Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...

Thread Tools
 
Old 01-05-2011, 04:31 AM
  #181  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Διάβασα όλα τα παραπάνω και θα πώ κι εγώ την άποψή μου επι του θέματος.

Το ζήτημα κατα τη γνώμη μου(ούτε οικονομολόγος είμαι,ούτε κανένας αναλυτής) είναι οτι κάθε αντικείμενο και υπηρεσία έχει ένα χρόνο στον οποίο συμφέρει να πωλείται ή να προσφέρεται,αντίστοιχα.

Όπως όταν βγήκαν τα κινητά,τα τηλέφωνα με τα καντράν και τα καρτοτηλέφωνα πήραν τη κατιούσα και δεν τα χρησιμοποιούσε ή δεν τα αγόραζε πλέον κανένας,όπως όταν βγήκαν τα αυτοκίνητα,δεν χρησιμοποιούσε πλέον κανένας μουλάρια,όπως όταν υπήρξε το "downsizing" στα μεγέθη των κινητήρων αυτοκινήτων με την(υποτιθέμενη ή όχι,άλλο θέμα τελείως) πετρελαϊκή κρίση και τα "Big block V8" και άλλα όμορφα πράγματα άρχισαν να τα κόβουν ακόμα και οι Αμερικάνοι που αβίαστα τα χρησιμοποιούσαν,το ίδιο συμβαίνει και τώρα στην Ελλάδα(και γενικότερα)με την αγορά του αυτοκινήτου.

ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να πουλήσεις αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή.Ο,ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ,ΘΑ ΖΗΜΙΩΘΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ,ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ.

Στις παγκόσμιες οικονομίες,υπήρχαν εποχές για όλα τα προσφερόμενα είδη ή υπηρεσίες που τελματώναν και δεν απέδιδαν σύμφωνα με το πραγματικό κόστος τους ή τελοσπάντων τα καθιστούσαν ασύμφορα για εμπορική χρήση.Ένα απο αυτά την παρούσα στιγμή είναι και το αυτοκίνητο και μια υποκατηγορία αυτού,το Honda S2000.

Κύριοι(και κυρίες).Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα ή να στηρίξω κανένα μαντρά ή λοιπό επιτήδειο,η αξία του αυτοκινήτου μας αυτή τη στιγμή δεν αντιπροσωπεύει επ'ουδενί την πραγματική,κι αυτό είναι κάτι που το γνωρίζουμε όλοι.Όπως επίσης και κάτι που ορισμένοι(φιλικά πάντα-δεν διατηρώ κανένα ίχνος κακοήθειας) δεν λένε να αντιληφθούν ακόμα:
Είναι δύσκολες οι εποχές για όλους.Θές να κρατήσεις το αυτοκίνητο για όσα σου προσφέρει?...Τέλεια.Κάνε το σκ@τό παξιμάδι και κράτα το.Θές να το δώσεις?...Άν αποφασίσεις να το κάνεις εντός 2011(πλέον),θα το σκοτώσεις.Δεν υπάρχουν περαιτέρω επιλογές,όσο κι αν θέλουμε να δημιουργήσουμε καινούριες.

Δυστυχώς,δεν μπορούμε ούτε το οικονομικό μας πρόβλημα να λύσουμε μέσω της πώλησης του αυτοκινήτου,όπως γινόταν μια φορά κι ένα καιρό,ούτε να υπερτιμούμε τα αυτοκίνητά μας με αυτές τις τάσεις της αγοράς.Το χειρότερο απο όλα είναι οτι ΕΜΕΙΣ ξέρουμε τι μας προσφέρει το αυτοκίνητο και ποια είναι η πραγματική του αξία και πρέπει να ζήσουμε με το σκεπτικό οτι αν είναι να φύγει αναγκαστικά θα το σκοτώσουμε.Για τον υπόλοιπο κόσμο(το 95% των περιπτώσεων)όμως κύριοι,ξέρετε τι συμβαίνει??Συμβαίνει το:
"Κάτσε ρε μεγάλε,2λιτρο 5ετίας(στη καλύτερη),ξέρεις τι τέλη έχει?Ξέρεις τι ασφάλειες έχει?Και ζητάς τόσα λεφτά?".

Παρατηρείτε οτι ο πιο πολύς(αδαής)κόσμος δεν συμμερίζεται την αγάπη μας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο(ίσως επειδή δεν το έχουν ζήσει κιόλας).Όποιος έχει αντίρρηση σε αυτό και στο οτι αυτές είναι οι τάσεις της αγοράς τώρα,ας μου το πεί να το συζητήσουμε.

Όλα κύκλος είναι και κάποια στιγμή,είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα ανέβει πάλι η αξία του αυτοκινήτου μας.Μέχρι τότε όμως και σύμφωνα με τα παρόντα δεδομένα,οι επιλογές μας(έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) είναι οι εξής 2 που ανέφερα παραπάνω.Εδώ θα συμφωνήσω και με το σκεπτικό του Θανάση όσον αφορά τη πώληση του δικού του S.

Κλείνοντας,θα πώ οτι στο δικό μου αυτοκίνητο έχω βάλει ένα σκασμό πράγματα(όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα)και ανάθεμα κι αν με/μας συμφέρει να το δώσω τώρα.Επίσης θα πώ,οτι ΔΕΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΩ κανένα σκεπτικό,προσπαθώ όμως να αποτυπώσω τις τάσεις της αγοράς όπως τις βλέπουν τα δικά μου μάτια,συναρτήσει όσων διαβάζω εδώ μέσα,πάντα φιλικά,ΠΟΤΕ κακοπροαίρετα.

Τον Θεοδόση και τον Nabura τους αγαπάω κι ας τα δίνουν 27000.
Old 01-05-2011, 04:38 AM
  #182  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ThanasiS2K,Jan 5 2011, 03:31 PM
Και που το προβλημα σου? Ετσι πληρωνεις και λιγοτερη ασφαλεια
Μου το ειχαν ασφαλισμενο για 14,500€ και τους εκανα ΣΑΜΑΤΑ!
Old 01-05-2011, 04:42 AM
  #183  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by DimitrisN,Jan 5 2011, 03:31 PM
Τον Θεοδόση και τον Nabura τους αγαπάω κι ας τα δίνουν 27000.
Old 01-05-2011, 05:11 AM
  #184  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον... παιρνω ΠΑΛΙ ΕΘΝΙΚΗ πριν λιγο! Τους ρωταω για το ποσο ασφαλισης και μου λενε οτι στο πηγαμε 16000€ λογο ζαντων. Δηλαδη η "αντικειμενικη" αξια του S μου ειναι 14.500€. Οκ λεω. Αν εγω ημουν καινουργιος πελατης και ερχομουν να κανω ασφαλεια το S2000 μου, 2003 μοντελο, χωρις καμια απολυτως ζημια, για τι τιμη θα μου το ασφαλιζατε λεω...?

22.000 € ΜΟΥ ΛΕΕΙ

Μιλαμε για μεγαλα οργια ετσι?
- Γιατι λοιπον εγω ειμαι ασφαλισμενος για 14,500€ ρε παιδια?
- Γιατι ο πραγματογνώμονας τοσο το κοστολόγησε λεει...

Βρε γ@μω το σπιτι μου το αμαξι μου ειναι ΥΠΕΡ ΑΡΙΣΤΟ και ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ, φωτογραφιες τραβηξε, δειτε τες. Τι βλημα πραγματογνώμονας ειναι αυτος?

Εντομεταξυ μου το φωτογραφησαν και πριν κανα μηνα για τις WORK και ΠΑΛΙ ο πραγματογνώμονας μου το κοστολόγησε για 14.500€
Αφου η καημενη η κοπελα δεν μπορουσε να καταλαβει ουτε και αυτη ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ εχει βγει το 14.500€ με εδωσε σε εναν κυριο ο οποιος ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ καταλαβε και μου ειπε οτι θα μπει ONLINE να τσεκαρει τις τιμες και θα με παρει πισω...
Για να δουμε...
Old 01-05-2011, 05:33 AM
  #185  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Άμα τσεκάρει online τις τιμές,πάς για 7000 κατευθείαν.
Old 01-05-2011, 05:34 AM
  #186  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον, ο ανθρωπος μου τα ειπε ΧΥΜΑ και μπραβο του!
Τι το ασφαλιζεις για 24.000€ τι για 95.000€ αν συμβει το μοιραιο εσυ θα παρεις το ποσο της ΤΩΡΑ αντικειμενικης αξιας. Τον ρωταω εγω που πληρωνω πχ ενα Χ ποσο για ποσο ασφαλισης 20.000€ και η οποια ασφαλεια ειναι μεχρι τον Μαιο και μου το κλεψουν ή το βγαλω ολικη μεχρι τοτε δεν θα παρω 20000€? Μου λεει οχι. Θα παρεις τοσα οσο τα δινουν... Αν θες να το τραβηξεις θα πας δικαστικος και το πολυ πολυ μου ειπε να σου δωσουν την διαφορα του ασφαλιστρου που πληρωνες απο 20.000 αντι για 15.000 που θα επρεπε να πληρωνεις. Κανα 500€ δλδ και ουτε.
Μου ειπε οτι το Autotriti ειναι αναγνωρισμενο και απο εκει παιρνουν τις αξιες τους οι ασφαλειες οποτε εγω το κοιταξα μολις τωρα. S2000 2003 14.600€ Αγορα. Οποτε πολυ απλα προσαρμοστε τα στην αντικειμενικη αξια του Autotriti για να μην πληρωνετε τσαμπα παραπανω λεφτα.

Μου λεει βεβαια οτι εγω βλεπω ενα 2004 με abs, clima ηλεκτρικα παραθυρα, 4 air bag 15.000€ Του λεω μπορω να σου αποδειξω και απο το τηλ οτι δεν ειναι καν Facelift αλλα τι τον νοιαζει αυτον? Και καλα κανει!

Τι να πω, ολα ειναι ενα παιχνιδακι και κανουν οτι θελουν.
Old 01-05-2011, 05:36 AM
  #187  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το αυτοκινητο απο ανεκαθεν οποιο και να ηταν αυτο, αν δεν το αλλαζες καθε χρονο παλι λεφτα εχανες,,τη σημερον ημερα αν περιμενετε να παρετε τα λεφτα που δωσατε και εδωσα οταν το αγορασατε ζειτε σε αλλη χωρα,,για ενα κομματι ψωμι εγω δεν το δινω παντως και ευχομαι να μην χρειαστει..,,θα τοχω να το κοιταω και συνειδητα ξερω πως χανω ενα μεγαλο μερος απο αυτα που εδωσα οταν το πηρα.
Old 01-05-2011, 05:39 AM
  #188  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

[QUOTE=eddiex,Jan 5 2011, 06:34 AM] Λοιπον, ο ανθρωπος μου τα ειπε ΧΥΜΑ και μπραβο του!
Τι το ασφαλιζεις για 24.000€ τι για 95.000€ αν συμβει το μοιραιο εσυ θα παρεις το ποσο της ΤΩΡΑ αντικειμενικης αξιας. Τον ρωταω εγω που πληρωνω πχ ενα Χ ποσο για ποσο ασφαλισης 20.000€ και η οποια ασφαλεια ειναι μεχρι τον Μαιο και μου το κλεψουν ή το βγαλω ολικη μεχρι τοτε δεν θα παρω 20000€? Μου λεει οχι. Θα παρεις τοσα οσο τα δινουν...
Old 01-05-2011, 05:40 AM
  #189  
Registered User

 
DimitrisN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,319
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by nikthegrek,Jan 5 2011, 06:36 AM
αν περιμενετε να παρετε τα λεφτα που δωσατε και εδωσα οταν το αγορασατε ζειτε σε αλλη χωρα,,για ενα κομματι ψωμι εγω δεν το δινω παντως και ευχομαι να μην χρειαστει..,,θα τοχω να το κοιταω και συνειδητα ξερω πως χανω ενα μεγαλο μερος απο αυτα που εδωσα οταν το πηρα.
+10000000000
Old 01-05-2011, 05:41 AM
  #190  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εννοειται πως με ενδιαφερει η κλοπη, πλακα κανεις? Κλεβονται λες και ειναι τσιχλες τα S. Και δεν ειναι και λιγα αυτα που εχουν κλαπει και απο το club. Και εννοειται οτι το αμαξι ειναι μονιμα σε γκαραζ κλειστο αλλα και παλι.


Quick Reply: Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...



All times are GMT -8. The time now is 02:22 PM.