Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Εγκέφαλος

Thread Tools
 
Old 06-01-2012, 04:10 AM
  #31  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by eddiex
Ετσι, και εγω ρυθμισα με Κωστακη (Nabu) στο τηλ και ξηλωσαμε την ασφαλτο!
τελικα πολλη δυναμη αυτα τα vafc...θα βαλω και εγω ενα
Old 06-01-2012, 10:51 AM
  #32  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu


Ρε σου είπα να αφήσεις την άσφαλτο ήσυχη, εσύ επέμενες να αμολύσεις τα άλογα σου!!

Γιάννη, το μόνο που κοιτάς είναι τον αναλυτή που έχεις συνδεδεμένο. Και βλέπεις εκεί οι αλλαγές που κάνεις στο VAFC πως επηρεάζουν το AFR.

Γενική οδηγία: Δεν υπάρχει ρύθμισμα χωρίς αυτόν. Πως να γίνει αλλιώς? Με το που φυσάει ο αέρας? Η με το που βρίσκεται ο ήλιος εκείνη την ώρα?

Με αίσθηση μόνο δεν έχει πάλι κανένα νόημα. Γιατί μπορεί το αμάξι να το αισθάνεσαι ότι πηγαίνει καλά αλλά το μίγμα μπορεί να φλερτάρει με το καταμπράου σε ένα υποτιθέμενο συνεχόμενο πάτημα με φορτίο.

Αυτά απο εμένα.
Αααα... δεν εχει live λοιπον αυτο,οκ καταλαβα.
Αρα ρυθμιζεις, πατας αν δεν σ αρεσει ξανα ρυθμιζεις ξαναπατας και παει λεγοντας.
Τελικα τα ποστ τα σβησες?

Originally Posted by kosdali
Originally Posted by eddiex' timestamp='1338503953' post='21744576
Ετσι, και εγω ρυθμισα με Κωστακη (Nabu) στο τηλ και ξηλωσαμε την ασφαλτο!
τελικα πολλη δυναμη αυτα τα vafc...θα βαλω και εγω ενα
Κώστα με πείσατε.
Θέλω και εγώ ένα, θα μου το συνδέσεις παράλληλα με τον ΑΕΜ?
Old 07-26-2012, 07:28 AM
  #33  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να μοιραστώ την εμπειρία μου απο την εφαρμογή του AFC NEO.

Η εφαρμογή του είναι βέβαια σε EP2, αλλα πιστεύω οτι δεν έχει καμία σημασία, και λίγο αλλάζουν τα δεδομένα σε S2000.

Για να κατανοήσεις τα θετικά η αρνητικά ενός παράλληλου, πρέπει πρώτα απο όλα να κατανοήσεις που επεμβαίνει και τι επίδραση έχει αυτό...
Ο Apexi AFC και όλα τα παλαιότερα, VAFC κτλ, παρεμβάλονται στο σήμα απο το map sensor αλοιώνοντας το με αποτέλεσμα ο εγκέφαλος νομίζωντας οτι έχει παραπάνω ή λιγότερο πίεση (η αλλιώς φορτίο) και να δίνει λιγότερο καύσιμο η περισσότερο διαβάζοντας απο τον αντίστοιχο χάρτη.

Part Throttle.
Σκέτη αποτυχία, και ο λόγος που μάλλον θα το ξηλώσω. Ο λόγος που το έβαλα ήταν περισσότερο οικονομίας καυσίμου. Ήθελα δηλαδή σε καταστάσεις part throttle/cruising με χαμηλό φορτίο να το κάνω να δουλεύει 16-17 AFR. Όσο και να το φτωχαίνω όμως, ο εγκέφαλος διορθώνει γιατι διαβάζει απο τον narrowband που έχει πάνω απο το εργοστάσιο προσπαθώντας να το επαναφέρει στο ιδανικο 14.7. Δηλαδή δουλεύει σε ενα close loop με στόχο το 14.7
Αυτό όχι μόνο μου χαλάει τα σχέδια του μίγματος, αλλα επιπρόσθετα επειδή 'διαβάζει' χαμηλότερο φορτίο δίνει περισσότερο αβανσ απο τον αντίστοιχο χάρτι με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να 'βαράει πειράκια'!
Δεν ξέρω αν το S2000 έχει τις ίδιες λειρουργίες όσο αναφορά τον μαμά εγκέφαλο, αλλα αν όντως ισχύει το ίδιο τότε τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια και χειρότερα.

Wide Open Throttle WOT.
Εδώ είναι το σημείο που αυτό το εγκεφαλάκι δείχνει την αξία του, κι ο λόγος απλός! Σε κατάσταση WOT, o εγκέφαλος γυρνάει σε open loop και δεν κάνει καμία διόρθωση μιας και οι δυνατότητες του narrowband που έχει πάνω περιορίζονται στην stoichometry πάνω κάτω, και σε WOT ακόμα και άγραφοι εγκέφαλοι με 2 αναλυτες καυσαερίων τα βάζουν σε open loop! Άρα οι αλλαγές που κάνεις έχουν άμεσο αποτέλεσμα. Επίσης, με τις δυνατότητες που σου δίνει το AFC NEO, μπορείς να ρυθμίσεις με ακρίβεια για όλες τις στροφές με μεγάλη ευκολία.

Το VTEC δεν το άγγιξα γιατι δεν με απασχολούσε.

Για κάποιον που θέλει να ρυθμίσει το αυτοκινητο του για 2-3 πραγματάκια που έβαλε πάνω τότε το AFC είναι πιστέυω μια καλή επιλογή αν θέλει να ασχοληθεί και ο ίδιος. Απαραίτητη προυπόθεση, η τοποθέτηση ενος wideband που να του δίνει αξιόπιστες ενδείξεις...
Old 07-26-2012, 07:37 AM
  #34  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Sportster
Να μοιραστώ την εμπειρία μου απο την εφαρμογή του AFC NEO.

Η εφαρμογή του είναι βέβαια σε EP2, αλλα πιστεύω οτι δεν έχει καμία σημασία, και λίγο αλλάζουν τα δεδομένα σε S2000.

Για να κατανοήσεις τα θετικά η αρνητικά ενός παράλληλου, πρέπει πρώτα απο όλα να κατανοήσεις που επεμβαίνει και τι επίδραση έχει αυτό...
Ο Apexi AFC και όλα τα παλαιότερα, VAFC κτλ, παρεμβάλονται στο σήμα απο το map sensor αλοιώνοντας το με αποτέλεσμα ο εγκέφαλος νομίζωντας οτι έχει παραπάνω ή λιγότερο πίεση (η αλλιώς φορτίο) και να δίνει λιγότερο καύσιμο η περισσότερο διαβάζοντας απο τον αντίστοιχο χάρτη.

Part Throttle.
Σκέτη αποτυχία, και ο λόγος που μάλλον θα το ξηλώσω. Ο λόγος που το έβαλα ήταν περισσότερο οικονομίας καυσίμου. Ήθελα δηλαδή σε καταστάσεις part throttle/cruising με χαμηλό φορτίο να το κάνω να δουλεύει 16-17 AFR. Όσο και να το φτωχαίνω όμως, ο εγκέφαλος διορθώνει γιατι διαβάζει απο τον narrowband που έχει πάνω απο το εργοστάσιο προσπαθώντας να το επαναφέρει στο ιδανικο 14.7. Δηλαδή δουλεύει σε ενα close loop με στόχο το 14.7
Αυτό όχι μόνο μου χαλάει τα σχέδια του μίγματος, αλλα επιπρόσθετα επειδή 'διαβάζει' χαμηλότερο φορτίο δίνει περισσότερο αβανσ απο τον αντίστοιχο χάρτι με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να 'βαράει πειράκια'!
Δεν ξέρω αν το S2000 έχει τις ίδιες λειρουργίες όσο αναφορά τον μαμά εγκέφαλο, αλλα αν όντως ισχύει το ίδιο τότε τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια και χειρότερα.

Wide Open Throttle WOT.
Εδώ είναι το σημείο που αυτό το εγκεφαλάκι δείχνει την αξία του, κι ο λόγος απλός! Σε κατάσταση WOT, o εγκέφαλος γυρνάει σε open loop και δεν κάνει καμία διόρθωση μιας και οι δυνατότητες του narrowband που έχει πάνω περιορίζονται στην stoichometry πάνω κάτω, και σε WOT ακόμα και άγραφοι εγκέφαλοι με 2 αναλυτες καυσαερίων τα βάζουν σε open loop! Άρα οι αλλαγές που κάνεις έχουν άμεσο αποτέλεσμα. Επίσης, με τις δυνατότητες που σου δίνει το AFC NEO, μπορείς να ρυθμίσεις με ακρίβεια για όλες τις στροφές με μεγάλη ευκολία.

Το VTEC δεν το άγγιξα γιατι δεν με απασχολούσε.

Για κάποιον που θέλει να ρυθμίσει το αυτοκινητο του για 2-3 πραγματάκια που έβαλε πάνω τότε το AFC είναι πιστέυω μια καλή επιλογή αν θέλει να ασχοληθεί και ο ίδιος. Απαραίτητη προυπόθεση, η τοποθέτηση ενος wideband που να του δίνει αξιόπιστες ενδείξεις...
Να τον να...
Ρε τρελό(μπαμπά)επιστήμονα ....χαθήκαμε
16-17 AFR με παράλληλο ρε αθεόφοβε ?!?!?
Old 07-27-2012, 06:41 AM
  #35  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


το 17 ίσως να είναι υπερβολη αλλα το 16 μια χαρα είναι!!!
Κάποτε ρυθμιζαμε για μαξιμουμ απόδοση και ψαχναμε πατέντες για να μην γλιστράει το λουρί του κομπρέσορα για να δούμε περισσότερη πίεση και τώρα κοιτάμε πως θα το κάνουμε να καίει λιγότερο!!! Το επόμενο βήμα είναι να το κάνουμε να καίει 4λ/100 και να έχει 300 τροχό!!!

Αντε να έρθω σε καμιά συνάντηση να θυμηθούμε λίγο τα παλιά!
Old 07-27-2012, 09:37 AM
  #36  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Sportster

το 17 ίσως να είναι υπερβολη αλλα το 16 μια χαρα είναι!!!
Κάποτε ρυθμιζαμε για μαξιμουμ απόδοση και ψαχναμε πατέντες για να μην γλιστράει το λουρί του κομπρέσορα για να δούμε περισσότερη πίεση και τώρα κοιτάμε πως θα το κάνουμε να καίει λιγότερο!!! Το επόμενο βήμα είναι να το κάνουμε να καίει 4λ/100 και να έχει 300 τροχό!!!

Αντε να έρθω σε καμιά συνάντηση να θυμηθούμε λίγο τα παλιά!


Υ.Γ.
Master, εγω απο οτι εχω ασχοληθει με την οικονομία σε καταστάσεις part throttle/cruising με χαμηλό φορτίο, το ignition φαίνεται να είναι το hint και όχι το καύσιμο
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
s2kdrug
S2000 Naturally Aspirated Forum
7
01-22-2016 04:43 PM
CourageOO7
S2000 Forced Induction
3
05-24-2006 10:10 PM
dayves2k
S2000 Talk
9
11-24-2003 11:32 AM
Batavia
Australia & New Zealand S2000 Owners
49
11-01-2002 04:07 PM
Steve2K
S2000 Talk
5
02-25-2002 12:52 PM



Quick Reply: Εγκέφαλος



All times are GMT -8. The time now is 08:00 AM.