Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...

Thread Tools
 
Old 01-03-2011, 11:14 PM
  #161  
Registered User

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,032
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Με αφορμη τις προσφατες συζητησεις στο τοπικ των μεταχειρισμενων, ανεβαζω τον σχετικο πινακα με τα σημερινα δεδομενα οπως εκανα και πριν μερικους μηνες απλα για να τον εχουμε προς συγκριση και να δουμε πως εχει διαμορφωθει η τιμη των μεταχειρισμενων S2000. Αυτα συμφωνα με τα στοιχεια του Autotriti που οπως εχω αναφερει στο πρωτο ποστ μου, μονο αντικειμενικος δεν ειναι. Επισης συγκεντρωσα τους πινακες στο αρχικο ποστ για πιο ευκολη συγκριση.

Old 01-04-2011, 11:48 AM
  #162  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλα... εγω πιστευω πως το δινει τωρα 11000 για να μην το δωσει σε 6μηνες 7000 κ αν. Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι γινεται στην Ελλαδα παιδια. Ετσι οπως παει το θεμα, η πιο λογικη εξελιξη των πραγματων ειναι να πουλανε τ αμαξια στο εξωτερικο σε λιγο καιρο, γιατι εδω δεν θα πωλουνται με τιποτα ακομη κ σε εξευτελιστικες τιμες. Η αγορα εχει κορεστει κ υπαρχει υπερδιπλασια περισσεια στις μαντρες... Πριν 2 μερες ειχε μπει ενα με 7.800 αλλα χαθηκε ξαφνικα ή πουληθηκε την ιδια μερα...
Old 01-04-2011, 01:25 PM
  #163  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by katanaman,Jan 4 2011, 11:48 PM
Καλα... εγω πιστευω πως το δινει τωρα 11000 για να μην το δωσει σε 6μηνες 7000 κ αν. Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι γινεται στην Ελλαδα παιδια. Ετσι οπως παει το θεμα, η πιο λογικη εξελιξη των πραγματων ειναι να πουλανε τ αμαξια στο εξωτερικο σε λιγο καιρο, γιατι εδω δεν θα πωλουνται με τιποτα ακομη κ σε εξευτελιστικες τιμες. Η αγορα εχει κορεστει κ υπαρχει υπερδιπλασια περισσεια στις μαντρες... Πριν 2 μερες ειχε μπει ενα με 7.800 αλλα χαθηκε ξαφνικα ή πουληθηκε την ιδια μερα...
Old 01-04-2011, 01:36 PM
  #164  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by katanaman,Jan 4 2011, 10:48 PM
Καλα... εγω πιστευω πως το δινει τωρα 11000 για να μην το δωσει σε 6μηνες 7000 κ αν. Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι γινεται στην Ελλαδα παιδια. Ετσι οπως παει το θεμα, η πιο λογικη εξελιξη των πραγματων ειναι να πουλανε τ αμαξια στο εξωτερικο σε λιγο καιρο, γιατι εδω δεν θα πωλουνται με τιποτα ακομη κ σε εξευτελιστικες τιμες. Η αγορα εχει κορεστει κ υπαρχει υπερδιπλασια περισσεια στις μαντρες... Πριν 2 μερες ειχε μπει ενα με 7.800 αλλα χαθηκε ξαφνικα ή πουληθηκε την ιδια μερα...
Και το πιστευεις εσυ αυτο? Δηλαδη αν μπω εγω κ το βαλω αγγελια (σαν μαντρας) με 3000€ και μεθαυριο το βγαλω σημαινει οτι πουληθηκε? ΣΤΑΝΤΑΡ!
Οχι οτι ολοι οι μαντραδες μαζι με τις ασφαλειστικες το εχουν βαλει σκοπο να γ@μησουν την αγορα για δικο τους συμφερον... Οχι μην το ξαναπεις.

Παντως σημερα μπηκα και κοιτουσα τα S. Λοιπον οσα θεωρησα ΕΓΩ καλα με το ματι μου και τα διαφορα εξτρα που μπορει να ειχαν, ειχαν ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 17000€ - 18000€. Δεν λεω, παντου θα υπαρξουν και ευκαιριες αλλα το σε 6μηνες 7000€ δεν το βλεπω να ερχεται.
Old 01-04-2011, 10:50 PM
  #165  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Eddiex καλό μελέτα και έρχεται. Δεν ειναι το θεμα ποσο αξιζει ενα αμαξι αλλα θεμα προσφορας και ζητησης , εφόσον ο αλλος πουλαει ενα αμαξι και το τηλ. του δεν χτυπαει αναγκαστικα θα κατεβασει την τιμη.
Οπως και με το λευκο 09 που το δινει 35.000 ναι μεν ειναι πολυ καλη τιμη για ενα σχεδον καινουργιο αμαξι αλλα ποσα ατομα θα τον παρουν τηλ. ?
Παραδειγμα μια lotus elise 08 που ενα παιδι την ειχε βαλει 34.000 πριν 2 μηνες και τωρα την δινει 28.000 και το αμαξι πολυ απλα δεν φευγει και μιλαμε για ενα αμαξι που καινουργιο εχει 63.000.
Η κατασταση ενος αυτοκινητου δεν καθοριζει την τιμη δυστηχως ,το μονο που κανει ειναι να βοηθησει στο ποσο ευκολα θα πουληθει,η τιμη καθοριζεται απο τον νομο προσφορας και ζητησης.
Old 01-04-2011, 11:55 PM
  #166  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ThanasiS2K,Jan 4 2011, 11:50 PM
Η κατασταση ενος αυτοκινητου δεν καθοριζει την τιμη δυστηχως ,το μονο που κανει ειναι να βοηθησει στο ποσο ευκολα θα πουληθει,η τιμη καθοριζεται απο τον νομο προσφορας και ζητησης.
Δυστυχώς έτσι είναι.

Μέσα σε όλα και στα διάφορα κόλπα που μπορεί να κάνουν οι μαντράδες οι ασφαλιστικές κτλ (όλα μες στο παιχνίδι είναι) ο νόμος είναι αυτός.

Κάποιοι απο εμάς μπορεί να έχουμε την πολυτέλεια να το βγάζουμε αγγελία και επειδή βλέπουμε ότι δεν πιάνουμε τα λεφτά μας, να ξαναβγάζουμε την αγγελία να ζοριζόμαστε για λίγο καιρό και τελικά να το κρατάμε.

Αυτός όμως που δεν μπορεί να το κάνει αυτό και πρέπει να το δώσει, θα κατεβάσει την τιμή,θα χάσει και τελικά θα είναι ένα καλό αμάξι που δώθηκε για λίγα λεφτά.

Σε μια δύσκολη περίοδο όπως αυτή που διανύουμε, αυτοί που ζορίζονται δυστυχώς είναι περισσότεροι απο αυτούς που έχουν επιλογή.

Στο τέλος όλοι εμείς, είμαστε η αγορά.
Old 01-05-2011, 12:11 AM
  #167  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu,Jan 5 2011, 10:55 AM
Κάποιοι απο εμάς μπορεί να έχουμε την πολυτέλεια να το βγάζουμε αγγελία και επειδή βλέπουμε ότι δεν πιάνουμε τα λεφτά μας, να ξαναβγάζουμε την αγγελία να ζοριζόμαστε για λίγο καιρό και τελικά να το κρατάμε.
Σωστο. Γι αυτο και εγω ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ!
Old 01-05-2011, 01:08 AM
  #168  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Προσωπική μου άποψη...προτιμώ vα έχω s2000 στο πάρκινγκ μου παρά δέκα χιλίαρικα στη τσέπη μου...προσωπικά εγώ δεν θα χαρίσω το αμάξι μου....τα καλά s2000 δεν πωλούνται σε τέτοιες τιμές όπως είπε ο Θεοδόσης.....πλην έκτακτης και πολύ σοβαρής ανάγκης.....κάποιος που πουλάει σε τέτοιες τιμές το μόνο που θέλει είναι να ξεφορτωθεί κάτι....άτομα σαν τους περισσότερους από εμάς που πραγματικά εχουμε αγαπήσει αυτό το αμάξι και έχουμε ξοδέψει χρόνο και χρήμα,για να είναι άψογα τα αυτοκίνητα μέχρι και στην λεπτομέρεια,που έχουμε δώσει τον ευατό μας προκειμένου να το φέρουμε στα μέτρα μας,στο προσωπικό μας στυλ,που κάθε φορά που κάτι δεν πάει καλά με το αυτοκίνητο μας πιανει στομαχόπονος λες και αρρώστησε κάποιος φίλος...άτομα λοιπόν σαν αυτά δεν τους κάνει καρδιά να σκοτώσουν το S τους.....και να το δουν μια μέρα στα χέρια καποιου διαλυμένο και χρέπι...για 10.000 ευρώ....
Old 01-05-2011, 01:28 AM
  #169  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Vageli τα εχουμε πει,μην τα ξαναλεμε.Εγω ημουν ενα απο αυτα τα ατομα αλλα προτιμω να εχω τωρα καποια λεφτα στην τσέπη μου τωρα παρα σε 1-2 χρονια να κοστολογείτε το αμαξι 5-6 χιλιαρικα και να το κλαιω ακομα περισσοτερο.
Εμενα το αμαξι αν και παλιο μοντελο ηταν χαρτι και το ξερουν ολοι αυτο,δεν το πουλησα λογο αναγκης αλλα το πουλησα γιατι τα εβαλα κατω και ειδα οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα και θα πεσει η τιμη και αλλο (οχι στο δικο μου αλλα σε ολα) και στο τελος θα το φαω στο πατο μου.Γιατι ο μονος λογος να κρατησεις ενα αμαξι για παντα ειναι να εχεις παρει αποφαση να του βαλεις πινακιδες ΕΛΠΑ μετα απο 28 χρονια και να το εχεις στο γκαραζ και να το βγαζεις καθε κυριακη βολτα.
Αν δεν εχεις αυτο το σκοπο πιστεψε με αργα η γρηγορα θα φτασει η στιγμη που θα πεις "πω πω μαλακια που δεν το ειχα δωσει τοτε" και οχι απλα θα το σκοτωσεις αλλα θα το χαρισεις.
Καλα αμαξια πουλιούνται πλεον σε πολυ καλες τιμες , τιμες οι οποιες θα πεσουν και αλλο γιατι οπως ειπαμε παραπανω οι τιμες καθορίζονται απο την προσφορα και την ζητηση και οχι απο την συναισθηματικη αξια του καθενος .
Old 01-05-2011, 02:07 AM
  #170  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Vagelis,Jan 5 2011, 12:08 PM
Προσωπική μου άποψη...προτιμώ vα έχω s2000 στο πάρκινγκ μου παρά δέκα χιλίαρικα στη τσέπη μου...προσωπικά εγώ δεν θα χαρίσω το αμάξι μου....τα καλά s2000 δεν πωλούνται σε τέτοιες τιμές όπως είπε ο Θεοδόσης.....πλην έκτακτης και πολύ σοβαρής ανάγκης.....κάποιος που πουλάει σε τέτοιες τιμές το μόνο που θέλει είναι να ξεφορτωθεί κάτι....άτομα σαν τους περισσότερους από εμάς που πραγματικά εχουμε αγαπήσει αυτό το αμάξι και έχουμε ξοδέψει χρόνο και χρήμα,για να είναι άψογα τα αυτοκίνητα μέχρι και στην λεπτομέρεια,που έχουμε δώσει τον ευατό μας προκειμένου να το φέρουμε στα μέτρα μας,στο προσωπικό μας στυλ,που κάθε φορά που κάτι δεν πάει καλά με το αυτοκίνητο μας πιανει στομαχόπονος λες και αρρώστησε κάποιος φίλος...άτομα λοιπόν σαν αυτά δεν τους κάνει καρδιά να σκοτώσουν το S τους.....και να το δουν μια μέρα στα χέρια καποιου διαλυμένο και χρέπι...για 10.000 ευρώ....
ΑΠΛΑ!!!

Θα σου φιλουσα τα χερια αν σε ειχα μπροστα μου!!!



Δεν χαριζω λεμε και ας δωσω πινακιδες και ας παρω για "καθε μερα" ενα Puntaki με 1500€
Οταν βγαινει το S ομως πιστα θα βγαζει ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΛΙ!


Quick Reply: Η αγορα και η πραγματικη αξια του S2000...



All times are GMT -8. The time now is 12:22 PM.