ(όχι οτι αυτό είναι σωστό,είναι όμως καλώς ή κακώς μια τάση της αγοράς).Όταν βλέπω τέτοια φαινόμενα,αν θέλω να πουλήσω το αυτοκίνητό μου είναι λογικό οτι θα ρίξω τις απαιτήσεις μου.Άν δεν το κάνω,δεν θα το δώσω σύντομα ή ίσως και να μη μπορέσω να το δώσω ποτέ.

Άν κάποιος καίγεται για "ζεστό χρήμα" θα το δώσει και ευχαριστημένος θα είναι που θα πάρει και 3 χιλιάρικα λιγότερα(ή και αρκετά χιλιάρικα κάτω).Απο το να έχει να κάθεται και να του κοστίζει πόσα λεφτά κάθε μήνα ποικιλοτρόπως(σέρβις,σήματ α,ασφάλειες-να μη βάλουμε ενδεχόμενες ζημιές) μπορεί να θέλει να το ξεφορτωθεί το αυτοκίνητο,λόγω του οτι τα οικονομικά του δεδομένα δεν του επιτρέπουν να το συντηρεί.Στο φινάλε,αν θέλεις να το "διώξεις" το αυτοκίνητο και το κοιτάς με τη ψυχρή γλώσσα των αριθμών,κάθε μήνα μπορεί να σου κοστίζει χρήματα που δεν είσαι διατεθειμένος ή δεν μπορείς να δώσεις ή θέλεις να επενδύσεις κάπου αλλού.

Οπότε αυτόματα,πηγαίνουμε πάλι στις δύο χρυσές(μη χ@σω ) επιλογές που προανέφερα:Ή το "σκοτώνω" ή κάνω υπομονή και το κρατάω.Εδώ να συμπληρώσω πως η αξία του αυτοκινήτου πιστεύω οτι μελλοντικά θα ανέβει,όμως γελασμένοι είναι όσοι ελπίζουν να πάρουν τα χρήματά τους πίσω απο τις Χοντάρες.Όπως επίσης και οι 2 αυτές επιλογές δεν ισχύουν στη περίπτωση που δεν θές να δώσεις το αυτοκίνητο.Άμα το γουστάρεις,καμιά υπομονή δεν κάνεις όταν το κρατάς.

Εννοείται πως δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε(για όνομα του Θεού),άλλωστε κι εγώ εκνευρίζομαι με όσους προσπαθούν να αγοράσουν "κοψοχρονιά" με πρόσχημα τη κρίση.Εύχομαι για όλους μας,να μη χρειαστεί ποτέ να πουλήσουμε τις Χοντάρες μας,έστω κι αν έχουμε 1002 καλύτερα αυτοκίνητα(λέμε τώρα ) στα γκαράζ και να έχουμε την οικονομική δυνατότητα,μια θέση ρεζερβέ να τη κρατάμε πάντα,για το "αυτοκίνητο της καρδιάς" μας.

S2K RULEZ.
Old 01-06-2011, 03:57 AM
  #203  
Registered User

 
protogeo's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: HondaLand
Posts: 1,665
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 5 2011, 09:17 PM
δηλαδή ένα s2000 με 80000xlm του 03 καλοσυντηρημένο k χωρίς να έχει βαφτεί ποσο πρέπει να πουληθεί??????
εγω βρηκα ενα τετοιο οπως λες... 03 σε καλη κατασταση κτλ 10200€... αλλα απο κατασχεση :ρ

τωρα η πραγματικη του αξια διαφερει αλλα καλως η κακως διαμορφωνεται σε χαμηλες τιμες...

απλα οποιος θελει το πουλαει.. οποιος δεν θελει απλα δεν το κανει..
Old 01-06-2011, 05:51 AM
  #204  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

υπαρχει και η αλλη λυση,,δινεις αν εχεις τωρα μοντελο03 και πανω σε μια καλη τιμη και παιρνεις ενα σκοτωμενο 00 αντε 01,,και μη μου πειτε οτι θαναι τρακαρισμενο γι αυτο κανει τοσο,,ετσι γλιτωνεις καποια απ αυτα που εδωσες και εχεις και παλι s..εννοειτε πως θα το δωσεις μαμα και κρατας οτι προικα εχεις!
Old 01-06-2011, 06:48 AM
  #205  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@DimitrisN

το πρόβλημα είναι ότι κάποιος που θέλει να το δόση k έχει απ1 μπαίνει στο car.gr βλέπει τα απ2 να τα δίνουν 20000 με 25000 επειδή πολύ πιθανόν να έχουν οικονομικά προβλήματα η ποιος ξέρει τι, ίσος είναι ψεύτικες η αγγελίες και αναρωτιέται μετά ποσο να το δόση

@nikthegrek δεν κάνουμε εμπόριο εδώ
Old 01-06-2011, 09:40 AM
  #206  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 6 2011, 07:48 AM
@DimitrisN

το πρόβλημα είναι ότι κάποιος που θέλει να το δόση k έχει απ1 μπαίνει στο car.gr βλέπει τα απ2 να τα δίνουν 20000 με 25000 επειδή πολύ πιθανόν να έχουν οικονομικά προβλήματα η ποιος ξέρει τι, ίσος είναι ψεύτικες η αγγελίες και αναρωτιέται μετά ποσο να το δόση

@nikthegrek δεν κάνουμε εμπόριο εδώ
τι εννοεις δεν κανουμε εμποριο?ποιος κανει εμποριο?εγω ειπα μια ιδεα για να εχει καποιος s και ισως να μπορεσει να παρει καποια απ τα χρηματα που ηδη εδωσε για να αγορασει ενα πριν καποια χρονια..
Old 01-06-2011, 10:29 AM
  #207  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ok δεν κατάλαβα ότι το έλεγες για κάποιον που έχει οικονομικό πρόβλημα ας πομέ και δεν μπορεί να κράτηση το αμάξι του

απλά μου φάνηκε σαν να λες ότι είναι ευκαιρία λόγο κρίσις να δόση κάποιος το αμάξι του και να πάρει ένα πιο φτηνό ώστε να έχει πάλι s k να βγει κερδισμένοs

sorry
Old 01-06-2011, 10:41 AM
  #208  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 6 2011, 11:29 AM
ok δεν κατάλαβα ότι το έλεγες για κάποιον που έχει οικονομικό πρόβλημα ας πομέ και δεν μπορεί να κράτηση το αμάξι του

απλά μου φάνηκε σαν να λες ότι είναι ευκαιρία λόγο κρίσις να δόση κάποιος το αμάξι του και να πάρει ένα πιο φτηνό ώστε να έχει πάλι s k να βγει κερδισμένοs

sorry
ρε συ αυτο ειπα περιπου,,οχι αν στριμωχτεις οικονομικα ομως,αν στριμωχτεις οικονομικα ειναι ηδη αργα μακρια απο μας,,εσυ απ οτι βλεπω εχεις 08,,το δινεις τωρα που πιανει ακομα καποια καλα λεφτα και παιρνεις ενα σκοτωμενο 00'' ,,τωρα αν αυτο λεγεται εμποριο τι να σου πω,,πες το κι ετσι,, ειπα απλα μια ιδεα..
Old 01-06-2011, 10:49 AM
  #209  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

φιλε μου το αμάξι μου δεν θα το άλλαζα όχι με 00 αλλα ούτε με 08
από τι στιγμή που δεν γνωρίζω τι χρήση του έχουν κάνει γia να σου δώσω να καταλάβεις το μωρό μου δεν to έχω κυκλοφορήσει στη βροχή ακόμα
Old 01-06-2011, 11:13 AM
  #210  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 6 2011, 11:49 AM
φιλε μου το αμάξι μου δεν θα το άλλαζα όχι με 00 αλλα ούτε με 08
από τι στιγμή που δεν γνωρίζω τι χρήση του έχουν κάνει γia να σου δώσω να καταλάβεις το μωρό μου δεν to έχω κυκλοφορήσει στη βροχή ακόμα
δεν θα διαφωνισω μαζι σου γιατι και γω το λατρευω το δικο μου,,,η λογικη μου, μου λεει απλα αλλα..


Quick Reply: Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...



All times are GMT -8. The time now is 02:31 PM.